بازرگانی, ساختمانی, کسب و کار

کرکره برقی یا جک پارکینگی؟

با وارد شدن علم و فناوری به دنیای زندگی انسان‌ها با ابداع و نوآوری و ساخت وسایل و ابزاری که امور جاری زندگی را آسان نموده است، ایده‌های نو با سلیقه‌های متفاوت ایجاب کرده است که گزینه‌های زیبایی و امنیت را در وسایل کاربردی اعمال نمایند. تعبیه درب اتوماتیک پارکینگ ساختمان‌های مسکونی و بعضاً اداری، از جمله خلاقیت‌هایی است که امروزه در زیباسازی و بالابردن امنیت محیط بکار برده می‌شود. کارآیی و عملکرد مثبت و بالایی که از نصب درب اتوماتیک پارکینگ حاصل شده است، استقبال و تقاضای عموم را برای خرید و بکارکیری از آن بالا برده و بسیاری از ساختمان‌ها روی به استفاده از آن آورده‌اند.

با در نظر گرفتن سلیقه‌های متقاضی و همچنین نوع کاربری از استفاده از درب اتوماتیک پارکینگ باعث شده است که دو نوع درب اتوماتیک بصورت کرکره برقی پارکینگ برای استفاده مستقیم و نیز نصب جک پارکینگ بر روی درب‌های آهنی تولید و در اختیار متقاضیان قرار بگیرد تا متناسب با محل مورد استفاده، نسبت به نصب آن اقدام نمایند. به لحاظ ویژگی‌ها و شرایط خاصی که دو مدل درب اتوماتیک پارکینگ دارند، قیمت تمام شده هر کدام با دیگری تفاوت‌هایی را داشته که گزینه‌های متعددی در ایجاد این تفاوت قیمت تأثیرگذار هستند. برای شناخت نوع کارکرد و همچنین خصوصیات و مزایای درب‌های اتوماتیک با ما همراه باشید تا با تشریح ویژگی‌های هر یک، علل تفاوت قیمت کرکره برقی با قیمت جک پارکینگی را اشاره نماییم.

مزایای نصب درب اتوماتیک پارکینگ

ابتدا شایسته است برخی از مزایا و اهداف تعبیه و ایجاد درب اتوماتیک پارکینگ را بیان داشته و در ادامه به مقایسه دو نوع درب اتوماتیک نامبرده شده، یعنی کرکره برقی اتوماتیک و جک درب پارکینگ بپردازیم. از جمله مزایای حاصل از نصب و استفاده از درب اتوماتیک، بالابردن ضریب امنیت پارکینگ و خودروهای پارک شده در آن و همچنین تقویت ضریب ایمنی و امنیت ساختمان می‌باشد. علاوه بر آن، آسانی استفاده از درب‌های اتوماتیک باعث تسریع در روند انجام امور جاری خواهد شد. از طرفی برخی از افراد معمولاً زمانی که برای باز و بسته کردن درب پارکینگ از ماشین پیاده می‌شوند، طبیعتاً خودرو را خاموش نمی‌کنند و یا بسیاری، درب خودرو را باز می‌گذارند که این زمان فرصت مناسبی برای سارقان بوده و احتمال سرقت وسایل داخل ماشین و یا خود ماشین بیشتر متصور خواهد بود ولی با استفاده از کنترل ریموت‌دار باز و بسته کردن درب اتوماتیک پارکینگ، این گونه سرقت‌ها به صفر کاهش خواهد یافت. استفاده از ریموت‌های کنترلی برای فصولی از سال که هوا بسیار گرم و یا بسیار سرد می‌باشد نیز مفید بوده تا راننده برای در امان ماندن از شدت گرما یا برودت سرما، مجاب به پیاده شدن از خودرو برای تردد نگردد.

ویلاهایی که در مسیر تردد زیادی قرار دارند و یا بعضاً بازه‌های زمانی مراجعه صاحب ویلا در طول سال به آن مکان کمتر است نیز برای تثبیت امنیت ناشی از ورود افراد غیرمجاز، نصب درب اتوامتیک را ترجیح می‌دهند. از دیگر مزیت این درب‌ها برای ساختمان‌های حیاط‌‌‌‌‌‌‌دار، آسوده بودن خاطر خانواده‌ها از مراجعه فرزندان و کودکان به محوطه حیاط برای بازی و … بوده که بدلیل نداشتن کنترل ریموت‌دار قادر به باز و بسته کردن درب حیاط و پارکینگ نبوده تا هم خودشان از محیط خارج نشوند و هم افراد غیرمجاز قادر به ورود به محوطه نباشند.

به صورت کلی 2 نوع درب اتوماتیک پارکینگ داریم

 1. چک درب پارکینگ
 2. کرکره برقی پارکینگ

مقایسه ویژگی‌ها و خصوصیات دو نوع درب اتوماتیک پارکینگ

هر کدام از دو نوع درب‌ اتوماتیک پارکینگ یعنی کرکره برقی پارکینگ و استفاده از جک درب پارکینگ برای درب‌های آهنی با توجه به خصوصیاتی که دارند مزایای مختلفی می‌توانند داشته باشند که عملکرد و کارکرد هر کدام را از دیگری تفکیک می‌کند. با بیان این ویژگی‌ها، صاحب ساختمان توانایی انتخاب بین این دو را داشته تا متناسب با محل قابل استفاده، درب اتوماتیک مناسب همان محل را خریداری و نصب نماید.

مزایای مشترکی که عنوان شد، کارآیی داشته و برای هر دو نوع درب اتوماتیک پارکینگ قابل بیان می‌باشد. اما هر کدام برخی مزیت‌هایی نسبت به دیگری دارد که آن‌ها را تشریح می‌نماییم.

 1. نصب کرکره برقی پارکینگ بسیار ساده بوده و هزینه کمتری نسبت به نصب جک درب پارکینگ بر روی درب‌های آهنی دارد. از طرفی سبکی وزن کرکره برقی مشهودتر می‌باشد.
 2. تنوع در انتخاب درب آهنی مجهز به جک پارکینگی نسبت به کرکره برقی زیادتر بوده و دست پیمانکار در این زمینه بازتر می‌باشد. از طرفی پیمانکار می‌تواند در ترکیب درب آهنی از چوب هم استفاده نماید ولی در درب‌های کرکره برقی تنوع در نوع تیغه‌های اعمال شده در ساخت آن می‌باشد.
 3. از دیگر موارد قابل مقایسه دو مدل درب اتوماتیک پارکینگ این است که کرکره برقی برای تمامی‌شرایط آب‌وهوایی و جوی مناسب و قابل استفاده می‌باشد و در تمام نقاط کشور براحتی می‌توان آن را نصب و مورد بهره‌برداری قرار داد. لیکن این امر برای درب‌های آهنی که از جک پارکینگی استفاده می‌کنند وجود نداشته و رنگ آن باید بطور مکرر مورد بازنگری قرار گیرد.
 4. سرعت باز و بسته شدن درب کرکره برقی در مقایسه با مدل مشابه آهنی آن پایین‌تر بوده و زمان زیادتری را پیش می‌برد که برای برخورداری از سرعت بیشتر نیاز به موتورهای خاصی دارد که هزینه بالایی دارند. اما برای جک‌های پارکینگی، سازنده و نصاب می‌تواند با اعمال تغییر در جوشکاری و استفاده کمتری از مقدار شفت، این گزینه را فعال نماید.
 5. در صورت قطعی برق محل مورد استفاده از درب آهنی مجهز به جک پارکینگی، براحتی اهرم اتوماتیکی آن خلاص و آزاد شده و امکان تردد میسر خواهد شد اما این امر برای کرکره برقی اندکی سخت تر بوده  زیرا خلاص کن آن در ارتفاع بالا و در زیر موترو کرکره قرار دارد. لازم به ذک است برای هر دو نوع درب می‌توانیم سیستم برق اضطراری ups نصب نماییم که البته هزینه زیادی برای نصب و راه‌اندازی برای صاحب درب در پی دارد.
 6. درب اتوماتیک پارکینگ آهنی جک‌دار در صورت برخورد به مانع سنگین‌تری، براحتی تغییر مسیر داده و به حالت قبلی بر می‌گردد یا پس از چند ثانیه بطور خودکار از کار می‌افتد  تا به موتور آن فشار وارد نیاید لیکن این امتیاز برای کرکره برقی وجود ندارد. به همین خاطر برای اعمال این مزیت، از موتورهای پرقدرت‌تری باید استفاده گردد که طبعاً هزینه بسیار بالایی خواهند داشت.
 7. کرکره‌های برقی به‌ عنوان عایق صدا نیز محسوب شده و وجود برخی تیغه‌ها در ساخت آن، خاصیت ضد حریق و آتش‌سوزی و بعضاً خاصیت ضد گلوله نیز دارند اما برای درب مشابه این خواص وجود ندارد.
 8. میزان کارکرد موتور جک درب اتوماتیک پارکینگ با توجه به تعداد تردد بالا مقاومت بالایی نسبت به کرکره برقی داشته و موتور آن در مدت زمان اندکی داغ نشده و کمتر به مورد عیب واقع خواهد شد.
 9. برای باز و بسته کردن کرکره‌های برقی به‌ عنوان درب اتوماتیک پارکینگ، فضای زیادی در اطراف درب اشغال نخواهد شد اما برای باز و بسته کردن درب‌های آهنی جک‌دار، مقداری از فضای اطراف درگیر شده و برای محیط چند متری کناره‌ها، وسیله یا خودرویی نباید وجود داشته باشد.

امروزه معمولاً برای ساختمانهای شمالی که ابتدا وارد حیاط می‌شوید جک درب پارکینگ بهمراه درب آهنی نصب می‌شود.

ولی برای ساختمانهای جنوبی که مستقیماً وارد فضای پارکینگ می‌شودی مانند عکس بالا ، کرکره برقی پارکینگی نصب می‌شود.

لیست قیمت کرکره برقی پارکینگ و جک درب

با توجه به موارد بیان شده، می‌توان هزینه تقریبی قیمت کرکره برقی در مقایسه با قیمت جک پارکینگی را برآورد کرده و در خصوص استفاده از هر کدام اقدام نمود. شایان ذکر است بهترین کار برای نصب درب اتوماتیک پارکینگ این است که ابتدا با کارشناس و متخصص باتجربه این کار مشورت کرده و مطابق راهنمایی و تخصص ایشان و با در نظر گرفتن کلیه جوانب کار اقدام به این عمل نمود تا با صرف کمترین هزینه، از بالاترین کیفیت درب‌های اتوماتیک بهره برد. از طرفی موتور هر دو نوع درب‌ها برای مدت زمان و میزان کارکرد باید مورد بررسی قرار گرفته و سرویس‌های دوره‌ای نگهداری در زمان‌های تعیین شده توسط سازنده و نصاب حتماً عملی گردد و برای این‌ کار نیز لازم است از متخصص مربوطه استفاده گردد تا از عدم وجود هرگونه عیب و نقصی اطمنیان خاطر حاصل گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *