اسپانیا, مهاجرت

نظام آموزشی اسپانیا: یک بررسی اجمالی

نظام آموزشی اسپانیا

یک تصمیم مهم، در صورتی که در حال مهاجرت به اسپانیا به همراه خانواده هستید، این است که چگونه اطمینان حاصل کنید که بچه‌های شما بهترین آموزش ممکن را دریافت کنند. به عنوان یک خانواده مهاجر، گزینه‌های متعددی دارید، شامل پرداخت هزینه مدارس خصوصی یا بین المللی که معمولا به زبان انگلیسی هستند، یا بهره گیری از نظام آموزشی دولت. نظام آموزشی دولت اسپانیا در مجموع در مقایسه با نظام آموزشی دولت سایر کشورها از سطحی متوسط برخوردار است. نتایج در ریاضیات معمولا تا حدودی کمتر از متوسط اند، اما پیشرفت‌هایی در حال انجام است و برخی جوانب از نظام آموزشی اخیرا دچار اصلاحاتی شده اند.

بسیاری از خانواده‌های مهاجر به اسپانیا، ترجیح می‌دهند فرزندان خود را در مدارس دولتی محلی ثبت نام کنند، که به آنان امکان عضویت کامل در جامعه را می‌دهد و زبان اسپانیایی آنان را نوسازی می‌کند. با این وجود، همانگونه که انتظار دارید، تفاوت‌هایی میان نهادهای آموزشی در کیفیت آموزش وجود دارد و آنچه برای خانواده شما بهترین است یک انتخاب شخصی است. در صورتی که در حال بررسی گزینه‌های پیش روی خود هستید، می‌توانید استاندارد آموزش در اسپانیا را با آنچه در کشور خودتان موجود است با استفاده از چهارچوب ارزیابی PISA از OECD مقایسه کنید.

در هر مرحله از سفر خود هستید – چه پیش از این ویزای کار در اسپانیا را دریافت کرده اید و یا تازه شروع به فکر کردن در مورد زندگی آن سوی آب‌ها کرده اید، کمی‌اطلاعات در مورد گزینه‌های موجود در اسپانیا می‌تواند به تصمیم گیری آگاهانه شما کمک کند.

در اینجا یک راهنمایی کوچک برای آغاز به شما ارائه می‌شود.

نظام آموزشی اسپانیا

پیش دبستانی (انتخابی است) از سه سالگی در اسپانیا ارائه می‌گردد و آموزش اجباری (Educación Primaria) از سن شش سالگی آغاز می‌شود. پس از دبستان، که شش سال به طول می‌انجامد، بچه‌ها در حدود 12 سالگی به دبیرستان (El Instituto) می‌روند.

دانش آموزان زمانی به کلاس بالاتر می‌روند که سطح قابل قبولی از نمرات را به دست آورند. در صورت عدم توانایی، آنان در همان کلاس باقی می‌مانند. برای دانش آموزانی که اسپانیایی زبان نیستند، عادی است که در ابتدا در کلاس‌های پایین تر از سطح خود قرار گیرند، تا بر فراگیری زبان پیش از رفتن به کلاس مناسب خود تمرکز کنند.

به یاد داشته باشید در نظام آموزشی اسپانیا مدارس معمولا بر اساس محل زندگی شما اختصاص داده می‌شوند. انواع و کیفیت مدارس متفاوت هستند، بنابر این در صورت داشتن انعطاف در انتخاب محل زندگی، یافتن مدرسه دلخواه پیش از انتخاب خانه ایده خوبی است و سپس می‌توانید منزلی را انتخاب کنید که درست در حوزه مدرسه قرار می‌گیرد. همچنین شما می‌توانید یک مدرسه دارای شهریه را که ممکن است کاملا خصوصی باشد یا یک مدرسه خصوصی که برخی کمک‌های مالی دولتی را دریافت می‌کند، انتخاب کنید. گرچه جدول کاملی از مدارس اسپانیا وجود ندارد، اما روزنامه الموندو یک بررسی از 100 مدرسه برتر اسپانیا را بر یک مبنای سالیانه ارائه می‌کند که برای شروع می‌تواند خوب باشد.

نظام آموزشی اسپانیا

نظام آموزشی اسپانیا

ترجمه جدول بالا :

  • Educación Infantil (پیش دبستانی) انتخابی برای سنین 3-6
  • آموزش پیش دبستانی به صورت رایگان ارائه می‌شود گرچه محل‌های آن محدود است.
  • Educación Primaria (دبستان) برای تمامی‌کودکان سنین 6-12 اجباری است
  • آموزش در مقطع دبستان رایگان است.
  • El Instituto – Educación Secundaria Obligatoria / Bachillerato (دبیرستان)
  • دبیرستان برای سنین 12-16 سال اجباری است که تحت عنوان Educación Secundaria Obligatoria (ESO) شناخته می‌شود
  • در سن 16 سالگی، دانش آموزان می‌توانند انتخاب کنند که در مدرسه بمانند و دوره دوساله از برنامه Bachillerato  را دنبال کنند، آموزش فنی و حرفه ای دیده یا به صورت کامل نظام آموزشی را ترک کنند.

پیش دبستانی (Educación Infantil)

تا سه سالگی کودکان می‌توانند به مهد کودک بروند که به عنوان guardería شناخته می‌شود. مهد کودک دارای هزینه است و اجباری نیست، گرچه بسیاری از کودکان اسپانیایی در مهد کودک از سن دو یا سه سالگی ثبت نام می‌شوند. شما باید انتظار هزینه حدود 500 یورو در ماه را داشته باشید، گرچه در برخی محل‌ها یارانه داده شده و این هزینه کاهش می‌یابد.

در تئوری، کودکان از سن سه سالگی باید جایی در مدارس دولتی داشته باشند که رایگان است. با این حال، در برخی مناطق محلی ، این مکان‌ها کم هستند که به معنای آن است که خانواده‌ها به آموزش خصوصی روی می‌آورند. در حدود 30 درصد از افراد ساکن در اسپانیا ترجیح می‌دهند فرزندان خود را در بخش خصوصی آموزش دهند. کودکان با موضوعات “آموزشی” بیشتری از سن چهار یا پنج سال شامل آموزش خواندن و نوشتن آشنا می‌شوند.

به دلیل آنکه آموزش تا حدی در سطح محلی مدیریت می‌شود، آشناسازی خود با فرآیند ثبت نام در مدارس اسپانیایی در منطقه مورد نظرتان ایده خوبی است. در اینجا همچنین می‌توانید جزئیاتی در مورد کمک هزینه‌های تحصیلی و کمک هزینه مالی در حمایت از مواد آموزشی بیابید.

دبستان (Educación Primaria)

از سن شش سالگی، ورود به دبستان در اسپانیا اجباری است. این مرحله از آموزش رایگان فراهم می‌شود.

دبستان شش مرحله دارد و برنامه آموزشی گسترده ای دارد که دربرگیرنده مهارت‌های پایه، آموزش جسمانی و زبان‌ها است. یادگیری زبان کاستلینی اجباری است و در مناطقی که زبان رسمی‌دومی‌وجود دارد، مانند کاتالان، زبان رسمی‌دوم نیز آموزش داده می‌شود. یک زبان خارجی مازاد نیز وجود دارد که معمولا زبان انگلیسی است. آموزش‌های مذهبی، که بر پایه اعتقادات کاتولیک هستند، در تمامی‌مدارس آموزش داده می‌شوند، اما والدین می‌توانند کلاس‌ها را از طرف فرزند خود حذف کنند.

دبیرستان (Educación Secundaria Obligatoria / Bachillerato)

دبیرستان تا سن 16 سالگی اجباری است که در این سن دانش آموزان می‌توانند تصمیم بگیرند برای ادامه یک دوره دوساله از برنامه Bachillerato در دبیرستان بمانند. نرخ خروج از (ترک) دبیرستان در اسپانیا در مقایسه با میانگین اروپا کمی‌بالاتر است، که کسری از این کودکان حتی نمی‌توانند دبیرستان اجباری را تکمیل کنند. با این حال، تعداد کودکانی که زود مدرسه را ترک می‌کنند در حال کاهش است.

برنامه آموزشی دبیرستان شامل برخی موضوعات اجباری نظیر زبان و ادبیات اسپانیایی، ریاضیات، جغرافیا، تاریخ، یک زبان خارجی و آموزش جسمانی است. دانش آموزان می‌توانند همچنین از میان برخی موضوعات انتخابی نظیر موسیقی، فن آوری، یک زبان خارجی دیگر و مطالعات اجتماعی درس‌هایی را انتخاب کنند.

در کل، به نظر می‌رسد دبیرستان‌های دولتی اسپانیا دارای جو آرام تری نسبت به دبیرستان سایر کشورها باشند و خانواده‌ها نقش مهمی‌در کمک به آموزش فرزندان خود در آنها دارند. در سن 16 سالگی، با فرض آنکه دانش آموزان به سطوح آموزشی مورد نیاز رسیده اند و آزمون‌ها را با موفقیت پشت سر گذاشته اند، به آنان گواهی پایان تحصیلات داده می‌شود که پیش از انتخاب گذراندن دوره دوساله تحصیلی بعدی است. آموزش فنی و حرفه ای برای دانش آموزانی که تمایلی به دنبال کردن Bachillerato ندارند ارائه می‌شود، گرچه هیچ کدام از گزینه‌ها (آنها) اجباری نیست.

نظام آموزشی اسپانیا

نظام آموزشی اسپانیا

تقویم و ساعات متداول مدارس چیست؟

سال تحصیلی در نظام آموزشی اسپانیا از سپتامبر لغایت ژوئن تعریف می‌شود، اگرچه تاریخ دقیق تا حدودی با توجه به تمایلات مدارس مختلف تفاوت دارد. سال معمولا به سه ترم تقسیم می‌شود و مدارس برای تعطیلات رسمی‌و جشنواره‌ها تعطیل هستند. روز معمول مدارس هفت ساعت به طول می‌انجامد، اما مدارس می‌توانند برنامه خود را با توجه به سن دانش آموزان تنظیم کنند. این ممکن است به معنای آن باشد که داشن آموزان زنگ ناهار طولانی تری داشته باشند و روز را به دلیل برخی دوره‌های زمانی در سال زودتر به پایان رسانند.

تمامی‌این جزئیات در مورد تقویم مدارس منطقه خود را می‌توانید در تارنمای منطقه مورد نظر خود بیابید.

هزینه تحصیلات چه میزان است؟

برای آموزش‌های مهد کودک هزینه‌هایی در نظام آموزشی دولت دریافت می‌شوند که هزینه‌های مازاد لباس فرم، حمل و نقل و مواد آموزشی نیز وجود دارند. چنانچه نخواهید از نظام آموزشی دولت بهره بگیرید و تصمیم بگیرید مدرسه ای خصوصی یا بین المللی بیابید هزینه‌ها بیشتر هم هستند.

اسپانیا مدارس خصوصی و بین المللی گوناگونی دارد، که در آنها به زبان انگلیسی و سایر زبان‌های مهم جهان تدریس می‌شود و اغلب یا از برنامه درسی بین المللی استاندارد استفاده می‌کنند یا از برنامه‌های درسی مختلف ایالات متحده آمریکا الهام می‌گیرند. در مناطقی که جمعیت بین المللی زیادی زندگی می‌کنند، نظام‌های آموزشی دیگری نیز در مدارس خارجی که به تاییدیه دولت رسیده وجود دارند، که برای مثال GCSE انگلیسی را ارائه می‌دهند.

مدارس بین المللی در اسپانیا در کل استاندارد بالایی دارند و معمولا برای دانش آموزان رقابتی هستند که ورود به آنها با آزمون‌ها و مصاحبات امکان پذیر است. می‌توانید انتظار داشته باشید هزینه‌ها بسیار متغیر باشند که بستگی به مدرسه ای خاص و برنامه ای که ارائه می‌کند دارد. در مدارس کاملا خصوصی، هزینه سالیانه از حدود 4000 یورو تا بیش از دو برابر آن تغییر می‌کند – و تمامی‌مواد آموزشی، لباس فرم و سایر هزینه‌های ثبت نام باید به آن اضافه گردد.

 این مطالب اطلاعات کلی می‌دهد و تمام جنبه‌های این موضوع را در برنگرفته است. این نوشته به شما هیچ توصیه ای نمی‌کند. شما باید قبل از هر اقدامی‌با افراد متخصص و حرفه ای مشورت کنید. این نوشته شامل توصیه‌های حقوقی، مالیاتی و سایر توصیه‌های تخصصی از وب سایت تاپ برگ و شرکت‌های وابسته به آن، نمی‌باشد. نتایج پیشین, ضامن اتفاق مجدد آن‌ها نیست. ما هیچگونه تضمینی در رابطه با درستی، جامع بودن و به روز بودن این مطالب نمی‌کنیم.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *