کسب و کار در آلمان

راهنمای مالیات خود اشتغالی در آلمان

راهنمای مالیات خود اشتغالی در آلمان

آیا به عنوان یک فرد شاغل در آلمان می‌دانید انتظار می‌رود که چقدر مالیات پرداخت کنید؟ این مقاله به شما کمک می‌کند تا راه‌های پس انداز و صرفه جویی مالیات و موارد دیگر را بشناسید. پرداخت‌های مالیاتی بخش مهمی‌از اداره تجارت و کسب و کار شما هستند. مالیات خود اشتغالی به طور خودکار از حقوق ماهیانه شما کم نمی‌شود و این وظیفه شماست که بدانید چقدر مالیات باید بپردازید و در تمام مدت آن را به موقع پرداخت کنید. به عبارت ساده، شما به عنوان یک صاحب کسب و کار در آلمان خواه به عنوان صاحب شرکت و خواه به عنوان فریلنسر (آزادکار) خوداشتغالی، مسئولیت رعایت قانون مالیات را با توجه به تجارت خود بر عهده دارید.

بنابراین، افراد خود اشتغال در آلمان چه میزان مالیات پرداخت میکنند؟ خوب، پرداخت دقیق به چندین عامل بستگی دارد. در اینجا، شما یاد می‌گیرید که چگونه بار مالیاتی، چه انواع مهمی‌برای آن، به علاوه انواع مالیات رایج یا استاندارد، که افراد خود اشتغال باید انتظار داشته باشند، شکل میگیرند. همچنین در مورد پس انداز و صرفه جویی در مالیات اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد.

تعهدات مالیاتی در آلمان و مالیات برای خود اشتغالی

فرم‌های حقوقی کسب ‌وکار شما، انواع مالیاتی که انتظار آن را دارید را تعیین خواهند کرد. به عنوان مثال، شرکا یا شرکت‌ها وظایف مالیاتی بسیار متفاوتی نسبت به کارهای مستقل و واحدهای تجاری تک مالکی دارند. در اینجا مالیات‌هایی آورده شده است که برای کسب و کارها در آلمان اعمال می‌شوند:

 

مالیات بر درآمد

مالیات بر درآمد مربوط به درآمد واحدهای تجاری تک مالکی، شراکتی و فریلنسرها است. شرکتها این مالیات را پرداخت نمی‌کنند زیرا نهادهای معتبری هستند. در عوض، مالیات بر درآمد شرکت‌ها در اینجا اعمال میشود و در ادامه به خوبی توضیح داده خواهد شد.

درآمد = سود – (هزینه‌های کسب و کار + هزینه‌های غیرعادی + اختصاصی)

EStG (قانون مالیات بر درآمد) اساس قانونی این مالیات است. این مبلغ بر درآمد سالانه برابر 8،600 یورو اعمال یا تحمیل می‌شود و این محدودیتی برای مقرری پایه است که معاف از مالیات است. هنگامی‌که درآمد کمی‌بالاتر از مقرری پایه است، میزان مالیات با مقادیر بین 6 تا 42٪ تعیین می‌شود. در زیر نحوه محاسبه مالیات بر درآمد در آلمان آورده شده است.

بار مالیات بر درآمد = درآمد مشمول مالیات × نرخ مالیات بر درآمد

بیشتر بدانید: نرخ مالیات بر درآمد در آلمان

مالیات بر اضافه بها

مالیات بر اضافه بها به مالیات بر درآمد شرکت یا مالیات بر درآمد و مالیات بر سود سرمایه افزوده می‌شود. از افراد خود اشتغال انتظار می‌رود که این مالیات یعنی مالیات بر اضافه بها را بپردازند. این حدود 5.5٪ مالیات بر درآمد شرکت یا مالیات بر درآمد است. با این حال ، 972 یورو (آستانه معاف از مالیات) در مورد مالیات بر اضافه بها اعمال می‌شود.

مالیات بر درآمد شرکت

مالیات بر درآمد شرکت به جای پرداخت مالیات بر درآمد توسط شرکت‌ها پرداخت می‌شود و KStG بر مالیات شرکت نظارت می‌کند. هر تعرفه ثابتی معمولاً 15٪ درآمد مشمول مالیات + مالیات بر اضافه بها حدود 0.825٪ را اعمال می‌کند. مقرری اعمال نمی‌شود و بنابراین میزان درآمد مهم نیست. بنابراین ، چگونه مالیات شرکت را محاسبه می‌کنید؟

مالیات بر درآمد شرکت که شامل مالیات بر اضافه بها می‌شود= درآمد مشمول مالیات × 15.825٪

مالیات کلیسا

افراد خود اشتغالی که اعضای انجمن مذهبی ثبت شده و شناخته شده هستند، باید مالیات کلیسا را به اضافه مالیات بر سود سرمایه و مالیات بر درآمد شرکت یا مالیات بر درآمد پرداخت کنند. این مالیات معمولاً برای تامین بودجه کار در جوامع مذهبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در آلمان، هر ایالت فدرال قانون خود را دارد – این قانون در سطح ایالت فدرال تنظیم و یا مدیریت می‌شود. تعداد زیادی از ایالت‌های فدرال نرخ مالیات حدود 9٪ را پرداخت می‌کنند. در بادن-وورتمبرگ و باواریا نرخ مالیات 8 % است. اگر شما دارای خانواده و بچه باشید، توجه داشته باشید که کمک هزینه بچه در نظر گرفته می‌شود و بنابراین، شما مالیات کمتری پرداخت خواهید کرد. برخی از جوامع مذهبی که می‌توانند این مالیات را وصول کنند عبارتند از:

 • اسقف کاتولیکِ کاتولیک‌های قدیمی‌در آلمان
 • کلیسای پروتستان در آلمان
 • جوامع یهودی
 • پیروان آزاد جامعه مذهبی اونیتاریانیسم
 • اسقفهای کلیسای کاتولیک رومی
 • جوامع مذهبی آزاد

Kirchensteuer (مالیات کلیسا) می‌تواند کسر مالیات باشد زیرا به عنوان یک هزینه ی بسیار ویژه در نظر گرفته می‌شود.

مالیات بر ارزش افزوده و مالیات ورودی

در آلمان معمولاً مالیات بر ارزش افزوده برای هر سرویس یا محصول فروخته شده اعمال می‌شود. فروشندگان آن را در فروش جمع آوری می‌کنند و بار آن بر مصرف کنندگان است. اساس تصویب این مالیات، قانون اعمال مالیات بر ارزش افزوده می‌باشد. 19٪ نرخ مالیات عادی است. نرخ کاهش یافته حدود 7٪ ممکن است در مورد انواع خاصی از خدمات و کالاها اعمال شود. آنها شامل موارد زیر هستند:

 • مواد غذایی
 • مجلات، کتابها و روزنامهها
 • شیر و نوشیدنیهای مخلوط شده با شیر
 • اسکان و اقامت در اردوگاهها، خوابگاهها و هتلها
 • انتقال حق چاپ
 • حمل و نقل عمومی‌(مسافتهای کمتر از 50 کیلومتر)
 • فعالیتها – تکنسین دندانپزشکی
 • فعالیتهای فرد نمایش دهنده یا نمایشی و اجراهای سیرک
 • بلیط برای موزه‌ها، کنسرت‌ها و تئاترها
 • اجاره فضای زندگی

در زیر نرخ‌هایی هستند که برای جنگلداری و محصولات کشاورزی اعمال می‌شوند- آنها در نرخ مالیات استاندارد گنجانده نشده اند:

 • محصولات جنگلداری 5.5٪ مالیات دارند
 • محصولات کشاورزی 10.7٪ مالیات دارند

سایر خدمات و گروه‌های محصولات از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند. آنها شامل موارد زیر هستند:

 • بیمه
 • کارگزاری اعتباری
 • ارسال‌های خارجی
 • حمل و نقل هوایی و دریایی

مالیات بر فروش چگونه محاسبه میشود؟

فروش × نرخ مالیات بر ارزش افزوده = مالیات بر ارزش افزوده

اصطلاح پیش از کسرمالیات مربوط به مالیات بر ارزش افزوده است. آن در بند پانزدهم قانون مالیات بر ارزش افزوده تعریف شده‌ است. مبلغ پیش از کسرمالیات معمولاً پس از بازگشت مالیات بر فروش از اداره مالیات بازپرداخت میشود. این بخشی از فروش است؛ که مشاغل برای سرمایه گذاری‌های مورد نیاز پرداخت میکنند.

مالیات بر سود سرمایه

مالیات بر سود سرمایه نوعی مالیات بر درآمد است و نه مالیات. شرکتها فقط در صورتی آن را پرداخت میکنند که توزیع یا سود سهام به سهامداران داده شود. مانند مالیات بر درآمد، EStG مالیات بر سود سرمایه را تنظیم میکند. مانند مالیات بر درآمد، مالیات بر اضافه بها و در صورت لزوم، مالیات کلیسا به مالیات بر سود سرمایه اضافه میشود. نرخ مالیات معمولاً 25٪ به علاوه مالیات بر اضافه بها و مالیات کلیسا است.

در زیر نحوه محاسبه مالیات بر سود سرمایه آورده شده است:

مالیات بر سود سرمایه = درآمد سرمایه گذاری × نرخ مالیات

مالیات بازرگانی یا کسب و کار

اگر شما یک کسب و کار راه می‌اندازید، باید مالیات کسب و کار را که در قانون مالیات تنظیم یا مدیریت می‌شود، پرداخت کنید. برای واحدهای تجاری تک مالکی و شراکتی، آستانه معاف از مالیات 24000 یورو برای همه درآمد آنها اعمال می‌شود. شهرداری نرخ مالیات بازرگانی یا کسب و کار را تعیین می‌کند. همچنین، یک رقم ثابت 3.5٪ اضافه شده تا ضرب شود. در زیر نحوه محاسبه مالیات بازرگانی یا کسب و کار آورده شده است:

مالیات بازرگانی یا کسب و کار = درآمد حاصل از کسب و کار × نرخ مالیات × 3.5%

اکثر فریلنسرها (آزاد کارها) به دلیل اینکه تاجر نیستند مالیات بازرگانی یا کسب و کار را پرداخت نمیکنند. با این حال، هر فریلنسر یا آزادکار که به صورت شراکتی یا تکی کار میکند، در جایی که فعالیت تجاری انجام میشود، مشمول مالیات تجارت است.

اظهارنامه مالیاتی برای یک فرد خود اشتغال

از سال 2011 در آلمان افراد خود اشتغال ملزم به ارسال اظهارنامه مالیاتی خود به صورت الکترونیکی به اداره امور مالیاتی شدند. آنچه شما انجام می‌دهید این است که تمام فایل‌های پیوست را پر کنید، و هزینه‌ها و درآمد را در پیوست روش نقدی حسابداری وارد کنید. شما می‌توانید تمام فرم‌های لازم را بصورت آنلاین در پرتال الستر یا در برنامه اظهارنامه مالیاتی استاندارد مشاهده کنید.

نکاتی برای پس انداز و صرفه جویی در مالیات برای یک فرد خود اشتغال

شما مقررات مورد نیاز یک صاحب کسب‌ و کار را دنبال می‌کنید، این به این معنی است که شما مالیات بر درآمد کسب‌ و کار خود را پرداخت می‌کنید. در اینجا نکاتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا بار مالیاتی خود اشتغالی خود را سبک‌تر کنید.

 1. کسورات ویژه

آیا دارایی شرکت شما 235،000 یورو است؟ خوب، می‌توانید از کسورات ویژه استفاده کنید. کسورات ویژه به روشی مشابه با مبلغ کسر سرمایه گذاری کار می‌کنند – کسر معمولاً برای یک سهام یا سرمایه گذاری برنامه ریزی شده انجام می‌شود، که 20٪ از هزینه‌ها است. مطمئن شوید که سرمایه‌گذاری برای جلوگیری از بازپرداخت مالیات انجام شده‌ است. بیشتر بدانید: کسورات مالیاتی، کسر مالیات در آلمان

 1. IAB، مبلغ کسر سرمایه گذاری

مبلغ کسر سرمایه گذاری، ذخیره ای با کاهش بهره یا سود است. شخصی که خود اشتغالی دارد با این ذخیره کاهش سود میتواند سهمی‌را که در 3 سال آینده برنامه ریزی کرده است، ثبت کند. با این وجود، بیشتر تصور میکنند که در طول این دوره مشخص سهم خود را به دست خواهند آورد. شما باید ذخایر مالیاتی را با بهره ۶ درصد بازپرداخت کنید.

 1. GWG، حذف دارایی‌های کم ارزش

برای کاهش سود میتوانید دارایی‌های کم ارزش را نیز تعیین کنید. حذف دارایی‌های کم ارزش به معنای خریدهایی است که سود آنها کمی‌کمتر از 410 یورو + مالیات بر ارزش افزوده است. این خریدها همانطور که به تدریج فرسوده می‌شوند، مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. بهترین نکته این است که در صورت ادامه استفاده از آنها در چند سال آینده، می‌توانید کسر دارایی‌های کم ارزش را در سال خرید حذف کنید.

 1. کسر مالیات برای وسایل نقلیه تجاری

هزینهها یا مخارج کسب و کار میتوانند بدهی مالیاتی را به شکلی عالی کاهش دهند. به عنوان مثال، آیا شما یک وسیله نقلیه برای شرکت دارید؟ اگر بله، می‌توانید از این خودرو به صورت تجاری استفاده کنید. انجام این کار به شما این امکان را میدهد که هزینههایی را که معمولاً با یک وسیله نقلیه در ارتباط اند از مالیات ماشین شخصی خود کم کنید. اگر چه، اگر از وسیله نقلیه شرکت به طور خصوصی استفاده می‌کنید، باید به دقت بر استفاده و یا کاربرد خود نظارت داشته باشید.

همچنین ، شما می‌توانید استفاده از آیین نامه 1٪ را در نظر بگیرید – این مستلزم این است که شما از وسیله نقلیه تجاری با حداقل 50٪ کاربرد تجاری استفاده کنید.

از مقررات کسب و کار کوچک استفاده کنید

اگر گردش مالی زیادی ندارید، از مقررات کسب و کار کوچک استفاده کنید. با گردش حداقل 17،500 یورو در سال بعلاوه گردش مالی برنامه ریزی شده 50،000 یورو در سال آینده ، شانس بالایی برای چشم پوشی از مالیات بر ارزش افزوده دارید. همچنین، می‌توانید مالیات بر ارزش افزوده را برای تجارت بازپرداخت کنید.

هزینه و درآمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده باید به صورت سه ماهه یا حتی ماهانه به finanzamt (در زبان آلمانی به اداره مالیات گفته می‌شود) گزارش شود. یکی از اشکالات مقررات مربوط به کسب وکار کوچک این است که اداره امور مالیاتی مالیات ورودی را بازپرداخت نمی‌کند – این به این دلیل است که جمع آوری نشده است. به عبارت ساده تر ، اگر از مقررات کسب و کار کوچک استفاده می‌کنید، مبلغ بیشتری پرداخت می‌کنید.

نتیجه گیری

آیا این مقاله درمورد میزان مالیات خود اشتغالی است که انتظار می‌رود مبلغی را پرداخت کنید؟ ما معتقدیم که اکنون شما می‌دانید که بار مالیاتی شما در آلمان چیست. نکته کلیدی که همیشه برای تعهدات مالیاتی آماده باشید، ادامه پیگیری مخارج خود در طول سال است. تا آخرین دقیقه صبر نکنید تا تمام هزینه‌های کسب‌ و کار خود را اضافه کنید. همچنین از نکات صرفه‌جویی در مالیات استفاده کنید.

 

هشدار: این مطالب اطلاعات کلی می‌دهد و تمام جنبه‌های این موضوع را در برنگرفته است. این نوشته به شما هیچ توصیه ای نمی‌کند. شما باید قبل از هر اقدامی‌با افراد متخصص و حرفه ای مشورت کنید. این نوشته شامل توصیه‌های حقوقی، مالیاتی و سایر توصیه‌های تخصصی از وب سایت تاپ برگ و شرکت‌های وابسته به آن، نمی‌باشد. نتایج پیشین, ضامن اتفاق مجدد آن‌ها نیست. ما هیچگونه تضمینی در رابطه با درستی، جامع بودن و به روز بودن این مطالب نمی‌کنیم.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *