سبک زندگی

چیدمان غلط وسایل چوبی در پذیرایی و اتاق خواب

انسجام، کارایی و سبک؛ اینها کلیدواژه‌های طراحی و چیدمان اتاق پذیرایی هستند. اینکه اجزا و وسایل خانه تان را چطور بچینید به سلیقه و نظر شما برمی‌گردد اما برای داشتن چیدمانی اصولی و درست باید از یک مجموعه قانون و روش‌های تاییدشده پیروی کنید. بسیاری از مردم هنگام خرید وسیله ای مثل مبل، به زیبایی و رنگش نگاه می‌کنند و عده ای دیگر جنس و مواد استفاده شده در آن را ملاک قرار می‌دهند، در حالی که نقشه خانه و سبک چیدمان را در نظر نمی‌گیرند و بعد از خرید متوجه می‌شوند که انتخابشان دقیق نبوده و آن مبل برایشان مناسب نیست. ما اینجاییم که اشتباه‌های متداول در چیدمان مبلمان خانه را فهرست کنیم و بگوییم راه حلشان چیست.

نادیده گرفتن نقطه کانونی

اتاق پذیرایی شما به طور طبیعی یک نقطه کانونی دارد که خانه و وسایلش بر اساس آن چیده شده؛ در واقع شما حتی اگر با این اصطلاح آشنا نباشید، باز هم ممکن است به طور ناخودآگاه، خانه را بر اساس آن بچینید. کسی شاید پنجره اتاق را مرکز قرار دهد و شخص دیگری کتابخانه یا تلویزیون را. این تا حدی به نظر شما بستگی دارد که چه چیزی نقطه اصلی باشد. اولین کار در چیدمان داخلی خانه، تعیین کردن این نقطه است؛ اگر این کار را نکنید با چیدمانی به هم ریخته و نامنظم مواجه می‌شوید.

مشخص شدن این نقطه حتی می‌تواند روی خرید وسیله‌ها هم تاثیر بگذارد. برای مثال وقتی تلویزیون نقطه کانونی باشد، طبیعتا باید دنبال میز تلویزیون باشید، چرا که توجه روی آن بیشتر از سایر بخش‌های خانه است.

2- اندازه نگرفتن مبلمان

به نظر عجیب می‌آید ولی این اتفاق می‌افتد. عده ای به خاطر اینکه هنگام خرید با مبلی روبرو می‌شوند که قیمت بسیار مناسبی دارد، وسوسه می‌شوند و آن را می‌خرند. یا شاید صرفا زیبایی یک مبل به شدت چشم شما را می‌گیرد و بدون در نظر گرفتن نقشه خانه و متراژ اتاق پذیرایی، اقدام به خرید می‌کنید. اندازه مبل یکی از اساسی ترین ملاک‌هایی است که نباید به سادگی از آن رد شوید. دقیق بودن هیچ اشکالی ندارد؛ خانه را به خوبی اندازه بگیرید و حتی محل قرار گرفتن مبل را با یک تکه چسب کاغذی مشخص کنید. این به شما کمک می‌کند تصور بهتری از چیدمان خانه داشته باشید. غیر از مبل‌ها، به تکه‌ها و اقلام مختلفی مثل میز عسلی یا میز کنسول چوبی که قرار است در اتاق پذیرایی بگذارید، فکر کنید و اندازه شان را در نظر بگیرید.

راحتی تردد در خانه

هرچند این موضوع تا حدی به انتخاب اندازه مناسب مبل برای خانه مربوط می‌شود، اما شکل قرارگیری اجزای مختلف هم روی حرکت در خانه و عبور از میان مبل‌ها تاثیر دارد. بعضی از طراحان داخلی قاعده ای را ملاک قرار می‌دهند. گفته می‌شود بعد از اینکه محل مناسبی برای کاناپه مشخص کردید، میز جلو مبلی را با آن میزان کنید؛ بهتر است این میز چیزی بین 40 تا 45 سانتیمتر با کاناپه فاصله داشته باشد. حالا سایر تکه‌ها را براساس فضای خالی موجود، قرار دهید. البته این فقط یکی از روش‌هاست و طبیعتا راه‌های دیگری هم وجود دارد. حرف اصلی این است که طوری مبلمان را بچینید که حرکت بین آن و نشست و برخاست راحت باشد و ضمنا زیبایی چیدمان هم حفظ شود.

از جزئیات غافل نشوید

اقلام کوچکی که شاید از نظرتان کم اهمیت باشد و در دید کلی شما از خانه به چشم نیاید، در چیدمان و تزئین نقش دارند. برای مثال، قالیچه یا تکه فرش‌های کوچک می‌توانند مهمان‌ها را به سمت اتاق نشیمن دعوت کنند. پیشنهاد می‌شود چند کوسن به مبل‌ها اضافه کنید؛ اینها باعث می‌شوند مهمان شما احساس راحتی بیشتری داشته باشد. اقلام دیگری نظیر کتاب، آثار هنری و گلدان‌ها رنگ و بوی دیگری به خانه می‌دهند و وجهی از شخصیت شما را به نمایش می‌گذارند. حین انتخاب گیاه و کتاب و تابلوی اتاق نشیمن این موضوع را مدنظر قرار دهید که این اقلام حتی می‌توانند بیانگر دیدگاه شما باشند.

صندلی اضافه

تعداد مبل‌ها بر اساس میزان فضا، تعداد ساکنان خانه و مهمان‌های احتمالی در نظر گرفته می‌شوند، اما وقتی تعداد افراد از حد انتظار کمی‌بالاتر برود، حالت ناخوشایندی پیش می‌آید. پس فارغ از مبلمانی که دارید، یک صندلی هم تهیه کنید؛ این صندلی ناهار خوری هم جلوه بهتری به طراحی و چیدمان خانه شما می‌دهد و هم در مواقع لزوم بسیار کاربردی خواهد بود. شاید شما هم شاهد این اتفاق بوده اید که وقتی فقط یک مهمان دیگر به جمع اضافه شده، احساس معذب بودن دست می‌دهد. ضمن اینکه وقتی مهمانی ندارید، می‌توانید صندلی را کنار میز اپن آشپزخانه یا میز بار بگذارید که نمای بهتری هم به این بخش از خانه می‌دهد.

تلویزیون مرکز خانه نیست

درست است که در بخش ابتدایی گفتیم می‌توانید تلویزیون را نقطه کانونی در نظر بگیرید (که عمده مردم هم همین کار را می‌کنند) اما در عین حال باید توجه داشته باشید که اتاق پذیرایی صرفا برای تماشای تلویزیون نیست. بعضی از چیدمان‌ها به شکلی هستند که کاربردهای دیگر اتاق نشیمن را نادیده می‌گیرند. برای مثال مبل‌ها را طوری می‌چینند که افراد نمی‌توانند به خوبی با هم ارتباط چشمی‌برقرار کنند و حرف بزنند. یا اینکه خوردن میوه و تنقلات در این اتاق را که بسیار هم رایج است، در نظر نمی‌گیرند و به همین خاطر یا میزها در جای درستی نیستند یا فاصله بین اجزای مبلمان بیش از حد معمول می‌شود.

اندازه فرش

نامرتبط نیست. یکی از اشتباه‌های متداول، انتخاب فرش خیلی بزرگ یا خیلی کوچک است که اولی باعث کمرنگ شدن زیبایی و هماهنگی می‌شود و دومی‌خانه و اتاق را کوچکتر از آنچه هست، نشان می‌دهد. چه اندازه ای مناسب است؟ کارشناسان طراحی داخلی می‌گویند اگر مبل شما کنار دیوار قرار ندارد، باید هر چهار پایه مبل روی فرش باشد و حاشیه ای هم برای آن در نظر بگیرید. اگر نمی‌دانید فرشتان کوچک است یا نه، ببینید که آیا یک میز عسلی یا چای خوری روی آن جا می‌گیرد یا نه؛ اگر جوابتان مثبت است اندازه اش کوچک است.

روشنایی اتاق خواب

می‌دانید که هرچه محیط تاریکتر شود آن اتاق هم کوچکتر نشان داده می‌شود. پس برای بزرگ به نظر رسیدن هر محیطی، باید از نور و روشنایی به خوبی بهره برد. عده ای گمان می‌کنند با یک لوستر که چند چراغ دارد مشکل کاملا برطرف می‌شود در حالی که معمولا اینطور نیست. موضوع این است که این چراغ‌ها از یک منبع منتشر می‌شوند و به گوشه و کناره‌های خانه نمی‌رسند. برای برطرف کردن این مشکل، از نورهای دیگر کمک بگیرید؛ برای مثال، چراغ داخل ویترین را روشن کنید و چراغ‌های سقفی کار بگذارید (بعضی از خانه‌ها خودشان چنین امکانی دارند.) نکته دیگر درباره روشنایی، نیاز شماست؛ میزان روشنایی کسی که در اتاق خیاطی می‌کند و کتاب می‌خواند با روشنایی اتاقی که میز گیمینگ دارد، متفاوت است.

صندلی لازم نیست!

میز ایستاده که برای کار کردن با آن نیازی به صندلی ندارید، جزو مدل‌هایی بسیار مدرن و امروزی است. می‌گوییم مدرن چون هم شکل و طرح ساده‌ای دارند و هم برای صرفه جویی در فضا مناسب هستند. به طور معمول جای کمی‌را اشغال می‌کنند و در هر گوشه‌ای از خانه می‌توانند قرار بگیرند. هرچند معمولا می‌توان آن‌ها را پایین آورد و به شکل نشسته و روی صندلی پشت این میزها کار کرد، اما در اصل برای حالت ایستاده در نظر گرفته شده‌اند. مدل‌های مختلفی از این طرح وجود دارد اما اغلب بدون کشو و جایی برای نگهداری وسایل شخصی هستند. شما حتی می‌توانید رایانه تان را روی آن بگذارید و به جای خرید میز کامپیوتر از همین مدل استفاده کنید. انتخاب این مدل بستگی به توقع و انتظار شما از میز دارد.

میزی برای نوشتن

میز تحریر از روزگار قدیم همراه ما بوده و در مقاطع مختلف تحصیلی و حتی کاری از آن استفاده کرده ایم؛ چه آن زمان که دانش آموز بودیم چه وقتی که دانشجو شدیم و چه موقعی که در خانه کار می‌کردیم. آن میزی که اول صحبتم گفتم و مربوط به انیمیشن «بچه‌های مدرسه والت» می‌شد همین میز بود، البته از مدل کلاسیکش. در نتیجه اگر کار و فعالیت شما با نوشتن در ارتباط است، باید به فکر خرید میز تحریر باشید. مدل‌های MDF این میزها با استقبال بسیار خوبی مواجه شده و طرح‌های متنوعی هم وجود دارد که کار شما را در انتخاب راحت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *