کسب و کار در آلمان

راه اندازی شرکت در آلمان: یک راهنمای کامل

راه اندازی شرکت در آلمان

راه اندازی یک شرکت با مسئولیت محدود در آلمان، روند پیچیده ای نیست. این شرکت‌ها می‌توانند به صورت UG یا GmbH ثبت شوند. ما برای کمک به شما در زمینه راه اندازی یک شرکت در آلمان، فهرست ساده ای از کلیه الزامات را ایجاد کرده ایم. بسیاری از اصطلاحات حقوقی آلمان در این راهنما گنجانده شده است، اما همه آن‌ها به ساده ترین روش توضیح داده می‌شوند. باید توجه داشته باشید که مراحل لازم به ترتیب نمایش داده شده دنبال نمی‌شوند. می‌توانید با ساده ترین مراحل شروع کنید و مراحل سخت را بعداً اداره کنید. اگر در روند کار غافلگیر شدید، می‌توانید با استخدام یک متخصص، استرس خود را کاهش دهید تا شرکت شما به سرعت راه اندازی شود.

مراحل قابل پیگیری هنگام شروع یک کسب و کار در آلمان:

 • نوع شرکت را انتخاب کنید

برای یک شرکت با مسئولیت محدود، میتوانید فرم UG یا GmbH را انتخاب کنید. از آنجایی که فرم UG به سرمایه بسیار کمی‌نیاز دارد، ایده آل است. شما می‌توانید شرکت UG خود را با هزینه اندک 1 یورو ثبت کنید. اگرچه این مقدار حداقل اجباری است، اما باید سرمایه ای با سهم بالاتر حداقل 1000 یورو را در نظر بگیرید.

فرم GhmB برای شرکت‌هایی خوب است که حداقل 25000 یورو سرمایه در اختیار داشته باشند. در صورت انتخاب این گزینه، از شما خواسته می‌شود حداقل نیمی‌از مقدار مورد نیاز را بلافاصله واریز کنید. این بدان معنی است که شما باید حداقل 12500 یورو واریز کنید. مسئولیت محدود در یک شرکت GhmB، اندکی متفاوت خواهد بود. در صورت وقوع یک رویداد و از بین رفتن پول، سهامداران شخصاً مسئول خواهند بود.

قبل از راه اندازی شرکت در آلمان، اطمینان حاصل کنید که گزینه‌های مختلف در دسترس برای تشکیل شرکت را بررسی کرده اید.

 • یک نام برای شرکت خود انتخاب کنید

قبل از اینکه یک نام تعیین کنید، باید در Handelsregister جستجو کنید. اگر نام مورد نظر شما قبلاً استفاده شده باشد، باید نام دیگری را پیدا کنید.

 • هدفگذاری

در آلمان، کلیه شرکت‌های با مسئولیت محدود باید دارای یک هدف خاص باشند. به این Unternehmensgegenstand گفته می‌شود. اگر در زمینه درک اهداف و تحقق آن‌ها مشکل دارید، می‌توانید بررسی کنید که شرکت‌های موجود در صنعت شما از چه چیزهایی استفاده کرده اند.

 • اسناد را برای انطباق بررسی کنید

شما می‌توانید نام و هدف شرکت را برای اتاق بازرگانی آلمان ارسال کنید و آن‌ها اسناد مذکور را بدون هیچگونه هزینه ای بررسی خواهند کرد.

 • یک قرار ملاقات با سردفتر اسناد رسمی‌ترتیب دهید تا شرکت را تاسیس کنید

به عنوان یک انگلیسی زبان، ملاقات با سردفتر اسناد رسمی‌که به زبان انگلیسی صحبت می‌کند، آسان تر خواهید بود. باید بتوانید این سردفتر اسناد رسمی‌را در notar.de ثبت کنید.

 • سند Musterprotokoll خود را کامل کنید

این فقط سندی است که اساسنامه و بیانیه‌های ثبت شما را نشان میدهد. برای این مرحله می‌توانید از یک الگوی استاندارد یا یک قالب سفارشی استفاده کنید.

 • جلسه ای را با سردفتر اسناد رسمی‌ترتیب دهید

اساسنامه، لیست سهامداران و اسناد بنیانگذار را در کنار هم قرار دهید تا روند تاسیس شرکت با سهولت هرچه بیشتر پیشرفت کند. حتماً تمام اسناد لازم برای افتتاح حساب بانکی را در اختیار داشته باشید.

 • شکل گیری شرکت

در جلسه با سردفتر اسناد رسمی، سرانجام شرکت خود را رسمی‌کنید. شما باید در جلسه با سهامداران همکار خود شرکت کنید. همه باید مدارک شناسایی کافی داشته باشند. اگر خارجی یا خارج از اتحادیه اروپا هستید، بازهم قادر خواهید بود که شرکت را در آلمان ثبت کنید. شما می‌توانید از یک شرکت خارجی به عنوان محل استفاده کنید، اما یک دفتر اسناد رسمی‌باید تأیید کند که این شرکت واقعی است و به خوبی نماینده شما می‌باشد. مقامات دولتی همچنین باید بررسی کنند که این شرکت در واقع وجود دارد یا خیر. باید توجه داشته باشید که این شرط حتی برای شرکت‌های عضو اتحادیه اروپا و خارج از آلمان صدق می‌کند.

شما باید یک ویزا برای مدیر عامل تهیه کنید که امکان سفرهای متعدد را برای وی به وجود آورد. از طرف دیگر می‌توانید برای اقامت دائم در کشور اقدام کنید. برای استفاده از یک روند صحیح، می‌توانید ابتدا با یک وکیل یا دفتردار اسناد رسمی‌صحبت کنید.

همچنین ممکن است پیدا کردن بانکی که خدمات خود را برای بنیانگذاران خارجی یک شرکت ارائه دهد، یک چالش باشد. می‌توانید در مورد افتتاح حساب بانکی برای کسب و کار، با یک وکیل یا دفتر اسناد رسمی‌صحبت کنید. اگر عضو اتحادیه اروپا باشید، افتتاح حساب بانکی در آلمان بسیار ساده تر خواهد بود.

ممکن است دفتر اسناد رسمی‌شما بتواند هزینه‌های ثبت را با Handelsregister تضمین کند. این امکان وجود دارد که این کار فقط در صورت کار با مشتریان آشنا انجام شود. اگر مبلغی را به صورت نقدی واریز کنید، می‌توانید در مورد احتمال پرداخت هزینه ثبت از آنها سوال کنید.

Handelsregister باید بتواند ثبت شما را بلافاصله پردازش کند و این می‌تواند باعث صرفه جویی در وقت شود. آنها همچنین می‌توانند فقط برای شما فاکتور ارسال کرده و روند کار را متوقف کنند تا هزینه ای را پرداخت نکنید. برای اطمینان از صحت تمام ارتباطات، صندوق پستی شما باید حاوی نام شرکت روی آن باشد.

 • یک حساب بانکی افتتاح کنید

همه کسب و کارها باید یک حساب بانکی افتتاح کنند. همانطور که گفته شد، یافتن بانکی که بنیانگذاران خارجی را می‌پذیرد، ممکن است دشوار باشد. شما باید در مراحل اولیه، جستجوی بانک را آغاز کنید، زیرا این ممکن است یک روند پیچیده باشد. اگر در بانکه ای سنتی متقاضی هستید، باید اطمینان حاصل کنید که همیشه درخواست خود را با مدارکی که توسط دفتر اسناد رسمی‌ارائه می‌شود، ثبت کرده اید. شما می‌توانید در همان زمان به بسیاری از بانک‌ها مراجعه کنید و منتظر بمانید تا یکی از بانک‌ها، درخواست شما را بپذیرد. جلسات بانکی بلافاصله پس از قرار ملاقات با دفتر اسناد رسمی‌برگزار می‌شود.

بانک‌های مختلف ممکن است الزامات متفاوتی داشته باشند، بنابراین قبل از ارائه درخواست خود اطمینان حاصل کنید که در مورد این اسناد سؤال کرده اید. همچنین باید از نوع قالب مورد پذیرش بانک‌ها به اندازه کافی اطلاع داشته باشید.

این سهام سرمایه ای است که قبلاً تحت پوشش قرار دادیم. می‌توان آن را از طریق وجه نقد یا انتقال سهم واریز کرد. تاریخ یا Stammkapitaleinlage باید به وضوح در قسمت مرجع نشان داده شود.

 • سپرده نقد را برای ایمیل دفتر اسناد رسمی‌خود ارسال کنید

شما باید مطمئن شوید که بلافاصله لغو سپرده سرمایه را می‌فرستید. در غیر این صورت، دفتر اسناد رسمی‌ممکن است شروع به تعقیب شما کند و سابقه ناگواری برایتان ایجاد شود.

 • فاکتور را به دفتر اسناد رسمی‌بپردازید

شما باید فاکتور اسناد رسمی‌را پس از تسویه سهام سرمایه پرداخت کنید. در صورت عدم پرداخت هزینه، ثبت نام شما متوقف یا رد نخواهد شد، اما لازم است سریع آن را پرداخت کنید. دلیل این امر است که دفتر اسناد رسمی‌در آینده در بسیاری از امور رسمی‌به شما کمک می‌کند.

 • پرداخت Handelsregister را مدیریت کنید

اگر دفتر اسناد رسمی‌شما این پرداخت را از طرف شما انجام نداده باشد، مجبور خواهید بود آن را به تنهایی انجام دهید.

 • به دنبال تقلب و کلاهبرداری باشید

این امکان وجود دارد که یک شخص کلاهبردار بتواند فاکتورهایی را که ظاهراً از Handelsregister برای شما ارسال می‌شود را برایتان ارسال کند. برخی از خطوط قرمز که باید از آنها مراقبت کنید، شامل نام‌های گیرنده کوتاه غیر آلمانی، شماره‌های پیچیده IBAN و مقادیر بالاتر یا پایین تر از 15000 یورو است.

 • منتظر اطلاع رسانی در مورد وضعیت ثبت نام باشید

این توسط دفتر اسناد رسمی‌شما ارسال می‌شود. همچنین می‌توانید به سایت www.unternehmensregister.de بروید و وضعیت ثبت نام را خودتان پیگیری کنید.

 • به مالیات رسیدگی کنید

در اینجا، شما نیاز به پیدا کردن یک مشاور مالیاتی دارید. آنها به شما در تکمیل پرسشنامه Fragebogen zur steuerlichen Erfassung یا پرسشنامه اداره امور مالیاتی کمک می‌کنند. آنها همچنین حق وکالت را به شما اعطاء می‌کنند و در مورد پیامدهای مالیاتی کسب و کار شما را راهنمایی می‌کنند. باید توجه داشته باشید که بدون ثبت مالیات، نمی‌توانید سیاهه یا درآمد دریافت کنید.

درباره مالیات در آلمان بیشتر بدانید:

 

 • به ارسال Gewerbeanmeldung بپردازید

همراه با ثبت مالیات، باید ثبت کسب و کار را نیز انجام دهید. این یکی باید به دفتر تجارت محلی ارسال شود. در برلین و هسن، ثبت نام میتواند بصورت آنلاین و با زبان انگلیسی انجام شود.

 • شناسه مالیاتی را دریافت کنید

این شناسه از اداره امور مالیاتی به دست می‌آید و باعث می‌شود تمام فاکتورهای شما معتبر باشد.

 • کسب و کار خود را بیمه کنید

شرکتهای مختلف بیمه، انواع مختلف خدمات را ارائه می‌دهند. حتماً یکی را انتخاب کنید که متناسب با کسب و کار شما باشد. همچنین به یاد داشته باشید که در آلمان نیز به بیمه درمانی شخصی نیاز دارید. درباره بیمه کسب و کار در آلمان بیشتر بدانید: بیمه کسب و کار در آلمان

 • دفترداری

شما باید اقدام به خرید خدمات دفترداری مناسب کنید و اطمینان حاصل نمایید که به خوبی در شرکت شما ادغام شده است. شما باید اطمینان حاصل کنید که ارائه دهنده خدمات از شهرت خوبی برخوردار است و به ارائه خدمات با کیفیت می‌پردازد. ابتدا، ساختار هزینه‌های آنها را بررسی کنید. برخی از آنها، شما را بر اساس گردش مالی سالانه شارژ می‌کنند و برخی دیگر به سادگی معاملات ورودی و خروجی را بررسی می‌کنند. ساختارهای مختلف برای مشاغل متفاوت، ایده آل خواهند بود.

همچنین باید نرم افزار مورد استفاده آنها را بررسی کنید. اکثر شرکت‌های معتبر آلمانی برای فعالیت‌های حسابداری خود از Datev یا Agenda استفاده می‌کنند. اگر شرکت از هیچ یک از این محصولات استفاده نمی‌کند، ممکن است برای کسب و کار شما مناسب نباشد.

نکته مهم دیگری که باید بررسی شود، روش آنها در تحویل فاکتورها و رسیدهای معاملات است. اگر آنها سیستم پیچیده ای دارند، شاید بهتر باشد که با یک حسابدار متفاوت کار کنید.

اگر یک شرکت کوچک دارید یا به عنوان یک فریلنسر کار می‌کنید، ممکن است بتوانید حساب‌ها را به تنهایی مدیریت کنید. یک شرکت بزرگتر قطعاً به یک حسابدار حرفه ای احتیاج دارد. بدون داشتن حسابدار، در پایان سال استرس شدید را تجربه خواهید کرد.

شما باید ترازنامه افتتاح شرکت خود را تنظیم کنید. برای این فرآیند، شما باید یک مشاور مالیاتی خوب استخدام کنید. در غیر اینصورت با مشکلات حقوقی روبرو خواهید شد.

 • حسابداری حقوق و دستمزد

شما برای مدیریت حقوق و دستمزد خود، نیاز به ایجاد سیستم حسابداری دارید. این بخش از مشاغل شما نیز باید توسط یک متخصص انجام شود، زیرا اشتباهات کوچک می‌تواند شما را با مشکلات اقتصادی و قانونی بزرگ مواجه کند.

نتیجه گیری

این راهنما باید به شما در راه اندازی یک شرکت در آلمان کمک کند. همانطور که در ابتدا گفته شد، لازم نیست مراحل ذکر شده را دنبال کنید. برخی از مراحل باید در اسرع وقت شروع شوند، زیرا به طور معمول زمان زیادی می‌برد. به عنوان مثال، شما ممکن است در یافتن بانکی که آماده همکاری با بنیانگذاران خارجی است، چالش‌های دشواری داشته باشید و این بدان معنی است که باید زودتر به دنبال افتتاح یک حساب بانکی باشید. همچنین به یاد داشته باشید که قوانین همیشه می‌توانند تغییر کنند. شما باید اطمینان حاصل کنید که با متخصصان مشورت می‌کنید تا تغییراتی که ممکن است بعد از انتشار این مقاله ایجاد شده باشد را در نظر بگیرید.

شاید برای شما جالب باشد: شرکت سهامی‌در آلمان (AG)

هشدار: این مطالب اطلاعات کلی می‌دهد و تمام جنبه‌های این موضوع را در برنگرفته است. این نوشته به شما هیچ توصیه ای نمی‌کند. شما باید قبل از هر اقدامی‌با افراد متخصص و حرفه ای مشورت کنید. این نوشته شامل توصیه‌های حقوقی، مالیاتی و سایر توصیه‌های تخصصی از وب سایت تاپ برگ و شرکت‌های وابسته به آن، نمی‌باشد. نتایج پیشین, ضامن اتفاق مجدد آن‌ها نیست. ما هیچگونه تضمینی در رابطه با درستی، جامع بودن و به روز بودن این مطالب نمی‌کنیم.

پست های مرتبط

یک دیدگاه برای “راه اندازی شرکت در آلمان: یک راهنمای کامل

 1. جلیل گفت:

  سلام خسته نباشیدو ببخشید میخواستم بدونم شرکت به فرم ug از اعتبار برخوردا است نزد شرکت‌های دیگر و اینکه با این فرم امکان گرفتن اقامت دائم بعد از مدت معین هست یا نه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *