خودرو

چه طوری روغن موتور اصل را تشخیص دهیم؟

خودروها هم اکنون می‌توانند مسافت‌های طولانی را توسط هر فرد با تجربه و کارآمدی به راحتی و به سرعت طی کنند و همچنین صنعت و مشاغل را به گونه ای مکانیزه کنند که مشاغل مرتبط و غیرمرتبط با ماشین آلات بر روی بهره وری و تولید و دستیابی به راندمان بالا و افزایش راندمان صنعت انجام شود.

به همین دلیل وسایل نقلیه و همچنین سایر امکاناتی که به فعالیت‌ها و فرآیندهای کاری افراد در همه زمینه‌ها سرعت می‌بخشد، برای ادامه روند کارکرد، استفاده و کارایی نیاز به مراقبت و نگهداری سخت افزار و اجزای آن دارند.

چرا باید روغن موتور را تعویض کنیم؟

این یکی از مهمترین و کارآمد ترین مواد اولیه خودروها در فرآیند کار طولانی مدت است، زیرا اصل حرکت و اصل نگهداری خودرو و نگهداری از اجزای آن و شرایط بهینه برای بهترین عملکرد خودروها است.

روغن موتور محصولی است که به دلیل وجود انواع مختلف خودروها بر حسب تعداد و نوع، دارای ویژگی‌های بسیاری از جمله چگالی معین، ترکیب مواد اولیه، غلظت، ویسکوزیته خاص، نسبت به موتور و نوع موتور و… را دارا هستند.

در نتیجه در دلایل و ضرورت استفاده از روغن موتور تفاوتی در نوع خودرو، کاربری خودرو، توان خروجی خودرو و … وجود ندارد و تمامی‌خودروها باید از روغن موتور مناسب موتور استفاده کنند که طول عمر همه خودرو و قطعات مرتبط ادامه روند کار موتور خودرو به تعویض روغن موتور متناسب با خودرو موتور بستگی دارد.

از ابتدای تولید خودرو، موتور خودرو قطعه محرکه آن بوده است. وظیفه اصلی موتور احتراق سوخت در خودرو و فعال کردن سیلندرهای موتور برای تولید جریان مستقیم و بدون وقفه انرژی است.

بنابراین حفاظت، نگهداری و تعمیر موتور خودرو یکی از اصلی ترین و مهم ترین مسائل است و باید شرایط را برای بهترین و بیشترین بازدهی خودرو ایجاد کرد و موتور را فراهم کرد.

چگونه روغن موتور مناسب خودروی خود را تشخیص دهیم؟

اکنون که لزوم استفاده از روغن موتور را درک کردید، باید روند اهمیت دادن و تعویض مداوم روغن موتور را ادامه دهید تا ضمن مراقبت از سایر قسمت‌های خودرو، موتور خودرو به بهترین شکل ممکن به روند کار خود ادامه دهد.

حال مشکل اینجاست که وقتی روغن موتور خود را تعویض می‌کنیم، چه روغن موتوری با چه مشخصات و اجزایی به موتور خودرو خود اضافه کنیم تا عمر موتور افزایش یابد تا علاوه بر عمر طولانی، بهترین عملکرد را از موتور خودرو بگیریم.

قبل از اینکه بدانید کدام روغن موتور برای خودروی شما مناسب است، ابتدا باید انواع روغن موتورها و مشخصات اولیه آنها مانند اعدادی که روی انواع روغن موتور نوشته شده است را بشناسید، زیرا اگر مشخصات و نوع اولیه آن را نمی‌دانید موتور خودرو به دلیل انتخاب اشتباه روغن موتور آسیب دیده و مشکلات جدی خودرو را تهدید می‌کند.

یکی از مهم ترین و شاخص ترین نکاتی که باید در انتخاب روغن موتور برای خودرتان به ان توجه ویژه ای داشته باشید ویسکوزیته روغن موتوری است که قصد استفاده از آن را دارید چرا که روغن موتوری مختص خودرو شما است که از ویسکوزیته ای متناسب با نوع موتور و فصل مورد نظر برای تعویض روغن موتور برخوردار باشد.

چه نوع روغن موتوری مختص خودرو شماست؟

برای اینکه بفهمید کدام روغن موتور برای خودروی شما مناسب است، ابتدا باید دفترچه راهنمای تعویض روغن موتور خود را مطالعه کنید و بدانید چه نوع موتور و روغن موتور مناسب یکدیگر هستند. سپس می‌توانید با مقایسه خواصی مانند ویسکوزیته انواع روغن موتور با یکدیگر بر اساس فصلی از سال که می‌خواهید روغن موتور خود را تعویض کنید، بهترین روغن موتور را انتخاب کنید.

روغن موتورها بر اساس بسیاری خواص ساخته شده اند و این مزیت را دارند که در فصول گرم سال رقیق تر و در فصول سرد غلیظ تر شوند که علاوه بر این‌ها باید در انتخاب روغن موتور متناسب با خودروتان توانایی تشخیص روغن موتور تقلبی از اصل را تشخیص دهید چرا که امروزه برخی روغن موتور‌ها با داشتن برخی ترکیبات زائده و بسیاری ترکیبات نا متناسب با موتور خودرو‌ها خسارات بسیاری را برای خودرو‌ها به بار می‌آورند.

چگونه روغن موتور اصل را تشخیص دهیم؟

همانطور که در مطالب بالا گفتیم به دلیل تولید بسیاری از روغن موتور‌ها برای انوع خودرو‌ها برخی روغن موتور‌های تقلبی وارد بازار شده اند که باید در هنگام خرید و حتی می‌توانید بعد از خرید آنها از اصل بودن و تقلبی بودن آنها مطلع شوید تا قبل از ایجاد تاثیرات مخرب بر روی خودرو جلوی آنها را بگیرید.

در ادامه به معرفی و بررسی برخی راه حل‌ها و تکنیک‌ها برای تشخیص اصل بودن روغن موتور می‌پردازیم تا با دانستن این روش‌ها بهترین انتخاب را داشته باشید.

از جمله روش‌هایی که می‌توانید به وسیله آنها روغن موتور اصل را قبل از خرید تشخیص دهید می‌توان به بررسی بسته‌ بندی و اطلاعات قوطی روغن موتور به دلیل استفاده از قوطی‌های بی کیفیت و اطلاعات در هم و غیر استاندارد در روغن موتور‌های تقلبی ، توجه به قیمت روغن موتور به دلیل ارزان قیمت بودن آنها در نتیجه فروش بیشتر، مشورت با تولید کنندگان معتبر و اعتماد تنها به افراد متخصص و… اشاره کرد.

از جمله راه حل‌هایی که می‌توانید به وسیله آنها روغن موتور اصل را بعد از خرید آن تشخیص دهید می‌توان به بررسی رنگ، شفافیت و بوی روغن موتور به دلیل اینکه روغن موتور‌های تقلبی بر خلاف روغن موتور‌های اصل از رنگ، شفافیت و بوی نا مطبوع و بی کیفیتی برخوردار بوده اند، آزمایش کردن و استفاده از روغن موتور و رانندگی با روغن موتور جدید و… اشاره کرد.

با بهره گیری از روش‌ها و راه حل‌هایی که در مطلب بالا به معرفی و بررسی آنها پرداختیم می‌توانید در پیشگیری از بسیاری عوارض‌ها برای موتور خودروتان در اثر استفاده از روغن موتور تقلبی برخوردار شوید.

عوارض روغن موتور تقلبی

استفاده از روغن موتور تقلبی برای هر قطعه و اجزایی وابسته و غیر وابسته به موتور خودرو و به ویژه موتور خودرو عوارض و خسارت بسیاری را در بر دارد که باید در مواقع تعویض روغن موتور حتما به تشخیص روغن موتور اصل از تقلبی دقت داشته باشید.

از عوارض و خسارات روغن موتور تقلبی برای خودرو می‌توان به کاهش بازده موتور خودرو در نتیجه استفاده از روغن موتور تقلبی، پر شدن منافذ موتور از آلودگی از معایب روغن موتور تقلبی، روغن سوزی شدید و سیاه و تیره شدن دود خارج شده از اگزوز خودرو، پوسیده شدن قطعات موتور و بسیاری خسارات دیگر را نام برد.

روغن موتور اصل را از کجا بخریم؟

حال که به تمامی‌نکات و توصیه‌های مهم و شاخص در مورد روغن موتور‌ها و اصلی و تقلبی بودن آنها و عوارضات ناشی از استفاده از روغن موتور تقلبی پی برده اید باید از این به بعد در انتخاب، خرید و تعویض روغن موتور خودروتان بیش از پیش اهمیت بدهید.

امروزه بسیاری شرکت‌ها و برند‌های تولید کننده روغن موتور به عرضه روغن موتور‌های مختص انواع خودرو با انواع موتور‌ها و نسبیت آنها با یکدیگر مشغول هستند که از جمله این برند‌های معتبر با تولید محصولات با کیفیت می‌توان به بهران، ایرانول، نفت سپاهان یا اسپیدی و… اشاره کرد که فروشگاه تماما مجهز، معتبر و مطمئن یزدان اویل به فروش و عرضه تمامی‌محصوات ویژه انواع خودرو‌ها به ویژه روغن موتور‌های اصل برند‌های معتبر با بهترین کیفیت و قیمت م پردازد که این امکان را برای ما فراهم می‌کند تا انتخاب و خرید آسان و سریع را از یزدان اویل داشته باشید.

کلام آخر

در مطلب بالا به بررسی مواردی مانند چرا باید روغن موتور را تعویض کنیم؟، چگونه روغن موتور مناسب خودرو خود را تشخیص دهیم؟ چه نوع روغن موتوری مختص خودرو شماست؟ چگونه روغن موتور اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟، عوارض استفاده از روغن موتور تقلبی چیست؟ و روغن موتور اصل را از کجا بخریم پرداخیتم تا با مطالعه این مطلب به سوالات خود بهترین پاسخ را یافته و در انتخاب و خرید بهترین روغن موتور شما را یاری کرده باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *