گردشگری, مکان های دیدنی

بهترین کوه‌های تهران برای عاشقان کوهنوردی

کوه‌‌نوردی هم یک ورزش است هم یک تفریح به شمار می‌رود. اگر به هر منظوری به کوه‌نوردی علاقه دارید باید کوه‌هایی که به شما نزدیک نزدیک هستند را بشناسید. نیاز نیست کوه‌نورد ماهری باشید تا کوه‌نوردی کنید.

شهر تهران در یک منطقه کوهستانی قرار دارد. واژه تهران از دو بخش ته و ران تشکیل شده است. ته به معنای انتها و ران به معنای پایه کوه است. ترکیب این دو واژه کلمه تهران را ساخته است که نشان از کوهستانی بودن شهر تهران می‌دهد. تهران در انتهای رشته کوه البرز قرار گرفته است. این پایتخت پرجمعیت کوه‌های فراوانی برای گشت و گذار و کوه‌نوردی دارد. بسیاری از کوهنوردان برای سفر به بام ایران قله دماوند سفری کوتاه به تهران دارند. یکی از بهترین روش‌های اقامتی در تهران که هزینه کمتری نسبت به هتل دارد، اجاره آپارتمان مبله در تهران است که می‌تواند برای برنامه‌های کوهنوردی بسیار مناسب باشد. جدای از قله‌های معروف اطراف تهران، شهر تهران نیز کوه‌های بسیاری دارد که پیمایش آن‌ها هم برای کوهنوردان حرفه‌ای جذاب است هم افراد علاقه‌مند به کوهپیمایی. در ادامه با بهترین مسیرهای کوه‌نوردی اطراف تهران آشنا می‌شوید.

کوه‌های دارآباد؛ شمال شرق

شمال شرق شهر تهران کوه‌هایی قرار دارد که به دارآباد و به نام محله‌ای که در آن قرار گرفته نامیده می‌شود. شاید بتوان این کوه را به عنوان یکی از بهترین مسیرها برای کوه‌نوردی و تفریح انتخاب کرد. کوه‌های دارآباد نسبت به اکثر کوه‌هایی که وجود دارند تقریبا بکر و دست نخورده باقی‌مانده است.

مسیر کوه دارآباد چشمه‌های آب زیادی دارد. آبشار و حوضچه‌های زیبایی نیز در این  کوه خواهید دید. علاقه‌مندان به کوه‌نوردی در این کوه سه مسیر را می‌توانند انتخاب کنند. منطقه دارآباد هزاروهفتصدوپنجاه متر ارتفاع دارد و مسیر مناسبی برای کوه‌نوردی است.

یکی از مسیرهای کوه‌نوردی در دارآباد یک دره کوچک است که گاهی برای کوه‌نوردان تازه‌کار کمی‌سخت باشد. کوه‌نوردان حرفه‌ای راحت‌تر از این دره کوچک عبور خواهند کرد. مسیر دره کوتاه اما بسیار زیبا است. کوه‌نورد حرفه‌ای شیب تند دره را به راحتی رد خواهد کرد.

کوه‌های دربند؛ شمال تهران

یکی از دهکده‌های شمال تهران دربند نام دارد. این دهکده در منطقه شمیران واقع شده است. شمال میدان تجریش امروزی خیابانی به نام فنا خسرو قرار دارد که به خیابان ثبت نیز معروف است. انتهای این خیابان محله دربند  واقع شده است. محله دربند از مناطق خنک تهران است. یکی از روستاهای معروف دربند روستای پس قلعه است.

دربند در ارتفاع هزاروهفتصد متری از دریا واقع شده است. کوه‌نوردان حرفه‌ای از دربند برای صعود به البرز مرکزی استفاده می‌کنند. ار مسیر کوه دربند که کوه‌نوردی را آغاز کنید به آبشار دوقلو و شیرپلا خواهید رسید. از محله‌های به‌نام و معروف دربند می‌توان به مغ‌محله، سربند، کنارمحله و… اشاره کرد.

از میان دهکده دربند رودی به نام دربند می‌گذرد. این رودخانه سال ۱۳۶۶ خروشان شده و باعث نابودی بازار تجریش شده است. ارتفاع خیابان دربند هزاروششصد متر دارد و تا هزارو هشتصدمتر نیز می‌رسد. ارتفاع اعلام شده از میدان قدس فعلی گرفته شده است. میدان قدس در گذشته به میدان تجریش معروف بوده است. میدان تجریش فعلی را در گذشته سرپل تجریش می‌نامیدن.

محله دربند میدانی به اسم سربند دارد که آغاز راه کوه‌نوردی است.  میدان سربند پیکره یک گروهبان ارتش و مربی کوه‌نوردی را به عنوان نماد در خود جای داده است. پیکره مربی کوه‌نوردی در سال ۱۳۴۱ ساخته و نصب شده است.

کوه‌نوردی و تفریح در کوه‌های دربند به دلیل وجود رستوران و کافه‌های ساخته شده در مسیر محدودیت ساعتی ندارد و از صبح خیلی زود قابل استفاده است.

این مسیر یکی از بهترین مسیرهای صعود به قله توچال است. فرقی نمی‌کند تهران باشد یا شهر دیگری اگر برای صعود به یک قله سفر کرده‌اید و دوست دارید بعد از یک صعود موفق کمی‌استراحت کنید به شما پیشنهاد می‌دهیم با اجاره روزانه خانه از سایت جاباما این کار را انجام دهید. با این روش هم هزینه‌های خود را مدیریت هم از بین گزینه‌های متنوع اقامتی بهترین مورد بر اساس سلیقه‌تان را انتخاب می‌کنید.

کوه‌های درکه؛ غرب شمیران

درکه در شمال تهران قرار دارد. نزدیک‌ترین محله‎ها به درکه، اوین و ولنجک است. این مناطق در غرب شمیران واقع شده است. یکی از مسیرهای پیاده‌روی و کوه‌نوردی محله درکه و کوه‌های درکه است. اگر قصد صعود به توچال را داشته باشید از پلنگ‌چال گذر خواهید کرد.

واژه درکه از دو کلمه در و که ساخته شده است. در مخفف دره است و که معنای کوچک را دارد. دره کوهستانی درکه که در شمال غرب تهران است به رودخانه درکه مشرف می‌شود. این کوه از شمال به شاه‌نشین و توچال می‎رسد. آب و هوای دره درکه در ارتفاعات مختلف، متغیر است. بیشتر از پنج ماه سال در این منطقه کوهستانی سرد و یخبندان است.

ارتفاعات شرقی درکه مرتفع‌ترین است. رودخانه‌ای که در درکه است حاشیه‌ای پوشیده از درختان دارد. دامنه شمالی قله توچال ارتفاعی نزدیک به چهارهزار متر دارد و بیشتر اوقات سال از برف پوشیده شده است.

کوه‌های گلاب‌دره؛ شمال تهران

گلاب‌دره نام محله‌ای در شهر تهران است. گلاب‌دره با محله دربند همسایه است. این دو محله شمال تهران و در منطقه شمیران قرار گرفته است. زبان محلی  گلاب‌دره تاتی است. گلاب‌دره هر هفته کوه‌نوردان زیادی را در خود جای می‌دهد و میزبان خوبی است.

کوه‌نوردانی که به گلاب‌دره می‌روند نمای زیبایی از شهر تهران را خواهنددید. برای رسیدن به کوه گلاب‌دره باید خود را به میدان تجریش یا میدان قدس برسانید. دلیل اینکه این منطقه به گلاب‌دره نام‌گذاری شده است درختان سیبی است که به سیب گلاب مشهور شده‌اند. سیب گلاب در این منطقه به صورت خودرو است.

وزباد مکانی در گلاب‌دره است. این منطقه درخت فراوان دارد. شیب این منطقه زیاد است و در شمال گلابدره قرار گرفته  است. وزباد چندین چشمه کوچک دارد. برای دیدار طبیعت کوهستانی زمان زیادی را لازم نیست صرف کنید.

کوه‎های بی‌بی شهربانو

همیشه برای کوه‌نوردی نیاز نیست به شمال شهر تهران بروید. جنوب تهران در دامنه جنوبی کوه‌های ری کوهی به نام بی‌بی شهربانو قرار دارد. این کوه به نام این شخص که به روایتی همسر امام سوم شیعیان است نام‌گذاری شده است. مقبره بی‎بی شهربانو در این مکان واقع شده است.

کوه بی‌بی شهربانو بیشتر مقصد کوه‌نوردان غیرحرفه‌ای است. این کوه در شرق شهرستان ری قرار دارد. ارتفاع این کوه از سطح دریا بالای هزاروپانصدمتر است. سفر به این کوه برای گشت و گذار یک روزه مقصد مناسبی است. شهرستان ری در یک دشت قرار دارد و کوه‌های آن ارتفاع زیادی ندارند. از دیگر کوه‌هایی که در این منطقه قرار دارد کوه آراد را می‌توان نام برد.

بلندترین قله  کوه بی‌بی شهربانو راگا است. صعود به این کوه ساده است. اگر کمی‌اطراف کوه پیاده‌روی کنید مسیری برای صعود به کوه خواهید یافت. مسیر بیشتر کوه مالرو است و با کمی‌پیاده‌روی به قله راگا خواهید رسید.

کوه‌نوردی جدای از اینکه یک ورزش حرفه‌ای به شمار می‌رود یک گشت و گذار ساده نیز است. کافی است یک لباس راحت و اسپرت داشته باشید به راحتی می‌توانید مسیری را برای پیاده‌روی انتخاب کنید. حتما نباید به کوه‌نوردی به چشم یک ورزش نگاه کرد می‌توانید برای یک تفریح چند ساعته یک روز خود را به کوه سفرکرده و از طبیعت لذت ببرید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *