فیلیپین, مهاجرت

آیا می‌خواهید شهروند دو ملیتی در فیلیپین شوید؟

شهروند دو ملیتی در فیلیپین

اگر شما زمان زیادی را در کشور فیلیپین زندگی می‌کنید، نیاز است که شهروند کشور فیلیپین شوید. طبق قانون داخلی کشور فیلیپین، حقوق شما با شهروندان فیلیپینی یکسان خواهد بود. بنابراین به عنوان مثال، می‌توانید بدون ویزا در داخل و خارج کشور فیلیپین سفر کنید. همچنین شما اجازه ی خرید ملک، که برای افراد خارجی غیرمجاز است، را نیز دارید. اما اگر شما نخواهید برای اخذ ملیت فیلیپین، ملیت خود را از دست بدهید چه؟

این جا شما به مشکل بر میخورید. قانون فیلیپین، دو ملیتی بودن افراد خارجی را به رسمیت نمی‌شناسد. به این معنی که در بیشتر موارد، اگر شما بخواهید شهروند قانونی فیلیپین شوید، مجبور به باطل کردن ملیت اصلی خود می‌شوید. اگر در فیلیپین متولد شده باشید، می‌توانید ملیت کشور دیگر را نیز داشته باشید. درچنین شرایطی، طبق قانون فیلیپین، شما می‌توانید دو ملیتی باشید. دو ملیتی شدن امری پیچیده است و بهتر است قبل از هر گونه تصمیم گیری، با متخصصان مشورت کنید.

آیا می‌توانید در فیلیپین دوملیتی باشید؟

این امر بستگی به این دارد که آیا شما در فیلیپین متولد شده اید یا خیر. افراد خارجی که می‌خواهند ملیت کشور فیلیپین را اخذ کنند، برای اینکه به عنوان تابعه ی فیلیپین شناخته شوند، باید ملیت اصلی خود را باطل کنند. به این معنا که یک فرد خارجی نمی‌تواند در فیلیپین دوملیتی باشد.

گرچه، اگر شما در فیلیپین متولد شده باشید و یا در بسیاری از موارد، خانواده ی شما متولد شده ی فیلیپین باشند و شما در کشور دیگری متولد شده باشید، به صورت خودکار تابعه ی فیلیپین می‌شوید. حتی اگر شما ملیت کشور دیگری را داشته باشید و ملیت فیلیپینی خود را رد کنید. طبق قانون R.A.9225 فیلیپین، افراد متولد شده در فیلیپین که به دلیل اخذ ملیت کشور دیگر، ملیت فیلیپینی خود را ازدست داده اند، می‌توانند ملیت فیلیپینی خود را بازگردانند. بنابراین تمام این موارد به این معناست که اگر شما به واسطه ی تولد، فیلیپینی شناخته شوید، می‌توانید دوملیتی باشید.

چرا دولت فیلیپین اجازه ی دوملیتی بودن نمی‌دهد؟

کشور فیلیپین به افرادی که در فیلیپین متولد نشده اند، اجازه ی دوملیتی بودن نمی‌دهد. به این دلیل که، اگر قرار است شما تابعه ی فیلیپین باشید، باید کاملا به این کشور وفادار باشید و این امر کاملا در تضاد با دوملیتی بودن افراد به خصوص افراد خارجی می‌باشد.

اگر تابعه ی کشور فیلیپین بشوم، دولت فیلیپین می‌تواند من را مجبور به ابطال ملیت اصلی و یا پاسپورتم کند؟

به طور معمول، اگر شما خارجی باشید، باید به محض اخذ ملیت فیلیپین، ملیت اصلی خود را باطل کنید. شما باید تعهد دهید که به کشور فیلیپین وفادار هستید و این امر محقق نمی‌شود اگر شما هم زمان ملیت قبلی خود را نیز حفظ کنید.

متخصصان، در مورد این که چگونه می‌توانید بدون انجام وظایف قانونی در کشور خود، ملیت فیلیپین را کسب کنید، بحث می‌کنند. به دلیل اینکه قانون برخی از کشورها این است که فردی که به واسطه ی تولد، ملیت یک کشور را اخذ کرده است، هیچ وقت آن را از دست نمی‌دهد. سایر کشورها، ابطال ملیت اصلی را فرآیندی طولانی و پیچیده می‌دانند.

به این معنا که دوتابعیتی بودن و داشتن دو پاسپورت امکان پذیر است اما می‌تواند غیر قانونی باشد. داشتن دوملیت می‌تواند موجب مشکل با مقامات کشور اصلی خود و مقامات کشور فیلیپین شود. قبل از اینکه هر گونه تصمیمی‌در این زمینه بگیرید، با مشاوران حقوقی مشورت کنید.

پاسپورت

پاسپورت

چه زمانی کودکان باید در مورد تابعیت خود تصمیم بگیرند؟

اگر کودکی در فیلیپین متولد شده باشد و یا خانواده ی او فیلیپینی باشند، می‌تواند هرزمان که مایل بود ملیت فیلیپینی را اخذ و یا رد کند. در این شرایط می‌توان هردو ملیت را حفظ کرد، بنابراین نیازی به انتخاب میان دو ملیت نمی‌باشد. طبق قانون R.A.9225 فیلیپین، حتی اگر کودک در فیلیپین متولد شده باشد و به کشور خارج از فیلیپین برود، باز هم می‌تواند هر دو ملیت را هم زمان داشته باشد.

چگونه ملیت فیلیپینی شما باطل می‌شود؟

شما می‌توانید ملیت فیلیپینی خود را باطل کنید. به عنوان مثال، اگر شما تابعیت کشور دیگری را اخذ کنید. و یا اگر شما در کشور دیگری خدمت کنید، به عنوان مثال در ارتش آن و یا اگر ارتش فیلیپین را رها کنید و در زمان جنگ آن را ترک کنید، ملیت فیلیپینی شما باطل می‌شود. این مورد بسیار پیچیده است و استثناهایی وجود دارد، اگر شما در مورد باطل شدن ملیت فیلیپینی خود نگران هستید، با متخصصان حقوقی مشورت کنید.

اگر ملیت فیلیپینی شما باطل شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر شما ملیت فیلیپینی نداشته و در خارج از کشور فیلیپین باشید، هیچ گونه حمایتی از سفارت فیلیپین به شما تعلق نمی‌گیرد. شما موظف هستید که به قوانین کشور جدید عمل کنید. بنابراین می‌توانید همانند سایر شهروندان، در ارتش، هیئت ژوری و سایر نهاد‌های آن کشور خدمت کنید.

اگر ملیت فیلیپینی شما باطل شده باشد، زمانی که در فیلیپین هستید با شما همانند یک فرد خارجی رفتار می‌شود. برای ورود به کشور فیلیپین، باید همانند سایر افرادی که ملیت کشور شما را دارند، ویزا اخذ کنید.

زمانی که بدون ملیت کشور فیلیپین به این کشور بازگردید، چه مجازاتی در انتظار شماست؟

هیچ گونه مجازاتی وجود ندارد. اگرچه، زمانی که به کشور فیلیپین باز می‌گردید، قوانین شهروندی کشور محل زندگی شما اجرا می‌شود. بنابراین، به این معنا که شما برای ورود به این کشور باید ویزا دریافت کنید و نیاز به اخذ سایر مجوزها برای زندگی و کار طولانی مدت در این کشور دارید.

اگر ملیت فیلیپینی خود را باطل کنید، راهی برای بازگرداندن آن وجود دارد؟

از سال 2003، این امکان فراهم شده است که در صورت داشتن ملیت فیلیپین به واسطه ی تولد، بتوانید ملیت خود را بازگردانید. این امر به این معناست که در صورتی که مایل باشید، حتی پس از اخذ ملیت کشوری دیگر، می‌توانید ملیت خود را باز گردانید.

مراحل اخذ ملیت کشور فیلیپین

مراحل متعددی برای اخذ ملیت فیلیپین وجود دارد. فرآیند این کار بستگی به این دارد که آیا ملیت شما فیلیپینی نمی‌باشد و شما می‌خواهید ملیت این کشور را بگیرید و یا آیا شما دارای ملیت فیلیپینی بوده اید و اکنون به دنبال اخذ مجدد آن هستید.

مراحلی که شما باید بگذرانید به این شرح می‌باشد:

  • شرایط خود برای اخذ ملیت را بررسی کنید.
  • تمام مدارک مورد نیاز را کامل کنید.
  • هزینه‌ها را پرداخت کنید. اگر قصد بازگرداندن ملیت خود را دارید، تقریبا مبلغ 50 دلار و اگر خارجی هستید و به دنبال اخذ ملیت فیلیپین می‌باشید، مبلغی بالاتر را باید پرداخت کنید. ممکن است قبل از اینکه ملیت کشور فیلیپین را اخذ کنید، از شما در خواست شود که در این کشور سرمایه گزاری کنید.
  • سوگند بخورید که به این کشور وفادار خواهید بود.
  • مدارک تاییدیه ی ملیت را دریافت کنید و درخواست گذرنامه کنید.

چه مدت زمان می‌برد تا شهروند فیلیپین شویم؟

در بسیاری از موارد، شما باید به مدت ده سال در این کشور زندگی کرده باشید تا بادرخواست اخذ ملیت این کشور موافقت شود. اگرچه، در صورت ازدواج با یک فرد فیلیپینی و انجام امور بازرگانی و تجاری در این کشور، این مدت می‌تواند کوتاه تر باشد.

زمانی که برای اخذ ملیت این کشور تصمیم می‌گیرید، باید حداقل یکسال قبل از ارائه ی در خواست خود، تصمیم خود را اعلام کنید. در این مرحله اگر با درخواست و یا شرایط شما موافقت نشود به شما اطلاع داده می‌شود. پس از آن، ممکن است بررسی و ارزیابی درخواست شما، ماه‌ها طول انجامد.

اگر یکی از ملیت‌های خود را باطل کنم، آیا نیاز است که هردوکشور را از این کار مطلع کنم؟ و یا مسوولان کشور آن را انجام می‌دهند؟

این امر بستگی به کشور مبدا شما دارد. در اکثرموارد، شما باید یک فرآیند رسمی‌را برای باطل کردن ملیت اصلی خود بگذرانید. به طور معمول می‌توانید این کار را از طریق سفارت و یا کنسولگری کشور انجام دهید، اما باید مبالغی را پرداخت کنید. برای اطلاع از وظایف خود، با سفارت و یا وکیل مهاجرتی مشورت کنید.

 این مطالب اطلاعات کلی می‌دهد و تمام جنبه‌های این موضوع را در برنگرفته است. این نوشته به شما هیچ توصیه ای نمی‌کند. شما باید قبل از هر اقدامی‌با افراد متخصص و حرفه ای مشورت کنید. این نوشته شامل توصیه‌های حقوقی، مالیاتی و سایر توصیه‌های تخصصی از وب سایت تاپ برگ و شرکت‌های وابسته به آن، نمی‌باشد. نتایج پیشین ضامن اتفاق مجدد آن‌ها نیست. ما هیچگونه تضمینی در رابطه با درستی، جامع بودن و به روز بودن این مطالب نمی‌کنیم.

منابع:
1. http://www.immigration.gov.ph/faqs/citizenship ( October 11,2018 )
2. https://www.lawphil.net/statutes/comacts/ca_63_1936.html ( October 11,2018 )
3. http://www.jeddahpcg.dfa.gov.ph/citizenship-retention-and-reacquisition-of-2003-ra-9225 ( October 11,2018 )
4. https://www.lawphil.net/statutes/comacts/ca_473_1939.html ( October 11,2018 )

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *