اسپانیا, مهاجرت

ازدواج در اسپانیا: راهنمای جامع

ازدواج در اسپانیا

با توجه به تاریخ استثنائی، منظره‌های شگفت انگیز، ساکنین مهمان نواز، و غذایی منحصر به فرد، اسپانیا می‌تواند بهترین مکان برای ازدواج شما و نامزدتان باشد. این مقاله به اصولی می‌پردازد که به شما کمک می‌کند رویای ازدواج در اسپانیا را محقق سازید. این مسائل شامل الزامات حقوقی و اسناد مورد نیاز، تخمین هزینه‌ها و توصیه‌های مربوط به مکان‌های محبوب می‌باشد.

اسپانیا

اسپانیا

ازدواج در اسپانیا: چه نوع ازدواج‌هایی ممکن است؟

در اسپانیا، ازدواج‌های مرسوم و مذهبی هر دو از منظر حقوقی به رسمیت شناخته می‌شوند. ازدواج همجنسگرایان از سال 2005 به بعد در اسپانیا رسمیت یافته است.

برای ازدواج‌های مرسوم در اسپانیا باید مستقیماً درخواستی به اداره‌ی ثبت اسناد اسپانیا، و یا به دادگاه ناحیه ای که در آن ازدواج صورت می‌گیرد ارسال شود. یک ازدواج مرسوم می‌تواند در دفتر ثبت اسناد یا در ساختمان شهرداری محل انجام شود. جشن‌های مرسوم تنها در صورتی امکان پذیر می‌باشند که یکی از طرفین مزدوج شهروند اسپانیا باشد و یا حداقل یکی از آنها به مدت دو سال در اسپانیا اقامت داشته باشد.

ازدواج‌های مذهبی رسمی‌در اسپانیا شامل ازدواج کاتولیک‌ها، یهودیان، مسلمانان و پروتستان‌ها می‌شود. لازم نیست پیش از برگزاری این نوع ازدواج‌ها، ازدواج مرسوم صورت گرفته باشد. با این وجود، پیش از انجام چنین ازدواجی، زوجین باید سندی مبنی بر ازدواج خود ارائه کنند، و خود ازدواج نیز باید ثبت گردد تا از منظر حقوقی به رسمیت شناخته شود. رویه‌ی درخواست ازدواج پروتستان‌ها، مسلمانان، و یهودیان با درخواست ازدواج مرسوم مشابه است. این ازدواج‌ها باید در دفتر مقامات مدنی ثبت گردند و مسئولی که دارای مجوز ازدواج باشد این مراسم‌ها را برگزار کند.

الزامات حقوقی ازدواج در اسپانیا چه می‌باشند؟

تحت قوانین مدنی اسپانیا، هر دو طرف ازدواج باید بیش از هیجده سال سن داشته و راضی به ازدواج کردن باشند. ازدواج‌های مرسوم و مذهبی هر دو قانونی محسوب می‌گردند، اما برای انجام ازدواجی مرسوم، شما باید شرط اقامت دو ساله شامل شما شود. این موضوع بدین معنی است که یکی از زوجین باید به مدت حداقل دو سال پیش از تاریخ ازدواج، شهروند رسمی‌اسپانیا محسوب گردد.

برای ازدواج در اسپانیا به چه چیز نیاز دارید؟

مدارک و اسناد لازم

برای یک ازدواج مرسوم، شما باید کمی‌قبل تر با دفتر ثبت اسناد محل خود تماس حاصل کرده و درخواست خود را به آنها ارائه کنید. احتمالاً شما به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

 • پاسپورت معتبر برای هر دو طرف
 • اصل گواهی تولد
 • سندی مبنی بر اینکه هر دو طرف آزادانه تصمیم به ازدواج گرفته اند، و این سند را باید از سفارت یا کنسولگری کشور مبداء دریافت کنید
 • سند طلاق/فسخ ازدواج/ گواهی فوت همسر قبلی در صورت نیاز
 • سند اقامت (حداقل یکی از زوجین باید حداقل دو سال در اسپانیا اقامت داشته باشد، و یا اینکه شهروند اسپانیا باشد تا واجد شرایط ازدواج مرسوم در اسپانیا باشد)

برای ازدواج کاتولیک، شما باید موارد زیر را ارائه کنید:

 • استعلام پیش از ازدواج
 • اسناد مربوط به غسل تعمید، عشاء ربانی، و پذیرش عضویت که در طی شش ماه گذشته توسط کلیسای ناحیه‌ی شما صادر شده باشد
 • نامه‌ی اختیار به ازدواج از کشیش ناحیه‌ی شما، که بیانگر این موضوع است که شما الزامات دوره‌ی پیش از ازدواج خود را انجام داده‌اید.
 • مجوز ویژه‌ی اسقف که توسط کشیش محلی اسقف اعظم فرستاده شده باشد
 • هرگونه مدرک الزامی‌دیگر، مثل گواهی فوت، حکم فسخ، یا نامه‌ی بخشودگی (برای اطلاع بیشتر به کشیش یا اسقف اعظم محل خود مراجعه کنید)
ازدواج در اسپانیا

ازدواج در اسپانیا

رویه

چه در ازدواج مرسوم یا مذهبی، تمام مدارکی که به زبان بیگانه می‌باشد باید به همراه نسخه‌ی ترجمه شده به زبان اسپانیایی ارائه گشته و تمبر حاشیه نگاشت داشته باشد. پس از این که در خواست خود را ارائه کردید، به مدت 15 تا 21 روز یک اعلان عمومی‌مبنی بر قصد شما برای ازدواج – که به نام آگهی ازدواج نیز شناخته می‌شود – در تابلوی اعلانات کنسولی به نمایش گذاشته می‌شود. پس از این، اداره‌ی ثبت گواهی ازدواج را صادر می‌کند. کل رویه‌ی ازدواج مرسوم بین 30 تا 50 روز طول می‌کشد، لذا شما باید مدت زمانی یک ماهه پیش از ازدواج خود را در اسپانیا بگذرانید.

در ازدواج‌های مذهبی، پروسه‌ی زمانی درست مثل ازدواج مرسوم حائز اهمیت است. شما باید از مدتی قبل تر با کلیسای مورد نظر خود هماهنگی‌های لازم را صورت دهید. افراد غیر اسپانیایی باید مدارک خود را به اسقف ناحیه ای که در آن قصد ازدواج دارند ارسال کنند تا مجوز ویژه‌ی وی را دریافت کنند. این امر حدود چهار هفته طول کشیده و باید توسط کشیش یا اسقف محل شما ارسال گردد. این مدرک، به علاوه‌ی مدارک دیگری که آماده کرده‌اید، باید حداقل 2 ماه پیش از تاریخ ازدواج تان به کلیسای مورد نظر برسد. پس از ازدواج، شما باید اسناد ازدواج را تا مدت یک هفته به اداره‌ی ثبت اسناد برسانید تا ازدواج شما جنبه‌ی قانونی پیدا کند.

چه هزینه‌هایی باید پرداخت شود؟

برای یک مراسم ازدواج مرسوم، شما برای دریافت بعضی مدارک باید هزینه‌هایی را متقبل شوید. به عنوان مثال، سند کنسولی ای که حاکی از عدم وجود مانع برای ازدواج می‌باشد 148 یورو هزینه بر می‌دارد، و هزینه‌ی تمبر حاشیه نگاشت برای هر سند حدوداً 15 یورو است.

برای یک مراسم ازدواج کاتولیک، علاوه بر هزینه‌های ذکر شده در بالا جهت دریافت اسناد، شما باید هزینه‌های مربوط به امور کلیسا که در حدود 250 یورو می‌باشد را نیز پرداخت کنید.

لازم است چه چیزهایی در مورد مراسم ازدواج اسپانیایی بدانیم؟

محدودیت‌های اقامتی و تشریفات اداری مربوط به ازدواج مرسوم در اسپانیا خیلی از اتباع خارجی را متقاعد می‌سازد تا مسیر ازدواج مذهبی را در پیش گیرند. اما ازدواج کاتولیک – که تنها ازدواج رسمی‌در میان ازدواج‌های مذهبی به شمار می‌رود – به یک دوره‌ی برنامه‌ریزی طولانی نیاز دارد. آزانس‌ها و شرکت‌های برنامه‌ریزی مراسم ازدواج می‌توانند شما را در زمینه‌ی اسناد مورد نیاز و دیگر برنامه‌ریزی‌ها یاری کنند.

هزینه‌ی یک ازدواج در اسپانیا

برای یک ازدواج با 50 مهمان، بسته به مکان و میزان تشریفات، بسته‌های پیشنهادی مکان‌های مخصوص ازدواج از 8500 یورو شروع می‌شود. اما برای اینکه بهترین کلیسا و محل اجرای ضیافت را داشته باشید، باید ازدواج خود را از منو برنامه‌ریزی کنید. برای کمک به شما، بعضی هزینه‌های تخمینی برای یک ازدواج با 50 مهمان را در این قسمت ارائه کرده ایم:

هزینه‌ی یک ازدواج در اسپانیا

هزینه‌ی یک ازدواج در اسپانیا

مکان‌های مجلل برگزاری مراسم ازدواج در اسپانیا

اسپانیا سرزمینی است که آب و هوا و جو فرهنگی گوناگونی دارد. اینکه بخواهید در یک قلعه، ساحل، یا یک روستای کوچک در بیرون از شهر ازدواج کنید، گزینه‌های مختلفی پیش روی شماست. در اینجا به بعضی از مکان‌های محبوب جهت برگزاری ضیافت ازدواج در اسپانیا اشاره شده است:

مکان‌های مجلل برگزاری مراسم ازدواج در اسپانیا

مکان‌های مجلل برگزاری مراسم ازدواج در اسپانیا

سنت‌ها و رسوم ازدواج در اسپانیا

برای لذت بردن از جو محلی، بهتر است بعضی سنت‌های اسپانیایی را در مراسم خود به کار ببندید. بعضی از رایج ترین رسوم که در یک مراسم سنتی ازدواج در اسپانیا مشاهده می‌شوند عبارتند از:

 • شکوفه‌های پرتقال: این گل سنتی توسط خیلی از عروس‌های اسپانیایی استفاده می‌شود، چرا که سمبل شادی و رضایت است.
 • روسری مانتیلا: این نوعی روسری رسمی‌است که توسط عروس‌ها به سر گذاشته می‌شود.
 • سکه: در روز ازدواج، داماد به عروس خود 13 سکه‌ی طلا هدیه می‌دهد، که نماد عیسی مسیح و دوازده حواری او بوده و نشان از وعده‌ی داماد مبنی بر تامین خانواده دارد.
 • هدیه‌های ازدواج: رسم بر این است که عروس و داماد در طول ضیافت بین مهمانان چرخ می‌زنند و به آنها هدایای کوچکی می‌دهند.
 • کروات داماد: به عنوان نماد خوش شانسی، صمیمی‌ترین دوستان داماد کروات او را به تکه‌های ریزی تقسیم کرده و آنها را برای مهمانان مراسم به مزایده می‌گذارند.

خلاصه

برگزاری ازدواج در اسپانیا امری جالب، عاشقانه و پر از رسوم فرهنگی خواهد بود. از غذاهای خوشمزه گرفته تا سنت‌های دلپذیر اسپانیایی، مراسم ازدواج در اسپانیا خاطراتی را برای شما و مهمانانتان رقم خواهد زد که تا آخر عمر به یاد خواهد ماند.

 این مطالب اطلاعات کلی می‌دهد و تمام جنبه‌های این موضوع را در برنگرفته است. این نوشته به شما هیچ توصیه ای نمی‌کند. شما باید قبل از هر اقدامی‌با افراد متخصص و حرفه ای مشورت کنید. این نوشته شامل توصیه‌های حقوقی، مالیاتی و سایر توصیه‌های تخصصی از وب سایت تاپ برگ و شرکت‌های وابسته به آن، نمی‌باشد. نتایج پیشین, ضامن اتفاق مجدد آن‌ها نیست. ما هیچگونه تضمینی در رابطه با درستی، جامع بودن و به روز بودن این مطالب نمی‌کنیم.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *