ساختمانی, صنعت

تاثیر نوسانات قیمت دلار روی صادرات نبشی و ناودانی

قیمت لوله، نبشی و ناودانی همواره تحت تاثیر شرایط اقتصادی و سیاسی تغییراتی را تجربه می کند.

برخی از کارخانه‌های تولیدکننده مقاطع آهنی و فولادی، همه محصولات خود را در داخل کشور عرضه می‌کنند و وظیفه تأمین نیاز داخل را برعهده دارند. برخی از کارخانه‌ها هم محصولات‌شان را علاوه بر ایران در کشورهای دیگر هم عرضه می‌کنند و در زمینه صادرات نبشی و ناودانی و سایر محصولات فولادی فعالیت دارند.

قیمت آهن‌آلات از جنبه‌های مختلفی به قیمت دلار وابسته است؛ برخی از مواد اولیه و دستگاه‌های مورد نیاز برای این محصولات وارداتی هستند و قیمت آن‌ها به قیمت دلار وابسته است. وابستگی دوم هم به دلیل قیمت جهانی آهن است، این قیمت با دلار تعیین می‌شود و زمانی که ارزش دلار نوسان داشته باشد، قیمت آهن هم در ایران نوسان پیدا می‌کند. سومین دلیل وابستگی آهن آلات به نرخ دلار هم صادرات مقاطع آهنی و فولادی به کشورهای دیگر است. ما در این مقاله به دلیل سوم می‌پردازیم و توضیح می‌دهیم چرا نوسان‌های دلار روی قیمت و حجم صادرات نبشی و ناودانی و سایر محصولات تأثیر می‌گذارد.

مهم‌ترین محصولات صادراتی ایران

یکی از مزیت‌های کارخانه‌های ایرانی این است که در زمینه تولید محصولات مختلف با به‌روزترین تکنولوژی‌ها فعالیت دارند. این موضوع باعث شده است که کارخانه‌های ایرانی هم نیاز داخل را تأمین کنند و هم در زمینه صادرات فعالیت داشته باشند. در ادامه به مهم‌ترین محصولات تولیدی کارخانه‌های فولاد که هم در ایران استفاده می‌شوند و هم صادرات دارند، اشاره می‌کنیم.

نبشی

نبشی، یکی از محصولات فولادی است که در ساختمان‌سازی به کار می‌رود و جزء پروفیل‌های آهنی محسوب می‌شود. نبشی به دو روش فابریک و پرسی تولید می‌شود. در روش فابریک، دو سطح مقطع این محصول به صورت آماده از دستگاه خارج می‌شوند، اما در روش پرسی ابتدا ورق آهن تولید می‌شود و سپس با فشار آن را خم می‌کنند تا زاویه ۹۰ درجه بین دو سطح مقطع آن ایجاد شود. نبشی هم جزء محصولات صادراتی ایران به کشورهای مختلف است.

نبشی از محصولات فولادی پرکاربرد است که به کشورهای مختلفی صادر می‌شود.ناودانی

ناودانی، یکی از انواع پروفیل‌های باز است. این محصول از سه قسمت تشکیل می‌شود، سطح افقی میانی آن جان نام دارد و دو سطح باریک‌تری که قائم بر جان هستند، بال نامیده می‌شوند. این محصول به دو روش نورد و پرسی تولید می‌شود و انواع مختلف ساده، مشبک، سبک و سنگین دارد. ناودانی‌های ساده و مشبک جزء پرکاربردترین کالاهای صادراتی ایران هستند که متقاضیان بسیاری در بازار فولاد دارند. صادراتی بودن این محصول باعث می‌شود قیمت دلار قیمت ناودانی را هم تحت تأثیر قرار دهد.

طبق نظر کارشناسان آهن پرتال:

“ناودانی‌ها به ساخت‌و‌ساز شما استحکام و ساختاری قوی می‌بخشند که استفاده از آن برای چهارچوب‌ها امری ضروری است؛ با توجه به تقاضا و استفاده بالای ناودانی 4، 5، 8 و 10، آگاهی از قیمت انواع ناودانی اهمیت بالایی دارد؛ مهندسان صنایع مختلف به دلیل سبکی وزن و تنوع بالا از ناودانی‌ها استفاده بسیار می‌کنند از این رو انتخاب نوع صحیح این محصول بر روی قیمت ناودانی در روند پروژه تاثیر گذار است.”

ورق آهن

ورق سیاه، جزء پرکاربردترین محصولات فولادی در صنایع مختلف است. این ورق به دو روش نورد سرد و نورد گرم تولید می‌شود. ورق‌های نورد گرم کاربردهای گسترده‌تری در صنعت دارند، به همین دلیل میزان صادرات آن‌ها به کشورهای دیگر بیشتر است. مشتریان اصلی ورق آهن ایران کشورهایی مثل ازبکستان و گرجستان هستند. در حال حاضر کارخانه‌های ایران بازار کشورهای آسیایی را هدف قرار داده‌اند.

نبشی و ناودانی به چه کشورهایی صادر می‌شوند؟

در جهان کشورهای مختلفی هستند که زیرساخت‌ها، امکانات و منابع کافی برای تولید فولاد و محصولات آهنی و فولادی را ندارند. این دسته از کشورها بزرگ‌ترین واردکننده‌های این محصولات محسوب می‌شوند، تا جایی که بقای چند کارخانه در ایران به نیاز این کشورها وابسته شده است.

در هر کشور نیاز به یک یا چند مورد از محصولات فولادی پررنگ‌تر است. به عنوان مثال: کشورهایی مثل ازبکستان، گرجستان، ترکیه و عراق کشورهای متقاضی ورق‌های آهنی در ایران هستند.

در حال حاضر مشتریان ایران را بیشتر کشورهای همسایه و نزدیک در قاره آسیا تشکیل می‌دهند، اما تا پیش از تحریم‌های آمریکا، کارخانه‌های ایرانی حجم عمده‌ای از محصولاتشان را به کشورهای اروپایی صادر می‌کردند. تحریم‌ها و نوسان‌های شدید قیمت دلار، چالش‌های بسیاری را پیش روی تولیدکنندگان ایران قرار داد.

نوسان‌های قیمت دلار چه تأثیری روی قیمت نبشی و ناودانی دارد؟

عوامل مختلفی روی قیمت آهن آلات و محصولات فولادی که برای نیاز داخل یا صادرات تولید می‌شوند، تأثیر دارند. یکی از مهم‌ترین عوامل هم قیمت دلار یا ارزهای دیگری است که در ازای محصولات صادراتی پرداخت می‌شوند.

قیمت محصولات فولادی همواره تغییرات زیادی را تجربه می‌کنند، قیمت نبشی و ناودانی نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

زمانی که ارزش واحدهای مالی دیگر نسبت به ریال افزایش پیدا می‌کند، قیمت ریالی محصولات صادراتی بیشتر می‌شود. مثلا زمانی که دلار ۲۰ هزار تومان بود، قیمت نبشی برای صادرات نزدیک به ۸۰۰ دلار قیمت‌گذاری می‌شد. اکنون قیمت دلار حدود ۲۷ هزارتومان است و با وجود اینکه قیمت نبشی همچنان نزدیک به ۸۰۰ دلار باقی مانده، اما ارزش ریالی آن بیشتر شده است. همین روند در قیمت محصولات دیگری مثا ناودانی صادراتی هم وجود دارد.

طبق نظر کارشناسان آهن پرتال:

“با توجه به بالا رفتن قیمت آهن آلات، قیمت نبشی به خصوص در سایزهای 4، 5 و 6 نیز بالا می‌رود که در قیمت نهایی پروژه بسیار تاثیر گذار است؛ همچنین با افزایش قیمت انواع نبشی، قیمت مسکن نیز روند صعودی خواهد داشت، این موضوع امری مهم برای عموم مردم و مهندسان این صنعت است. در نتیجه آگاهی از قیمت روز نبشی، انتخاب درست نوع این محصول و خرید محصول داخلی می‌توان به قیمت و همچنین استحکام پروژه کمک بسیار کرد.”

نکته مهمی‌که باید به آن توجه کنید این است که نوسان قیمت دلار به تأثیر روی محصولات صادراتی محدود نمی‌شود و روی قیمت مقاطع فولادی و آهنی در داخل کشور هم تأثیر دارد. مثلا قیمت لوله هم جزء مواردی بود که با نوسان‌های قیمت دلار تغییر کرد، این در حالی است که بخش عمده لوله‌های تولیدی برای تأمین نیاز داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند و صادرات آن‌ها محدود است.

طبق نظر کارشـناسـان با‌تجربه آهن پرتال:

“در بازار نوسانی امروز، دسترسی به قیمت به‌روز مقاطع فولادی از جمله قیمت انواع لوله، یکی از نیازهای اصلی فعالیت در این عرصه خواهد بود. قیمت لوله همواره به خاطر نوسانات بازار ارز و فولاد دست‌خوش تغییر شده است. کاربرد زیاد لوله‌ها در پروژه‌های انتقال سیالات از جمله نفت و گاز، باعث اهمیت بالای قیمت روز لوله گردیده است.”

آیا به جز، نوسان‌های قیمت دلار، عامل دیگری هم روی صادرات ناودانی تأثیر دارد؟

قیمت دلار، یکی از عوامل تعیین‌کننده روی صادرات محصولات آهنی و فولادی است، اما فاکتورهای دیگری هم روی این موضوع تأثیر دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

  • تحریم‌ها: با اعمال تحریم‌ها تعداد کشورهای متقاضی برای محصولات فولادی ایران تا حد زیادی کاهش پیدا کرد. این موضوع باعث شد عرضه این محصولات نسبت به تقاضایشان بیشتر شود و صادرکنندگان با مشکل مواجه شوند.
  • قوانین گمرک و تصمیمات دولت: صادرات در ایران تاحد زیادی به سیاست‌های داخلی کشور هم بستگی دارد. به همین دلیل برخی از اقدامات و تصمیمات نهادهای سیاسی مثل دولت یا مجلس روی صادرات محصولات آهنی و فولادی هم تأثیر می‌گذارد.
  • عرضه و تقاضا: این موضوع یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده قیمت در بازار تمام محصولات است. علت اصلی اینکه صادرات ایران بعد از تحریم‌ها آسیب دید، برهم خوردن توازن عرضه و تقاضا بود. زمانی که این دو فاکتور در تعادل باشند، فرایندهای بازار به شیوه‌ای صحیح طی خواهد شد.

کلام آخر

در این مقاله توضیحاتی درباره قیمت محصولات صادراتی و تأثیری که از نوسان‌های قیمت ارز می‌گیرند، ارائه دادیم. نوسان‌های قیمت دلار و سایر عوامل تأثیرگذار، قیمت آهن (https://ahanportal.com/)  و محصولاتی که با استفاده از آن تولید می‌شود را دچار نوسان می‌کند. بنابراین افرادی که در زمینه خرید و فروش و فعالیت در بازار آهن کار می‌کنند، باید از قیمت روز کالاهای مختلف اطلاع داشته باشند. آهن پرتال مرجع اطلاعاتی درباره آهن و مشتقات و صنایع وابسته به آن است. با بررسی روزانه آهن پرتال هر اطلاعاتی که درباره این محصولات نیاز دارید را به دست می‌آورید و می‌توانید با توجه به آن‌ها برای فعالیت‌های خود برنامه‌ریزی کنید.آهنآهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *