زندگی در آلمان

10 نکته ای که پیش از مهاجرت به آلمان باید بدانید

مهاجرت به آلمان

نقل مکان به یک محل جدید می‌تواند چالش باشد. حتی یک نقل مکان کوتاه مدت به یک آپارتمان جدید یا یک خانه جدید در شهری که هم اکنون در آن زندگی می‌کنید می‌تواند کمی‌ترسناک باشد. در مقایسه با این، یک نقل مکان بین المللی به آلمان ممکن است بسیار چالش برانگیز باشد.

با این حال، برخی پیش بینی‌ها می‌توانند به شما در جلوگیری از هر گونه مشکل جدی طی نقل مکان کمک نمایند. حتی اگر به قدر کافی خوش شانس باشید که یک مشاور نقل مکان به شما مشاوره و کمک نماید، باید بتوانید به صورت مستقل پیش از هر حرکتی تصمیم گیری کنید.

در اینجا ده مورد از مهم ترین دغدغه‌های برنامه ریزی برای نقل مکان به آلمان بیان می‌شوند.

1. تطبیق خود

بررسی فرهنگ، زبان و ساختار محلی مکانی که قرار است در آن زندگی کنید باید اولین قدم شما پیش از نقل مکان باشد. جالب است که بسیاری به این نکته بی توجه هستند.

برای شروع، سه دغدغه اصلی وجود دارد که شما باید تمام مدتی که در مرحله اول نقل مکان هستید آنها را در نظر داشته باشد – محل، زبان و تحصیلات. در حالی که برخی از راهنمایان آلمانی ممکن است نکات سودمندی به شما ارائه دهند شایان ذکر است انجام دادن تحقیقات بیشتر در مورد شهر مورد نظر خود یا برنامه ای که برای زندگی و کار دارید حائز اهمیت خواهند بود.

راهنمایان شهری می‌توانند اطلاعاتی را در زمینه فرهنگ و امکانات بیشتر شهرهای آلمان مانند برلین، فرانکفورت، درسدن و مونیخ به شما بدهند. شما همچنین باید در اینترنت (به زبان انگلیسی یا آلمانی) به دنبال اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه زندگی، مدارس و تحصیلات، حمل و نقل عمومی‌و سایر موضوعاتی که به آن‌ها نیاز دارید جستجو کنید.

بدون در نظر گرفتن محلی که به آن می‌روید، شما به محلی نقل مکان می‌کنید که به صورتی کاملا خاص با محلی که در آن زندگی می‌کنید متفاوت خواهد بود. برزگ ترین تفاوتی که بلافاصله با آن روبرو می‌شوید به احتمال زیاد زبان است. زبان آلمانی شما چه طور است؟

بله، بسیاری از آلمانی‌ها به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. اما لطفا به یاد داشته باشید که زبان اصلی در آلمان، البته که زبان آلمانی است. یک زبانه وارد آلمان نشوید! چنانچه برخی از اصطلاحات مودبانه و برخی واژگان کلیدی آلمانی را پیش از ورود به آلمان بدانید، بهتر خواهد بود. هر چه بیشتر پیش از رفتن آلمانی یاد بگیرید، نقل مکانتان راحت ترخواهد بود.

چنانچه دارای فرزند هستید، محل (و چگونگی) تحصیل آن‌ها اهمیت خواهد داشت. آیا آن‌ها با دستگاه‌های آموزشی عمومی، خصوصی یا بین المللی آموزش خواهند دید؟

این تصمیم نباید تا زمانی که شما وارد کشور می‌شوید به تعویق بیافتد، چرا که ممکن است موجب ناامیدی شما یا بروز مشکلات جدی قانونی شود. توجه به این نکته مهم است که آلمان بر خلاف ایالات متحده آمریکا قوانین سخت گیرانه ای در خصوص رفتن به مدارس اجباری دارد. تحصیل در منزل مجاز نمی‌باشد!

2. گذرنامه و روادید

ممکن است پیش از این متوجه شده باشید که شما باید دارای گذرنامه و روادید معتبر اقامت برای هر اقامتی در آلمان بیش از 90 روز باشید. ساکنین ایالات متحده آمریکا و کانادا می‌توانند در آلمان بدون روادید بیش از 90 روز بمانند اما نمی‌توانند طی این دوره زمانی کار کنند چرا که نیازمند یک روادید جداگانه هستند. یک نقل مکان دائمی‌نیازمند مدارک رسمی‌بیشتری است.

لطفا اطمینان حاصل کنید که گذرنامه شما (و تمامی‌افراد خانواده که شما را همراهی می‌کنند) تا زمانی که در آلمان اقامت دارید معتبر باقی می‌ماند، اما بهتر است (حداقل) چهار ماه اعتبار بیشتری هم داشته باشد.

چنانچه هر گذرنامه ای زودتر منقضی شود، مالک آن باید پیش از خروج از آلمان (یا هر کشور دیگری در اروپا) جایگزین آن را دریافت نماید. این کار ممکن است دشوار باشد.

به منظور دریافت یک روادید اقامت؛ چه شاغل باشید چه نباشید، شما نیازمند داشتن بیمه سلامتی هستید که در آلمان معتبر باشد. شما نیازمند دریافت یک برنامه سلامت از یک بیمه گذار آلمانی یا از طریق کارفرمای خود هستید.

شما اجازه نخواهید داشت در آلمان بدون یک روادید معتبر کاری، کار کنید. می‌توانید برای روادید کاری یا اقامتی پس از ورود به آلمان اقدام کنید، اما بهتر است که پیش از ورود به آلمان درخواست روادید دهید که از مرز 90 روز رد نشوید. گاهی کارفرمای آلمانی شما می‌تواند در این خصوص به شما کمک کند. اما، در نهایت، این وظیفه شخصی شما است.

3. خانه در آلمان

آیا خانه کنونی خود را می‌فروشید و هنگامی‌که در جای دیگری اقامت دارید خانه ای اجاره می‌کنید؟ آیا به صورت موقت در آلمان زندگی می‌کنید یا به محض ورود خانه ای را خریداری کرده (یا اجاره می‌کنید)؟ آیا هزینه‌های اقامت در آلمان و شهری که می‌خواهید به آن نقل مکان کنید می‌دانید؟

معمولا، هزینه خرید یا اجاره منزلی مشابه آنچه در کشور خود دارید در آلمان بیشتر خواهد بود. این امر مخصوصا در مورد شهرهای بزرگ صادق است. شاید لازم باشد به خانه‌های ساده تر فکر کنید. برخی کارفرمایان هزینه‌های اقامتی برای افرادی که نقل مکان آنها زیر نظر آنها صورت گرفته است در نظر می‌گیرند. با این حال، پیش از نقل مکان مطمئن شوید که هزینه‌های شما را پوشش می‌دهد.

محل خانه در آلمان بسیار حائز اهمیت است. جوامع آلمانی نیز محلات مختلفی دارند که ممکن است از نظر کیفی با یکدیگر متفاوت باشند. آیا اطلاعات کافی در مورد محل زندگی خود دارید؟

یک مشاور املاک خوب می‌تواند به شما کمک کند. شما می‌توانید ریمکس و سایر مشاورین املاک بین المللی را در آلمان بیابید. با این حال، انتظار نداشته باشید که مشابه آنچه در کشور خود دیده اید فعالیت کنند.

چه برنامه خرید منزل دارید چه اجاره، جوانب قانونی خرید یا اجاره مستغلات در آلمان شاید بسیار متفاوت با کشوری که در حال حاضر زندگی میکنید باشد. برای مثال، شما باید از یک دفتر اسناد رسمی‌آلمانی یا notar (که خدماتی مشابه دفاتر اسناد رسمی‌دولتی در ایالات متحده آمریکا ارائه می‌کنند) استفاده کنید. هزینه املاک نیز با توجه به محلی که هستید متفاوت خواهد بود. ممکن است توسط خریدار یا فروشنده پرداخت گردد یا ممکن است میان آن‌ها تقسیم شود.

هزینه آن معمولا حدود 6% به اضافه ارزش افزوده (مالیت بر فروش) است. با این حال، ممکن است تا هفت یا هشت درصد نیز افزایش یابد. برای آنانی که برنامه اجاره دارند، هزینه معمولا نزدیک به دوماه اجاره است که مالیات بر فروش به آن اضافه می‌شود. انتقالات مالی مشاورین املاک در آلمان موضوع مالیات انتقالات (grunderwerbssteuer) قرار می‌گیرد. این مالیات باید برابر با 3.5% از قیمت توافق شده باشد.

4. انتقال اسباب منزل و خودروی شما به آلمان

آیا اسباب منزل خود را به آلمان انتقال می‌دهید یا خیر؟ چنانچه پاسخ مثبت است چه مقدار برای آن هزینه می‌کنید؟ شما یا کارفرمای شما؟

تصمیم گیری در این باره پیش از نقل مکان بسیار مهم است. یافتن منزلی با اسباب و اثاثیه در آلمان می‌تواند دشوار باشد. غالب منازل بدون یک آشپزخانه آماده فروخته می‌شوند. چنانچه انتقال اسباب منزل شما به آلمان ارزان تر از خرید اسباب منزل در آنجا باشد، در مورد حمل اسباب منزل خود فکر کنید. امکان اجاره منازل دارای اسباب و اثاثیه در شهرهای بزرگ آلمان ممکن است.

چنانچه تصمیم گرفتید وسایل خود را با خود ببرید، باید حقایق مهمی‌را در خصوص  قوانین واردات آلمان بدانید.

جمهوری فدرال آلمان قوانین خاصی درباره واردات لوازم منزل شامل خودرو دارد. به منظور جلوگیری از پرداخت مالیات برای اسباب منزل باید شرایط ذیل را داشته و اثبات کنید که:

شما به تازگی منزل خود را در کشور دیگری ترک کرده اید. شما باید بتوانید مدارک قانونی ارائه دهید که نشان دهند یا خانه اجاره ای خود را ترک کرده اید یا استخدام شده اید، خانه خود را فروخته اید یا مدرکی داشته باشید که کارفرمای شما خواسته است به آلمان مهاجرت کنید.

شما در حال شروع سکونت در آلمان هستید. این امر را می‌توانید از طریق ارائه رونوشتی از قرارداد اجاره خود در آلمان اثبات کنید که نشان دهد کارفرمایان شما را به آلمان (در صورت امکان) منتقل کرده است یا شما را به عنوان کارمند جدید استخدام کرده است و اسنادی که نشان دهد شما توسط پلیس آلمان ثبت قانونی شده اید یا Anmeldung.

شما برای حداقل 12 ماه گذشته خارج از آلمان ساکن بوده اید. برخی توضیحات درباره این قانون برای افراد دارای شرایط خاص وجود دارد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه الزامات، صفحه Germany.info ملاحظه نمایید.

حتی اگر شما تصمیم گرفته اید اسباب منزل خود را وارد کنید، معمولا بهتر است ابزاری تهیه کنید که با برق 220 ولت (نظیر گاز برقی، یخچال، ماشین ظرف شویی یا تلویزیون) برای استفاده در آلمان کار می‌کنند. ممکن است انتقال ابزار آمریکایی که با برق 110 ولت کار می‌کند به آلمان مشکل ساز گردد. یک تلویزیون معمول آمریکای شمالی در آلمان کار نمی‌کند حتی اگر ولتاژ آن قابل تعویض باشد.

ابزارهایی که با باطری کار می‌کنند نظیر لپ تاپ، آی پدها و تلفن‌های همراه معمولا به خوبی کار می‌کنند. با این حال، ممکن است بهتر باشد یک آداپتور مناسب سخت افزارهای خود داشته باشید.

5. انتقال وسایل منزل و خودرو به آلمان

آیا در آلمان به یک خودرو نیاز خواهید داشت؟ چنانچه در حال نقل مکان به یک شهر بزرگ نظیر برلین هستید، معمولا آسان تر است که از وسایل حمل و نقل عمومی‌استفاده کنید. حتی در شهرهای متوسط نیز حمل و نقل عمومی‌بسیار خوب است. آلمان همچنین شبکه ریلی و هوایی خوبی دارد.

چنانچه تصمیم گرفتید خودروی خود را به آلمان منتقل کنید، آماده تغییر آن بنا بر استانداردهای آلمان و اتحادیه اروپا باشید. چراغ‌ها، کنترل آلایندگی و سایر بخش‌های جانبی ممکن است نیاز به تغییرات حرفه ای داشته باشند.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه تغییرات خودرو در آلمان به نزدیک ترین TÜV (سازمان بازرسی فنی) مراجعه کنید.

6. مدیریت حساب‌ها و دارایی‌های موجود شما

اقلام پستی شما به کجا انتقال خواهند یافت؟ آیا خانواده، دوستان آنها را دریافت خواهند کرد یا به آدرس جدید شما در آلمان ارسال خواهند شد؟ چنانچه هنوز این کار را انجام نداده اید، سعی کنید تمامی‌کارت‌های اعتباری خود و دیگر پرداخت‌های ماهیانه خود را به شبکه‌های آنلاین تغییر دهید. این کار به شما در سازمان دهی مالی بسیار کمک خواهد کرد.

در صورت امکان، یک حساب آلمانی پیش از نقل مکان برای خود ایجاد کنید. بانکداری اینترنتی به معنای آن است که این کار بسیار آسان تر از گذشته شده است.

به احتمال زیاد، یک حساب بانکی آلمانی در صورتی که می‌خواهید از کارت‌های اعتباری دارای چیپ و کد در آلمان استفاده کنید مورد نیاز خواهد بود. استفاده از کارت اعتباری نیز بسیار غیرمتداول تر از ایالات متحده آمریکا و کانادا است و استفاده از پول نقد و  کارت‌های بانکی متداول تر است. باید فرض کرد که هر رستوران و فروشگاهی در آلمان به صورت خودکار کارت‌های اعتباری را می‌پذیرد.

7. میکروچیپ‌ها و آوردن حیوانات خانگی به آلمان

بله، شما می‌توانید دوستان پشمالوی خود را به آلمان بیاورید. با این حال، قوانینی وجود دارد که در زمان ورود سگ‌ها، گربه‌ها و موش‌های خرما باید رعایت شوند.

تمامی‌این حیوانات خانگی باید میکروچیپ داشته باشند که نشان دهد آنها عاری از‌هاری هستند. داشتن گونه‌های خاصی از سگ‌ها و ورود آنها به دلیل جلوگیری از خشونت غیرقانونی است.

برخی آلمان‌ها نیز ترجیح می‌دهند سگ‌های آموزش دیده داشته باشند. بر خلاف آنچه در آمریکای شمالی دیده می‌شود، سگ شما باید برای سفر در وسایل حمل و نقل عمومی‌و بازدید از اماکن عمومی‌بدون پارس کردن آموزش داده شوند و نباید در زمان‌های اشتباه پارس کنند یا به طرف مردم حمله ور شوند. حتی اگر سگ شما در ایالات متحده آمریکا یا کانادا آموزش دیده باشد، ممکن است رفتاری نامتناسب با استانداردهای آلمان داشته باشد.

8. رانندگی در آلمان

آیا واقعا به خودرو نیاز دارید؟ در آلمان این پرسشی منطقی است. اما آلمان خانه اتوبان‌ها نیز هست.

بهتر است بررسی کنید آیا از نظر قانونی قادر به رانندگی در آلمان هستید، اگر از یک کشور خارجی وارد می‌شوید. مهاجرانی که یک سال یا کمتر از یک سال در آلمان زندگی می‌کنند می‌توانند به صورت قانونی با گواهینامه ایالات متحده آمریکا یا کانادا در آلمان رانندگی کنند. با این حال، پس از گذشت یک سال از ورود، شما باید گواهینامه آلمانی خود را دریافت کنید.

بیشتر خودروهای اجاره ای آلمان (mietwagen) دستی هستند. یک خودروی اتومات برای شما بیش از اجاره هزینه خواهد داشت. بر خلاف آمریکایی‌ها این روزها، رانندگان آلمانی یاد گرفته اند که با کلاچ و دنده دستی رانندگی کنند. در آلمان متقاضیان رانندگی باید به fahrschule (مدرسه رانندگی) بروند و قانونا باید پیش از آزمون به این کلاس‌ها بروند. والدین نمی‌توانند به فرزندان خود رانندگی آموزش دهند.

اگر شما هم اکنون رانندگی می‌کنید و کانادایی هستید یا به اندازه کافی خوش شانس هستید که از ایالتی در آمریکا بیایید که تطابق کامل با آلمان دارد، نیازی نیست آزمون‌های بیشتری بدهید تا گواهینامه آلمانی خود را دریافت کنید. یازده ایالت آمریکا تا حدودی با آلمان همخوانی دارند که به معنای آن است که شما باید یک آزمون کوتاه کتبی پیش از دریافت گواهینامه رانندگی خود بدهید.

اما از هر روشی که گواهینامه دریافت کنید، ایده خوبی است که اطمینان حاصل کنید قوانین جاده‌ها را می‌دانید. تفاوت‌های مهمی‌وجود دارند. برای مثال عبور از راست ممنوع است.

درباره رانندگی در آلمان بیشتر بدانید: رانندگی با خودروی شخصی در آلمان

9. راه اندازی خدمات در آلمان

آیا تلفن همراه شما در اروپا کار می‌کند؟ شما باید سیم کارت تلفن همراه خود را با خطوط آلمانی مانند O2، تی موبایل یا وودافن عوض کنید. وززیان(Verizon) در اروپا کار نمی‌کند، اما یک سیم کارت AT&T و تی موبایل در اروپا کار می‌کند. با این حال، آن تلفن‌ها باید پیش از از ورود به اروپا قفل گشایی شوند.

همانند اغلب کشورهای جهان، می‌توانید تلفن، اینترنت و تلفن خود را به روش‌های مشابه داشته باشید. اغلب آلمان‌ها تلویزیون خود را با کابل یا ماهواره دریافت می‌کنند. همچنین می‌توانید کانال‌های بین المللی را به زبان انگلیسی (مانند سی ان ان، بی بی سی یا اسکای) دریافت کنید اما هزینه آنها از بسته‌های استاندارد بالاتر خواهد بود.

چه کابل داشته باشید چه ماهواره، هر خانه آلمانی هزینه استفاده از رادیو و تلویزیون اینترنتی را که به نام rundfunkbeitrag شناخته می‌شود پرداخت می‌کند. در مقایسه با بعضی از کشورها، ممکن است کمی‌بیشتر طول بکشد تا تلفن خانه و بسته‌های اینترنتی شما در آلمان وصل گردند.

اگر اجاره می‌کنید، نباید نگران پرداخت مستقیم هزینه‌های آب، برق یا گاز باشید.  با این حال، اگر نوع اجاره شما ” kalt” (اجاره سرد) است، شما باید هزینه‌ها را پرداخت کنید چرا که تنها هزینه اقامت خود را پرداخت می‌کنید. Warmmiete (اجاره گرم) به معنای آن است که تمامی‌امکانات در هزینه ای که بابت اجاره پرداخت می‌کنید قرار دارند. ممکن است نیاز باشد با مالک منزل خود بررسی کنید که اجاره شما از چه نوعی است پیش از آنکه اجاره نامه آلمانی را امضا کنید.

ابطال یک اشتراک یا قرارداد فروش می‌تواند در آلمان دردسرساز باشد. قانون آلمان خدمات دهندگان را به مشتریان ترجیح می‌دهد.

شاید بر خلاف کشور شما، محدودیت‌های زمانی خاصی پیش از انجام ابطال وجود داشته باشد. اغلب اشتراکات رسانه ای به صورت خودکار در صورت عدم دریافت هشدار برای شما تمدید می‌شود. به یاد داشته باشید رسید چاپی را خوانده (یا از کسی بخواهید که آن را برای شما بخواند)!

10. پزشکان و نسخه‌های دارویی

شما باید به میزان مصرف 90 روز از داروی تجویزی برای خود یا افراد خانواده تان را به همراه داشته باشید. یک داروخانه آلمانی (apotheke) نسخه آمریکایی یا کانادایی را به شما نمی‌دهد مگر آنکه به دستگاه (نظام) آلمانی برگردان شده باشد.

فروش دارو از ایران محدودتر است. شما نمی‌توانید حتی آسپرین یا داروهای سرماخوردگی را بدون مراجعه به داروخانه در آلمان خریداری کنید. داروهای بدون نیاز به نسخه که در “فروشگاه‌های” ایران به فروش می‌رسند تنها در apotheke ارائه می‌شوند. شما باید به صورت مستقیم از دکتر داروخانه آنها را درخواست کنید.

لطفا توجه داشته باشید که برخی داروهای ایران با اسامی‌مشابه یا شناخته شده در آلمان همواره حاوی مواد دارویی مشابهی نیستند.

شما همچنین باید سعی کنید یک پزشک محلی بیابید که بتوانید برای دریافت نسخه‌های دارویی و نیازهای دارویی خانواده خود به سرعت پس از ورود به وی مراجعه کنید. تمامی‌پزشکان قادر نیستند به زبان انگلیسی صحبت کنند!

بلیط‌های خود را از پیش رزرو کنید

به محض آنکه نقل مکانتان به آلمان حتمی‌شد، بلیت خود را رزرو کنید. هر چه زودتر این کار را انجام دهید، بهتر است. شرکت‌های هواپیمایی (شرکت‌های هواپیمایی غیر ایرانی) معمولا برای بلیط‌های لحظه آخری هزینه بیشتری می‌گیرند.

شما می‌توانید با برنامه ریزی سریع تر پول بیشتری برای خود ذخیره کنید. در صورت امکان، زمان خالی بیشتری برای خود پس از نقل مکان به آلمان در نظر بگیرید تا بتوانید پیش از شروع به کار خود را با محیط تطبیق دهید.

هشدار: این مطالب اطلاعات کلی می‌دهد و تمام جنبه‌های این موضوع را در برنگرفته است. این نوشته به شما هیچ توصیه ای نمی‌کند. شما باید قبل از هر اقدامی‌با افراد متخصص و حرفه ای مشورت کنید. این نوشته شامل توصیه‌های حقوقی، مالیاتی و سایر توصیه‌های تخصصی از وب سایت تاپ برگ و شرکت‌های وابسته به آن، نمی‌باشد. نتایج پیشین, ضامن اتفاق مجدد آن‌ها نیست. ما هیچگونه تضمینی در رابطه با درستی، جامع بودن و به روز بودن این مطالب نمی‌کنیم.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *