آرایش و زیبایی

با ضدآفتاب‌ها آشنا شوید…

چیزی درباره ضدآفتاب‌ها می‌دانید؟ درباره روش استفاده از ضدآفتاب و انواع آن چطور؟ یا تابحال سعی داشته‌اید که ضدآفتاب را در روتین مراقبتی پوست خود قرار دهید؟

جواب هریک از این سوالات چه بله باشد چه خیر، ممکن است این مقاله تغییری بزرگ در روتین مراقبتی پوست شما بوجود آورد.

باید گفت که دنیای ضدآفتا‌ب‌ها وسیع و کمی‌هم پیچیده است. طرز استفاده از آن‌ها، انتخاب مناسب‌ترین ضدآفتاب، استفاده از آن‌ها در بازه‌های زمانی متفاوت و خیلی اطلاعات دیگر، از جمله مواردی هستند که باید پیش از خرید یک ضدآفتاب یاد گرفت.

اشعه‌هایی که از نور خورشید به پوستمان می‌رسند، شامل اشعه مادون‌قرمز (۵۳ درصد اشعه خورشید)، نور مرئی (۳۹-۴۴ درصد اشعه خورشید) و اشعه ماورا بنفش (۳-۷ درصد اشعه خورشید) هستند. در این بین بیشترین آسیبی که اشعه‌های خورشید به پوست وارد می‌کنند، از اشعه ماورا بنفش ساطع می‌شود. این اشعه به ماده ژنتیکی سلول‌ها آسیب زده و باعث شکسته شدن کلاژن و الاستین پوست می‌شود. اما این اتفاق چیزی نیست که بتوان آن را با چشم غیرمسلح دید.

ضدآفتاب‌ها چطور از پوست ما محافظت می‌کنند؟

همانطور که پیش از این هم اشاره کردیم، اشعه‌های مختلفی از سوی خورشید ساطع می‌شوند. در این بین اشعه فرابنفش از بقیه مضرتر بوده و دو نوع آن، اصلی‌ترین مقصرهای آسیب رسیدن به پوست هستند: یکی ماورابنفشA  (UVA) و دیگری ماورابنفش B (UVB).

اشعه‌های ماورابنفش B طول موج کوتاه‌تری داشته و از شیشه‌ها عبور نمی‌کنند. اما این نوع اشعه باعث ایجاد آفتاب‌سوختگی می‌شود. درمقابل اشعه‌های ماورابنفش A خطرناک‌تر هستند، چرا که از شیشه‌ها عبور می‌کنند و بدون اینکه در پوست‌تان احساس سوزش کنید، به پوستتان آسیب می‌رسانند.

۸ نقطه برای ضدآفتاب زدن را فراموش نکنید!

ضدآفتاب زدن اصولی، تنها توجه به آن نقاطی از صورت و بدن که پیش چشمان‌مان قرار دارند نیست. برخی از نقاط بدن هستند که شاید تابحال حتی تصورش را نداشته‌اید اما نیاز دارند که با ضدآفتاب از آن‌ها محافظت کنید. این نقاط را در ادامه نام برده‌ایم و پیشنهاد می‌کنیم برای خواندن اطلاعات بیشتر درباره آن‌ها به صفحه مربوط به ضدآفتاب‌ها در لیامگ مراجعه کنید؛ لیامگ مجله‌ای اینترنتی در حوزه زیبایی و سلامت است و در 5 دسته‌بندی متنوع از جمله مراقبت از پوست، مراقبت از مو، محصولات مراقبتی، محصولات آرایشی و مد و زندگی مقالاتی به‌روز و متناسب با ترندهای روز جهان منتشر می‌کند.

نقاطی که به محافظت به کمک ضد آفتاب نیاز دارند  عبارتند از:

  1. پوست سر؛
  2. گوش‌ها؛
  3. گردن؛
  4. پلک‌ها؛
  5. لب‌ها؛
  6. دست‌ها؛
  7. زانوها؛
  8. پاها و انگشتان آن‌ها.

ویژگی‌های یک کرم ضدآفتاب مناسب

همان‌طور که بالاتر هم گفتیم بهترین راه برای مراقبت از پوست در برابر نور خورشید، استفاده از کرم ضدآفتاب مناسب است.  برای همه افراد با هر نوع پوستی این امکان وجو دارد که سراغ ضدآفتاب متناسب با نوع پوست خود بروند. ضدآفتاب‌ها در انواع مختلف و برای همه نوع پوستی تولید شده‌اند. برای مثال با مصرف ضدآفتاب مخصوص پوست چرب امکان کنترل چربی پوست را خواهید داشت و در عین حال هم می‌توانید از براق شدن پوست خود جلوگیری کنید.

استفاده از کرم ضدآفتاب جدا از تاثیر بسیار خوبی که در جلوگیری از ایجاد لک و پیری پوست دارد، توسط انجمن سرطان آمریکا به عنوان روشی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان پوست نیز توصیه می‌شود. مهم‌ترین ویژگی یک کرم ضدآفتاب، مقدار  SPF  آن است. ( SPF، فاکتور مراقبت از پوست است.) هرچه میزان SPF بیشتر باشد پوست شما در برابر اشعه‌های فرابنفش مقاوم‌تر خواهد بود. بهترین عدد SPF برای استفاده در پوست خشک و چرب، SPF 50  است؛ چرا که ۹۸% ایمنی در برابر اشعه‌های مضر خورشید را دارد.

دلایل و ضرورت استفاده از ضد آفتاب در خانه

ممکن است برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا باید در خانه ضد آفتاب بزنیم؟ برای جواب دادن به این سوال باید گفت برای استفاده از ضد آفتاب در خانه می‌توان دلایلی از جمله عبور نور از پنجره‌ها و نیز استفاده از مانیتور و صفحه‌های نمایش در محیط خانه را نام برد. همه ما ممکن است زمانی طولانی را در خانه و در معرض تابش نور خورشید عبوری از شیشه باشیم. همچنین ممکن است ساعات زیادی را در مقابل مانیتور لپ‌تاپ، تلویزیون و… بگذرانیم. همه این‌ها می‌توانند باعث آسیب‌های جدی به پوست ما شوند.

ضدآفتاب مو و ضرورت استفاده از آن

همه‌ی ما خوب می‌دانیم که استفاده از ضدآفتاب برای پوست ضروری است؛ اما آیا این موضوع در مورد پوست سر و موها هم مهم است؟

بله، قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید می‌تواند باعث سوختن پوست کف سر، ضعیف شدن و آسیب رسیدن به موها شود. محصولات مراقبت از موی تجاری دارای SPF هستند و از موها در برابر اشعه‌های مضر آفتاب مراقبت می‌کنند. با این وجود، بیشتر این محصولات، گران و حاوی مواد شیمیایی مضر  بوده و در دراز مدت به مو آسیب می‌زنند.

اینجاست که پای ضدآفتاب‌های خانگی به میدان باز می‌شود که جایگزین خوبی برای محصولات شیمیایی تجاری هستند. ضدآفتاب‌های خانگی آنتی‌اکسیدان و SPF طبیعی داشته و محافظ خوبی در برابر اشعه‌های خورشید هستند. علاوه‌براین این ضدآفتاب‌ها با هزینه‌ای کم و مطابق با نیازهای شخصی هر فرد ساخته می‌شوند.

نیازی به استفاده از ضدآفتاب‌ها در شب هست؟

پرتوهای ماورابنفش B که دلیل آفتاب‌سوختگی هستند، بین ساعات ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر بیشترین اثرگذاری روی پوست را دارند. اما پرتوهای ماورابنفش A (چه در فضای سربسته و چه در فضای روباز) بین ساعات ۷ صبح تا ۵ بعدازظهر یا هر زمان که خورشید در آسمان باشد (حتی با وجود ابری بودن هوا) روی سلول‌های پوستی تاثیر می‌گذارند. این تاثیرات به معنای ایجاد لک‌های پوستی، چین‌وچروک و بالا بردن خطر ابتلا به سرطان پوست است.

فرق بین ضد آفتاب شیمیایی و ضد آفتاب فیزیکی چیست؟

شاید  تابحال اسم ضدآفتاب فیزیکی و ضدآفتاب شیمیایی به گوش‌تان نخورده باشد؛ اما بد نیست که بدانید ضدآفتاب‌ها با توجه به مواد تشکیل دهنده‌شان به این دو گروه تقسیم می‌شوند و هر یک از این ضدآفتاب‌ها ویژگی‌هایی دارند که آن‌ها را از هم متمایز می‌کند.

این تفاوت‌ها را در ادامه به طور کامل توضیح داده‌ایم:

الف) کرم ضد آفتاب فیزیکی (مینرال)

دو ماده موثر‌ برای ساخت یک کرم ضد آفتاب روی اکسید و تیتانیوم اکسید است. گفته می‌شود یک کرم ضد آفتاب مینرال روی پوست سدی محافظ ایجاد می‌کند تا اشعه‌های ماورابنفش از پوست دور شوند.

معمولاً بعد از استفاده از کرم‌های ضد آفتاب فیزیکی اثر سفیدی روی پوست باقی می‌ماند. در ضمن، درست است که به این کرم‌ها، برچسب طبیعی بودن زده می‌شود، اما برای اینکه محتویات کرمی‌شان بتواند به نرمی‌و ملایمت روی سطح پوست‌ پخش شود، در ترکیبات آن‌ها از  برخی مواد شیمیایی نیز استفاده می‌شود.

ب) کرم ضد آفتاب شیمیایی

اگر در ترکیب کرم ضد آفتاب از روی و تیتانیوم استفاده نشود، به آن‌ها کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی می‌گویند. این کرم‌ها بعد از مصرف بجای ایجاد سد روی پوست، جذب می‌شوند. مواد موثره این نوع کرم‌ها با ایجاد یک واکنش شیمیایی، نور ماورابنفش را به گرما تبدیل کرده و مانع از آسیب رسیدن به پوست می‌شوند.

ضرورت استفاده از ضدآفتاب و انتخاب ضدآفتاب مناسب

با توجه به ضرورت استفاده از ضدآفتاب‌ها در محیط‌های بسته و خانه، شاید انتخاب بهترین و مناسب‌ترین نوع ضدآفتاب، کمی‌سخت باشد. به خصوص برای خانم‌ها که ممکن است دوست داشته باشند که در آرایش خود ضدآفتاب را نیز جای دهند. بعضی از محصولات آرایشی دارای spf هستند و در مقابل، بعضی از آن‌ها به علت نداشتن spf لزوم استفاده از ضدآفتاب را بالا می‌برند.

مقابله با تاثیرات دراز مدت اشعه‌های مضر خورشید اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل استفاده از ضدآفتاب، باید در همه اعضای خانواده به یک عادت تبدیل شود. شاید خرید بعضی از ضدآفتاب‌ها و به‌خصوص ضدآفتاب‌های خارجی گران و هزینه‌بر باشد اما می‌توان جایگزین‌های مناسبی را در محصولات ایرانی باکیفیت از جمله ضدآفتاب‌های برند لیاتیم پیدا کرد.

ضدآفتاب‌های تراست در برابر اشعههای مضر خورشید از پوست محافظت کرده و مانع از ایجاد چین‌وچروک و پیری پوست می‌شوند. این کرم‌های ضدآفتاب در دو نوع بی‌‎رنگ و رنگی و در طیف رنگی متنوعی تولید شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *