پزشکی

روانشناس خوب و تأثیر آن بر زندگی

باید مشکلات روحی و روانی را همان اندازه جدی بگیریم که بیماری‌های جسمی‌برایمان اهمیت دارد، در این راستا باید از روانشناس خوب برای بهبود وضعیت خود بهره بگیریم.

روانشناسی استفاده از روش‌هایی برای شناخت و آگاهی یافتن از ابعاد روحی، روانی انسان‌ها و نحوه‌ی رفع مشکلات و به آرامش رساندن آن‌هاست.

ما انسان‌ها برای رسیدن به زندگی بهتر باید از مشاوره‌‌های یک فرد آگاه مثل یک روانشناس خوب بهره بگیریم. جهت رسیدن به آرامش، شادی، رضایت از زندگی و موفقیت، حتی رسیدن به جایگاه اجتماعی موردنظر یا داشتن قدرت مالی، نیاز به یک راهنما داریم. این فرد باید علم و تخصص کافی داشته باشد و بتواند ما را در مسیر پیشرفت یاری نماید.

برای آگاهی از چرایی و چگونگی انتخاب بهترین روانشناس‌ها با ما همراه باشید.

 اهمیت انتخاب یک روانشناس خوب

یک روانشناس خوب باید بتواند تیپ ‌های شخصیتی مختلف را بشناسد، به‌ خوبی با تکیه ‌بر علم و تجربه‌ خود با دیگران ارتباط برقرار کند. از طریق شناختی که از افراد پیدا می‌کند، راهکارهای مناسبی جهت مشاوره، روانکاوی و بهبود وضعیت روحی و روانی ارائه نماید.

انتخاب یک روانشناس خوب بسیار مهم است زیرا در پس یک راهنمایی روانشناس، ممکن است مسیر زندگی فرد تغییر کند. چه ‌بسا افرادی که در کمال ناامیدی و در لبه‌ی پرتگاه زندگی، به مشاور روانشناس مراجعه می‌کنند. در این نقطه‌ی حساس، روانشناس خوب می‌تواند نقش فرشته‌ نجات را داشته باشد.

روانشناس چه کاری انجام می‌دهد؟

روانشناسان عمدتاً با مراجعین برای بهبود علائم سلامت روانی آنها کار می‌کنند. روانشناسان در مطب‌های شخصی یا مراکز روانشناسی به فعالیت می‌پردازند.

در اینجا لیستی از خدمات متداولی که روانشناس می‌توانند به مراجعین ارائه دهد آورده شده است:

 • تحلیل مشکلات موجود
 • تجزیه و تحلیل تأثیر گذشته بر زمان حال
 • کمک به مراجعین در مواجهه با فوت عزیزان
 • تشخیص اختلالات سلامت روان
 • کاهش علائم روانشناختی
 • کمک به مدیریت علائم بیماری روانی
 • کمک به مراجعان برای تغییر رفتارهای ناسازگار و الگوهای تفکر
 • کمک به افراد برای درک خود و دیگران
 • آموزش مهارت‌های عاطفی، شناختی و ارتباطی
 • راهنمایی مراجعین در برابر بحران‌هایی مانند جدایی

۵ ویژگی یک روانشناس خوب:

مهم‌ترین ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

۱. داشتن تحصیلات علمی‌و آکادمیک روانشناسی

۲. تجربه در انجام مشاوره‌های موفق

۳. رازداری

۴. صبوری

۵. پیگیر بودن برای بهبود وضع روحی و روانی مراجعه‌کننده

یک مشاور و روانشناس خوب باید در تمام مراحل رفع مشکل در کنار مراجعه‌کننده‌ خود باشد تا فرد دارای مشکل، هر چه زودتر از وضعیت نابسامان خود خارج‌شده و به آرامش نسبی برسد.

چرا نیاز به دکتر روانشناس داریم؟

خوب می‌دانید که جسم انسان پنجره‌ روح است. حتماً تجربه کرده‌اید که هرگاه جسمتان دچار بیماری می‌شود ازلحاظ روحی هم دچار مشکل شده و آرامش روحی قبل را از دست می‌دهید. این قضیه برعکس هم رخ می‌دهد.

به صورتی که اگر حال روحی نامناسبی داشته باشید، در طولانی ‌مدت علائم این تنش‌ها در جسمتان هویدا می‌شود. حال که می‌دانید روح و جسم به هم مرتبط و درهم‌ تنیده‌اند. چرا نباید به بیماری‌های روحی‌تان توجه کنید؟!

پس همان‌قدر که مشکلات جسمی‌برایمان مهم است و در پی بهبود آن‌ها هستیم، همان‌قدر باید در پی یافتن روانشناس خوب برای کاهش فشارهای روحی، روانی خود باشیم.

خوشبختانه طی سال‌های اخیر پذیرش این امر که هر فرد عادی و نرمالی، گاهی اوقات نیاز به دکتر روانشناس و دریافت مشاوره از روانشناس معروف و زبده دارد، بیشتر شده است.

انواع روانشناسی‌های مختلف:

تصور عموم مردم از روانشناسی این است که دکتر روانشناس در حال گفتگو و رفع مشکل در مقابل بیمار خود حضور دارد. بهتر است بدانید این‌ یک شاخه کوچک از علم گسترده روانشناسی ست که روانشناسی مشاوره نام دارد. سایر شاخه‌های روانشناسی‌ دارای گستره‌ی بسیار وسیعی هستند.

روش‌های مختلف دریافت مشاوره روانشناسی:

به لطف رشد فنّاوری و گسترش امکانات در بیشتر نقاط کشور می‌توان از انواع مشاوره‌ی

 • تلفنی
 • حضوری
 • و اینترنتی

بهره برد.

یک روانشناس خوب در جلسات حضوری یا غیرحضوری خود می‌تواند شرایطی را جهت ایجاد انگیزه، افزایش قدرت روحی و روانی، کمک در بهبود تصمیم‌گیری و افزایش اعتمادبه‌نفس افراد فراهم آورد.

برای یافتن دکتر روانشناس خوب از اطرافیان خود و افراد معتبر پرس‌وجو کنید و به روانشناس معروف بین مردم مراجعه کنید تا بتوانید در وقت و هزینه‌ی خود صرفه‌جویی کرده و بهترین نتیجه را بگیرید.

اگر نیاز به دریافت مشاوره و کمک گرفتن جهت رفع مشکلات خود احساس می‌کنید، می‌توانید از مشاوره‌های یک دکتر روانشناس خوب که به شما پیشنهاد می‌کنیم به آدرس وب‌سایت drraminalavi.com مراجعه کنید.

آیا به یک روانشناس روانکاو باید مراجعه کرد

گذشته افراد برای رفاه آنها در طول زندگی مهم است.

با بالا رفتن سن افراد، سلامت روان اغلب پیچیده‌تر می‌شوند. تاریخچه‌های کودکی گاها مشکل دار، روابط با همسالان متفاوت، فشارهای رقابتی و تعهدات برای پیشرفت نیاز به روانکاو را آشکار می‌سازد.

در عین حال، با افزایش سن افراد و کاهش روابط اجتماعی نیاز افراد برای رفاه مرور گذشته را بیشتر آشکار می‌سازد.

روانکاو به جنبه‌های مثبت و منفی گذشته می‌پردازد و می‌تواند تأثیر زیادی بر رفاه افراد داشته باشد. روانکاوان منابعی را فراهم می‌کنند که می‌تواند به فرد کمک کند تا با رنج مقابله کند، رفتارهای سالم تری داشته باشد و عزت نفس را افزایش دهد و به رفاه بالاتری منجر شود.

با این حال عومال فعلی از جمله کیفیت پایین رابطه، مراقبت افراطی از اعضای خانواده و انحلال زناشویی، همه عوامل استرس زا هستند که می‌توانند بر رفاه فرد تأثیر بگذارند. در نتیجه این عوامل نیز باید درمان شوند و بهترین کار این است که فرد به یک روانشناس روانکاو مراجعه کند.

علاوه بر این، مکن است شخصیت افراد نیز در طول زندگی تغییر کند. خیلی مواقع افراد با مراجعه به یک روانکاو خوب به زندگی خود تعادل بیشتری می‌بخشند.

روابط خانوادگی سالم رضایت از زندگی را پیش بینی می‌کند

خانواده همچنان تاثیر مهمی‌بر زندگی کودکی دارد که با آنها بزرگ می‌شود.

یک مطالعه روانشناسی دانشگاه ایندیانا سطح رضایت از زندگی را از اوایل بزرگسالی تا سالمندی را مورد بررسی قرار داد. روانشناسان دریافتند که روابط خانوادگی متعادل یکی از قوی ترین پیش بینی کننده‌های رضایت از زندگی در هر مرحله است.

ملاقات با روانشناس و رضایت از زندگی ارتباط نزدیکی با هم دارد. سپری کردن هفته ای یک ساعت با روانشناس و مرور کردن مسائل خانوادگی نقش پیشگیرانه در زندگی افراد و خانواده‌ها دارد.

همچنین گذراندن اوقات فراغت با خانواده و شرکت در فعالیت‌های خانوادگی با هم می‌تواند تاثیرگذاری جلسات مشاوره و روانشناسی خانواده را افزایش دهد.

نتیجه گیری

در پایان باید گفت که دغدغه‌ای که مدت‌هاست ذهن شما را درگیر کرده را دست‌کم نگیرید. شاید از دیدگاه شما این درگیری‌های ذهنی یا بسیار طبیعی جلوه می‌کنند یا غیرقابل‌حل هستند. تحمل رنج‌های هرچند کوچک، در طولانی‌مدت تأثیر سوء خود را روی کیفیت زندگی شما می‌گذارد.

بهتر است برای رهایی از مشکلات روحی خود که هرروز و هرلحظه با خود حمل می‌کنید از یک روانشناس معروف که معیارهای بهترین روانشناس را داراست، یاری بگیرید و مسیر زندگی را با ذهنی آرام‌تر ادامه دهید تا بتوانید طعم بهتر زندگی را اول خود بچشید و سپس به اطرافیانتان بچشانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *