تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان – مدارس دولتی یا خصوصی – چگونه آموزش کودکانمان را انتخاب کنیم؟

تحصیل در آلمان – مدارس دولتی یا خصوصی – چگونه آموزش کودکانمان را انتخاب کنیم

در آلمان مدارس دولتی بطور کلی به عنوان بخشی در نظر گرفته می‌شوند که نسبت به مدارس خصوصی، آموزش بالاتری را ارائه می‌دهند. اگرچه در برخی موارد، یک آموزش خصوصی ممکن است منافع بیشتری را به نسبت آموزش دولتی برای کودک ایجاد کند. این شرایط بیشتر برای افراد خارجی صدق می‌کند.

هنگامی‌که پدر و مادرهای آلمانی، آموزش خصوصی را انتخاب می‌کنند، دلیل این انتخاب می‌تواند دلایل مذهبی یا فلسفی باشد، یا اینکه دلیل این انتخاب می‌تواند نیازهای آموزشی خاص یا مشکلات رفتاری کودک باشد. بنابراین پدر و مادر نباید اینطور فرض کنند که مدارس خصوصی بهتر از مدارس دولتی است- چون در برخی موارد عکس این مسئله وجود دارد.

برخلاف این هشدارها، چندین جنبه خوب در مدارس خصوصی  در آلمان وجود دارد:

زبان

دانش آموزانی که به زبان خارجی حرف می‌زنند ممکن است با مشکلات قابل توجهی در سیستم مدارس دولتی آلمان مواجه شوند. اکثر مدارس آلمانی تنها به زبان آلمانی آموزش خود را ارائه می‌دهند و آموزش‌های زبان‌های کمکی که به صورت دوره‌های فشرده وجود دارد، در این مدارس کمتر به چشم می‌خورند. بنابراین ثبت نام یک کودک غیر آلمانی زبان در یک مدرسه دولتی آلمانی تنها در صورتی توصیه می‌شود که این دانش‌آموزان در این مدارس حداقل به مدت یکسال درس بخوانند.

به رسمیت شناختن در خارج از کشور

افراد خارجی ممکن است متوجه این مسئله شوند که مدرک دیپلم دبیرستان (ABITUR) در کشورهای دیگر به رسمیت شناخته نمی‌شود. به پدر و مادرها توصیه می‌شود تا این مسئله را بررسی کنند که آیا صلاحیت و شرایط موجود در آلمان در ورودی دانشگاه دیگر به رسمیت شناخته می‌شود یا خیر.

ساعات مدرسه و پانسیون

بسیاری از مدارس دولتی آلمان تنها در صبح، کلاس‌های آموزشی دارند و اوقات فراغت دانش آموزان در زمان عصر است. در برخی مناطق، کلاس‌های اجباری برگزار می‌شود که صبح روز شنبه است. والدین شاغل ممکن است این ترتیب بندی را برای خود دشوار ببینند. مدارس دولتی با پانسیون به ندرت وجود دارد، به این معنا که اگر پدر و مادری بخواهند تا بچه‌های خود را به مدارس با پانسیون بفرستند، آنها اغلب مجبورند تا مدارس خصوصی را انتخاب کنند.

فعالیت‌های فوق برنامه

بسیاری از والدین دوست دارند که بچه‌هایشان در فعالیت‌های دیگری مثل موسیقی، ورزش یا باشگاه شرکت داشته باشند و بتوانند در کنار تحصیل، از آموزش‌های دیگری برخوردار شوند. متأسفانه مدارس دولتی آلمان تمایل ندارند تا این فعالیت‌ها را ارائه دهند، در حالیکه مدارس خصوصی ممکن است قادر به ارائه آنها باشند. والدینی که می‌خواهند تا به این فعالیت‌ها توجه داشته باشند، می‌توانند خارج از مدرسه و شاید در طول اوقات فراغت دانش آموزان در طول دوره بعداز ظهر سازماندهی شوند.

مذهب و جنبه‌های دیگر

خانواده‌ها ممکن است مذهب‌های مشخص یا شرایط متفاوت فرهنگی داشته باشند که به نظر می‌رسد مدارس دولتی آلمان در اغلب اوقات تمهیداتی برای آن در نظر نگرفته است. آموزش مذهبی در بسیاری از مدارس دولتی اجباری است، اگرچه برخی از آنها ممکن است به کودکان این اجازه را بدهند تا کلاس‌های مربوطه را حذف کنند. برعکس مدارس بین المللی به ندرت آموزش مذهبی را به عنوان یک شرط اجباری در نظر گرفته است. در سیستم دولتی، مدارس دخترانه یا پسرانه غیرمتعارف است، بنابراین والدینی که می‌خواهند بچه‌هایشان در مدارس تک جنسیتی حضور داشته باشند، باید یک مدرسه خصوصی پیدا کنند.

بسیاری از پناهنده‌ها و افراد مقیم که در آلمان زندگی می‌کنند، هنگام رفتن بچه‌ها به مدرسه و انتخاب بین آموزش دولتی و خصوصی برای بچه‌هایشان با تصمیمات دشواری مواجه خواهند شد. صرف نظر از اینکه آیا مدرسه دولتی باشد یا خصوصی، به والدین توصیه می‌شود که قبل از انجام هر کاری تحقیقات خود را انجام دهند و تا جایی که می‌توانند برای کمک به تصمیم گیری‌های خود، اطلاعات بیشتری کسب کنند. اما عملکرد مدارس در هنگام نتایج آزمون‌ها به چه صورت است؟ معلمان و والدین دانش آموزانی که در حال حاضر در مدارس حضور دارند، در مورد آن چه نظری دارند؟ درنهایت به خاطر داشته باشید که پدر و مادران زیادی هستند که همین شرایط را دارند و باید در این شرایط تصمیم گیری کنند، پس این مسئله بدین معنا است که دیدگاه‌ها در دنیای واقعی و توصیه‌های ارائه شده خارج از آن باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

هشدار: این مطالب اطلاعات کلی می‌دهد و تمام جنبه‌های این موضوع را در برنگرفته است. این نوشته به شما هیچ توصیه ای نمی‌کند. شما باید قبل از هر اقدامی‌با افراد متخصص و حرفه ای مشورت کنید. این نوشته شامل توصیه‌های حقوقی، مالیاتی و سایر توصیه‌های تخصصی از وب سایت تاپ برگ و شرکت‌های وابسته به آن، نمی‌باشد. نتایج پیشین, ضامن اتفاق مجدد آن‌ها نیست. ما هیچگونه تضمینی در رابطه با درستی، جامع بودن و به روز بودن این مطالب نمی‌کنیم.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *