املاک, ساختمانی

بازار داغ خرید و فروش مسکن در سال 1402

بازار داغ خرید و فروش مسکن در سال 1402

با توجه به افزایش قیمت نرخ ارز در کشور و روند حرکتی بازار املاک در این مطلب قصد بررسی وضعیت خرید و فروش مسکن در سال 1402 را داریم تا اگر قصد خرید و سرمایه گذاری در این حوزه را دارید بتوانید گزینه‌های سرمایه گذاری را مورد بررسی قرار داده و بهترین آنها را انتخاب نمایید . توجه داشته باشید که شرایط کنونی فرصت مناسبی برای تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری در این حوزه است و علت آن این است که قیمت مسکن روندی آهسته و پیوسته را نسبت به دیگر کالاها طی میکند و همین اتفاق میتواند فرصتی برای جا نماندن از بازار و حفظ ارزش سرمایه نقدی میباشد در ادامه مطلب برای بررسی بهتر این موضوع با ما همراه باشید .

بازار مسکن در شروع سال آتی

زمانیکه بازار در حالت ثبات قرار دارد همیشه ماه‌های آخر سال فصل داغ خرید و فروش میباشد و علت آن این است که تصور افزایش قمیت در سال آتی برای افرادی که قصد سرمایه گذاری دارند یک دلیل مهم انجام خرید پیش از پایان سال است . اما در سال جاری با توجه به افزایش نرخ ارز در پایان سال وضعیت با سالهای گذشته کمی‌متفاوت تر شده است و قیمت مسکن میبایست با نرخ کنونی بروز شود اما این حرکت صعودی در بازار مسکن مانند دیگر کالاها بصورت لحظه ای و نوسانی نمیباشد بلکه روندی آهسته را پیش خواهد گرفت و در نتیجه در سال آینده وضعیت بازار با شرایط متفاوتی روبرو خواهد بود .

در هر بازاری زمانی مردم به سوی سرمایه گذاری در آن هجوم می‌آورند که قیمت آن رو به افزایش باشد و در سال جاری این هجوم به سمت بازارهایی بوده که روند قیمت آنها همگام به نرخ دلار افزایش داشته است . بازار خودرو ، طلا و دیگر کالاهایی مانند لپ تاپ و تلفن همراه مواردی هستند که بصورت لحظه ای افزایش میابند ولیکن آن دسته که مردم برای سرمایه گذاری در آن وارد میشوند خودرو و طلا بوده است و در قدم بعدی با افزایش نرخ مسکن این سرازیری به سمت این بازار خواهد بود . وضعیت خرید و فروش پروژه‌های در حال ساخت نظیر پروژه فراز نمونه ای از وضعیت سال آینده این بازار را نمایان خواهد کرد .

بازار مسکن در شروع سال آتیآیا قیمت مسکن همیشه بروز میشود ؟

اگر از سازنده‌های قدیمی‌یا افرادی که سابقه زیادی در سرمایه گذاری در این بازار دارند سوال کنید قطعا به شما خواهند گفت که قیمت زمین ، مسکن و دیگر شاخه‌های املاک با گذشت زمان با نرخ ارز بروز میشود و حتی آنرا نیز رد خواهد کرد و این یکی از دلایلی است که سرمایه گذاری در بازار املاک نه تنها در کشورمان بلکه در تمامی‌نقاط جهان به عنوان یک گزینه مطمئن در نظر گرفته میشود که میتواند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری طولانی مدت باشد .

البته خواب سرمایه در املاک گزینه صحیح اقتصادی نمیباشد که به اصطلاح به آن گورستان سرمایه نیز گفته میشود اما در شرایطی که خطر نگهداری پول نقد زیاد میشود بهترین گزینه برای حفظ سرمایه است و مانند دیگر کالاهایی نظیر خودرو که تنها در کشور ما به عنوان سرمایه نگهداری میشوند و در دیگر کشورها یک کالای مصرفی است مسکن نیز همین شرایط را دارا میباشد . توجه داشته باشید که اگر قصد سرمایه گذاری در حوزه مسکن را دارید گزینه‌های شما بر اساس میزان سرمایه و ریسک پذیری شما متفاوت است و میتواند نتیجه متفاوتی نیز برای خروجی آن میتوان در نظر گرفته شود .

آیا قیمت مسکن همیشه بروز میشود ؟شاخه‌های مختلف سرمایه گذاری در املاک

گزینه‌های متفاوتی برای سرمایه گذاری در املاک وجود دارد . خرید ملک مسکونی ، تجاری یا اداری و خرید زمین و ویلا و پیش خرید همگی از گزینه‌های سرمایه گذاری در این حوزه میباشند . همانطور که در بالا اشاره کردیم هرکدام از این گزینه‌ها بر اساس میزان سرمایه و ریسک پذیری میتواند انتخاب شود و هر کدام نیز خروجی مربوط به خود را دارد بطور مثال خرید زمین در شمال کشور یکی از گزینه‌های سرمایه گذاری است اما قیمت در آن ناحیه واقعی نیست و دارای حباب است بدینصورت که یک قطعه زمین بزرگ را دیوار کشی و محصور کرده سپس آنرا جدول بندی و قطعه بندی میکنند و با قیمتی خیلی بیشتر از قیمت زمین‌های آن اطراف به فروش میرسانند در نتیجه اگر بخواهید قیمت واقعی آنرا بیابید بهتر است قیمت زمین‌های اطراف تا شعاع چند کیلومتری آنرا بررسی نمایید .

در نتیجه برخی گزینه‌ها دارای حباب هستند و البته با همان حباب نیز میتوان آنرا به فروش رساند اما نقد شوندگی آنها بسیار مشکل خواهد و زمانبر تر از یک ملک مسکونی و یا دیگر گزینه‌ها است در نتیجه اینکه کدام گزینه را میخواهید انتخاب نمایید بستگی به خودتان دارد . در مورد گزینه پیش خرید نیز مناطق زیادی در حال ساخت و ساز وجود دارند که پروژه‌های بسیاری در آن در حال اجرا میباشد . پروژه ایران 2 در منطقه 22 تهران و دیگر پروژه‌های در حال ساخت این منطقه نمونه ای از این گزینه‌ها هستند که البته بایستی با دقت فراوان سراغ سرمایه گذاری بر روی آنها بروید .

شاخه‌های مختلف سرمایه گذاری در املاکبررسی نهایی

بطور کلی بازار مسکن بازاری برای افرادی با صبر و برنامه ریزی زیاد است که در دراز مدت بتوانند به هدف مورد نظر خود برای سرمایه گذاری برسند . برای افرادی که به دنبال خرید و فروش لحظه ای و نوسانی میباشند گزینه مناسبی نیست اما خروجی سرمایه گذاری آن قطعا از دیگر بازارها بهتر میباشد و با توجه به روحیه و ریسک پذیری افراد میتواند گزینه خیلی بهتری نسبت به دیگر بازارهای مالی باشد . پیشنهاد ما این است که اگر هنوز خانه ای برای خود خریداری نکرده اید و مستاجر هستید بنا بر بودجه ای که دارید یک ملک تهیه نمایید و سرمایه خود را به همین شکل حفظ نمایید حتی اگر قصد سکونت در آن ملک را نداشته باشید .

در اینصورت میتوانید با خرید املاک کوچکتر در گذر زمان در نهایت با تجمیع و فروش آنها میتوانید ملک دلخواه خود را که قصد سکونت در آنرا دارید خریداری نمایید و با این کار هیچگاه از بازار مسکن دور نخواهید شد و سرمایه شما به شکلی در این حوزه باقی خواهد ماند . در این مطلب به بررسی بازار داغ خرید و فروش مسکن در سال 1402 پرداختیم و در مطالب بعدی نیز گزینه‌های دیگری را برایتان معرفی خواهیم کرد . اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتر پیرامون پروژه‌های در حال ساخت در تهران دارید میتوانید به وبسایت https://www.tehran-borj.ir مراجعه فرمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *