بازرگانی, صنعت

یاتاقان بلبرینگ‌ها و یاتاقان‌های پیچ و مهره ای

در واقع شامل دسته بسیار گسترده ای از اتصالات صنعتی چه اتصالاتی که بر روی شافت‌ها و محور‌های دوار اتصال پیدا می‌کند و چه اتصالاتی مانند بال اسکرو‌ها که حرکت خطی را بر روی یک شافت پیچ مانند بوجود می‌آورند و چه یاتاقان‌هایی با شکل واگن ریل‌ها که در اتصالات کشو‌ها بکار گرفته می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند. یاتاقان‌ها هم بصورت تک متریال بعنوان مثال از یک گرید مشخص فولادی و یا در برخی از آنها مانند یاتاقان‌های پیچ و مهره ای با بکارگیری متریال‌های متفاوت در بخش بلبرینگ و هوزینگ تولید می‌شوند.

یاتاقان‌ها دارای دسته بندی‌ها متنوعی هستند بگونه ای که بلبرینگ‌ها و رولبرینگ‌ها بطور خاص در زیر مجموعه یاتاقان‌های صنعتی قابل دسته بندی هستند. تقریبا تمامی‌یاتاقان‌ها با یک هدف یکسان تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرند که آن کاهش میزان اصطکاک ناشی از حرکت دو سطح بر روی یکدیگر می‌باشد. در اغلب انواع یاتاقان‌ها از ساچمه بعنوان تعلیق دهنده و کاهنده میزان اصطکاک استفاده می‌شود. البته ساچمه‌های بکار گرفته شده در انواع یاتاقان متفاوت می‌باشد و بر حسب نوع و طراحی انتخاب شده و بصورت مستقیم بر روی خواص مکانیکی یاتاقان شامل قابلیت تعلیق میزان بار، اصطکاک و حرارت ایجاد شده و مسیر دهی به حرکت اجزا تاثیر می‌گذارد.

دسته بندی انواع یاتاقان

روش‌های دسته بندی یاتاقان‌ها می‌تواند متفاوت بوده بر حسب نوع بار‌های تعلیقی، شکل هندسی و یا شکل ساچمه‌های یاتاقان و نوع حرکت خطی و یا دورانی که تعلیق می‌کند صورت پذیرد. اما از نظر مهندسی قابلیت دسته بندی انواع یاتاقان به روش زیر وجود دارد.

  1. بلبرینگ: این نوع یاتاقان که بدون تردید پر مصرف ترین نوع یاتاقان نیز محسوب می‌شود هم با قابلیت تعلیق بار‌های محوری و هم با قابلیت تعلیق بار‌های شعاعی و البته بار‌های ترکیبی با زیر مجموعه‌هایی کوچکتر مانند بلبرینگ شیار عمیق، بلبرینگ کف گرد، بلبرینگ تماس زاویه ای، بلبرینگ خود تنظیم در اتصالات مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  2. رولبرینگ: این نوع یاتاقان دارای شباهت‌های زیادی به بلبرینگ‌ها می‌باشد بگونه ای که در کل بلبرینگ نوعی رولبرینگ است. اما رولبرینگ‌ها از شکل‌های وسیع تری ساچمه‌های استوانه ای، سوزنی، بشکه ای و مخروطی استفاده می‌کنند و قابلیت تعلیق میزان بالاتری از بار را نیز دارند. انواع متنوعی از رولبرینگ شامل رولبرینگ‌های استوانه ای، رولبرینگ‌های سوزنی، رولبرینگ‌های کف گرد، رولبرینگ مخروطی و رولبرینگ‌های بشکه ای امروزه در اتصالات ماشین آلات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  3. یاتاقان‌های پیچ و مهره ای: این نوع یاتاقان‌ها از دو بخش اصلی یکی هوزینگ یاتاقان و نوعی بلبرینگ و یا رولبرینگ که در داخل محفظه هوزینگ قرار گرفته است تشکیل می‌شوند. یاتاقان‌های پیچ و مهره ای اغلب دارای یک فلنج برای اتصال هستند و از این رو به یاتاقان‌های فلنج دار نیز شهرت دارند.
  4. بال اسکرو : نوعی از یاتاقان که از ساچمه‌های کروی مانند بلبرینگ استفاده می‌کند و شافت مرکزی آن به شکل یک پیچ دنده کبریتی می‌باشد. بال اسکرو‌ها قابلیت حرکت خطی را در سیستم بوجود می‌آورند.

واگن ریل: نوعی از یاتاقان صنعتی متشکل از یک بلوک و ریل درگیر می‌باشد که از آن اغلب در کشو‌ها برای حرکت دو سطح نسبت به هم استفاده می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *