آموزش, مشاوره تحصیلی

موفقیت در زیست کنکور

زیست کنکور یکی از مهم‌ترین بخش‌های کنکور تجربی است. اگر بتوانید از پس این درس بربیایید و درصد بالایی را کسب کنید به‌راحتی می‌توانید در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی قبول شوید. یکی از سوالات رایج در بین داوطلبان کنکور این است که چگونه می‌توانم در زیست کنکور موفق شوم؟ اگر نمی‌دانید چگونه باید زیست شناسی را مطالعه کنید تا بتوانید درصد بالایی از سوالات کنکور را پاسخ دهید با ما همراه باشید تا شما با روش صحیح خواندن این درس آشنا کنیم.

انتخاب بهترین منبع مطالعاتی

متاسفانه برخی از داوطلبان کنکور به جای خواندن دقیق کتاب زیست، سراغ موسسات مختلف و کتاب‌های کمک آموزشی می‌روند. شما باید در ابتدا کتاب زیست‌شناسی را دقیق و خط به خط مطالعه کنید. ممکن است از نظر شما یک بخش مهم به نظر نرسد ولی طراحان سوال مثل شما فکر نمی‌کنند. از نکات ریز و تصاویر موجود در کتاب زیست، ساده عبور نکنید. بهترین منبع مطالعاتی برای زیست کنکور همین کتاب درسی است. زمانی که شما به صورت عمیق و مفهومی‌این درس را مطالعه کنید، مطمئن باشید هر نوع سوالی را می‌توانید به راحتی جواب دهید.

مرورهای متوالی را فراموش نکنید

یکی از نکات کلیدی برای موفق شدن در زیست کنکور، مرور کردن متوالی مطالب زیست شناسی است. مطمئنا با یک دور خواندن کتاب نمی‌توانید نتیجه قابل قبولی را کسب کنید. روش مرور کردن صحیح به این صورت است زمانی که یک بخش را مطالعه کردید چند دقیقه به ذهن‌تان استراحت بدهید و دوباره سراغ  مطلب خوانده شده رفته و آن را مرور کنید. روز بعد هم دوباره مطالب همان بخش را مطالعه و مرور سوم را در هفته بعد انجام دهید. هم‌چنین زمانی که یک فصل جدید را شروع می‌کنید حتما باز هم سراغ مطالب قبلی بروید. در اصل شما باید آنقدر مطالب خوانده شده را مرور کنید که به قول معروف ملکه ذهن‌تان شوند.

یادگیری مفهومی‌و عمیق

برای اینکه بتوانید در زیست کنکور درصد بالایی کسب کنید حتما باید به صورت عمیق و مفهومی‌این درس را مطالعه کنید. داوطلبانی که به صورت سطحی زیست‌شناسی را می‌خوانند؛ نمی‌توانند پاسخ صحیح را در بین گزینه‌های آزمون سراسری پیدا کنند. تمام جملات کتاب را با دقت بخوانید و تا زمانی که مفهوم آن را متوجه نشدید از آن رد نشوید. مطالب را به هم ربط داده و نکات مهم را دسته‌بندی کنید. زمانی که شما این درس را به صورت عمیق مطالعه کنید به راحتی می‌توانید مباحث را تجزیه و تحلیل کنید.

خودتان را جای طراح سوالات زیست شناسی قرار دهید

خودتان را جای طراح سوالات زیست کنکور قرار داده و ببینید کدام بخش کتاب دارای مطالب مهم‌تری هستند. اگر توانستید سوالات خوبی برای خودتان طراحی کنید یعنی مطالب را به صورت عمیق و مفهومی‌یاد گرفته‌اید. اگر می‌خواهید جای طراح سوال باشید باید مثل آن‌ها فکر کرده و نکاتی را پیدا کنید که کمتر کسی به آن‌ها توجه می‌کند.

تجزیه و تحلیل سوالات تستی

سوالات زیست کنکور و کتاب‌های کمک آموزشی را تجزیه و تحلیل کرده و نکات مهم آن را یادداشت کنید. سوالاتی که جواب آن‌ها را نمی‌دانید یا پاسخ اشتباه به آن‌ها دادید را علامت بزنید و بعداً دوباره مرور کنید‌. تست‌هایی که نکات مهمی‌دارند را مشخص کرده و قسمت مربوط به آن را در کتاب درسی دوباره مطالعه کنید.

زمانی زیادی را به زیست شناسی اختصاص دهید

زیست شناسی یکی از دروس مهم برای کنکور تجربی است که با داشتن ضریب دوازده بیشترین تاثیر را برای قبولی در رشته‌های برتر دارد‌. پس اگر می‌خواهید در آزمون سراسری درصد بالایی از این درس را کسب کنید باید حداقل دو ساعت در روز را صرف مطالعه این درس کنید.

بودجه بندی زیست کنکور

حتما در زمان مطالعه به بودجه بندی زیست کنکور توجه کنید. طبق بودجه بندی، بیشترین سوالات زیست کنکور مربوط به پایه دهم و یازدهم است. هم‌چنین اینکه بدانید کدام فصل‌ها از هر پایه اهمیت بیشتری دارند به شما کمک می‌کنند که تمرکز بیشتری روی آن‌ها داشته و نتیجه بهتری در کنکور بدست بیاورید.

 استفاده از جعبه لایتنر

توجه داشته باشید شما علاوه بر یادگیری عمیق، نیاز به حفظ و مرور کردن مطالب نیز دارید. جعبه لایتنر یکی از بهترین روش‌ها برای حفظ کردن مطالب زیست کنکور است. شما با کمک جعبه لایتنر می‌توانید مطالب را از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت خود منتقل کنید. بسیاری از داوطلبان به خاطر فراموش کردن مطالب، درصد زیادی از سوالات آزمون سراسری را نمی‌توانند جواب بدهند ولی با این روش می‌توانید این مشکل را حل کنید.

انتخاب  درست کتاب آموزشی

متاسفانه برخی از کتاب‌های آموزشی آنقدر حجیم هستند که فقط وقت داوطلبان را هدر می‌دهند. هم‌چنین برخی  دیگر هم آنقدر به نکات پرتی اشاره کرده‌اند که بیشتر آدم را گیج می‌کنند. در زمان خرید کتاب آموزشی حتما به دنبال منبع معتبر بروید تا بتوانید بیشترین بهره را از آن ببرید. شما با خواندن یک کتاب آموزشی خوب و مفید می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان بیشترین نکات و اطلاعات را بدست بیاورید.

کلام آخر

همان‌طور که مطالعه کردید شما با خواندن عمیق، مرور و حفظ کردن مطالب زیست کنکور می‌توانید درصد بالایی از سوالات را جواب داده و در رشته موردعلاقه خود قبول شوید. برای اینکه بتوانید بیشترین درصد را از زیست کنکور کسب کنید مطمئنا نیاز به یک برنامه‌ریزی دقیق دارید. نکته زیست یکی از معتبرترین مراجع آموزشی است که به شما کمک می‌کند که بتوانید دروس تخصصی کنکور تجربی از جمله زیست کنکور را به سبکی ساده و نوین یاد بگیرید. برای بازدید لطفاً به آدرس زیر مراجعه کنید:

https://noktezist.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *