اسپانیا, مکان های دیدنی

ده جاذبه برتر گردشگری در اسپانیا

ده جاذبه برتر گردشگری در اسپانیا

اسپانیا کشوری اروپایی است که در شبه جزیره ایبریا قرار گرفته و تنها کشور همسایه آن در این شبه جزیره پرتغال است. اسپانیا عنوان چهارمین کشور بزرگ اروپا را داراست و بخاطر جاذبه‌های گردشگری بسیار، مقصدی ایده آل برای گردشگران می‌باشد. جزیره زیبای قناری جزئی از این کشور است که خود نیز بهشتی برای جلب توریستها از سراسر دنیا است. پایتخت اسپانیا، مادرید است و از شهرهای مهم آن می‌توان به بارسلون، والنسیا، بیلبائو، مالاگا، و سویا اشاره کرد. آب و هوای آن در قسمتهایی از جنوب شرقی نیمه خشک در شمال، اقیانوسی و در برخی مناطق دارای اقلیم مدیترانه ای است. در اینجا می‌پردازیم به ده مکان برتر گردشگری در اسپانیا:

۱. ساگرادا فامیلیا La Sagrada Familia

کلیسای ساگرادا فامیلیا به معنای خانواده مقدس یک کلیسای منحصر بفرد و شگفت انگیز در بارسلونا و پربازدیدترین مکان اسپانیاست. این کلیسای بزرگ کاتولیک رومی‌که نماینگر اوج شکوه و عظمت در طراحی است توسط آنتونیو گائودی ساخته شد. گائودی یک آرشیتکت کاتالونیایی بوده که بیش از ۴۰ سال تا زمان مرگش بر روی این پروژه کار کرد و زمانی که بودجه ساخت بنا تمام شد، از دارایی خود برای ادامه ساخت آن استفاده کرد و در سالهای آخر عمر با درخواست کمک از علاقمندان به این پروژه آنرا پیش می‌برد. در زمان مرگ وی در سال ۱۹۲۶ تنها سردابه، دیوارهای بخش خطابه، یک ورودی و یکی از برجها کامل شده بود. هنوز ساخت این بنای عظیم و شگفت انگیز به پایان نرسیده و انتظار می‌رود پایان کار بین دهه ۲۰۲۰ تا ۲۰۴۰ متغیر باشد.

ساگرادا فامیلیا

ساگرادا فامیلیا

۲. پالاسیو رئال Palacio Real

پالاسیو رئال، کاخ سلطنتی مادرید محل اقامت رسمی‌پادشاه اسپانیا و خاندان سلطنتی است که البته تنها برای مراسم رسمی‌از آن استفاده می‌شود و خاندان سلطنتی اجازه زندگی در آن را ندارند. قصر سلطنتی پالاسیو رئال در مادرید یکی از برترین کاخهای اروپا بشمار می‌رود که در آن آثار هنرمندانی چون کاراواگیو، ولازکو، فرانسیسکو دوگویا، و نقاشی‌های دیواری کورادو، جیوانی و آنتوان رافائل قرار دارد. کلکسیون‌های دیگر این ساختمان شامل عطرهای سلطنتی، ظروف چینی، ساعت، مبلمان و نقره جات می‌باشد. باغ بزرگ کمپودل مورو حاوی مجسمه‌های پادشاهان اسپانیایی و تئاتر سلطنتی نیز از دیگر دیدنی‌های کاخ می‌باشد.

پالاسیو رئال

پالاسیو رئال

۳. قنات سگوویا Aquaduct of Segovia

این بنای دیدنی اسپانیا طولانی ترین قنات رومی‌است که هنوز در اروپا باقی مانده است. از تاریخ دقیق ساخت آن اطلاعاتی در دست نیست، اما ظاهرا مربوط به قرن اول بعد از میلاد مسیح می‌باشد. این قنات با طول ۷۲۸ متر و ۲۸ متر ارتفاع هنوز هم نقش مهمی‌در تامین آب شهر سگوویا دارد. از ویژگیهای اعجاب آور این قنات، ابعاد بسیار عظیم آن است که به شهر چهره ای متفاوت و زیبا بخشیده است. در این قنات ۱۶۰ طاق بلند با ارتفاع متغیر بین ۲ تا ۴ متر و پهنای بین ۳ تا ۶ متر وجود دارد و تمامی‌سنگهای بکار رفته در آن از جنس گرانیت می‌باشند. این قنات در سال ۱۹۸۵ به عنوان میراث فرهنگی اسپانیا به ثبت جهانی یونسکو درآمد و در طی این سالها بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

قنات سگوویا

قنات سگوویا

۴. شهر کوئنکا Cuenca

کوئنکا شهری کوچک و شگفت انگیز در ۱۴۰ کیلومتری شرق مادرید است که در دامنه‌های شیب دار کوه به سوی رودخانه واقع شده و بعنوان نمونه ای برجسته از یک شهر قرون وسطایی در میراث جهانی یونسکو ثبت گردیده است. قسمت مدرن شهر در زیر دشت Jucar واقع شده و قسمت قدیمی‌آن از سه طرف توسط تنگه ای عمیق محصور شده و از میان دو رودخانه بر آمده است. خانه‌های این شهر که به دلیل ظاهر آویزان خود خانه‌های معلق نام گرفته اند، کوئنکا را تبدیل به یکی از جالبترین شهرهای اسپانیا نموده اند. معروفترین این ساختمانها سه ساختمان با بالکن‌های چوبی می‌باشند که تعیین قدمت آنها به دلیل بارها مرمت و بازسازی قابل تخمین نیست. موزه هنر انتزاعی Abstract Art نیز از نقاطی است که توجه گردشگران زیادی را بخود جلب می‌نماید.

شهر کوئنکا

شهر کوئنکا

۵. پامپلونا Pamplana

پامپلونا مرکز استان نابارای اسپانیا یک شهر مشهور توریستی است که شهرت عمده آن بیشتر برای مسابقات سالانه شگفت انگیز و جالب توجه گاو بازی است که هرساله ۶ تا ۱۴ ژوئن در آنجا برگزار می‌شود و هر روز ساعت ۸ صبح شروع می‌شود. این جشن شامل دویدن گاوهای خشمگین در کوچه‌های باریک شهر می‌باشد و افراد نیز در جهت دویدن گاوها می‌دوند. در این میان با افزایش جمعیت و ازدحام افرادی نیز زیر دست و پای گاوها مجروح و زخمی‌می‌شوند. این فستیوال، این شهر آرام را به شهری مملو از گردشگران از نقاط مختلف جهان تبدیل می‌سازد.

پامپلونا

پامپلونا

۶. مسجد – کلیسای جامع کوردوبا Mezquita de Cordoba

این بنای خارق العاده که در قرن هشتم ابتدا بصورت مسجد ساخته و بعدها تبدیل به کلیسای جامع شد، یکی از برجسته ترین آثار تاریخی اسپانیاست که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. این مسجد بزرگ یکی از مهمترین آثار معماری آندلس است که ترکیبی از معماری اسلامی، رومی‌و بیزانس به زیبایی هرچه تمامتر می‌باشد و جذاب ترین بنای اسلامی‌جهان غرب است. این مسجد منحصر بفرد برای برپایی نماز مسلمانان و همچنین بازدید گردشگران از ساختار داخلی و خارجی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مسجد – کلیسای جامع کوردوبا

مسجد – کلیسای جامع کوردوبا

۷. الحمرا، گرانادا Alhambra, Granada

الحمرا یکی از مکان‌های گردشگری مورد علاقه در اروپا، کاخی است که در گرانادا در جنوب اسپانیا واقع شده و یکی از بهترین نمونه‌های هنر عربی و از مشهورترین بناهای اسلامی‌جهان بشمار می‌رود. این بنا از چند قسمت جداگانه تشکیل شده که در دوره‌های مختلف ساخته شده اند. نام آن به معنی سرخگون نمایانگر رنگ قالب این بنا می‌باشد، البته شنیده‌هایی نیز حاکی از آن است که این کاخ شب هنگام با نور مشعل ساخته شده و سرخی شعله‌ها باعث شده رنگ دیوارها سرخ شوند. الحمرا متشکل از بخشهای مختلفی است شامل : کاخ اصلی، قلعه، مسجد، حمام و باغ. قصر سلطنتی خود به سه قسمت بارگاه، شبستان و حرمسرا تقسیم می‌شود و بخشهای دیگر کاخ باغ‌های پلکانی و قلعه می‌باشند. بارگاه محلی بوده که پادشاه برای رسیدگی به امور روزانه مملکتی و تجاری از آن استفاده می‌کرده و زیباترین قسمت آن حیات خلوت اتاق طلایی است. شبستان برای سفیران و مهمانی‌های خاص و اخذ تصمیمات مهم تاریخ گرانادا استفاده می‌شود. کاخ شیران شامل اتاق‌های زیبا، یک حمام ، تالار دو خواهر، تالار آبنسراجس Abencerrajes  و تالار پادشاهان است که مجموعه این سه تالار، حرمسرا را تشکیل می‌دهند.

الحمرا، گرانادا

الحمرا، گرانادا

۸. قصر آلکازار، سویا Alcazar, Seville

این قصر که به قصر سویل نیز مشهور است، نمادی از ساختار معماری تلفیقی از سبک‌های مختلف موریش Morish، اسپانیای مسیحی، گوتیک Gothic، باروک Baroque و مدجر Mudejar، رنسانس و طراحی اسلامی‌است. این کاخ شامل سه قسمت می‌باشد: اتاق گوتیک، کلیسا و اتاق‌های تابلوفرش. از جالبترین قسمت‌های این قصر می‌توان به سالن سفیران با گنبد، کاشی کاری‌ها، مجسمه‌های چوبی و طاق نعل اسبی زیبایش اشاره کرد. باغ برکه نیز با دارا بودن مجسمه کوچک پیام رسان خدایان (مرکوری) از بخشهای جالب توجه قصر است که بازدید از تمام قسمت‌های آن کاری دشوار است. قصر سویل دارای چندین باغ دیدنی دیگر نیز می‌باشد که طراحی آنها ترکیبی است از سبکهای باغبانی فرانسوی، رنسانس و عربی. این مکان در نزدیکی باریو دو سانتا کروز واقع شده که منطقه ای بسیار شگفت انگیز با خیابان‌های پیچ در پیچ است.

قصر آلکازار، سویا

قصر آلکازار، سویا

۹. کلیسای جامع سانتیاگو د کامپوستلا Cathedral of Santiago de Compostela

این کلیسا مکانی مقدس برای فرقه کاتولیک و مسیحیت است که بر روی قبر سنت جیمز، حواری حضرت مسیح پس از مرگ وی در سال ۸۱۹ میلادی ساخته شد، اما در سال ۹۹۷ با حمله اعراب کاملا ازبین رفت و تخریب شد. کلیسای جامع کنونی سانتیاگو د کامپوستلا در سال ۱۰۷۵ بر پایه طرح‌های اولیه کلیسا مجددا آغاز شد و در سال ۱۱۲۸ میلادی آخرین سنگ بنای آن نهاده شد. این کلیسا بهترین ساختمانی است که تاکنون بازسازی شده و سبک معماری آن برگرفته از رومانسک، باروک و گوتیک می‌باشد. این کلیسا به عنوان بخش تاریخی شهر سانتیاگو د کامپوستلا در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

کلیسای جامع سانتیاگو د کامپوستلا

کلیسای جامع سانتیاگو د کامپوستلا

۱۰. تاراگونا Tarragona

استان تاراگونا در بخش جنوبی کاتالونیا و در ۱۰۰ کیلومتری سواحل جنوب غربی بارسلون قرار دارد. این شهر زیبا ترکیبی است از بقایای شهر رومی‌که دارای بندری شلوغ و سواحلی خیره کننده است. از جاذبه‌های این شهر می‌توان به موزه ملی باستان شناسی تاراگونا، کلیسای جامع تاراگونا، موزه اسقف اعظم، فروم رومی‌(مرکز مذهبی و اجتماعی شهر)، آمفی تئاتر رومی، کاخ قدیمی‌آگوستوس معروف به خانه پیلاتس فعلی، برج Scipios، موزه آرامگاه اوایل دوران مسیحیت و ساحل میراکله Miracle اشاره کرد. بخاطر داشته باشید در سفر به تاراگونا لذت چشیدن طعم غذاهای دریایی را از دست ندهید.

تاراگونا

تاراگونا

شاید برای شما جالب باشد:

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *