دبی, مکان های دیدنی

دبی را بهتر و بیشتر بشناسیم ( قسمت اول )

دبی را بهتر و بیشتر بشناسیم

کشور امارات متحده عربی همجوار با کشورهای عمان و عربستان سعودی است و دارای وسعت ۶۰۰/۸۳ کیلومتر مربع می‌باشد. امارات متحده آب و هوای گرمسیری دارد، تابستان‌های آن داغ و مرطوب و زمستان‌های آن ملایم است. بخش اعظمی‌از این سرزمین را صحرا تشکیل داده و دو رشته کوه نیز در این کشور وجود دارد. بارندگی امری نادر است که بعضا در زمستان روی می‌دهد.

هزینه زندگی بویژه مسکن در امارات بیش از سایر کشورهای حوزه خلیج فارس می‌باشد، در این کشور هیچ نوع مالیات شخصی اخذ نمی‌شود. زبان اصلی و اداری عربی است، اما مردم به زبانهای فارسی، انگلیسی، هندی و اردو نیز صحبت می‌کنند.

پول رایج این کشور درهم می‌باشد که هر درهم ۱۰۰ فلس و سکه‌های رایج آن، ۲۵ فلسی و ۵۰ فلسی و ۱ درهمی‌است پولهای کاغذی ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ درهمی‌می‌باشد.

حکومت امارات فدرال است، با اینحال هر شیخ نشین، دولت مستقل خود را دارد و می‌تواند قوانین خود را مستقلا تصویب کند. امارات متحده عربی از هفت شیخ نشین تشکیل شده که عبارتند از :

۱. ابوظبی

ابوظبی بزرگترین شیخ نشین و پایتخت زیبا و ساحلی امارات است که دارای مراکز خرید مدرن و جزء شهرهای ثروتمند جهان می‌باشد. این شهر در ۱۷۰ کیلومتری دبی واقع شده است. کمتر از ۵۰ سال پیش ابوظبی دهکده کوچکی بود شامل چند صد آلونک بنا شده از شاخه‌های درخت نخل، که با کشف نفت در سال ۱۹۵۸ میلادی و با صادراتی که ۵ سال بعد از آن آغاز شد، موقعیت آن به نحو شگفت انگیزی تغییر یافت. این درآمد رشد زیر بنای اقتصادی مدرن را ممکن ساخت. اکنون ابوظبی شهری است دیدنی با ساختمان‌های سر به فلک کشیده، توریست‌های فراوان، بندری بزرگ، هتل‌های بیشمار، بیمارستان‌ها و کلیه جدیدترین امکاناتی که در آن خواهید یافت.

۲. شارجه

شارجه یکی از ثروتمندترین‌ها در منطقه است که ابتدایی ترین سکونت‌ها در آن به بیش از ۵۰۰۰ سال قبل می‌رسد. شارجه دارای ساحل و پارک ساحلی با مناظر جذاب، مراکز خرید متعدد، موزه‌ها و مسجدی زیبا با معماری سنتی می‌باشد و فقط ۱۵ کیلومتر یا ۲۰ دقیقه از دبی فاصله دارد. اما در ساعات ترافیک ممکن است تا ۲ ساعت طول بکشد.

۳. عجمان

عجمان کوچکترین بخش از هفت شیخ نشین است و در حدود ۱۰ کیلومتری شارجه قرار دارد، هرچند ساختمان‌های این دو شهر در امتداد خط ساحلی درهم ادغام می‌شوند.

۴. راس الخیمه

راس الخیمه منطقه ای ساکت و آرام و یکی از حاصلخیزترین و سرسبزترین نواحی در امارات است که دارای بیابان‌های ماسه ای، کوه‌های زیبا، گیاهان سبز و شاداب، میراث فرهنگی غنی، مناظر متنوع و آب و هوایی معتدل می‌باشد.

۵. ام القوین

این شیخ نشین بین عجمان و راس الخیمه واقع شده است و دارای سابقه طولانی در دریانوردی، صید مروارید و ماهیگیری است و در مقایسه با گذشته نسبت به دیگر بخش‌های امارات تغییر زیادی نیافته است.

۶. فجیره

فجیره نوبنیادترین میان هفت شیخ نشین است که دارای طبیعت زیبا، چشمه‌های آب گرم و سواحل منحصربفرد می‌باشد و محل مناسبی برای تماشای پرندگان در طی مهاجرت‌های فصل بهار و پائیز است. فجیره از یک سمت با خلیج عمان و از طرف دیگر با کوه‌های حجر هم مرز است.

۷. دبی

دبی در ادامه بطور مفصل توضیح داده خواهد شد.

 

آداب و رسوم و سنت‌های امارات

ازدواج

ازدواج در امارات یک واقعه جدی و بسیار مهم است. جهیزیه‌های سنگین و ولخرجی‌های بسیار زیاد در عروسی‌ها امری معمول است. جالب است بدانید در خانه داماد همینکه پدر عروس و پدر داماد همزمان رضایتشان را از ازدواج فرزندانشان اعلام می‌نمایند و شروط مهریه توسط عروس مشخص می‌شود، صیغه عقد جاری می‌گردد.  اینجا هم به مانند شهرهای جنوبی ایران، خانواده عروس جهیزیه نمی‌دهند و داماد علاوه بر منزل وسایل و اسباب منزل را نیز باید تهیه کند.

بیشتر از دو هفته جشن و پایکوبی و عروسی‌های مجلل و پرخرج با غذاها و شیرینی‌های رنگارنگ و تعارف عطرهای خوشبو و گرانقیمت در ظروف مخصوص، قهوه غلیظ و دود کردن عودهای خوشبو از ویژگیهای عروسی اماراتی است.

نقشهای زیبای حنا بر دست و پای عروس و خانمهای مهمان در مراسم حنابندان چند روز قبل از عروسی، از مراسم خاص ازدواج اماراتی است. بطور خلاصه ازدواج در امارات واقعا دیدنی است.

لباس سنتی

لباس سنتی و رسمی‌ملی در امارات حتی برای جوانان نیز رایج و موجب افتخار است؛ چراکه بیانگر فرهنگ ملی و پیشینه آن کشور است. لباس سفید بلند مردانه دشداشه و سرپوش، غطره و نوار مشکی رنگ نگهدارنده سرپوش، عقال نامیده می‌شود. زنان عرب مانتو یکپارچه بلند مشکی بر تن می‌کنند که عبا نامیده می‌شود و روسری سیاه رنگ شیله بر سر می‌کنند و برخی از زنها با استفاده از روبنده چهره خود را بطور کامل می‌پوشانند.

حنا

خانمهای اماراتی اکثرا علاقه فراوانی به استفاده از نقش زیبای حنا بر روی بدن خود به ویژه روی دست و پا دارند. نقش‌های زیبای حنا معمولا بصورت ذهنی با قلم‌های مخصوص کشیده می‌شوند. یکی از اصلی ترین منابع درآمد آرایشگاه‌های امارات ترسیم حناست که معمولا توسط خانمهای خوش ذوق و با سلیقه هندی با نقش‌های ریز و پر انجام می‌شود.

استعمال شیشه (قلیان)

یکی از مراسم عموما دسته جمعی و مورد علاقه عربها استعمال شیشه در محیطی آرام در چایخانه‌های سنتی است و بویژه در شب‌های خنک و سرد زمستان این چایخانه‌ها شلوغ تر می‌باشند، بطوریکه مردان عرب در جمع دوستان نشسته و ضمن استعمال قلیان به گپ و گفتگو می‌پردازند.

 

دبی

در چند ده سال پیش دبی صحرایی بیش نبود و اکثر مردم از راه ماهیگیری امرار معاش می‌کردند.

با پیشرفت فوق العاده دبی، صحرا و ماهیگیری جای خود را به برج‌های بلند، ساختمان‌های زیبا و کار و تجارت جهانی دادند و اکنون دبی یکی از زیباترین شهرهای دنیا و یکی از پایگاه‌های مهم اقتصادی بین المللی است که روز به روز در حال پیشرفت و ترقی است.

دبی پایتخت تجاری و قلب تپنده تجارت و روابط بین الملل امارات متحده عربی بشمار می‌رود. دبی سرآمد بنادر خلیج فارس است که با مساحت ۰۴۳/۴ کیلومتر مربع ما بین شارجه در شمال و ابوظبی در جنوب واقع شده است. دبی جالبترین منطقه توریستی خاورمیانه است که به بزرگترین دهکده توریستی جهان تبدیل شده است.

دبی در حال حاضر مرکز بزرگ تجاری و مقر تبادل اطلاعات، تکنولوژی و فرهنگ جوامع مختلف جهان بحساب می‌آید. بهترین و آخرین مدل محصولات و صنایع مختلف از زمین، دریا و هوا به آن وارد می‌شود، لذا این شهر را به مرکزی تجاری برای خرید و فروش جدیدترین محصولات صنایع مختلف تبدیل کرده، بطوریکه بازرگانان کشورهای مختلف برای خرید محصولات مورد نیاز در کشور خود به دبی مراجعه می‌کنند. دبی همچنین محل ترانزیت (حمل و نقل) کالا بین کشورهای شرقی و غربی تلقی می‌گردد.

دبی با وجود ملیت‌ها، آداب و رسوم مختلف، شهری امن و آرام است و مردم این شهر غالبا از امکانات رفاهی برخوردارند. آب و هوای آن از آذر تا اردیبهشت معتدل و در تابستان گرم و شرجی می‌باشد. اکثر تجار و کسبه امارات با زبان‌های انگلیسی، فارسی، اردو و عربی آشنایی دارند. در تابستان بیشترین جمعیت توریست به این شهر که یک مرکز رفاهی و آزاد در کشور امارات است سفر می‌کنند.

دبی نقطه ای است که شرق و غرب با هم روبرو می‌شود. دبی دلایل بسیاری برای بر خود بالیدن دارد: هتلهایی با استانداردهای جهانی، مراکز خرید مجلل و لوکس، تفریحگاه‌های ساحلی، شعبات متعددی از بانک‌های جهانی، انواع فعالیت‌های ورزشی و دیدنی‌های بسیاری که شما را به وجد می‌آورد.

این شهر جهانی همیشه چیزی نو و حیرت انگیز برای همه داشته است و درست هنگامی‌که فکر می‌کنید تمام آنرا شنیده و دیده اید، دبی با چیزی جدید ظاهر می‌شود، خواه بلندترین برج جهان، بزرگترین مرکز خرید جهانی، اولین هتل مجلل در زیر آب و یا یک شیب اسکی در صحرا باشد.

مسیر رودخانه بطول ۱۵ کیلومتر و عرض حدود ۵۰۰ متر در وسط دبی (خور دبی)، ضمن افزودن به زیبایی شهر، این شهر را به دو بخش بَر دبی به سمت جنوب و دیره به سمت شمال تقسیم کرده است. عبور از خور از ۳ یا ۴ طریق امکانپذیر است. تونل شندغه (نزدیکترین خط عبوری به دریا)، سپس پل مکتوم و دورترین نقطه عبور، از پل قرهود می‌باشد. تاکسی‌های آبی عبره نیز وظیفه عبور و مرور در این دو بخش را بر عهده دارند.

بافت بَر دبی مدرن و اکثر دفاتر دولتی، کمپانی‌های بزرگ، هتل‌ها و مراکز خرید زیبا با جنس‌های مرغوبتر و بعضا گران در این بخش قرار دارند.

دیره دارای بافت سنتی و مدرن با بازارهای فراوان، سوپر مارکت‌های متعدد و شلوغی و تردد بیشتری است. خیابان‌های باریک مارپیچ با اماکن فشرده تجاری و اقامتی و جنب و جوش و فعالیت بسیار از مشخصه بارز این بخش می‌باشد.

دبی را بهتر و بیشتر بشناسیم ( قسمت دوم )

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *