ایتالیا, گردشگری

هر آنچه باید درباره ایتالیا بدانید

از آنجایی که با نزدیک شدن به تعطیلات سال نوی میلادی ایرانیان بسیاری علاقمند به خرید تور ایتالیا و سفر به اروپا هستند در اینجا بیشتر با این دیار دوست داشتنی آشنا خواهیم شد تا خریداران تور اروپا با دید بازتری اقدام به سفر نمایند. ایتالیا، کشوری در جنوب اروپای مرکزی، که شبه جزیره‌ای را اشغال می‌کند که در اعماق دریای مدیترانه قرار دارد. ایتالیا شامل برخی از متنوع ترین و دیدنی ترین مناظر روی زمین است و اغلب به عنوان کشوری به شکل چکمه توصیف می‌شود. در بالای عریض آن کوه‌های آلپ قرار دارند که در میان ناهموارترین کوه‌های جهان هستند. مرتفع‌ترین نقاط ایتالیا در امتداد قله‌های مونت روزا در سوئیس و در امتداد مون بلان که قله‌های فرانسه به چشم می‌خورند به همین خاطر امکان خرید تورهای ترکیبی این دو کشور از ایران وجود دارد به عبارت دیگر می‌توانید تور فرانسه و ایتالیا را با یکبار پرداخت هزینه ببینید. کوه‌های آلپ غربی مشرف به چشم‌اندازی از دریاچه‌های آلپ و دره‌های حکاکی‌شده با یخچال است که تا رودخانه پو و پیمونت کشیده شده‌اند. توسکانی، در جنوب منطقه سیسالپین، شاید شناخته شده ترین منطقه این کشور باشد. از رشته کوه‌های آلپ مرکزی، که در طول کشور امتداد می‌یابد، رشته کوه آپنین بلند به چشم می‌خورد که در نزدیکی رم گسترده می‌شود و تقریباً تمام عرض شبه جزیره ایتالیا را پوشش می‌دهد. در جنوب رم، آپنین‌ها باریک شده و توسط دو دشت ساحلی وسیع احاطه شده اند، یکی رو به دریای تیرنین و دیگری به دریای آدریاتیک. بخش اعظم زنجیره آپنین پایینی نزدیک به بیابان است و میزبان طیف وسیعی از گونه‌هایی است که به ندرت در سایر نقاط اروپای غربی دیده می‌شود، مانند گراز وحشی، گرگ، خرس و خرس. آپنین جنوبی نیز از نظر تکتونیکی ناپایدار است، با چند آتشفشان فعال، از جمله وزوویوس، که هر از گاهی خاکستر و بخار را به هوا در بالای ناپل و خلیج پراکنده جزیره اش می‌ریزد. در انتهای کشور، در دریای مدیترانه، جزایر سیسیل و ساردینیا قرار دارند.

تاریخ و فرهنگ ایتالیا

در طول بیش از 3000 سال، تاریخ ایتالیا با دوره‌هایی از اتحاد موقت و جدایی طولانی، درگیری‌های بین‌جمعی و امپراتوری‌های شکست خورده رو به رو است. اکنون بیش از نیم قرن است که ساکنان ایتالیا در آرامش و از استاندارد بالای زندگی و فرهنگ بسیار توسعه یافته برخوردار هستند.
این در حالی است که سابقه باستان‌شناسی آن به ده‌ها هزار سال پیش بازمی‌گردد، تاریخ ایتالیا با اتروسک‌ها آغاز می‌شود، تمدنی باستانی که بین رودخانه‌های آرنو و تیبر برخاسته است. اتروسک‌ها در قرن سوم قبل از میلاد توسط رومیان که به زودی به قدرت اصلی در دنیای مدیترانه تبدیل شدند و امپراتوری آنها از هند تا اسکاتلند در قرن دوم پس از میلاد امتداد داشت، جایگزین شدند. آن امپراتوری به ندرت امن بود، نه تنها به دلیل عدم تمایل مردم به حکومت آنان، بلکه به دلیل جنگ قدرت بین جناح‌های سیاسی رومی‌رقیب، رهبران نظامی، خانواده‌ها، گروه‌های قومی‌و مذاهب. امپراتوری روم در قرن پنجم میلادی پس از تهاجمات وحشیانه متوالی که از طریق آن هون‌ها، لومباردها، استروگوت‌ها و فرانک‌ها – که عمدتاً رعایای قبلی روم بودند – بخش‌هایی از ایتالیا را تصرف کردند، سقوط کرد. حکومت به سطح دولت-شهر واگذار شد، اگرچه نورمن‌ها در قرن یازدهم موفق به ایجاد یک امپراتوری متوسط در جنوب ایتالیا و سیسیل شدند. بسیاری از این دولت‌شهرها در دوران رنسانس شکوفا شدند، دورانی که با پیشرفت‌های فکری، هنری و تکنولوژیکی و همچنین با جنگ وحشیانه بین دولت‌های وفادار به پاپ و وفادار به امپراتوری مقدس روم مشخص شد.

اتحاد ایتالیا

اتحاد ایتالیا در قرن 19 اتفاق افتاد، زمانی که یک انقلاب لیبرال ویکتور امانوئل دوم را به عنوان پادشاه منصوب کرد. در جنگ جهانی اول، ایتالیا در کنار متفقین جنگید، اما تحت حکومت رهبر فاشیست بنیتو موسولینی، در جنگ جهانی دوم علیه قدرت‌های متفقین بود. از پایان جنگ جهانی دوم تا اوایل دهه 1990، ایتالیا دارای سیستم چند حزبی بود که تحت سلطه دو حزب بزرگ بود: حزب دموکرات مسیحی و حزب کمونیست ایتالیا. در اوایل دهه 1990، سیستم حزبی ایتالیا دستخوش دگرگونی بنیادین شد و مرکز سیاسی فروپاشید و قطبی شدن طیف حزب راست-چپ باقی ماند که شکاف شمال-جنوب را در تضاد شدیدتر قرار داد و رهبران سیاسی مانند سیلویو، غول رسانه ای را به وجود آورد.

اگر تمایل دارید که همه روزه از راهنمای رایگان سفر به تمامی‌کشورهای اروپا مطلع شوید وبسایت پیش رو را از دست ندهید: https://www.npk.ir/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *