روسیه, مهاجرت

چگونه تابعیت کشور روسیه را اخذ کنیم؟

تابعیت کشور روسیه

چگونه تابعیت کشور روسیه را اخذکنیم: برای این کار به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟

به دلیل تنوع مردمی، فرهنگی و تاریخی کشور روسیه، افراد زیادی به این کشور جذب می‌شوند. درست است که زندگی در هر کشوری مشکلات و محدودیت‌هایی دارد، اما کشور روسیه دارای مزیت‌هایی است که مهاجران زیادی را به سمت خود می‌کشاند.

اگرچه، در صورت زندگی در نواحی شمالی این کشور، با هوای سرد قطب شمال روبرو می‌شوید، اما کشور روسیه از ماه‌های تابستانی زیبایی برخورداراست. به علاوه، کشور روسیه دارای مناطق گرمسیری نیز می‌باشد و منظره ی سرسبز و کوهستانی آن‌ها بسیار شگفت انگیز است (نمایش در نقشه). اگر با کشور روسیه آشنایی داشته باشید، می‌توانید معماری‌های متنوع و تاریخی شهرهای روسیه که دارای زیبایی منحصر به فرد می‌باشند، را بیابید.

یکی دیگر از بزرگترین دلیل برای مهاجرت به این کشور، هزینه‌های کم زندگی نسبت به حقوق‌های بالای شرکت‌های بین المللی این کشور است. در سال‌های اخیر، استارت آپ و تکنولوژی بسیار رو به رشدبوده است. به همین دلیل، طبیعی است که بسیاری از مهاجران به دنبال اخذ تابعیت این کشور هستند تا تجارت خود را شروع کنند، کارپیدا کنند و از زندگی به شیوه ی روس‌ها لذت ببرند.

موارد زیر به شما کمک می‌کند که از مراحل و فرآیند اخذتابعیت کشور روسیه مطلع شوید، بنابراین می‌توانید زندگی و کار خود را در این کشور شروع کنید.

چه تفاوتی میان شهروند بودن و اقامت دائم می‌باشد؟

تفاوت زیادی میان داشتن تابعیت روسیه و مجوز اقامت دائم، وجود ندارد. حقوق افراد دارای مجوز اقامت دائم با شهروندان این کشور یکسان می‌باشد، و استخدام افراد دارای مجوز اقامت دائم برای شرکت‌های روسیه ای نسبت به استخدام شهروندان، از منافع بیشتری برخوردار است. مجوز اقامت دائم به مدت پنج سال اعتبار دارد و بی نهایت می‌توان آن را تمدید کرد.

اگرچه بر خلاف مجوز اقامت دائم، حق شهروندی نیاز به تمدید ندارد و شما هیچ وقت اقامت خود را ازدست نمی‌دهید. همچنین با داشتن تابعیت این کشور شما می‌توانید با پاسپورت روسیه ای خود، به 105 کشور مسافرت کنید، بسیاری از کشورهایی که برای شهروندان آمریکایی و انگلیسی نیاز به ویزا دارند.

بسیاری از مهاجران تمدید مجوز اقامت دائم خود را به اخذ تابعیت این کشور ترجیح می‌دهند. یکی از دلایل این کار این است که اخذ تابعیت کشور روسیه به معنای ترک دائمی‌وطن می‌باشد. درست است که این می‌تواند دلیل عدم اخذ تابعیت این کشور باشد، اما بسیاری از مهاجران برای اخذ تابعیت روسی نیاز به ابطال تابعیت اصلی خود ندارند مگر اینکه کشور خود آن‌ها، دوتابعیتی بودن را مجاز نداند.

در روسیه مناطقی وجود دارند که سفر به آن‌ها برای مهاجران محدودیت دارد. یکی از مشکلات مجوز اقامت دائم نسبت به شهروند بودن این است که سفر به شهرهای نزدیک به مناطق نظامی‌محدودیت دارد. اگر شما شهروند این کشور نباشید، تحت هیچ شرایطی نمی‌توانید از این مناطق دیدن کنید. اگرچه در واقع هیچوقت نیاز به بازدید از این 44 منطقه نخواهید داشت. حتی شهروندان روسیه نیز برای بازدید ازاین مناطق یا باید مجوز رسمی‌از ساکنان این مناطق و یا دلیلی تایید شده از سوی دولت، داشته باشند. اما این محدودیت‌ها چیزی نیست که شما را به فکر فرو برد.

مانند سایر کشورهای اروپایی، جدای از شهروند بودن یا نبودن در این کشور، در صورت اقامت بالای 90 روز در یک منطقه، باید محل زندگی خود را ثبت کنید. اگر شما برای بازدید به این کشور آمده اید و قرار است بیش از 7 روز کاری در این کشور اقامت کنید، نیاز است که میزبان شما نام شما را در دفتر سازمان مهاجرت، ثبت کند.

آیا می‌توانم دو تابعیت داشته باشم؟

بله، دوتابعتی بودن در روسیه به رسمیت شناخته شده است و بالای میلیون‌ها نفر در این کشور دوتابعیتی هستند. باید قوانین کشور خود را قبل از اقدام برای اخذ تابعیت این کشور، بررسی کنید. در بسیاری از کشورها اخذ تابعیت جدید، موجب ابطال تابعیت قبلی فرد می‌شود.

در بسیاری از منابع اینترنتی آمده است که اخذ تابعیت جدید موجب ابطال تابعیت قبلی شما می‌شود. اگر چه در صورت مجاز بودن دوتابعیتی بودن در کشور شما، این اتفاق نمی‌افتد. ملت‌های خارجی نباید درمورد ابطال تابعیت قبلی خود نگران باشند چرا که آن‌ها می‌توانند در این کشور دوتابعیت داشته باشند.

روش‌های اخذ تابعیت روسیه

بنا به شرایط شما، روش‌هایی برای اخذ تابعیت روسیه وجود دارد. به طور کل این روش‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • به واسطه ی تولد

 • به واسطه اقدام برای اخذ تابعیت

 • به واسطه ی اخذ مجدد تابعیت

اما، به طور کلی راه‌های متفاوتی برای اخذ تابعیت کشور روسیه وجود دارد. برای اطلاع از این روش‌ها، مطالب بعدی را بخوانید.

اخذ تابعیت کشور روسیه به واسطه ی تولد و یا پدر و مادر روسی

اولین و مهم ترین روش اخذ تابعیت این کشور، تولد است. حتی اگر شما در این کشور متولد نشده باشید، به واسطه ی پدر و مادری که شهروند روسیه می‌باشند، تابعیت این کشور به شما داده می‌شود.

طبق ماده ی 12 قانون مرتبط با شهروندان روسیه، موارد زیادی وجود دارد که شما طبق آن می‌توانید شهروند این کشور شوید اما خلاصه ی آن‌ها در سه مورد آمده است. شما در صورتی  می‌توانید ادعای حق شهروندی به واسطه ی تولد کنید که موارد زیر را دارا باشید:

 • حداقل یکی از والدین شهروند روسیه باشد.( محل تولد کودک مهم نیست)
 • هیچ کدام از والدین شهروند روسیه نباشند ولی فرزند آن‌ها در این کشور متولد شود و هیچچ کدام از والدین، کودک را شهروند کشوری دیگر ندانند.
 • کودک در روسیه پیدا شود و خانواده ی آن ناشناخته باشند و تا 6 ماه پس از پیدا کردن کودک مراجعه نکنند.

این شرایط اغلب به عنوان حق خاک و یا حق خون نامیده می‌شوند.

اخذ تابعیت کشور روسیه به واسطه ی والدین

اگر شما دارای تابعیت خارجی باشید و سن شما بالای 18 سال باشد، طبق ماده ی 14 قانون روسیه در مورد تابعیت، در صورتی که یکی از والدین شما شهروند روسیه باشد و در این کشور زندگی کند، می‌توانید به آسانی تابعیت این کشور را اخذ کنید. اگر سن شما زیر 18 سال باشد، در صورت شهروند بودن یکی از والدین و رضایت والدین دیگر، می‌توانید شهروند این کشور شوید.

البته در صورتیکه که از خانواده ای غیر روسی متولد شده باشید و یکی از والدین شما شهروند روسیه باشد و خانواده ی شما قبل از 16 سالگی شما در این کشور زندگی کنند، می‌توانید شهروند این کشور شوید. به این کار اخذ تابعیت به واسطه ی اجداد و یا خانواده می‌گویند و به خانواده‌هایی که به این کشور مهاجرت می‌کنند کمک می‌کند که همه ی آن‌ها به یکباره شهروند این کشور شوند.

اخذ تابعیت کشور روسیه به واسطه ی ازدواج

اخذ تابعیت این کشور به واسطه ی ازدواج دارای فرآیند سریع تری می‌باشد. باید اول مجوز اقامت موقت در این کشور را اخذ کنید، اما در صورت ازدواج با یک شهروند روسی، نیازی به تمدید سالانه ی این مجوز ندارید و به صورت خودکار این مجوز تمدید می‌شود.

اگر به مدت 5 سال از زمان اخذ مجوز اقامت موقت، در روسیه زندگی کنید، می‌توانید برای اخذ اقامت این کشور اقدام کنید. در طی این پنج سال، نباید سالانه بیش از سه ماه خارج از کشور روسیه باشید. اما اگر به مدت سه سال با یک شهروند روسی ازدواج کنید، می‌توانید به راحتی برای اخذ تابعیت این کشور اقدام کنید. به این معنا که نیاز به صبر کردن به مدت پنج سال ندارید و بلافاصله پس از اخذ مجوز اقامت موقت خود، می‌توانید اقدام کنید.

شما می‌توانید درخواست خود را از طریق اداره ی خدمات مهاجرتی فدرال محلی و یا کنسولگری و سفارت این کشور در کشور خود، ارائه دهید. اگر چه در صورت ازدواج با شهروند روسی این فرآیند با سرعت بیشتری پیش می‌رود، اما به این معنا نیست که کار کمتری را می‌طلبد. باید بدانید که مدارک بسیارری را باید فراهم کنید و این فرآیند طولانی است.

مسکو پایتخت روسیه

مسکو پایتخت روسیه

اخذ تابعیت کشور روسیه به واسطه ی سرمایه گزاری

اگر شما قصد انتقال تجارت خود به روسیه و یا به سرمایه گزاری در این کشور علاقه دارید، اخذ تابعیت این کشور بسیار آسان است.

برای اخذ تابعیت به واسطه ی سرمایه گزاری، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • سه سال قبل از اقدام برای اخذ تابعیت این کشور، باید دارای تجارتی فعال در این کشور باشید. حداقل مبلغ یک میلیون روبل از جمله تمام مالیات‌ها و سهم بیمه ی خود را باید به صندوق بازنشستگان در طی این سه سال واریز کرده باشید.

قبل از اقدام برای اخذ تابعیت این کشور، باید در طی این سه سال، مالک حداقل ده درصد سهام شرکتی را که در حوزه ی اقتصادی روسیه فعالیت می‌کند، باشید. سهام کلی شرکت بایدبه ارزش 100میلیون روبل باشد و حداقل سالانه شش میلیون روبل هزینه‌های مربوط به مالیات و بیمه بپردازد.

اخذ تابعیت کشور روسیه از طریق اقدام برای آن

دو شیوه برای اخذ تابعیت وجود دارد: روش عمومی‌و روش تسهیل شده. اگرچه بر خلاف اسم آن‌ها، تفاوت زیادی میان این دو درزمینه ی سرعت و آسانی وجود ندارد. برخلاف اسم آن، روش ساده، آسان تر نیست. برای اقدام از این طریق، باید ساکن روسیه و دارای مجوز اقامت موقت باشید، بنابراین، کل فرآیند اخذ تابعیت از طریق روش ساده، حداقل بین دو تا دو و نیم سال طول می‌کشد.

در صورت داشتن حداقل یکی از شرایط یر، می‌توانید از روش تسهیل شده ی اخذ تابعیت استفاده کنید:

 • در روسیه متولد شده باشید/ و یا قبلا شهروند این کشور بوده باشید.
 • حداقل یکی از والدین شما روسی باشد و ساکن روسیه باشد.
 • به مدت سه سال با یک شهروند روسی ازدواج کرده باشید.
 • دارای معلولیت برای کار باشید و دارای فرزند قانونی شایسته ای باشید که شهروند روسیه است و قرار است حامی‌شما باشد.
 • فرزند خردسالی داشته باشید  ( که به واسطه ی حق خاک دارای تابعیت روسی باشد) و والد دوم آن فوت کرده باشد و یا حق سرپرستی آن را نداشته باشد.
 • شهروند قبلی کشورهایی باشید که قبلا جزو اتحاد جماهیر شوروی بوده اند و هیچ تابعیتی ندارند. فردی که شهروند هیچ کشوری نمی‌باشد.

اگر شرایط ذکر شده در بالا را نداشته باشید باید با داشتن شرایط زیر، از طریق روش عمومی‌اقدام کنید.

 • باید مجوز اقامت دائم داشته باشید.
 • باید به مدت پنج سال در این کشور زندگی کرده باشید و سالانه بیش از سه ماه خارج از کشور نبوده باشید.
 • مدرک و یا دیپلم دبیرستان شما، تسلط شما به زبان روسی را تایید می‌کند.
 • داشتن درآمدی ثابت در این کشور
 • ابطال تابعیت فعلی خود ( در صورتی که کشور شما اجازه ی دوتابعتی بودن را ندهد.)

چگونه می‌توانم برای اخذ تابعیت اقدام کنم؟

اقدام برای اخذ تابعیت کشور روسیه آسان نیست. شما باید فرم‌هایی را که به زبان روسی هستند پرکنید، مدارکی را ارائه کنید که به زبان روسی ترجمه شده اند و در روسیه تایید شده اند. همچنین شما باید نتایج آزمایشات پزشکی خود را که در بیمارستان‌های دولتی روسیه انجام داده اید، ارائه دهید. اگرچه مدرک دیپلم دبیرستان، سطح تسلط شما به زبان روسی را تایید می‌کند، اما برای تایید تسلط شما به زبان روسی، از شما تست گرفته می‌شود.

برای این که این روند را تا آن جایی که می‌توانید ساده تر کنید، با سفارت خود در روسیه در مورد مواردی که برای شرایط شما لازم است، مشورت کنید. اگرچه، حتی اگر شما از طریق سایت‌های دولتی رسمی‌در این باره تحقیق کرده باشید و قوانین مربوطه را مطالعه کرده باشید، سفارت کشور شما اطلاعاتی کاملا متفاوت با آن‌ها به شما ارائه می‌دهد. این پروسه ی اخذ تابعیت در روسیه می‌باشد و برای اطمینان از اینکه مقامات به قوانین را عمل می‌کنند، چهارچوب‌های قانونی وجود دارد که به شما در طی فرآیند اخذ تابعیت کمک می‌کنند.

در این جا فهرستی کلی از روش‌های متفاوتی است که شما می‌توانید برای اخذ تابعیت کشور روسیه اقدام کنید:

 • به محض ورود به به این کشور، نمی‌توانید برای اخذ تابعیت درخواست کنید.
 • ابتدا باید مجوز اقامت موقت را اخذ کنید که به مدت سه سال اعتبار دارد.
 • اگر می‌خواهید با مجوز اقامت موقت در این کشور کار کنید، باید به صورت جداگانه مجوز کار دریافت کنید، حتی اگر با یک شهروند روسی ازدواج کرده باشید.

پس از اقامت یکساله در این کشور، می‌توانید برای اخذ مجوز اقامت دائم ( که پنج سال اعتبار دارد) اقدام کنید. این مجوز را به تعدا بی شمار میتوان تمدید کرد و این مجوز به شما حق ورود بدون ویزا به کشور روسیه را می‌دهد. در صورت داشتن مجوز اقامت دائم، نیازی به اخذ مجوز کار ندارید.

اگر با یک شهروند روسی حداقل به مدت سه سال ازدواج کرده باشید، به محض اخذ مجوز اقامت دائم، می‌توانید از طریق روش تسهیل شده، برای اخذ تابعیت اقدام کنید. باید سند ازدواج و پاسپورت همسر خود را ارائه دهید. اگر خارج از کشور روسیه ازدواج کرده اید، سند ازدواج باید دارای مهر دارالترجمه ی کشوری باشد که در آن ازدواج کرده اید و باید به زبان روسی ترجمه شده باشد.

اگر از طریق روش عمومی‌می‌خواهید برای اخذ تابعیت اقدام کنید، باید پس از اخذ مجوز اقامت دائم در خواست تابعیت دهید و در طول پنج سال، سالیانه بیش از سه ماه، کشور را ترک نکنید.

 این مطالب اطلاعات کلی می‌دهد و تمام جنبه‌های این موضوع را در برنگرفته است. این نوشته به شما هیچ توصیه ای نمی‌کند. شما باید قبل از هر اقدامی‌با افراد متخصص و حرفه ای مشورت کنید. این نوشته شامل توصیه‌های حقوقی، مالیاتی و سایر توصیه‌های تخصصی از وب سایت تاپ برگ و شرکت‌های وابسته به آن، نمی‌باشد. نتایج پیشین, ضامن اتفاق مجدد آن‌ها نیست. ما هیچگونه تضمینی در رابطه با درستی، جامع بودن و به روز بودن این مطالب نمی‌کنیم.

منابع:
¹http://www.timadvisers.ru/images/permanent-residency-in-russia.pdf (May 25, 2018)

²https://www.quora.com/What-would-be-the-benefits-of-having-Russian-citizenship-besides-a-passport-that-can-be-used-to-travel-to-many-countries-without-a-visa (May 25, 2018)

³http://www.atomic-energy.ru/smi/2012/07/30/35162 (May 25, 2018)

⁴https://en.wikipedia.org/wiki/Closed_city (May 25, 2018)

⁵http://www.tvoiprava.info/obzory/foreign#TOC–24 (May 25, 2018)

⁶https://russiau.com/registration-visa-russia/#When_is_it_not_mandatory_to_register (May 25, 2018)

⁷https://www.rbth.com/society/2014/08/12/hiding_dual_citizenship_now_a_criminal_offense_in_russia_38929.html (May 25, 2018)

⁸http://77rc.ru/eng/live/russian-citizenship/ (May 25, 2018)

⁹http://www.refworld.org/pdfid/50768e422.pdf (May 25, 2018)

¹⁰http://blog.acg.ru/en/legal-consultancy-support/residency-and-citizenship-privileges-held-by-foreigners-married-to-russian-citizens/ (May 25, 2018)

¹¹http://www.consultant.ru/cons/cgi/online.cgi?req=doc&base=LAW&n=221456&fld=134&dst=1000000001,0&rnd=0.3969648248433135#0 (May 25, 2018)

¹²http://77rc.ru/eng/live/citizenship-simplified-procedure/ (May 25, 2018)

¹³http://77rc.ru/eng/live/citizenship-general-procedure/ (May 25, 2018)

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *