خانواده, سبک زندگی

ایده‌های فضای سبز داخل خانه: از دیوار سبز مصنوعی تا محیطی دلنشین و امن

استفاده از یک فضای سبز کوچک، آرامش محیط خانه را چند برابر می‌کند. خانه‌های آپارتمانی که به دور از هرگونه طبیعت هستند، با اهمیت دادن به طراحی فضای سبز کوچک در خانه، می‌توانند محیطی پر از نشاط و سرسبزی ایجاد کنند.

نیاز به فضای طبیعی و سرسبز، یکی از نیازهای غیر قابل انکار انسان در دنیای امروز است. در ادامه نوشتار همراه ما بمانید، تا ایده‌های جذاب برای ساخت دیوار سبز مصنوعی و ایجاد فضای سبز پر آرامش را در اختیارتان قرار دهیم.

ایده‌های اجرای فضای سبز در خانه

برای افزایش طراوت اتمسفر خانه، تسریع در ایجاد فضایی سبز برای محیط داخل خانه خالی از لطف نخواهد بود. در این نوشتار یازده روش و ایده فضای سبز داخل خانه، با شما در میان خواهیم گذاشت. خلاصه مطالب در ادامه برای شما فهرست شده است:

 • آویزهای سبز
 • از گیاهان به عنوان تزئین استفاده کنید
 • اجازه دهید نور وارد شود
 • از تراریوم استفاده کنید
 • سبز کردن رنگ دیوارها
 • دیوار سبز
 • ایجاد فضای سبز در بالکن و پشت بام
 • گلدان پشت پنجره
 • با ارتفاع بازی کنید
 • گلهای خود را با چارچوب خود مطابقت دهید
 • ایجاد قفسه در مکان‌های مختلف خانه
 • کاشت در پی وی سی
 • از تزئین محصولات با محتوای VOC خودداری کنید
 • نتیجه گیری

اینکه در آپارتمان زندگی کنید و تراس و حیاط نداشته باشید، نباید مانع از حق طبیعی شما، یعنی استفاده از طبیعت باشد. می‌تواند به راحتی محیط سبز و پر از شادابی را در واحدهای‌تان ایجاد کنید. در ادامه راهکارهایی ساده برای این منظور ارائه خواهیم داد. به این صورت می‌توانید لذت زندگی در آپارتمان را دوچندان نمایید.

برای تغییر ظاهر اتاق خود، انتخاب گیاهان باغی بسیار مناسب خواهد بود. آن‌ها ظاهری تازه و انرژی بسیاری به هر اتاقی تزریق خواهند کرد. با استفاده از راهکارهایی که در این نوشتار مطرح نموده‌ایم، به راحتی فضای سبز سرپوشیده را به خانه‌هایتان آورید. فرصتی عالی برای ایجاد محیطی سبز در داخل واحدهای آپارتمانی شما خواهد بود.

آویزهای سبز

گلدان‌های کوچک زیبا و ساده را تهیه کنید. سپس با استفاده از آویزها، آن‌ها را در محیط آشپزخانه، کنار کابینت، پنجره و یا گوشه‌ای از اتاق خواب خود آویزان کنید. هنگامی‌که نور آفتاب بر آن‌ها بتابد، زیبایی محیط منزل شما دوچندان خواهد شد. میزانی نشاطی که این گلدان‌های آویزان به زندگی شما تزریق می‌کنند، غیر قابل اندازه‌گیری و وصف است. این فضای سبز کوچک، به طور قطع تاثیر بسزایی در روحیه شما خواهد داشت.

استفاده از گیاهان به عنوان تزئین

ضرورت اکسیژن موجود در هوا برای شما نیز آشکار است. هر چقد میزان این اکسیژن بالا باشد، استرس کاهش و نشاط افزایش می‌یابد. تمرکز انسان بیشتر می‌شود و در روحیه تاثیر مهمی‌دارد. گیاهان اکسیژن بسیاری تولید می‌کنند و در مقابل مواد شیمیایی هوا را فیلتر می‌کنند.

جدای از چهره زیبایی که گیاهان دارند، طراوت و شادی را برای خانه شما به ارمغان می‌آورند. نگران ماندن در خانه و دوری از طبیعت نباشید. با کاشت گیاهان آپارتمانی، فضای سبز را به داخل خانه خود آورید. رایحه خوش نعناع، کاج یا هر تعداد عطر دلپذیر گل، مثل گل‌های نیلوفر، نخل بامبو یا گل‌ ژربرا در بهبود کیفیت هوا معجزه می‌کنند. برای رشد گیاهان در خانه خود نیازی به اتاق نیز نخواهید داشت.

اجازه دهید نور وارد شود

نورپردازی مناسب پتانسیل زیادی در تغییر فضا دارد. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب و هوایی سرد دارد، همیشه سعی کنید پرده‌های سنگین را که برای جلوگیری از ورود هوای سرد آویزان کرده‌اید کنار بزنید. استفاده از پنجره‌های دو جداره انتخاب بهتری خواهد بود. زیرا به این ترتیب نور طبیعی خورشید وارد فضای خانه شما خواهد شد.

اگر به منظور حفظ حریم خصوصی از پرده استفاده می‌کنید، پرده کرکره‌ای بهترین انتخاب است. رنگ تیره گرمای بیشتری جذب می‌کند؛ استفاده از رنگ تیره برای دیوار، گرمای محیط را افزایش می‌دهد. اگر منزل شما نورگیری زیادی ندارد، با لامپ و روشنایی، نور خانه را افزایش دهید. داشتن انواع منابع نورپردازی، در ایجاد یک فضای سبز مناسب از واجبات است.

استفاده از تراریوم

تراریوم را امتحان کنید! تراریوم‌ها در حال پیشرفت و شناخته شدن هستند. به طور معمول تراریوم با گیاهان کوچک ساخته می‌شود، که به آرامی‌رشد می‌کنند. مهم است که گیاهان را با زیستگاه‌های طبیعی مشابه جفت کنید.

شما باید تراریوم خود را آبیاری کنید، اما نه به اندازه یک گیاه معمولی. اثر گلخانه‌ای محیط بسته آن، آب را به جای تبخیر در هوا بازیافت می‌کند. دیدن لکه‌های شبنم و آب در کنار تراریوم شما طبیعی و بخشی از زیبایی آن است!

سبز کردن رنگ دیوارها (دیوار سبز مصنوعی)

به نظر بسیاری از انسان‌ها، استفاده از رنگ سبز و تزئینات، تغییری در محیط خانه ایجاد نمی‌کند. اما این باور اشتباه است. استفاده از رنگ سبز، به ویژه سبز زمردی، تغییر بسیاری در فضای خانه ایجاد می‌کند. در واقع رنگ سبز به مثابه دیوار سبز مصنوعی، می‌تواند به اندازه‌ی اجرای گرین وال در ایجاد شادابی تاثیر بگذارد.

رنگ ملایمتر، مشابه رنگ نعناعی، باعث افزایش آرامش در خانه می‌شود. رنگ سبز آهکی نیز تاثیر زیادی بر افزاد می‌گذارد. به عنوان مثال دیوارهای سبز رنگ، در اتاق نشیمن مدرن تصویر بالا، زیبایی خاصی دارد. ترکیب سبز و سفید نیز، راهی عالی برای به دست آوردن شادابی و ایجاد انرژی است.

دیوار سبز و اجرای گرین وال

طراحی دیوار سبز داخل خانه، یک ایده دکوراسیون داخلی مدرن است که دیوارهای خالی را متحول می‌کند. سبز شدن دیوارها، احساس طبیعی به دکوراسیون داخلی مدرن می‌بخشد. اجرای گرین وال داخل خانه، ظاهر هر مکانی را کاملاً تغییر می‌دهد. ایده‌های زیادی برای تزئین داخلی سازگار با محیط زیست وجود دارد، اما ایجاد دیوارهای سبز و تزئینات عمودی با گیاهان، از چشمگیرترین آنهاست.

هنگامی‌که طرح دیوار سبز خود را با گیاهان گلدار رنگارنگ، چوب، کاغذ دیواری یا شیشه بازیافتی ترکیب می‌کنید، می‌توانید جلوه‌های شگفت انگیز و منحصر به فردِ دوستداران محیط زیست را برای دکوراسیون داخلی مدرن ایجاد کنید.

ایجاد فضای سبز در بالکن و پشت بام

مزایای چشمگیر اقتصادی و اکولوژیکی بام‌های سبز، همراه با افزایش آگاهی از محیط زیست، محبوبیت آن‌ها را چندبرابر نموده است. بام‌ها و تراس‌های سبز در سطح شهر، علاوه بر افزایش زیبایی ظاهر محیط شهری، به نفع ساکنان نیز است.

با افزایش تمرکز بر بهره وری انرژی، روند ساخت ساختمان‌های سبز رو به افزایش است. تمرکز بر بهره‌وری انرژی، بر صنعت سقف و یا بام نیز تأثیر گذاشته است. سقف نقش عمده‌ای در ساخت و ساز ساختمان ایفا می‌کند. در عصر بهره‌وری انرژی، شرکت‌های سقف‌سازی با فناوری‌های پیشرفته و پایدار روبرو شده‌اند. دیوار سبز، بام سبز یا تراس‌ سبز، به زیبایی یک ساختار می‌افزاید. در عین حال سیستم کارآمد برداشت آب باران را تسهیل می‌کند. به این ترتیب سطح آب زیرزمینی را دوباره شارژ می‌کند.

گلدان پشت پنجره

یکی از بهترین ویژگی‌های جعبه‌های پنجره این است که همه از آن لذت می‌برند. به عنوان مثال، اگر آن‌ها را در جلوی خانه خود قرار دهید، نه تنها از شما استقبال گرم خواهند کرد، بلکه رهگذران نیز آن‌ها را تحسین خواهند کرد.

چه کسی عاشق منظرهای نیست که با گل‌ها و برگ‌های زیبا قاب شده باشد؟ علاوه بر این، جعبه‌های پنجره‌ای فرصتی را برای خلاقیت واقعی ایجاد می‌کنند. آن‌ها می‌توانند مکمل زیباییِ دکوراسیون داخلی خانه، سبک زندگی شما و سایر ایده‌های طراحی فضای سبز داخل منزل باشند.

با ارتفاع بازی کنید

یک جعبه پنجره‌ای مانند تصویر بالا، با سطوح مختلف کاشت، جلوهای خیره‌کننده ایجاد می‌کند. برای ایجاد یک نمای انگیزه‌بخش، از گیاهان با ارتفاع خاص استفاده کنید. استفاده از گیاهان بلند فضایی را شکل می‌دهند، که برای حفظ حریم خصوصی یا افزایش دید ناخوشایند مناسب است.

گل‌ها را با چارچوب خود مطابقت دهید

گاهی اوقات یک انتخاب ساده می‌تواند تمام تأثیرات مورد نیاز شما را ایجاد کند! پس چرا یک گیاه را به همان رنگ قاب پنجره خود انتخاب نکنید؟ در تصویر بالا، این کاشت هوشمند مزین به گل یاس یک تصویر زیبا و در عین حال جذاب را ارائه می‌دهد. این گل‌ها لبخند را به روی لب همه می‌آورند و با محیط سفید و چوبی بسیار همگن به نظر می‌رسند.

ایجاد قفسه در مکان‌های مختلف خانه

برای سبزتر شدن خانه خود از قفسه استفاده کنید و گلدان‌ها را به حالت‌های مختلف بر روی آن قرار دهید. قفسه‌هایی را بر روی دیوارها ایجاد کنید و گلدان‌هایتان را روی آن‌ها قرار دهید.

کاشت در پی وی سی

یکی از راه‌های رشد بسیار خوب گیاهان، نور مناسب است. بنابراین گیاهان شما می‌توانند در کنار پنجره که غرق در نور باشد، به خوبی رشد کنند. اما اگر فضای مناسبی را در کنار پنجره برای قرار دادن گلدان‌هایتان نداشته باشید، می‌توانید از قطعه‌های پی وی سی استفاده کنید.

خودداری از تزئین محصولات با محتوای VOC

ترکیبات آلی فرار یا VOC (مواد آلی فرار مضر ممکن است سمی‌نباشند، ولی در طولانی مدت اثرات مخرب بر سلامتی انسان و محیط زیست داشته باشند) مواد شیمیایی آلی هستند، که در دمای اتاق به راحتی تبخیر می‌شوند.

آن‌ها را می‌توان در بسیاری از محصولات رایج خانگی از جمله رنگ، چسب، محصولات تمیز کننده خانگی، خوشبو کننده هوا، حتی مبلمان و فرش یافت. در فضاهای بسته خانه شما، غلظت VOC می‌تواند دو تا پنج برابر بیشتر از فضای باز باشد. این مسئله می‌تواند به شکل جدی برای صاحبان خانه مضر باشد.

VOC می‌تواند بسیاری از مشکلات سلامتی را مانند سوزش چشم و گلو، سردرد، حالت تهوع، آسیب کبدی، اختلالات سیستم عصبی و حتی سرطان ایجاد کند. برای کاهش آن می‌توانید برای مثال از مبلمان و محصولات چوبی که فاقد فرمالدئید اضافی هستند خریداری کنید.

نتیجه گیری

فواید آرامش بخش بودن محیط بر همه ما آشکار است. استفاده از فضای سبز در داخل خانه، به خصوص در زمان کرونا که خروج از خانه محدود شده است، امری واجب است. شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می‌دهد گیاهان داخلی برای سلامتی و رفاه ما مفید هستند.

از جمله اثرات استفاده از گیاهان می‌توان به این موارد اشاره کرد: کمک به تصفیه هوا، کمک به مبارزه با سندرم بیماری ساختمان (SBS)، کاهش سطح دی اکسید کربن، کاهش سطح گرد و غبار موجود در هوا و البته کاهش سطح استرس.

مجم.عه اسپینگر به عنوان طراح و مجری انواع روف گاردن و فضای سبز با برخورداری از کادری مجرب و حرفه ای آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد. جهت دریافت مشاوره از کارشناسان ما به وبسایت اسپینگر مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *