گرجستان, مکان های دیدنی

بهترین جاذبه‌های گردشگری در گرجستان

گرجستان

گرجستان واقع در محل تلاقی اروپای شرقی در منطقه قفقاز، کشور کوچکی است که بعد از چندین پادشاهی به یک کشور مستقل تبدیل شد. پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان تفلیس است. گرجستان از زمان شکستن اتحاد جماهیر شوروی از یک اصلاح ساختاری عمده گذر کرده است و بدین ترتیب اقتصاد آن در مرحله در حال توسعه قرار گرفته است. با این حال تعجب آور نیست که گردشگری آن در حال افزایش است. گرجستان که در محدوده کوهستانی خود بی همتاست و از گذشته پر فراز و نشیب خود دلسرد و ناامید نشده، محل اتصالی است که در آنجا سنت و مدرنیته به هم پیوسته اند تا تجربهای جذاب و با شکوه را برای گردشگران خود فراهم نماید. سواحل چشمک زن، قله‌های پوشیده از برف، سنگهای باستانی اکتشاف نشده و شهرهای عجیب و غریب فرهنگی، تجربه سفری فوق العاده را به ارمغان میآورند که تا مدتهای طولانی برایتان دوست داشتنی خواهد بود.

۱۰. برجومی‌(Borjomi)

برجومی‌واقع در سرازیری عمیقی در کنار گلوگاه خوش منظره برجومی، شهر پاتوق مانند کوچکی در بخش جنوبی کشور است. درحالیکه شهر ممکن است در موارد زیادی مانند سرچشمه آب معدنی شور و چشمه‌های بخار آتشفشانی، به عنوان بهترین شناخته شود، اما باز هم در شکل محیط زیبایش چیزهایی بسیار بیشتر برای عرضه دارد. در آنجا اثر معماری باشکوهی از عظمت دوران استعماری وجود دارد که بطور بی عیب و نقصی همجوار باغهای سرسبز واقع در قلب برجومی‌میباشد. همچنین بخاطر “صومعه سبز” عرفانی که در امتداد جنگلهای باستانی چرخان است، به خود میبالد. اینجا مکانی است که حتما باید برای ماجراجویی تابستانی از آن دیدن کرد.

۹. قلعه ناریکالا (Narikala Fortress)

ناریکالا قلعهای قدیمی‌و جاذبه توریستی مورد علاقه مردم گرجستان است که نقطه عطفی برای پایتخت آن، تفلیس میباشد. این قلعه عظیم، تاریخی جاودان دارد و زمان ساخت آن به قرن چهارم بازمیگردد. بخشهای دیوارهای به باغ گیاهشناسی و حمامهای گوگرد منتهی میگردد که نمایی نفسگیر از شهر پر زرق و برق را ارائه میدهد. همچنین ناریکالا کلیسای تازه تعمیر شده “سنت نیکلاس” را در خود جای داده است که توسط ایرانیان ساخته شد و چندین بار در مسیر بازسازی و همچنین حملاتی قرار گرفت که به فرسایش ساختار آن منتهی شد.

۸. کوه کازبک (Mount Kazbek)

کوه کازبک یکی از مرتفع ترین و مهمترین قله‌ها در گرجستان مدرن امروز است که در مرز شمالی، در رشته کوههای مشهور قفقاز واقع شده است. منطقه اطراف این قله بعنوان یک ذخیره طبیعی برگزیده شده که در آنجا حیات وحش و علفزار بهوفور یافت میشود. کوه کازبک بخصوص در میان علاقه مندان به سفر مشهور است چنانکه مسیری برفی و عالی برای کوه پیمایی فراهم میسازد. علاوه براین، چشم اندازهایی باور نکردنی به صعود کنندگانی که قله را میپیمایند، ارائه میدهد.

جاذبه‌های گردشگری در گرجستان

جاذبه‌های گردشگری در گرجستان

۷. پارک ملی توشتی (Tusheti National Park)

پارک ملی توشتی گستره وسیعی از جنگل‌هاست که بسمت قسمت شرقی گرجستان، درست در کنارههای دور روسیه و چچن بشکل آبشاری پایین رفته اند. این پارک در میان یکی از هشت منطقه حفاظت شده تحت حکومت گرجستان قرار دارد. عملکرد پارک بطور عمده حفظ و حمایت از گونه‌های گیاهان و جانداران در معرض خطر است. مشخصه آن قله‌های مرتفع و روستاهای سنتی میباشد که توسط اهالی توشی اشغال شده و برروی نوک کوهای مه آلود پناهگاه زده اند. این منطقه بخاطر پشم و پنیرهایش و مزارع گوسفندانش که دارای کیفیتی بالاست، بینهایت مشهور است.

۶. استفان تسمیندا (Stepantsminda)

استفان تسمیندا که از نام یک راهب ارتدوکس گرفته شده، یکی از شهرهای کوچک ترس برانگیز است که در بین دره‌های رشته کوه‌های قفقاز آشیان گزیده است. اینجا بر اساس قله‌های عظیم و یخچالهای طبیعی یخ زدهای واقع شده که در اصل سبب شده تا استفان تسمیندا بعنوان یک سایت گردشگری زیست محیطی و یک مکان تفریحی به مردم خدمت کند. همچنین کلیسای ترینتی گرگتی را در خود جای داده، کلیسایی جامع دراماتیک با ریشه‌های سنتی که بر فراز یک تپه ساخته شده است. فعالیتهای آدرنالین ساز و کارهای هیجانآور آن شامل اسب سواری از میان علفزارها، پاراگلایدر کردن بر فراز تپه‌ها و همچنین قایقرانی و کوهپیمایی میباشد.

۵. دریاچه ریتسا (Lake Ritsa)

دریاچه ریتسا، محصور شده توسط علف زارهای مرتفع و جنگل‌های راش، رودخانه‌های نورانی میباشد که در رشته کوهای قفقاز بین قله‌های آبخازیا واقع شده است. یک ذخیره طبیعی، این ناحیه را احاطه کرده و رودخانه اتصالی با ساحل دریای سیاه ایجاد نموده است. این دریاچه نقش مهمی‌در ترقی گردشگری منطقه دارد و گروه‌های کثیری از مردم را بیشتر و بیشتر جذب میکند تا به رودخانه بیایند و از اوقات فراغت آنجا لذت ببرند و قایقرانی و شنا در آبهای یخی را چون گذشته انجام دهند. چند تن از رهبران مشهور جهان مانند جوزف استالین ویلاهای تابستانی خود را در زمین کنار دریاچه بنا نهاده بودند.

۴. متسختا (Mtskheta)

متسختا که اغلب به عنوان روح گرجستان در نظر گرفته میشود، یکی از قدیمیترین شهرهای کشور و یک جایگاه میراث جهانی تعیین شده میباشد که محل تولد و مرکز فرماندهی مسیحیت گرجستان است. تلفیقی خارق العاده از ارزشهای فرهنگی به این معناست که شهر بخاطر برخی از برجسته ترین شاخصه‌های مذهبی به خود میبالد که شامل کلیسای جامع سوتیت سخوولی، صومعه جواری و قلعه آرمازی میباشند. حومه‌های شهر، نمایشگر خرابه‌های ساختاری برخی از مکانهای قرون وسطایی اولیه، مقبره‌ها و دژهاست.

جاذبه‌های گردشگری در گرجستان

جاذبه‌های گردشگری در گرجستان

۳. اوپلیستسیخه (Uplistsikhe)

اوپلیس تسیخه، شهری دوردست، تراشیده از صخره و دارای شهرداری است که در شرق گرجستان واقع شده است. این شهر که در سواحل رودخانه متکواری ساخته شده، توسط باستان شناسان بعنوان یکی از قدیمیترین شهرک‌ها شناسایی شده و زمانی قطب عمده سیاسی و اقتصادی بود. امروزه این شهر نمایانگر مجموعه‌های است از منازل غار مانند تک سنگی، سالن‌هایی دراز از سنگ و آجر، پلکان‌های مارپیچی منتهی به تونل‌های زیرزمینی و مجسمه‌هایی ساخته شده از مواد گران بها. بخش عمده شهر در یک زلزله در قرن بیستم ویران شده است اما هنوز هم جاذبه گردشگری مهمی‌بشمار میرود.

۲. کلیسای سامبا (Sameba Cathedral)

علیرغم ظاهر آن به عنوان ساختاری باستانی، کلیسای سامبا در تفلیس یکی از این نوع است که به تازگی ساخته شده است این مکان برای کلیسای ارتدوکس شرقی گرجستان مکانی مبارک قلمداد میشود. ساختمان آن ترکیبی از مدارس با طراحی مختلف است با اینحال، نمایی معمولی به تن دارد. کلیسای جامع سامبا خانهای برای ۹ کلیساست که اکثر آنها در زیرزمین قرار دارند. امروزه کلیسای جامع، محلی نمادین و مقصد آغازین گرجستان است.

باتومی

باتومی

۱. باتومی‌(Batumi)

آنچه که باتومی‌را بطور منحصربفردی بعنوان مقصد عالی تعطیلات گرجستان قرار داده، گردشگاه راستای ساحلی پرهیاهو با کف تختهایی، قطب تجاری و بازرگانی پرتکاپو، برجهای اوج گرفته و شهرهای ساحلی است. باتومی‌با ادعای مفهوم خیره کننده مدرنیته و معماری کلاسیک، دومین شهر بزرگ کشور است. با بازگشت به زمان یونان باستان، آثار و یادگارهای آن تاریخ دور و دراز هنوز هم اینجا در نقاطی مانند قلعه گونیو آپساروسی بطور پنهانی در حال حرکتند. مجموعه‌های از نقاط برای تعطیلات در بندر باتومی‌وجود دارد که بارهای کنار اقیانوس، غذاخوریها و مراکز خرید بزرگ مشرف به آب میباشند.

 

 این مطالب اطلاعات کلی می‌دهد و تمام جنبه‌های این موضوع را در برنگرفته است. این نوشته به شما هیچ توصیه ای نمی‌کند. شما باید قبل از هر اقدامی‌با افراد متخصص و حرفه ای مشورت کنید. این نوشته شامل توصیه‌های حقوقی، مالیاتی و سایر توصیه‌های تخصصی از وب سایت تاپ برگ و شرکت‌های وابسته به آن، نمی‌باشد. نتایج پیشین, ضامن اتفاق مجدد آن‌ها نیست. ما هیچگونه تضمینی در رابطه با درستی، جامع بودن و به روز بودن این مطالب نمی‌کنیم.

پست های مرتبط

یک دیدگاه برای “بهترین جاذبه‌های گردشگری در گرجستان

  1. Bahar گفت:

    گرجستان من یک سفر تفریحی داشتم, گویا دیگه با ایرانی‌ها خوب نیستند. تا متوجه میشدند من ایرانی هستم لحن حرف زدنشون تغییر میکرد. کلا زیاد انگار حال نمیکردند ایرانی‌ها را اونجا ببینند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *