تحصیل در آلمان

سیستم آموزش و پرورش آلمان: یک بررسی کامل

سیستم آموزش و پرورش آلمان

چنانچه در حال برنامه ریزی برای نقل مکان به آلمان به همراه خانواده خود هستید، مهم است که همه چیز را در مورد دستگاه آموزش و پرورش آلمان بدانید. به دست آوردن بینش عمیق درباره ساختار آموزش و پرورش در آلمان برای کمک به دستیابی فرزندانتان به نتایج بهتر طی تحصیلاتشان موثر است. این امر پایه‌های مورد نیاز برای رشد و موفقیت حرفه ای آنها را تشکیل می‌دهد.

همچنین، چنانچه شما دانش آموزی به دنبال ادامه تحصیل در آلمان هستید، این راهنما اطلاعات کاملی درباره تحصیلات عالی ارائه می‌دهد، بنابراین شما می‌توانید پیش از نقل مکان تصمیم درستی بگیرید.

حضور دولت

در آلمان، قانون پایه، که به نام Grundgesetz نیز شناخته می‌شود، قوانین، فرآیندها و ضوابط دستگاه آموزشی را مصوب و برقرار می‌کند. و همچنین مقامات دولتی که سیاست‌ها، قوانین و ضوابط مدیریتی مربوط به آموزش، هنر و علوم را در وزارتخانه‌های آموزش، امور فرهنگی و علوم خلق و اتخاذ می‌نمایند.

این بدنه دولتی با فدراسیون همکاری دارد و هر Länders یا مقام ایالت آلمانی که فعالیت تمام بدنه آموزشی، موسسات یا بنیادها را مورد نظارت قرار می‌دهد. Länders و فدراسیون همچنین مسئولیت حل هر گونه مشکل آموزشی را دارند. با این حال، نقش فدراسیون نسبت به Länders از اهمیت کمتری برخوردار است، اما در برخی موارد، هر دو بدنه با یکدیگر همکاری نزدیکی دارند که به عنوان Gemeinschaftsaufgaben نیز شناخته می‌شود.

اما Länders قدرت قابل توجهی دارند و در محدوده خود در تمامی‌سطوح آموزشی به جز مواردی که قانون پایه قدرت بیشتری به فدراسیون داده است، وارد می‌شوند.

در آلمان شاهد آن خواهید بود که دستگاه آموزش و پروزش شامل 5 مقطع است:

 • پیش دبستانی
 • ابتدایی
 • راهنمایی
 • دبیرستان و
 • عالی

مطالب مرتبط با این مقاله:

تحصیل در آلمان – مدارس دولتی یا خصوصی – چگونه آموزش کودکانمان را انتخاب کنیم؟

مدارس دولتی آلمان

سیستم مدرسه‌های آلمان

ایرانیان مقیم آلمان

سیستم آموزشی آلمان

گروه ایرانیان مقیم آلمان


مقطع آموزشی پیش دبستانی آلمان

پیش دبستانی در آلمان بیانگر چیست؟

مقطع آموزش پیش دبستانی انتخابی است و مختص به کودکان تا 6 سال است.

دفتر رفاه جوانان دولت در رابطه با Länder یا Landesjugendämter مسئول نظارت بر کودکانی است که به پیش دبستانی می‌روند.

کدام موسسات آموزش و مراقبت پیش دبستانی ارائه می‌دهند؟

در آلمان، بخش خصوصی اغلب خدمات آموزشی پیش دبستانی ارائه می‌دهد، در حالی که مقامات دولتی محلی کمتر مداخله دارند. موسسات ارائه دهنده مراقبت روزانه خصوصی مانند Kinderkrippen یا مهد کودک‌ها، مراکز مراقبت از کودکان و سایر مراکز چنین خدماتی ارائه می‌دهند.

همچنین، سازمان‌های خیریه مانند کلیساها، انجمن‌های والدین یا مراکز رفاهی آموزش‌های پیش دبستانی ارائه می‌دهند و مقامات محلی تنها در بخش‌هایی مداخله دارند که بخش خصوصی به میزان کافی رشد نکرده است.

برنامه روزانه بدنه آموزشی پیش دبستانی توسط والدین و کارکنان حرفه ای به صورت مشترک طراحی می‌شود. اما، معمولا، این مراکز یک برنامه مراقبتی 7 ساعته شامل تفریحات در طول روز و ناهار ارائه می‌کنند.

دستاوردهای کودکان در دوره پیش دبستانی چگونه سنجیده می‌شوند؟

طی پیش دبستانی، دستاوردهای کودکان ارزیابی نمی‌شوند. کودکان به وسیله مربیان یا آموزگاران مورد نظارت قرار می‌گیرند که اطمینان حاصل می‌کنند کودکان طی فعالیت‌های آموزشی مختلف به مهارت‌های درست دست پیدا کنند.

مربیان با والدین درباره سطح یادگیری کودکانش برای تصمیم در مورد چگونگی مراحل بعدی تعلیم کودکانشان صحبت می‌کنند.

در شرایطی که کودک آماده مقطع آموزشی بعدی نباشد

چنانچه کودک به سن مناسب برای آموزش اجباری نرسیده باشد یا قادر نباشد مهارت‌های لازم برای مقطع آموزشی بعدی را کسب نماید، یک راه حل گذرا وجود دارد، که مختص کودکانی است که نیازمند آموزش خاص هستند یا کودکانی که ناتوانند. آنها می‌توانند به مدارسی خاص که مدارس مهد کودک یا Schulkindergärten نامیده می‌شوند ملحق شوند که در برخی Landers وجود دارند یا می‌توانند به یک کلاس ابتدایی به نام Vorklassen بروند.

 

مقاطع آموزش اجباری آلمانی

مقاطع آموزش اجباری در آلمان کدامند؟

تحصیلات ابتدایی و راهنمایی مقاطع اجباری در آلمان هستند که تمامی‌کودکان باید از سن 6 سالگی و به مدت 9 سال تحصیل در Gymnasium یا 10 سال برای سایر انواع مدارس عمومی‌آن را بگذرانند.

مقاطع تحصیلی اجباری برای کودکان ناتوان نیز اجباری هستند. با توجه به نیازهای خاص آنها یا Sonderpädagogischer Förderbedarf یا به مدارس عادی رفته یا در مدارسی خاص تحت عنوان Sonderpädagogische Bildungseinrichtungen تحصیل می‌کنند.

مقطع ابتدایی در آلمان

تحصیل در مقطع ابتدایی در آلمان که همچنین با عنوان Grundschule شناخته می‌شود متشکل از کلاس‌های توانمندی‌های ترکیبی است که به کودکانی که حداقل 6 سال دارند اختصاص داده می‌شود، تا زمانی که به کلاس چهارم یا کلاس ششم در برندبرگ یا برلین برسند.

در آلمان، شما دو نوع سیستم آموزش ابتدایی به صورت پنج روز در هفته و شش روز در هفته می‌بینید.

دستگاه آموزشی پنج روز در هفته متشکل از 188 روز تحصیلی در هر سال است، در حلی که دستگاه آموزشی شش روز در هفته شامل 208 روز تحصیلی در سال است که شامل دو شنبه در هر ماه نیز هست.

کودکانی بین 20-29 کلاس را در هفته و 20-22 کلاس را طی سال اول می‌گذرانند. یک کلاس معمولا حدود 45 دقیقه طول می‌کشد و دانش آموزان می‌توانند در 6 کلاس در روز شرکت کنند.

سیستم ارزیابی مقطع ابتدایی

پس از اتمام کلاس‌ها در کلاس اول، بدون در نظر گرفتن سطح آموزش دریافت شده، دانش آموزان به صورت خودکار وارد کلاس دوم می‌شوند.

با شروع کلاس دوم، دانش آموزان با توجه به سطح دانش خود ارزیابی می‌شوند. چنانچه نتوانند کلاس دوم را بگذرانند، این کلاس را یک بار دیگر می‌گذرانند.

نمرات در گزارش مدرسه به نام Zeugnis ثبت می‌گردند و بیانگر آن هستند که آیا دانش آموز باید کلاس را مجدد بگذراند یا خیر. دستگاه ارزیابی شامل 6 نمره است که در آن 1 به معنای بسیار خوب و 6 به معنای بسیار ضعیف است.

پس از اتمام مقطع ابتدایی، آیا دانش آموز مدرکی دریافت می‌کند؟

خیر، دانش آموز پس از اتمام مقطع ابتدایی مدرکی دریافت نمی‌کند. بنابر این، مدرکی برای دانش آموزان صادر نمی‌گردد. اما کودکان باید به هدف Grundschule برای اتمام سطح آموزشی ابتدایی دست یابند.

مقطع دوم آموزشی در آلمان چیست؟

مقطع دوم آموزشی پس از مقطع ابتدایی آغاز می‌شود و شامل یک سطح Sekundarstufe I و سطح بالاتر Sekundarstufe II است.

سطح Sekundarstufe I برای دانش آموزان سنین 10-15 یا 16 سال است و شامل کلاس‌های 5-7 و 9-10 است. تمامی‌دروس عمومی‌هستند و برای آماده سازی دانش آموزان برای Sekundarstufe II طراحی شده اند.

سطح Sekundarstufe II برای دانش آموزان سنین 15-16 و افرادی که سطح Sekundarstufe I را به اتمام رسانده اند برای کمک به آنها در به دست آوردن دانش لازم برای دانشگاه یا مقاطع تحصیلی فنی و حرفه ای ارائه می‌شود. این سطح خلاصه ای از تمام کلاس‌های Sekundarstufe I است که اطلاعات پایه را به دانش آموزان در آن سطح داده است. در آلمان، مدارس بسیاری می‌یابید که تحصیلات مقطع دوم را ارائه می‌دهند که دانش آموزان با توانمندی‌ها و مهارت‌های مختلف از مقطع ابتدایی در آنها شرکت می‌کنند.

چه نوع مدارس مقاطع دومی‌را می‌توانید در آلمان بیابید؟

در آلمان، شما مدارس مقاطع دوم خصوصی و دولتی مانند موارد ذیل را می‌یابید:

 • دبیرستان‌هایی که مهارت‌های خاص را در یک زمینه درسی شامل موارد ذیل ارائه می‌کنند.
  • مدارس Gymnasium که کلاس‌های عمومی‌سنگین و عمیق و مطالعات عمومی‌برای ورود به دانشگاه و تحقیقات علمی‌را ارائه می‌دهند. معمولا، شامل 5-12 یا 5-13 سال تحصیلی هستند و با Abitor یا Alldemeine Hoschschulreife خاتمه می‌یابند.
  • مدارس Hauptschule که کلاس‌های عمومی‌پایه را ارائه می‌دهند و به دانش آموزان در به دست آوردن توانایی‌های لازم برای ورود به دانشگاه یا دوره فنی و حرفه ای کمک می‌کنند. تحصیل در این مدارس در کلاس‌های 5-9 ادامه می‌یابد و در برخی موارد شامل کلاس دهم نیز می‌شود که به یک Hauptschulabschluss ختم می‌شود.
  • مدارس Realschule تحصیلات گسترده ای ارائه می‌کنند و به دانش آموزان در ورود به دوره‌های فنی و حرفه ای و دانشگاه کمک می‌کنند. این مدارس کلاس‌های 5-10 را پوشش می‌دهند و به Realschulabschluss ختم می‌شوند.
 • مدارسی که تا 3 موضوع تحصیلی را ارائه می‌کنند که به نام Schularten mit mehreren Bildungsgängen شناخته می‌شوند.
 • دانش آموزان می‌توانند به مدارس فنی و حرفه ای بروند که کلاس‌های بر پایه نظری را با تکالیف عملی ترکیب می‌کنند و با عنوان دستگاه دوگانه شناخته می‌شوند. در آلمان شما انواع موسسات آموزش فنی و حرفه ای را می‌یابید:
  • مدارس Fachoberschule که شامل 2 سال تحصیلی هستند و دانش آموزان مدرک فارغ التحصیلی یا Mittlerer Schulabschluss را دریافت می‌کنند که منجر به دریافت یک Fachhochschulreife شده و به دانش آموزان امکان ورود به دانشگاه‌های علوم کاربردی را می‌دهد. چنانچه مدارس شامل 13 کلاس باشند، دانش آموز یک Abitur یا Fachgebundene Hochschulreife دریافت می‌نماید.
  • مدارس Berufsoberschule کلاس‌های دو ساله عمومی‌و تخصصی را برای تحصیلات ابتدایی فنی و حرفه ای ارائه می‌دهند و دانش به دست آمده طی دوره‌های پیشین را که منجر به دریافت مهارت‌های فنی و حرفه ای یا Abitur در کنار دستیابی به دانشی خوب از زبان‌های دوم شده است بهبود می‌بخشند. دانش آموزان باید کلاس‌های 3 یا 4 ساله را گذرانده که هدف آنها دو برابر کردن مهارت‌ها در زمینه‌های فنی و حرفه ای و تحصیلات عالیه است.
  • مدارس Berufsfachschule تحصیلات و آموزش در حداقل یک زمینه حرفه ای را ارائه می‌دهند که نیازمند درک و به دست آوردن رسمی‌توانمندی‌های فنی و حرفه ای است.
  • مدارس Berufsschule آموزش‌های عملی و کلاس‌هایی ارائه می‌کنند که شامل دروس و دوره‌های مهارت‌های مختلف است و پایه آموزش مداوم فنی و حرفه ای یا در یک حرفه خاص را فراهم می‌کند. این مدارس دستگاه دوگانه ای دارند که کلاس‌های نظری را با آموزش‌های عملی تلفیق می‌کنند.
  • مدارس Berufliches Gymnasium سه سال کلاس ارائه می‌دهند که منجر به دریافت مدرک Abitur می‌شود.
 • آموزش خصوصی مقطع دوم در آلمان شامل موارد ذیل است:
  • مدارس Ersatzschulen یا جایگزین‌های آنها که کلاس‌های مشابه مدارس دولتی ارائه می‌دهند.
  • مدارس Ergänzungsschulen یا مدارس مکمل که کلاس‌های اضافی در مقایسه با مدارس دولتی ارائه می‌کنند.

دانش آموزان در آلمان طی مقطع دوم تحصیلی چگونه ارزیابی می‌شوند:

طی مقطع دوم تحصیلی، دانش آموزان بر اساس 6 نمره ارزیابی می‌شوند که عبارتند از:

 • 1 به معنای بسیار خوب
 • 2 به معنای خوب
 • 3 به معنای سطحی قابل قبول
 • 4 به معنای کافی
 • 5 که به معنای ضعیف ترجمه می‌شود و
 • 6 که نشانگر بسیار ضعیف است.

مقطع سوم تحصیلی چیست؟

در آلمان، مقطع سوم تحصیلی مختص دانش آموزانی است که مقطع دوم تحصیلی را در آلمان یا در خارج تمام کرده اند و به آنها اجازه ورود به کلاس‌های آموزش عالی داده شده است.

چه فردی بر موسسات آموزش مقطع سوم تحصیلی در آلمان نظارت دارد؟

قانون پایه در آلمان بیان می‌دارد موسسات تحصیلات عالی می‌توانند به صورت مستقل جوانب اعطای کمک هزینه تحصیلی و نیز فعالیت‌های تحقیقاتی و آموزشی را مدیریت کنند.

با این حال، موسسات باید با وزارتخانه Lander در خصوص موضوعات مدیریتی نظیر مسائل دولتی یا آموزشی مطابقت داشته باشند.

کدام موسسات در آلمان مقطع سوم تحصیلی را ارائه می‌نمایند؟

تحصیلات در مقطع سوم تحصیلی در آلمان توسط موسساتی ارائه می‌شود که کلاس‌های آموزش عالی برگزار می‌کنند که به افراد برای دستیابی به یک حرفه در بازار کار محلی یا بین المللی کمک می‌کنند.

موسسات رسمی‌آموزش عالی در آلمان شامل موارد ذیل هستند:

 • دانشگاه‌ها، که به نام Universitäten شناخته می‌شوند یا موسسات جایگزین دیگر.
 • دانشگاه‌های فنی که به نام Technische Universitäten یا Technische Hochschulen شناخته می‌شوند.
 • مدارس عالی یا Pädagogische Hochschulen
 • مدارس عالی مطالعات الهیات
 • دانشگاه‌های علوم کاربردی یا Fachhochschulen
 • مدارس عالی موسیقی و هنر
 • موسسات آموزش عالی نیروهای مسلح فدرال
 • موسسات آموزش عالی دوگانه یا Berufsakademie
 • موسساتی که آموزش‌های فنی و حرفه ای ارائه می‌کنند که به نام Fachschulen یا Fachakademien شناخته می‌شوند که شما می‌توانید در برلین آنها را بیابید. و ISCED (طبقه بندی استاندارد آموزش بین المللی)، آموزش و کلاس‌هایی را که در موسسات به عنوان مشابه اولین سطح اموزش عالی طبقه بندی می‌شوند، رتبه بندی می‌کند.

درآلمان، دانشگاه‌ها و موسسات مشابه آموزشی در چه تخصص دارند؟

در آلمان، دانشگاه‌ها محدوده گسترده ای از کلاس‌ها و آموزش‌های خاص را ارائه می‌کنند. موسسات آموزش عالی مشابه تعداد کمتری کلاس نظیر الهیات، علوم، مهندسی و غیره را ارائه می‌کنند. و گرچه دو نوع موسسات آموزش عالی متفاوت هستند اما هر دو دکتری، یا Doktograd که به نام Promotionsrecht شناخته می‌شود را ارائه می‌کنند.

علیرغم تفاوت میان این دو، هر دو موسسه می‌توانند مدارک دکتری به نام “Doktorgrad” (Promotionsrecht) را اعطا کنند.

مدارس عالی موسیقی و هنر در چه تخصص دارند؟

مدارس عالی موسیقی و هنر در آلمان کلاس‌هایی برای آموزش موسیقیدانان و هنرمندان آینده شامل دوره‌های تخصصی موسیقی و هنر ارائه می‌کنند. برخی از این موسسات کلاس‌هایی در همه زمینه‌ها دارند در حالی که سایرین تنها موضوعات خاصی در زمینه هنر را ارائه می‌کنند.

در آلمان مدارس عالی موسیقی و هنر شامل دوره‌های ذیل هستند:

 • کلاس‌های هنرهای نمایشی، طراحی و بصری
 • رسانه، تلویزیون و فیلم
 • مطالعات نظری شامل هنرهای زیبا، آموزش و تاریخ هنر، آموزش و تاریخ موسیقی، ارتباطات، رسانه و رسانه‌های دیجیتال

دانشگاه‌های علوم کاربردی یا Fachhochschulen در چه تخصص دارند؟

دانشگاه‌های علوم کاربردی یا Fachhochschulen نماینده موسسات مستقل آموزش عالی هستند که کلاس‌های عملی، آموزش متقابل و دوره‌های تحقیقاتی مورد نیاز بازار کار را ارائه می‌کنند. این دانشگاه‌ها غالبا خصوصی هستند اما برخی از کمک هزینه مالی دولتی استفاده می‌کنند.

تفاوت اصلی دانشگاه‌های علوم کاربردی در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها در آلمان وجود آموزش‌های عملی دارای هزینه آنها به نام Praxussemester در برنامه آنها است. این آموزش‌ها در دفاتر مرکزی شرکت‌های خصوصی یا موسسات دولتی صورت می‌گیرند و هدف آنها نزدیک تر کردن دانش آموزان به الزامات بازار کار است.

اساتید علوم کاربردی در آلمان دوره‌هایی نظیر اقتصاد کشاورزی، فن آوری، کسب و کار، طراحی و فعالیت‌های اجتماعی ارائه می‌کنند.

با این حال، آموزش و تحصیلات برای کارکنان دولت که به ادارات دولتی فدرال خدمت می‌کنند توسط Verwaltungsfachhochschulen ارائه می‌شود. شما می‌توانید 29 مورد از این موسسات را در آلمان بیابید که از نظر مالی و مدیریتی توسط فدراسیون یا Lader حمایت می‌شوند.

شما باید بدانید در برخی Landers، Fachhochschulen با نام Hochschulen für angewandte Wissenschaften شناخته می‌شوند.

مدارس عالی Berufsakademien در چه تخصص دارند؟

مدارس عالی Berufsakademien که به عنوان آکادمی‌های تخصصی نیز شناخته می‌شوند موسسات مقطع سوم تحصیلی هستند که تحصیلاتی را به دانش آموزان واجد شرایط که دومین مقطع تحصیلی را به پایان رسانده اند و می‌توانند به دانشگاه برای تحصیل در حرفه ای خاص وارد شوند ارائه می‌دهند.

در کدام زمینه‌ها دانشگاه‌های علوم کاربردی دوره‌هایی ارائه می‌کنند؟

دانشگاه‌های علوم کاربردی مدرک کارشناسی را در زمینه‌هایی نظیر موارد ذیل ارائه می‌کنند:

 • علوم مهندسی
 • علوم تغذیه ای، زراعی و جنگلداری
 • قانون اقتصادی و علوم قتصاد
 • خدمات اجتماعی
 • مدیریت قانونی و دولتی
 • علوم رایانه، فن آوری اطلاعات و ریاضیات
 • علوم طبیعی
 • مطالعات ارتباطات و اطلاعات
 • مدیریت و پرستاری در دستگاه‌های بهداشتی دولتی
 • طراحی

دانشگاه‌های علوم کاربردی در آلمان برنامه‌های کارشناسی بین المللی ذیل را ارائه می‌کنند:

 • علوم اقتصاد، قضا و اجتماعی
 • علوم مهندسی
 • کارشناسی مطالعات آلمانی به نام Fachschulen

برنامه‌های کارشناسی موسسات آموزش پیوسته فنی و حرفه ای

موسسات آموزش‌های پیوسته فنی و حرفه ای برنامه‌های کارشناسی ارائه می‌کنند که زمینه‌هایی نظیر اقتصاد کشاورزی، فن آوری، کسب و کار و خدمات اجتماعی و طراحی را پوشش می‌دهند.

موضوعات اصلی کارشناسی تحت پوشش ساخت وساز، مهندسی الکترونیک و مکانیک و مدیریت کسب و کار هستند.

برنامه‌های کارشناسی به زبان آلمانی Berufsakademien

برنامه‌های کارشناسی که در مدارس عالی در آلمان ارائه می‌شوند شامل کسب و کار، خدمات اجتماعی و فن آوری هستند.

کارشناسی ارشد یا واحد شرایط بودن برای دومین مرحله از تحصیلات عالی در آلمان

کارشناسی ارشد بیانگر مدرکی برای اتمام مرحله دوم از تحصیلات عالی در آلمان است که شامل 2 تا 4 ترم مطالعه است. اما معمولا، اغلب دانشگاه‌ها و موسسات مشابه مدت زمان دوره را 4 ترم مشخص می‌کنند. به جز Fachhochschulen که نیازمند یک دوره مطالعاتی 3 یا 4 ترمی‌است.

برای اتمام دوره کارشناسی ارشد، شما باید به اعتبار 300 ECTS دست یابید که شامل نمراتی است که طی مراحل قبلی تحصیلات خود کسب کرده اید. با یان حال، یک دانشجو که دارای مدرک کارشناسی است باید اعتبار 360 ECTS را داشته باشد.

هنگامی‌که دوره کارشناسی ارشد را در آلمان با رفتن به دانشگاه یا موسسات مشابه به اتمام رساندید می‌توانید عناوین مختلفی نظیر موارد ذیل را به دست آورید:

 • کارشناسی ارشد هنر
 • کارشناسی ارشد علوم
 • کارشناسی ارشد مهندسی
 • کارشناسی ارشد علوم قضایی
 • کارشناسی ارشد آموزش

در زمینه موسیقی و هنر، پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد خود، شما می‌توانید عناوین ذیل را کسب نمایید:

 • کارشناسی ارشد هنرهای زیبا
 • کارشناسی ارشد هنر
 • کارشناسی ارشد موسیقی

دانشگاه‌های علوم کاربردی به شما عناوین ذیل را پس از فارغ التحصیلی از یک برنامه کارشناسی ارشد اعطا می‌کنند:

 • کارشناسی ارشد مهندسی
 • کارشناسی ارشد هنر
 • کارشناسی ارشد علوم
 • کارشناسی ارشد علوم قضایی

با اتمام یک دوره تحصیلی تخصصی یا پیوسته، شما می‌توانید به یک کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار یا MBA دست یابید.

برنامه‌های آموزش عالی که در کنار کارشناسی یا کارشناسی ارشد در آلمان ارائه می‌شوند کدامند؟

آزمون دیپلم

در آلمان، شما می‌توانید مطالعات خود را با انجام یک آزمون دیپلم در زمینه مطالعاتی خود که منجر به دریافت مدرک دیپلم برای شما خواهد شد به پایان برسانید، برای مثال یک دیپلم در مهندسی یا روانشناسی. و در مواردی که دانشگاه علوم کاربردی دیپلم را صادر نماید شامل عبارت FH خواهد بود. همچنین، دانشگاه‌های علوم کاربردی دیپلم‌هایی صادر می‌کنند که برابر با مدرک کارشناسی هستند.

آزمون کارشناسی ارشد

در آلمان، شما می‌توانید دوره‌های خود را با انجام آزمون کارشناسی ارشد در زمینه تعداد زیادی موضوعات که به شما مدرک کارشناسی ارشد اعطا می‌کند، به اتمام برسانید. برای مثال، شما می‌توانید یک مدرک کارشناسی ارشد دهلیز دریافت کنید.

دانشگاه‌های علوم کاربردی در آلمان مدارک کارشناسی ارشدی صادر می‌کنند که با مدارک کارشناسی ارشد برابر هستند.

آزمون دولتی یا Staatsprüfung

به منظور آماده سازی دانش آموزان برای خدمات اجتماعی یا حرفه‌های دولتی، برخی دوره‌ها در آلمان نیازمند انجام یک آزمون دولتی هستند. این آزمون برای زمینه‌هایی مانند دندانپزشکی، پزشکی، داروسازی، دام پزشکی، قضا، آموزش و شیمی‌غذایی مورد نیاز است.

کلیسا و آزمون علمی

به منظور دنبال کردن یک حرفه الهیاتی، دانش آموزان باید یک برنامه 5 ساله را در یک کلیسا بگذرانند و آزمون علمی‌بدهند که مختص دانش آموزانی است که می‌خواهند کشیش یا دستیار کشیش شوند.

مطالعات بیشتر یا بعدی یا تحصیلات تکمیلی

در زمان یا پس از اتمام تحصیلات کارشناسی یا کارشناسی ارشد شما می‌توانید برای یک دوره تحصیلی 2 ساله برای گسترش مهارت‌های خود به منظور کمک به تخصص بیشتر شما در زمینه انتخابی خود اقدام کنید. این مطالعات کلاس‌های تحصیلات تکمیلی نامیده می‌شوند.

آزمونی که توسط مدارس عالی موسیقی و هنر برگزار می‌شود

برخی از مدارس عالی موسیقی و هنر آلمان نیازمند یک آزمون نهایی به نام Abschlussprüfung هستند یا نیاز به یک آزمون کنسرت به نام Konzertexamen دارند.

 مدرک دکتری

درجه دکتری در آلمان مدرک سومین درجه از تحصیلات عالی است که برای دانشجویانی برگزار می‌شود که واجد شرایط بوده و در دانشگاه‌ها و موسسات مشابه به همراه موسسات تحقیقاتی غیرعلمی‌برگزار می‌شوند.

دوره زمانی معینی برای تکمیل تحصیلات دکتری وجود ندارد چرا که یک تخصص شخصی سازی شده است. در آلمان، مطالعات دکتری شامل تحقیقات مستقل و یک آزمون شفاهی که به نام Rigorosum شناخته می‌شود یا دفاع از پایان نامه است.

دستگاه آموزش آلمان به شما امکان شرکت در یک دوره دکتری را به روش‌های مختلف نظیر دکتری مستقل یا تحت نظارت، دکتری ساختارمند، دکتری بین المللی، دکتری مشارکتی (که شامل ترکیبی از دانشگاه‌های علوم کاربردی و سایر دانشگاه‌ها است) و دکتری تخصصی می‌دهد. و عنوانی که پس از اتمام و فارغ التحصیلی از یک برنامه دکتری در آلمان به دست می‌آورید دکتر یا Doktorgrad است.

 

هشدار: این مطالب اطلاعات کلی می‌دهد و تمام جنبه‌های این موضوع را در برنگرفته است. این نوشته به شما هیچ توصیه ای نمی‌کند. شما باید قبل از هر اقدامی‌با افراد متخصص و حرفه ای مشورت کنید. این نوشته شامل توصیه‌های حقوقی، مالیاتی و سایر توصیه‌های تخصصی از وب سایت تاپ برگ و شرکت‌های وابسته به آن، نمی‌باشد. نتایج پیشین, ضامن اتفاق مجدد آن‌ها نیست. ما هیچگونه تضمینی در رابطه با درستی، جامع بودن و به روز بودن این مطالب نمی‌کنیم.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *