ورزشی

تجهیزات کوهنوردی مورد نیاز در زمستان

تجهیزات کوهنوردی مورد نیاز در زمستان

کوهنوردی در دامان طبیعت آداب خاص خود را دارد. در صورت تهیه تجهیزات لازم، کوهنوردی علاوه بر ورزش، تفریح خوشایندی برای شما خواهد بود. اما کوهنوردی بدون وسایل مورد نیاز مخصوصاً در فصل سرد زمستان بسیار سخت است.  خیلی از کوهنوردان به کوهنوردی در زمستان بیشتر علاقه مندند و لذت کوهنوردی را به کوه‌های پوشیده از برف می‌دانند. بنابراین تهیه و خرید تجهیزات مورد نیاز برای آنها ضروری است. عدم وجود کفش مناسب و لباس با کیفیت در کوهنوردی موجب آسیب رسانی به پاها و بدن انسان می‌شود. بنابراین اهمیت این موضوع را نادیده نگیرید.

آشنایی با ویژگی‌های تجهیزات کوهنوردی اعم از لباس، کفش، کوله پشتی، عینک، کلاه و … در خرید تجهیزات به شما کمک می‌کند. علاوه بر این، معتبر بودن فروشگاه مورد نظر و برند محصول نیز از جمله عوامل تاثیرگذار روی کیفیت محصول است. بنابراین پس از تهیه لیست تجهیزات مورد نیاز از معتبر بودن فروشگاه مورد نظر مطمئن شوید. این روزها فروشگاه‌های اینترنتی امکان قیاس محصولات مختلف را به مشتریان ارائه داده تا مشتریان با مطالعه و بررسی ویژگی انواع محصول در آخر بهترین گزینه را انتخاب کنند. چنانچه شما نیز به کوهنوردی در زمستان علاقه مندید حتماً این مطلب را دنبال کنید تا با لیست وسایل کوهنوردی زمستانه آشنا شوید و آگاهانه خرید کنید.

خرید تجهیزات کوهنوردی در زمستان

خرید کفش کوهنوردی و کاپشن با کیفیت از ضروری ترین اقدامات کوهنوردی در زمستان است. توجه به کیفیت این محصولات بسیار مهم است. با خرید کفش‌های ارزان قیمت و بی کیفیت خطرهای جبران ناپذیری پیش روی شما خواهد بود. در واقع هزینه وسایل مورد نیاز کوهنوردی موجب حفظ سلامت جان شما خواهد شد. بنابراین قیمت را فدای کیفیت محصولات نکنید. پیش از خرید کفش و کاپشن از اعتبار برند محصولات و کیفیت آن‌ها مطمئن شوید.

خرید کوله پشتی کوهنوردی مقاوم با وزن استاندارد روی کیفیت کوهنوردی شما بسیار تاثیر گذار است. کوله پشتی مورد نظر باید علاوه بر جا دار بودن وزن سبکی داشته و در برابر رطوبت و بارش از خود مقاومت نشان دهد. عدم نفوذ آب و رطوبت مهم ترین ویژگی کوله پشتی کوهنوردی در زمستان است. تصور کنید تمام تجهیزات لازم و ضروری را درون کوله قرار داده اید و به دلیل نفوذ آب وسایل خیس شده اند. مسلماً حمل وسایل تا قله کوه هیچ فایده ای برای شما نخواهد داشت. چرا که پوشیدن لباس‌های خیس بیشتر موجب مریضی انسان می‌شود. سعی کنید تنها تجهیزات لازم و ضروری را درون کوله قرار دهید تا در صورت سنگین شدن مانع از حرکت شما در مسیر کوه نشود.

لیست مهم ترین تجهیزات کوهنوردی در زمستان

 • کفش کوهنوردی
 • کوله پشتی کوهنوردی
 • لباس کوهنوردی
 • کاپشن کوهنوردی
 • کلاه
 • جوراب
 • دستکش
 • شلوار
 • قمقمه یا فلاسک
 • غذای کنسروی
 • عینک
 • چادر کوهنوردی
 • و …

اهمیت خرید کفش کوهنوردی

عدم توجه به خرید کفش کوهنوردی شما را در معرض خطر قرار می‌دهد. زمستان و اتفاقات ناگهانی خبر نمی‌کند. بنابراین شما باید مراقب قلب دوم بدن یعنی پای خود باشید. قدم برداشتن روی برف بدون کفش مناسب واقعا کار سختی است و انرژی زیادی از شما می‌گیرد اما با تهیه کفش کوهنوردی مناسب می‌توانید مسیر را برای خود هموار سازید. کفش‌های کوهنوردی دارای کفی مناسب بوده و از فشار وارد به پاها بسیار می‌کاهد. در واقع عدم خرید کفش کوهنوردی شما را از تجربه لذت کوهنوردی بازمیدارد.

مهم ترین نکات در خرید کفش کوهنوردی

به دلیل اهمیت خرید کفش کوهنوردی یک سری نکات مهم را در اختیارتان قرار می‌دهیم تا با توجه به این نکات بهتر و راحت تر کفش مناسب خریداری کنید. پیش از ارائه نکات با انواع کفش کوهنوردی در زمستان آشنا شوید.

کفش نیمه سنگین: این کفش با دو لایه جداگانه داخلی و بیرونی کاملاً یکپارچه دوخت شده و دارای وزن سبکی است. سبک وزن بودن کفش راه رفتن را راحت کرده و ساق دار بودن آن از مچ پاها در سربالایی‌ها محافظت می‌کند. این نوع کفش برای کوهنوردی روی برف در مدت زمان محدود مناسب است اما برای ساعات طولانی ممکن است با این کفش اذیت شوید. زیرا این کفش قابلیت راه رفتن روی یخ‌ها را نداشته و در صورت روبرو شدن با یخبندان با مشکل مواجه خواهید شد.

کفش سنگین: سختی زیره و مقاومت بالای این کفش آن را از کفش نیمه سنگین متمایز می‌کند. این کفش با امکان نصب کرامپون برای کوهنوردی در یخبندان مناسب است. بهتر است برای چند روز پشت هم از این کفش استفاده نکنید زیرا عدم جدا شدن لایه داخلی و بیرونی موجب دیر خشک شدن کفش می‌شود.

کفش دوپوش: این مدل کفش ازالیاف پریمالوفت ساخته شده و بخش بیرونی آن ضد آب است. دو کفش در درون هم قرار گرفته اند به همین دلیل وزن سنگینی دارند. حرکت کردن با آن کار ساده ای نیست اما ایمنی پاهای شما را فراهم می‌کند. در صورت خیس شدن پوشش بیرونی امکان درآوردن آن وجود دارد. این کفش با قابلیت نصب کرامپون مسیرهای یخبندان را پیموده و از پاها در برابر سرما محافظت می‌کند.

کفش سه پوش: این کفش با سه پوش جداگانه در کوهنوردی با ارتفاعات 8000 متری مناسب است. پوشش داخلی کفش به دلیل الیاف پریمالوفت پاهای انسان را گرم نگه می‌دارد.

کفش مناسب کوهنوردی کفشی است که گرمای لازم را به پاها داده و در صورت خیس شدن به سادگی و سریع خشک شود. منعطف بودن کفش، تنفس پذیری پا و ضد آب بودن آن نیز از با اهمیت ترین ویژگی‌های یک کفش کوهنوردی در زمستان است.

خرید کوله پشتی کوهنوردی

خرید کوله پشتی کوهنوردی لازمه یک کوهنوردی راحت و آسوده است. انواع کوله پشتی در ابعاد و اندازه‌های گوناگون با مدل و طرح‌های متنوع در فروشگاه‌های اینترنتی و حضوری عرضه می‌شوند. آشنایی با ویژگی‌های استاندارد کوله پشتی کوهنوردی در خرید این محصول به شما کمک خواهد کرد.

به حجم کوله پشتی و ظرفیت آن دقت کنید. جالب است بدانید که هر کوله پشتی کوهنوردی بر اساس لیتر اندازه گیری می‌شود. کوله کمتر از 30 لیتر برای کوهنوردی یک شبه، کوله 30 تا 50 لیتری برای کوهنوردی تا سه شب و کوله 50 الی 80 لیتری برای کوهنوردی‌های سه تا پنج شب مناسب است.  مسلماً هر چه تعداد روزها بیشتر نیاز شما به مواد خوراکی بیشتر خواهد بود. بنابراین به کوله پشتی بزرگ تر نیاز خواهید داشت.

انواع کوله پشتی کوهنوردی مطابق با آناتومی‌بدن و توان افراد گوناگون طراحی و تولید می‌شوند. به طوری که هر فرد بتواند متناسب با طول نیم تنه و لگن خود، کوله پشتی مناسب و کاربردی خریداری کند.

توجه به ساختار کوله از دیگر نکات خرید کوله پشتی کوهنوردی است. برخی کوله پشتی‌ها دارای فریم و برخی دیگر بدون فریم عرضه می‌شوند. کوله پشتی‌های بدون فریم معمولاً در پیاده روی‌های معمولی در طبیعت استفاده می‌شوند اما ساختار کوله پشتی‌های فریم دار برای کوهنوردی مناسب تر است. اسکلت درون کوله پشتی موجب افزایش مقاومت کیف می‌شود. به طوری که به وسیله آن می‌توان وسایل با وزن بیشتر را حمل نمود. قیمت خرید کوله پشتی به نسبت جنس، سایز، مقاومت و برند محصول متفاوت است.

خرید لباس کوهنوردی

خرید لباس کوهنوردی

پس از خرید کفش کوهنوردی و کوله پشتی مناسب انتخاب لباس در کوهنوردی زمستان بسیار اهمیت دارد. لباس کوهنوردی به صورت تخصصی با ویژگی‌های‌های منحصر به فرد طراحی و تولید می‌شود. مخصوصا لباس کوهنوردی در زمستان باید علاوه بر راحت بودن در برابر سرما و رطوبت نیز محافظ خوبی باشد. لایه‌های لباس در کوهنوردی از جنس‌های مختلف تولید شده اند. لباسی که مستقیماً با پوست بدن در تماس است، کاملاً جذب بدن بوده و لایه بیس محسوب می‌شود. البته لباس بیس کوهنوردی در تابستان و زمستان متفاوت است. معمولاً جنس لباس بیس زمستانه پشمی‌یا ابریشم مصنوعی است.

لباس بالاتنه و پایین تنه از جمله لباس‌های اصلی یک کوهنورد است و دستکش، کلاه، جوراب، گتر، کلاه و کوله پشتی از جمله لوازم جانبی در تجهیزات کوهنوردی به شمار می‌رود. انتخاب نوع و جنس لایه‌های لباس یک کوهنورد اهمیت بسیار دارد. بنابراین پیش از خرید حتماً ویژگی‌های محصول را با دقت مطالعه کنید. لازم به ذکر است که هزینه لباس و تجهیزات کوهنوردی با توجه به اهمیتشان مقرون به صرفه است. بنابراین به دنبال لباس‌های ارزان قیمت نباشید. کیفیت مهم ترین ویژگی یک لباس کوهنوردی ایمن است.

خرید کاپشن کوهنوردی

کاپشن کوهنوردی معمولاً آخرین لایه لباس در کوهنوردی است. مهم ترین نکته در خرید کاپشن کوهنوردی ضد آب بودن و عدم نفوذپذیری سرما و رطوبت است. اگر هوا در روز کوهنوردی بسیار سرد با وزش باد شدید است، پیشنهاد ما پوشش کاپشن بلندتر برای محافظت بیشتر بدن است. کوهنوردان چندین لایه لباس را روی هم می‌پوشند تا در زمان تغییر دما بتوانند یک یا چند لایه لباس را خارج کنند. به همین دلیل کاپشن کوهنوردی باید سبک وزن و راحت باشد به طوری که حرکت دستان کوهنورد را محدود نکند.

انواع کاپشن کوهنوردی

 • کاپشن کوهنوردی ضد آب: کوهنوردان کاپشن ضد آب را در لایه آخر می‌پوشند. این کاپشن بدن انسان را از رطوبت، وزش باد و سایر شرایط جوی محفوظ نگه می‌دارد. قیمت این کاپشن با دوام نسبتاً گران است اما به دلیل مزیت‌های فراوانش خرید آن توصیه می‌شود.
 • کاپشن کوهنوردی با قابلیت تنفس پذیری: این نوع کاپشن از جنس نایلون یا پلی استر بوده و در برابر رطوبت و نسیم باد مقاوم است. این کاپشن در لایه دوم پوشش کوهنوردان قرار گرفته و محافظت آن کمتر از کاپشن ضد آب است. در واقع به عنوان یکی از لایه‌های میانی مورد استفاده کوهنوردان قرار می‌گیرد.

انواع کاپشن کوهنوردی از لحاظ رویه

 • کاپشن با رویه پلار
 • کاپشن با رویه ضد آب
 • کاپشن با رویه وینداستاپر

فروشگاه اینترنتی اورامان

فروشگاه تجهیزات کوهنوردی اورامان با شروع قرن جدید در تاریخ 1400/1/1 با شعار Life is coming back to me شروع به کار کرده و با قصد نزدیک کردن زندگی شهری کنونی به سمت طبیعت که کلید گم شده ی مشکلات روحی و روانی انسان حال حاضر می‌باشد، وارد بازار عرضه محصولات کوهنوردی اورجینال شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *