پزشکی, سلامت

چه زمانی نیاز است که کودک خود را به دکتر اطفال ببریم؟

به طور کلی کودکان به دلیل ضعیف تر بودن بدن و اندام‌ها دارای نیاز به مراتب بیشتری به تحت نظر پزشک بودن دارند. دکتر اطفال یا متخصص اطفال، پزشکی است که بعد از گذراندن دوره دکتر عمومی‌به سراغ تخصص اطفال رفته اند و به صورت تخصصی در زمینه بیماری‌های روحی و جسمی‌اطفال و نوزادان فعالیت می‌کند.

مراقبت‌ها و معایناتی که در حیطه فعالیت دکتر اطفال هستند شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های می‌شوند. از بیماری‌های ساده و پیش پا افتاده که والدین برای تشخیص آن به دکتر اطفال مراجعه می‌کنند تا بیماری‌های حاد و فوق حاد دیگر. متخصصان این زمینه از زمان تشخیص تا درمان هر نوع بیماری در کنار کودک و خانواده هستند تا مشکلی از بابت سلامت و روحیه ذهنی برای خانواده ایجاد نشود.

البته نکته بسیار مهم و حائز اهمیت این است که مراجعه به دکتر اطفال تنها در زمان وقوع مریضی خاصی یا ایجاد ناراحتی و بروز علائم در بدن کودک نباید باشد، بلکه موضوع مهم تر چک آپ کودک به طور مداوم و تحت نظر پزشک قرار دادن کودک است که می‌تواند در روند رشد و جلوگیری از بروز بیماری‌ها برای او بسیار مهم باشد.

دکتر اطفال چه تفاوتی با دکتر بزرگسالان دارد؟

همانطور که پیش تر اشاره کردیم و مشخص است، بدن کودکان بسیار آسیب پذیر تر از بدن بزرگسالان است. برخی از باکتری‌ها یا ویروس‌هایی که کوچکترین خطری برای بزرگسالان ندارند، با ورود به بدن کودک ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری را بر بدن او وارد بیاورند.

همچنین در روند تشخیص، درمان و مهم تر از همه تجویز دارو حتما باید ساختار و آناتومی‌بدن کودک را در نظر گرفت. مقدار و اندازه دارو‌ها و حتی نوع دارو‌های کودکان تفاوت بسیار زیادی با بزرگسالان دارد. اگر مقدار و نوع دارویی که برای بزرگسالان تجویز می‌گردد برای یک کودک تجویز شود ممکن است باعث ایجاد آسیب‌های بسیار جدی در بدن کودک شود.

چه اقداماتی از جانب دکتر اطفال در رابطه با سلامتی کودک شما انجام می‌پذیرد؟

دکتر اطفال از همان ابتدای تولد تا زمانی که کودک 2 ساله شود به صورت مداوم و سپس از دو سالگی تا پنج سالگی به صورت حداقل سالانه، رشد کودک و موارد حیاتی در رابطه با او را بررسی خواهد کرد و در صورتی که علائمی‌از بیماری خاصی در بدن باشد سریعا اقدام به تجویز دارو و مراقبت‌های لازمه خواهد کرد.

مواردی که از جانب دکتر اطفال در رابطه با حفظ سلامتی کودک انجام می‌شود به صورت زیر است:

  • انجام معاینات بدنی و اندام‌ها به جهت بررسی وضعیت جسمی‌کودک.
  • با نزدیک شدن زمان‌های مقرر برای تزریق واکسن آن را به والدین اعلام کرده و در مراجعات بعدی از تزریق شدن آن اطمینان حاصل می‌کند.
  • از لحاظ ایجاد شدن عفونت در بدن کودک و یا بروز صدمات فیزیکی بدن کودک را مورد بررسی قرار می‌دهد.
  • اگر کودکان دو قلو باشند آن‌ها را از نظر نقاط عطف رشد رفتاری، جسمی‌و مهارتی مورد بررسی قرار می‌دهد.
  • اطلاعات مفید و قابل استفاده را در رابطه با ایمنی کودک، سلامت و تغذیه او در اختیار شما قرار می‌دهد.
  • برای هر نوع سوال شما آماده است و بهترین کمک را به شما می‌کند.

چه زمانی باید به دکتر اطفال مراجعه کرده و از او مشورت بگیریم؟

مراجعه به متخصص اطفال می‌تواند به دلایل زیادی انجام بگیرد. در ادامه دو دلیل از مهمترین دلایل و زمان مناسب جهت مراجعه به متخصصان این حوزه را شرح خواهیم داد.

مراجعه به دکتر اطفال جهت بررسی روند رشد کودک

یکی از بزرگترین دغدغه‌های والدین سلامت کودک و روند رشد مناسب او است. این یکی از وظایف والدین است که روند رشد کودک خود را تحت نظر داشته باشند و در صورت وجود مشکل به دکتر اطفال مراجعه نمایند. اما با این حال تشخیص علائم خاصی در رابطه با رشد کودک تنها به وسیله متخصص این حوزه قابل شناسایی است و والدین نیز باید در این رابطه از مشاوره‌های این متخصصان استفاده نمایند.

به طور کلی از همان لحظه به دنیا آمدن نوزاد، مسائل و موارد بسیار زیاد و مهمی‌در رابطه با سلامتی کودک وجود دارد که دکتر اطفال باید آن‌ها را بررسی نماید و در صورت تشخیص، نسبت به برطرف کردن آن اقدام نماید. به همین دلیل است که تحت نظر بودن کودک از بدو تولد تا زمان 5 الی 6 سالگی کودک بسیار مهم و حیاتی است. چرا که پزشک می‌تواند سابقه کلی از بیماری‌ها و مشکلات و یا روند رشد کودک را در دسترس داشته باشد.

برای مثال روند رشد کودک و زمان مورد نیاز کودک برای شروع به  استفاده از غذا در کنار شیر مادر و یا زمان مورد نیاز برای ترک شیر مادر و اصطلاحا از شیر گرفتن کودک، یا برای مثال می‌توان به وجود سوابق واکسیناسیون کودک اشاره کرد که دکتر اطفال می‌تواند در صورت لزوم و بنا به نیاز به این سوابق دسترسی داشته باشد. به همین دلیل است که تحت نظر بودن کودک از زمان بدو تولد امری مهم تلقی می‌شود.

انواع مشکلات و مریضی‌هایی که کودکان به آن مبتلا می‌شوند

کودک شما نیز مانند هر کودک دیگری ممکن است به بیماری‌هایی دچار شود و این امر اجتناب ناپذیر است. به همین دلیل است که باید از مشاوره‌های دکتر اطفال استفاده کرده و با بیماری‌های مختلف کودکان و علائم و راه‌های درمان خانگی برخی از آن‌ها آشنا شوید. این امر خود دلیل مهمی‌برای مراجعه به دکتر اطفال است.

نحوه مراجعه به دکتر اطفال

با استفاده از سایت پذیرش 24 می‌توانید بسیار ساده و آسان و از هر موقعیت جغرافیایی و زمانی نسبت به دریافت نوبت و خدمات مرتبط با دکتر اطفال استفاده کنید. با توجه به تعداد زیاد کاربران این سایت، بهترین متخصصان اطفال کشور نیز در این سایت حضور دارند که از جمله آنان می‌توان به دکتر پیام ناصح غفوری، دکتر مینا غفاری، دکتر عباس سلگی، دکتر الهام علیان، دکتر مصطفی یزدانی، دکتر پریسا آرمان پور، دکتر علیرضا عشقی و بسیاری دیگر از این پزشکان اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *