گردشگری

این دیدنی‌های اصفهان را پیش از نابودی شان ببینید!

اصفهان از جمله مهم‌ترین شهرهای تاریخی ایران به حساب می‌آید. اوج شکوفایی اصفهان به دوران صفویه باز می‌گردد. در آن دوران ابنیه تاریخی بسیاری در اصفهان بنا شد. یادگارهای شاه عباس صفوی واقعاً ستودنی هستند. این شهر زیبایی‌های بسیاری دارد.

آنقدر که باید حداقل 10 روزی در این شهر باشید و وجب به وجب آن را رصد کنید. در هنگام عید، انواع بلیط هواپیما مشهد اصفهان ، تهران اصفهان، ساری اصفهان و برای برگشت، بلیط هواپیما اصفهان مشهد و … بسیار پرفروش می‌شود. حالا که قصد سفر به اصفهان را دارید، بهتر است در کنار بازدید از جاهای دیدنی مهم، سری به دیدنی‌هایی بزنید که متأسفانه آسیب بسیاری دیده‌اند و امکان دارد هر آن از بین برود و دیگر حسرت دیدنش به دلتان بماند. پس با ما همراه باشید تا برخی از آن‌ها را بشناسید.

تالار اشرف

تالار اشرف جزو ناشناخته‌ترین جاهای دیدنی اصفهان به حساب می‌آید. قدمت این تالار به دوران صفویه باز می‌گردد. جالب است بدانید که از این مکان برای سکونت پادشاهان استفاده می‌کردند. این موضوع تا دوران قاجار نیز رواج داشت. در دوران قاجار، تالار اشرف به محل زندگی فرمانده نظامیان شهر تبدیل شد.

متأسفانه کمی‌بعد، این تالار به دست روس‌ها افتاد. در آن دوران بسیاری از نقاشی‌ها و تزئینات زیبای داخل این تالار از بین رفت. تالار اشرف بخش‌های مختلفی دارد که متأسفانه بازدید از آن امکان‌پذیر نیست. این تالار نیز همانند عمارت عالی قاپو، رو به زوال است. بسیاری از کارشناسان در تلاش هستند تا سرعت زوال را کاهش دهند؛ اما معلوم نیست که این یادگار دوران صفوی تا چند سال دیگر پابرجا باشد.

مجموعه علی قلی آقا 

نام این مجموعه کمی‌به عالی قاپو شباهت دارد؛ اما اصلاً به آن مرتبط نیست. این مجموعه به دست فردی با نا علی قلی آقا ساخته شده است. به همین خاطر آن را با چنین نامی‌می‌شناسند. بر اساس اسناد و روایات تاریخی، علی قلی آقا از جمله افراد بسیار بانفوذ در حکومت بود. او تصمیم گرفت مجموعه‌ای بزرگ از ابنیه مختلف را در محله بیدآباد اصفهان بنا کند.

هدف از ساخت این مجموعه، عام المنفعه نبود. بلکه او این مجموعه را برای شخص خود بنا کرد و توانست هزینه ساخت را از شاه دوران بگیرد! این مجموعه شامل زورخانه، مسجد، حمام و بازار می‌شود. متأسفانه با توجه به اینکه مجموعه علی قلی آقا از جمله آثار تاریخی معروف این شهر نیست، به همین خاطر رسیدگی خاصی به آن نمی‌کنند. به همین خاطر شاید در آینده نزدیک دیگر حسرت دیدن این مجموعه به دلمان بماند. پس اگر بلیط هواپیما مشهد اصفهان را خریده‌اید، حتماً از این مجموعه نیز دیدن کنید.

محله جلفا

متأسفانه دیگر کمتر کسی به تاریخ و فرهنگ گذشته علاقه‌مند است. گویا تخریب تاریخ به بهای ساخت برج‌های بزرگ، بسیار معامله‌ای پرسود است. متأسفانه برخی خانه‌ها و ابنیه تاریخی اصفهان در محله جلفا، مالکان خصوصی دارد. افراد سودجو نیز آن‌ها را تطمیع می‌کنند تا به جای آن برج و ساختمان‌های جدید بسازند. پس حتی اگر برای بازگشت بلیط اصفهان مشهد را خریده‌اید، بلیط خود را به تأخیر بیاندازید و کمی‌در محله جلفا دیدن کنید.

ساختمانی که امروز در محله جلفا می‌بینید، شاید فردا دیگر نباشد. بهتر است پای پیدا در این محله قدم بزنید. از کلیسای وانک دیدن کنید. در رستوران‌های قدیمی‌غذا بخورید و بافت قدیمی‌اصفهان را با تمام وجود بشناسید.

منارجنبان

منارجنبان از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های نمادین اصفهان است. در گذشته برخی افراد از نقاطی دور همانند مشهد با خرید بلیط هواپیما مشهد اصفهان به این شهر می‌آمدند تا از منارجنبان بالا بروند و شاهد این مهندسی عجیب باشند.

البته متأسفانه این روزها منارجنبان بازنشست شده است و دیگر نمی‌توان از آن بالا رفت و تکان خوردن آن را دید. پس شاید حسرت آن به دل افرادی که این تجربه را نداشتند، باقی ماند. حالا پیش از آنکه همانند ارگ بم، این بنای تاریخی و زیبا فرو بریزد، بهتر است سری به آن بزنید. منارجنبان در غرب اصفهان قرار دارد. پس می‌توانید سری به مجموعه تفریحی ناژوان نیز بزنید.

آرامگاه بابا قاسم

آرامگاه بابا قاسم از جمله جاذبه‌های دیدنی قدیمی‌و تاریخی به حساب می‌آید که در بین جاهای دیدنی معروف اصفهان، آنقدر دیده نمی‌شود. این آرامگاه متعلق به دوران ایلخانی و قرن هشتم است. بر اساس کتاب‌های تاریخی، بابا قاسم فردی بسیار محترم در اصفهان بود که در بین مردم محبوبیت بسیاری داشت.

به همین خاطر پس از فوت او، آرامگاهی بر مزارش بنا کردند. این مقبره آجری، ظاهری فرسوده، ساده و در عین حال زیبا دارد. متأسفانه به‌دلیل آنکه آرامگاه بابا قاسم را کمتر می‌شناسند، مرمت کمتری نیز در خصوص آن انجام می‌شود. به همین خاطر شاید در آینده نزدیک دیگر شاهد این آرامگاه به همین شکل نباشیم. پس حتی اگر ساعات کمی‌تا زمان پرواز بلیط اصفهان مشهد شما هم باقی مانده، پیش این آرامگاه بروید و یک عکس یادگاری بگیرید!

متأسفانه کشورهایی که تاریخی غنی همانند ایران ندارند، برای آثار تاریخی خود ارزش بسیاری قائل هستند؛ اما در ایران بسیاری از آثار را به حال خود رها می‌کنند تا تخریب شوند. به نظر شما چطور می‌توان به حفظ این آثار تاریخی کمک کرد؟ آیا اثری را می‌شناسید که نیاز به بازسازی دارد و در حال تخریب است؟ آن را به ما و سایر دوستان معرفی کنید تا پیش از نابودی از زیبایی آن لذت ببریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *