علم و فناوری

سن مناسب برای شروع کلاس رباتیک

کلاس آموزش رباتیک

در کلاس‌های رباتیک، هدف اصلی ساخت ربات نیست، در این  کلاس‌ها با ساخت ربات، دانش‌آموزان علومی‌که با ساخت ربات در ارتباط هستند (مثل مفاهیم مکانیک، قرقره‌ها، فنرها، مواد الاستیک، …) و تکنولوژی مرتبط با ربات (تکنولوژی سنسورها و …) و اصول مهندسی رباتیک مثل طراحی و ساخت اجزای ربات، طراحی و زیباشناختی و مدل‌سازی حاکم بر ربات‌ها را یاد می‌گیرند و تفکر مهندسی در دانش‌آموزان به وجود می‌آید.

یادگیری این دانش تا میزان زیادی شخص را برای سازگارشدن با دنیای تکنولوژیک آماده می‌کند‌.

خیلی از افراد با واردشدن به عرصه رباتیک به استعداد و مهارت خود در زمینه‌های گوناگون مثل ریاضیات پی می‌برند؛ یادگیری رباتیک به کودکان کمک خواهد کرد که تکنولوژی را بهتر درک کنند و از پلتفرم‌های تکنولوژیک استفاده مناسب‌تری داشته باشند.

شرکت‌کردن در کلاس‌های رباتیک و قرارگرفتن کودکان در کنار هم درحالی‌که با آن‌ها شباهت و نزدیکی‌ زیادی دارند، کودک را برای تعاملات اجتماعی، آماده‌تر می‌کند‌. در یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که از طریق رباتیک پرورش می‌یابد، مهارت کار گروهی است. کودکان آموزش می‌بینند که چگونه برای ساخت یک قطعه و تمام‌کردن یک پروژه با دوستان و هم‌کلاسی‌های خود همکاری کنند.

سن مناسب شروع کلاس رباتیک

تحقیقات نشان داده است که کودکان از سن 7 تا 15 سال در کسب اطلاعات در کلاس رباتیک قدرت بالایی دارند و در نتیجه موجب می‌شود که در کارهایشان، بهره‌وری بیشتری داشته باشند. پس شما قادر خواهید بود از سن 7 سالگی کودک را در کلاس‌های رباتیک ثبت‌نام نمایید.

تفاوت کلاس رباتیک و کلاس برنامه‌نویسی

تمرکز برنامه‌نویسی بر روی نرم‌افزار است درحالی‌که برنامه‌های رباتیک تمرکزشان بر سخت‌افزار و نرم‌افزار است. اغلب برنامه‌نویسی شامل یک رابط برنامه‌نویسی مبتنی بر کشیدن بلوک و رهاکردن است.

مزایای کلاس رباتیک کودکان

کلاس رباتیک کودکان در آموزش خیلی لازم و ضروری است، به این دلیل که فواید زیادی دارد. دانش‌آموزان مهارت‌های تازه‌ای کسب می‌کنند و دانششان را گسترش می‌دهند. این به دانش‌آموزان کمک خواهد کرد تا توجه، طراحی و مهارت‌های کار تیمی‌شان را ارتقا دهند.

کلاس رباتیک چگونه به دنیا کمک خواهد کرد:

ربات‌ها پاسخ به بلایا را آسان‌تر می‌کنند، توانایی‌های جسمی‌را بالا می‌برند، در جاهایی که به تعامل با مردم احتیاج است، خدمت‌رسانی می‌کنند و امکان کاوش در خارج از مرزهای زمین را به وجود می‌آورند.

آموزش رباتیک نه فقط در حوزه تولید یا خطوط مونتاژ استفاده دارد؛ بلکه کلاس رباتیک کلاس برنامه‌نویسی نسل جدید را آماده مواجه‌شدن با عصر IT خواهد کرد.

بیشتر بدانید:

کلاس الکترونیک

کارگاه خلاقیت

علوم زیرشاخه رباتیک

در ساخت ربات‌ها کامپیوتر و برنامه‌نویسی، الکترونیک و مکانیک نقش مهمی‌بازی می‌کند.

اما این به معنای محدود بودن علم رباتیک نیست، رباتیک به میزانی گسترده است که می‌شود آن را علمی‌مرتبط با همه مردم دانست.

پس باتوجه‌به پیشرفت علم رباتیک در همه بخش‌های زندگی می‌شود گفت علوم مورداستفاده در رباتیک شامل همه علوم بشری است.

بخش‌های اصلی ربات‌ها

ربات‌ها دارای سه بخش اصلی هستند:

۱- مغز که یک کامپیوتر است.

۲- محرک و قسمت مکانیکی که شامل موتور، پیستون، تسمه، چرخ‌ها، چرخ‌دنده‌ها و … می‌شود.

۳- سنسور که از انواع بینایی، صوتی، تعیین دما، و تماسی یا حرکتی است.

مهندسی رباتیک

رشته مهندسی رباتیک یک‌رشته تازه است که قدمت آن 15 سال است و در اصل یک‌رشته تلفیقی از سه رشته است. این رشته در کارشناسی ارشد در ایران مکاترونیک هست و خود رشته رباتیک هنوز در ایران آموزش داده نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *