موسیقی

همه چیز درباره موسیقی کردی

شنیدن یک موزیک و ریتم زیبا می‌تواند شما را در آرامشی بی اندازه فرو ببرد. شما از زمانی که متولد شده اید موسیقی را حس کرده اید، موسیقی به ریتم ضربان قلب مادر. این پیوند سبب می‌شود تا همیشه در زندگی خود و جریان و اتفاق‌های ممکنه از موسیقی برای هضم هر موردی استفاده شود.

موسیقی بقدری گسترده است که در تاریخ نیز وارد شده است و می‌توان حتی برای ریتم‌های ممکنه در دنیا قدمت گذاری را انجام داد. در ایران نیز تعداد بسیار زیادی موسیقی وجود دارد و هر یک از این ریتم‌ها را می‌توان مختصی به نسلی دانست که از آن استفاده کرده و لذت برده اند.

یکی از این موسیقی‌های زیبای ایرانی را می‌توان آهنگ کردی و ریتم‌های خاص آن معرفی کرد. خواننده‌هایی در این زمینه فعالیت داشته اند که برخی از آن‌ها حتی در سطح جهانی نیز شناخته شده می‌باشند. می‌توان به حسن زیرک اشاره مستقیم داشت. شما می‌توانید در ادامه این مقاله بهتر موسیقی کردی را شناخته و از آن لذت ببرید.

موسیقی کردی و قدمت آن

موسیقی کردی مردان کرد زبان رایج است و همیشه مورد ستایش مردم این زبان می‌باشد. این موسیقی به دلیل پراکندگی در سایر نقاط جهان و تعدد و تنوع مناطق کرد نشین در غرب آسیا و منطقه خاورمیانه بسیار شهرت و محبوبیت بالایی دارد.

معمولا موسیقی کردی به نوعی با تاریخ مردمان کرد پیوند خورده است. می‌توان گفت بیان موسیقی کردی درواقع نشان دهنده باورها و حوادث روزگار می‌باشد، که امروزه از آن‌ها با دونوع شناخته می‌شوند. موسیقی کردی کلاسیک و مدرن.

آهنگ کردی را می‌توان یکی از موسیقی‌های حماسی در دنیا معرفی کرد. معمولا این ریتم و موسیقی زیبای آن با مردم کردستان و کرمانشاه پیوندی ناگسستنی دارد و مردمان این سرزمین‌ها همیشه از این ریتم برای خواندن داستان‌ها افسانه‌ها استفاده می‌کنند. در ادامه منبعی برای دانلود اهنگ کردی شاد جدید معرفی خواهیم کرد.

مفهوم اهنگ کردی همیشه با ریتمی‌آرام و دلسوز شروع می‌شود. این ریتم آغازین به نوعی حکایت و داستان را مختصر توضیح داده و کامل شرح می‌دهد. زمانی که به جای مناسب داستان رسیده می‌شود می‌توان ریتم آن را احساس کرد که توانسته همان داستان را با ملودی و آکوردهایی دلنشین بیان کند.

اگر بخواهیم قدمت اهنگ‌های کردی را بررسی کنیم می‌توان گفت اهنگ‌های کردی شامل قدیمی‌ترین ریتم‌های دنیا هستند چرا که خود موسیقی کردی قدیمی‌ترین موسیقی دنیا شناخته شده است.

انواع آهنگ‌های کردی

موسیقی کردی نیز انوع بسیر زیادی دارد و همه این موارد ریتم‌های بخصوص خود را برای اجرا شدن در اختیار دارند.

  • اولین نوع از این موسیقی زیبا بیان داستان‌ها و حکایت‌های شنیدنی و زیبا می‌باشند. این داستان‌ها ممکن است در نوع خود افسانه بحساب بیایند اما دلدادگی‌ها و زیبایی‌های بخصوص خود را در اختیار دارند. حتی گاهی شنیده می‌شود موسیقی‌های کردی مفهومی‌عرفانی نیز در اختیار دارند. می‌توان در این میان به ترانه‌های زیبای «زنبیل فروش» که عرفانی بوده و «آس و حسن» «خجه و سیامند» که سرگذشت دو دلداده را بیان می‌کند.
  • بخش دیگر و یا می‌توان نوع دوم موسیقی کردی را مختص به یک گروه خاص از قوم‌های کرد اختصاص داد. کردهای «سورانی» برای خود نوعی از موسیقی را ابداع کرده اند که اکنون همه شنونده‌ها و مردم محلی منطقه کرد نشین ان را «گورانی» می‌دانند. کردهای شمال کشور و ترکیه این موسیقی را با نام «لاوژه» می‌شناسند.

  • نوع دیگر موسیقی کردی را به نام «هوره» می‌شناسند. هوره را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین اهنگ‌ها و ریتم‌های کردی معرفی کرد. این موسیقی مختص به کردهای کرمانشاه و ایلام می‌باشد. درواقع می‌توان این ریتم‌های گوشنواز را در جنوب کرمانشاه و کردستان و ایلام خوانده می‌شود. ابتدا این موسیقی در ایران باستان برای ستایش و حمد اهورا مزدا در دین زرتشت مورد استفاده قرار می‌دادند.
  • نوع دیگری از موسیقی کردی وجود دارد که به مانند هوره در مناطق جنوبی استان کردستان یعنی کرمانشاه و در برخی از مناطق ایلام رواج دارد. می‌توان به نوعی بیان کرد که موره و یا مور آن را می‌خوانند و برای عزاداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا این موسیقی زیبا و دلسوز بیانگر زندگی مرحوم بوده و بسیار ناراحت کننده و برای حاضرین در مجلس عزا می‌باشد.

گلچین اهنگ‌های کردی

گلچین اهنگ‌های کردی را می‌توان به راحتی بدست آورد. معمولا جمع آوری موزیک‌های خوب محلی کار دشواری است و باید بخوبی آن‌ها را انتخاب کرد. البته تمامی‌موزیک‌های محلی دلنشین و زیبا هستند اما برخی از این موزیک‌های زیبا برای همه شنونده شنیدنی می‌باشند.

در زمینه موزیک‌های کردی برخی خوانندگان به مانند محسن لرستانی، حسن زیرک، ناصر رزازی و .. فعالیت دارند که از شهرت بسیار زیادی برخوردار هستند. اکنون شما می‌توانید در رسانه موزیکیشو و از گلچین آهنگ‌های کردی موارد مورد نیاز خود را دانلود کرده تا نهایت لذت را ببرید.

امیدواریم با خواندن این مطالب اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورده باشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *