ساختمانی, لوازم خانگی

تفاوت کولر گازی با کولر آبی | کدوم رو بخریم؟ اسفند 1400

تفاوت کولر گازی با کولر آبی

با گرم‌شدن هوا و شروع فصل تابستان، بیشتر مردم برای خنک‌کردن منزل و محل کار خود اقدام به خرید کولر می‌کنند. همیشه سؤال‌هایی مانند: کولر آبی بخریم یا کولرگازی؟ آیا برای شهری که ما در آن زندگی می‌کنیم کولر آبی مناسب است یا گازی؟ فرق بین کولر آبی و گازی چیست؟ کولر آبی بهتر است یا کولرگازی؟

تفاوت کولر گازی و کولر آبی(از نظر قیمت)

کولر‌های گازی 4 تا 5 برابر گرانتر تر از کولر‌های آبی هستند و همین اختلاف قیمت باعث شده خیلی از افراد به علت نداشتن بودجه کافی، قیمت را به دیگر موارد ترجیح دهند و کولر آبی را خریداری کنند.

تفاوت کولر گازی با کولر آبی تفاوت کولر‌های گازی و آبی(از نظر آب و هوا)

نکته قابل توجه دیگر منطقه و محلی که شما در آن زندگی می‌کنید. به شما توصیه می‌کنیم اگر در منطقه گرم و خشک مانند خراسان کرمان یزد و… زندگی می‌کنید از کولرهای آبی استفاده نمایید چون این مدل کولرهای آبی مقدار زیادی در هوا رطوبت به وجود می‌آورند اما اگر در مناطق مرطوب و شرجی زندگی می‌کنید، خرید کولر گازی می‌تواند بهترین انتخاب باشد.

تفاوت کولر گازی و کولر آبی(از نظر هوای پاک)

انواع کولرهای آبی و گازی در این باره عملکرد متفاوت و بالعکس ای را دارند در صورتی که کولرهای گازی  اگرچه می‌توانند هوای درون خانه را یک هوای پاک ای به وجود آورند ولی می‌توانند با گاز‌هایی که تولید می‌کنند باعث آلوده شدن فضای بیرون از خانه شوند این مسئله برای شهرهایی مانند تهران و اهواز که از نظر آلودگی شهر حال آلوده به حساب می‌آیند بسیار مهم و حیاتی می‌باشد.

کولرهای آبی هوای بیرون را به درون خانه می‌کشند و میتواند همراه آن هوای بیرون و گرد و غبار اطراف را به درون خانه وارد شود ، البته توجه داشته باشید با تعویض نمودن پوشال‌ها به موقع می‌توان از بروز این آلودگی‌ها جلوگیری کرد. در حال حاضر انواع گوناگون کولرهای آبی سلولزی در بازار وجود دارند که مانع از ورود کردن آلودگی‌ها به فضای درون خانه می‌شوند.

مقایسه کولر آبی با کولر گازیتفاوت کولر گازی و کولر آبی(از نظر مصرف انرژی)

مصرف انرژی برق کولر‌های گازی بسیار بالاست و در طول مدت زمان می‌توانید با بررسی قبض خود این موضوع را مشاهده کنید. در مقابل کولر‌های آبی هم مصرف آب بالایی دارند که البته نسبت به کولرگازی بسیار پایین تر است. در مجموع مصرف انرژی کولرگازی از کولر آبی بیشتر است.

البته باید به این نکته توجه داشت که مصرف برق و آب را در هر دو مدل کولر می‌توان با توجه به مصرف درست و بهینه کردن آن را پایین آورد.

در کولرهای آبی با سرویس کردن به موقع کولر و تعویض نمودن پوشال‌ها و همچنین استفاده از سایه بان باعث می‌شود که مصرف آن به صورت چشمگیری کاهش یابد. باید در نظر داشت که اگر در کولر‌های آبی ظرفیت را نسبت به متراژ در نظر نگیرید باعث می‌شود که افرادی صورت مداوم از دور تند کولر استفاده کنند و مصرف انرژی بالاتر برود.

همچنین اگر کانال کشی به شکل مناسب نباشد وعایق بندی در وپنجره به خوبی انجام نشود خود می‌تواند مصرف را بالا ببرد. بنابراین به شما سفارش می‌کنیم که هنگام خریداری کولر ،کولری را بخرید که مصرف انرژی بهینه ای داشته باشند. کولر آبی آزمایش می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

در کولرهای گازی با در نظر داشتن مواردی مانند انتخاب یک مکان مناسب برای نصب کردن کولر ، دقت در انتخاب ظرفیت با درنظر گرفتن متراژ، سرویس به موقع کولر و تمیز نگه داشتن فیلتر‌های کولر باعث می‌شود که مصرف انرژی برق پایین آید.ناگفته نماند که وجود اینورتور در نسل جدید کولرهای گازی می‌تواند تا حد بسیار زیادی مصرف انرژی برق را پایین بیاورد.

مزایای کولر آبی

مقرون به صرفه

هزینه و قیمت بسیار ارزان همچنین نصب آسان و راحت آن ، پایین بودن هزینه نگهداری، باعث شده است که خرید کولر‌های آبی مقرون به صرفه باشد.

دوستدار محیط زیست

کولرهای آبی چون هوای اطراف را آلوده نمی‌کنند و از خود گازهای سمی‌ایجاد نمی‌کنند برای محیط زیست محیطی چگونه خطری را ندارند.

مصرف پایین انرژی برق

درباره تفاوت کولر‌های گازی و آبی می‌توان به این نکته مهم اشاره کرد که مصرف برق در کولر‌های برقی حدود یک هفتم کمتر از کولرهای گازی بوده است البته این تناسب را نمی‌توان نسبت به همه کولرهای گازی و آبی دانست چون عوامل مهم و دیگری در پایین و بالا بودن این تناسب وجود دارد که در قسمت مصرف انرژی و آن اشاره کردیم.

مناسب آب و هوای خشک

با توجه به این نکته که اکثر شهرهای ایران در منطقه‌های گرم و خشک قرار گرفته‌اند کولر آبی با به وجود آوردن رطوبت می‌تواند برای این مناطق یک گزینه خوب و مناسب به حساب آید.۵قطعات یدکی در دسترس هستند

اکثریت کولرهای آبی در کشور ایران تولید شده و تولید داخل هستند و دارای مکانیزم بسیار ساده هستند و در صورت نیاز به قطعه‌های یدکی به آسانی و راحتی می‌توان آن را پیدا کرد و با توجه به اینکه  تقریباً همه افراد تجربه آن را دارند که در اکثر مواقع خودشان می‌توانند قطعات ساده را تعویض کنند و نیازی به تعمیر کاران ماهر وجود ندارد.

هزینه سرویس و نگه داری پایین

کولر‌های آبی هر سال نیاز به سرویس کردن دارند ولی برای این سرویس نیازی به پرداخت هزینه زیادی نیست. با تعویض پوشال‌ها، روغن کاری بخش‌هایی از کولر ، چک کردن تسمه موتور و موارد دیگه میتونید کولر خودتون رو با هزینه کم سرویس کنید.

معایب کولرهای آبی

با در نظر گرفتن تفاوت کولر گازی و آبی می‌توان معایب کولر آبی را به شرح زیر در نظر گرفت:

عدم تنظیم دما

در کولر‌های آبی دما محیط را نمی‌توان تنظیم کرد و فقط شما میتونید سرعت اننتقال باد را زیاد یا کم کنید.

ایجاد هوای ناسالم در محیط داخلی

در کولرهای آبی چون هوای بیرون، گرد و غبار و بوهای اطراف به محیط داخلی انتقال پیدا میکند می‌تواند برای کسانی که حساسیت و آلرژی دارند مناسب نباشند.

البته با تعویض به موقه پوشال‌ها و یا استفاده از پدهای سلولزی میتوان این مشکل را حل کرد.

زنگ زدگی و خوردگی قطعات کولر

اگر کولر را هر سال سرویس نکنید به این دلیل که کف کولر آبی همیشه پر از آب است و تماس داشتن آب با کف و دیواره‌ها باعث می‌شود که قطعات کولر دچار زنگ زدگی شود.

مناسب نبودن برای محیط شرجی

به دلیل وجوب تیکه در کولرهای آبی وجود دارد برای محیط‌های شرجی و مناطق شمالی و جنوبی کشور که دارای هوای شرجی و مرطوب ای هستند گزینه مناسبی به حساب نمی‌آیند.

 مزایای کولر گازی

دارای فیلتر مخصوص تصفیه هوا

در کولرهای گازی به واسطه وجود داشتن فیلترهای مخصوص باعث می‌شوند که هوای سالم و تسویه شده ای در محیط کار و یا خانه به وجود آید

خنک کردن محیط در زمان کم

هنگامی‌که کولر گازی را روشن می‌کنید هوای مطبوع و خنک را بلافاصله احساس می‌کنید در صورتی که این اتفاق در کولرهای آبی خیلی دیرتر به وجود می‌آید.

بدون صدا بودن

در کولرهای گازی چون کانال کشی وجود ندارد و موتور کولر از اسپلیت جدا است موقع استفاده کردن از کولرهای گازی سر و صدا مساحمه آسایش شما نخواهد شد

معایب کولر گازی

قیمت خرید بالا

کولر‌های گازی در مدل‌های مختلفی تولید شده اما قیمت تمای آن‌ها

مصرف انرژی برق بالا

مصرف برق کولر‌های گازی بالاست و استفاده از آن‌ها در ساعات اوج مصرف به صرفه نیست.

آلودگی محیط

کولرهای گازی به دلیل سیستم سرمایشی خاصی که دارند انواع گاز‌های مضر را تولید می‌کنند که محیط زیست رو آلوده می‌کند

مشاهده راهنمای خرید یخچال + لیست پرفروش‌ترین یخچال فریزرهای بازار

مشاهده راهنمای خرید آبگرمکن لیست پرفروش‌ترین آبگرمکن بازار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *