کسب و کار در آلمان

اتیکت کسب و کار در آلمان

اتیکت کسب و کار در آلمان

اتیکت (تشریفات) کسب و کار در آلمان بر مسئولیت اجتماعی، محیط فاقد فساد، آیین سخت گیرانه رسمی‌برای پوشش، قوانین و مقرراتی تکیه دارد که به افراد امکان می‌دهد مرزهای خود را از سایرین در میان روابط متمایز کنند.

در جوامع ما، نگرش، رفتار و ارزش‌های افراد به طور معمول پایه و اساس فرهنگ کشورها است. آن‌ها بیشتر سنت‌های کسب و کار را در داخل و بدون تاثیرگذاری مثبت یا منفی دولت بر افراد توسعه می‌دهند. آن‌ها از لحاظ قومی‌بین ملل مختلف کاملا متفاوت هستند و درون ساختار جامعه تعبیه میشوند. در جنبه‌های مختلف، آلمانی‌ها برنامه ریز ارشد محسوب می‌شوند. آن‌ها استادان واقعی در برنامه ریزی هستند، زیرا می‌توانند بسیار خوب فکر کنند و خود را سازمان دهند. آن‌ها می‌دانند که در کجا می‌توانند در یک روز خاص و در یک زمان خاص قرار بگیرند. طرز تفکر آن‌ها بی عیب و نقص است، زیرا جزئیات مربوط به پروژه خاص را بررسی میکنند.

احساس امنیت همراه با برنامه ریزی دقیق، در زندگی شخصی و کاری آن‌ها موج میزند. روش‌های زندگی و کار آلمانی‌ها اساساً توسط ساختارها تعریف و کنترل می‌شوند، به این معنی که آن‌ها از قوانین، مقررات و رویه‌ها استفاده میکنند. همه این‌ها از منظر اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور مشهود است. قوانین و مقررات باعث می‌شود تا افراد بدانند که چه چیزی از آنها انتظار می‌رود و از این رو آن‌ها را راهنمایی می‌کند تا براساس آن برنامه‌های خود را برنامه ریزی و اداره کنند. شهروندان بر این باورند که حفظ مرزهای مشخص برای تفکیک افراد، مکان‌ها و اشیاء مطمئن ترین راه برای داشتن یک زندگی منظم و ساختار یافته است.

آن‌ها فرهنگ کسب و کار خود را با رعایت قوانین مقرر شده در کسب و کار نشان میدهند که منجر به تعدیل قابل تنظیم، انعطاف پذیری و خودانگیختگی در قوانین، نگرش‌ها و ارزش‌های مستند شده میشود. اگر در فرهنگ کسب و کار تغییراتی ایجاد شود، حتی اگر این تغییرات بر نتیجه تاثیر مثبت بگذارد، ناخواسته است. کسب و کار برای آنها بسیار جدّی است و آلمانی‌ها دوست ندارند در کسب و کار مزاح کنند. کار و زندگی شخصی کاملاً تفکیک شده است و مشترکاً بر این واقعیت تکیه دارد که هر فعالیت دارای زمان و مکان مناسب می‌باشد. نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که آداب و رسوم کسب و کار آنها مخصوصاً وقتی که درگیر تجارت هستید، از اهمیت بالایی برایشان برخوردار است. آلمان کشوری بسیار فردگرایانه است و همیشه احترام زیادی را میطلبد. رفتار غیر اخلاقی در کسب و کار به طور جدّی سبب کاهش کلیه مذاکرات تجاری آتی میشود. بازرگانانی که مایل به بهره مندی از سفرهای خود در منطقه اروپا هستند، باید فرهنگ و آداب و رسوم کشورهایی را که از آنها بازدید میکنند به خوبی بدانند. سازگاری فرهنگی و قابلیت تعدیل باید اصول راهنمایی برای کسب و کار در آلمان را فراهم کند.

طرز کار، روش‌ها، آداب و رسوم عُرفی و مسئولیت اجتماعی شرکت در کسب و کار، در بخشهای بعدی قرار دارد. تمایزات فرهنگی متعددی وجود دارند که افراد با آنها روبرو هستند: تفاوت در سبک‌های کسب و کار، نگرش نسبت به درستکاری، نگرش به ایجاد روابط خوب کسب و کار، هدیه دادن و معنی رنگ‌ها و اعداد. بینش مربوط به ارزش‌ها، نگرش‌ها و فرهنگ آلمان در ادامه مورد بحث قرار گرفته است.

درباره کسب و کار در آلمان بیشتر بدانید :

مسئولیت جمعی

دولت آلمان نسبت به مسائل زیست محیطی این کشور سختگیرانه است و ورود حزب سبز به ائتلاف قانونگذار برای تاثیرگذاری بر اهداف و سیاست‌های زیست محیطی آلمان بود. آنها درصدد حذف انرژی هسته ای، ارتقاء بهره وری انرژی، سرمایه گذاری در انرژی‌های تجدید پذیر بودند. با توجه به این امر، آلمان اکنون یک کشور پیشگام در اتحادیه اروپا در زمینه کاهش گازهای گلخانه ای منتشر شده و ایجاد منابع سوخت جایگزین است. آلمان اکنون رهبر جهانی در تولید انرژی بادی است. استفاده از زغال سنگ در صنایع، معایبی مانند آلودگی هوا دارد که منجر به باران اسیدی می‌شود و در نتیجه به پوشش جنگلی کشور آسیب می‌رساند. دریای بالتیک توسط پسابها و فاضلاب‌های صنعتی رودخانه‌های آلمان شرقی آلوده شده و همچنان یک مشکل زیست محیطی است. در سال 2000، دولت مکانیسمی‌را برای پایان دادن به استفاده از انرژی هسته ای در 15 سال آینده ایجاد کرد. این کشور خود را به پیمان اتحادیه اروپا برای حفظ طبیعت متعهد ساخته است. آلمان مفتخر است که بیشترین ظرفیت تولید برق خورشیدی و بادی در این قاره را دارد.

وقت شناسی

آلمانی‌ها تمایل دارند که کشور خود را به بخشهای قابل کنترل تقسیم کنند. به همین دلیل، زمان با دقت مدیریت می‌شود و تقویم‌ها، برنامه‌ها و فعالیت‌های روزانه باید توسط همه شهروندان رعایت شود. ورود و عزیمت قطارها در زمان مقرر مشخص است که با دقت در کنار پروژه‌ها و نمودارهای سازمانی دقیق برنامه ریزی شده است. اگر در حال انجام یک کسب و کار در آلمان هستید، برای قرار ملاقات یا حضور در جلسه دیر نکنید. آلمانی‌ها بسیار دقیق هستند و حتی تاخیر چند دقیقه ای می‌تواند آن‌ها را اذیت کند. اگر قرار است در یک جلسه حتی اندکی تاخیر داشته باشید، باید از قبل اقدام کرده و وضعیت خود را توضیح دهید. برای جلسات و قرارهای مهم، ده دقیقه زودتر حاضر شوید.

ارائه هدایا

در آلمان، هدیه دادن در بین همکاران کسب و کار متداول نیست. اخیراً آنها بدون توجه به مشوق و تشریفات، به سمت تمرکز روی مشاغل واقعی حرکت کرده اند. با این حال، هدیه دادن و گرفتن در مورد رویدادهای اجتماعی یک هنجار است. موارد مهمی‌که هنگام هدیه دادن باید در نظر بگیرید:

 • یک هدیه کوچک و با کیفیت اما دارای قیمت مناسب را ارائه کنید.
 • هدایای قابل قبول در کسب و کار میتواند تجهیزات اداری، قلم‌هایی با کیفیت خوب و برند یا لوگوی شرکت شما باشد.
 • در صورت دعوت به یک منزل مسکونی در آلمان، توصیه می‌شود یک دسته گل، شراب، شکلات یا یک هدیه کوچک را به نمایندگی از منطقه یا کشور خود بیاورید.
 • معمولاً گل بدون بسته بندی و به تعداد فرد هدیه داده میشود. هرگز 13 عدد گل سرخ یا سایر گلها را بدون بسته بندی با کیفیت توسط یک گلفروشی خوب، هدیه ندهید.
 • گل سرخ هدیه ندهید، چون نماد عشق است.
 • گل میخک هدیه ندهید، چون نماد عزاداری است.
 • گل داوودی و گلایل هدیه ندهید، چون در مراسم خاکسپاری استفاده میشود.
 • هدیه‌ها معمولاً هنگام دریافت باز می‌شوند.

معمولاً هدایا در آلمان از نظر دادن و گرفتن هدیه، مانند سایر کشورهای اروپایی است.

قوانین پوشش رسمی

آلمانی‌ها به لباس و شیک پوشی خود افتخار میکنند. این صرفنظر از اینکه آنها به کجا می‌روند و چه جایگاهی در جامعه دارند، اهمیت دارد. شکل ظاهری آنها، خصوصاً هنگام برخورد با موضوعات مربوط به کسب و کار، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آنها حتی وقتی لباس غیر رسمی‌دارند، مرتب و محافظه کار هستند. لباس نباید دارای ظاهر نامناسب باشد. قوانین پوشش رسمی‌باید از اصول زیر پیروی کند:

 • پوشش مرتب بسیار مهم است. لباس غیر رسمی‌چندان خوشایند نیست.
 • آلمانی‌ها به پوشش محافظه کارانه و رسمی‌اعتقاد دارند.
 • لباس مناسب برای تجار مرد شامل لباسهای تیره، کت و شلوار اتو کشیده، پیراهن‌های سفید و کراوات است.
 • لباس مناسب برای تجار زن شامل پوششهای تیره و بلوز سفید است. هرگز قبل از همکاران خود، کت یا ژاکت تان را در نیاورید.
 • زنان نباید از آرایش سنگین یا جواهرات استفاده کنند.
 • گاهی اوقات جوراب‌های سفید با کت و شلوار تیره هماهنگ می‌شوند.

رشوه و فساد

طبق گزارش شفافیت بین المللی با منبع 79 از 100، آلمان در زمینه فساد در جایگاه سیزدهم از 176 کشور قرار دارد. بخش ساخت و ساز و پیمانکاران عمومی، با نفوذ احزاب سیاسی نگران صداقت و انصاف در این بخش‌ها هستند. آلمان به طور کلی فساد داخلی و خارجی را کاهش داده است. قوانین سختگیرانه علیه فساد به شدت اجرا می‌شوند. این کشور در فوریه 1999، کنوانسیون مبارزه با رشوه خواری OECD را در سال 1998 تصویب کرد و رشوه را یک جُرم برای مدیران عمومی، شهروندان و بنگاه‌های خارج از کشور در نظر گرفت. آلمان، کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل را امضاء کرده است که هنوز اجرایی و تصویب نشده است. این کشور در مبارزه با فساد مربوط به اتحادیه اروپا نقش دارد. مجازات‌های رشوه خواری برای مقامات آلمانی، به ویژه با یا بین شرکت‌هایی که هنگام رقابت برای قراردادهای عمومی‌قیمت را تعیین میکنند، افزایش یافته است. آنها همچنین مقررات ضد فساد را در مورد حمایت از آژانس اعتباری رسمی‌صادرات تقویت کرده و قوانین را برای دستیابی به مناقصه‌های عمومی‌تشدید کرده اند. دولت و مقامات محلی دارای قوانین مقابله با کارکنانی هستند که در ادارات مشکوک به فساد، روشهای رشوه خواری را دور میزنند.

مأمورین دولتی، حق دریافت هرگونه هدایا به ویژه از طرف همکاران مرتبط با دفاتر خود را ندارند. سایر ایالات فردی دارای پایگاه‌های ثبت هستند که در سطح فدرال جستجو میشود. شفافیت دویچلند، فصل آلمانی شفافیت بین المللی، ثبت ملّی فساد را به عنوان هدف اصلی در آلمان مطرح کرده است که از نزدیک با قوانین آزادی اطلاعات در سطح فدرال و ایالتی دنبال می‌شود. آن‌ها همچنین تلاش می‌کنند کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل را اجرا کنند که رشوه پارلمان را در همان سطح مقامات دولتی قرار دهد. دولت صدها پرونده داخلی را با موفقیت ارتقاء داده است که تعداد آنها در دو سال گذشته افزایش یافته است. از سال 1999، تنها یک مورد رشوه در برابر یک مقام آلمانی انجام شده است. این امر بدان دلیل است که این کشور با کنوانسیون مبارزه با رشوه خواری OECD مطابقت دارد. این نشان میدهد که آلمان در هنگام انجام مشاغل محلی و بین المللی، قوانین خودمختار را اجرا میکند.

 

هشدار: این مطالب اطلاعات کلی می‌دهد و تمام جنبه‌های این موضوع را در برنگرفته است. این نوشته به شما هیچ توصیه ای نمی‌کند. شما باید قبل از هر اقدامی‌با افراد متخصص و حرفه ای مشورت کنید. این نوشته شامل توصیه‌های حقوقی، مالیاتی و سایر توصیه‌های تخصصی از وب سایت تاپ برگ و شرکت‌های وابسته به آن، نمی‌باشد. نتایج پیشین, ضامن اتفاق مجدد آن‌ها نیست. ما هیچگونه تضمینی در رابطه با درستی، جامع بودن و به روز بودن این مطالب نمی‌کنیم.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *