حیوانات

مهمترین نکاتی که باید در تغذیه انواع طوطی سانان در نظر بگیرید

طوطی از جمله پرندگان باهوش و بامزه است که به جهت تنوعی که در نژاد خود دارد، بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. این پرنده، بسیار به تغذیه خود و حتی نوع ظرف انتخابی برای سرو آن حساس است. از این رو اگر شکل غذا و نحوه پذیرایی، باب میلش نباشد ممکن است حتی به غذا لب هم نزند. اهمیت توجه به غذای طوطی موجب شد تا تصمیم بگیریم به بررسی برخی از مهمترین نکات در تغذیه طوطی سانان بپردازیم. برای آگاهی از این نکات تنها کافی است تا با ما در ادامه این مطلب همراه شوید.

برای غذا دادن به طوطی یک ظرف مناسب را انتخاب کنید

انتخاب یک ظرف رنگی با دسترسی آسان که به پرنده امکان بدهد بدون سختی از آن غذا بردارد، بسیار مهم است. همینطور شکل متفاوت ظرف در صورتی که کنجکاوی پرنده را برانگیزد نیز می‌تواند در افزایش اشتهای طوطی موثر باشد. فراموش نکنید که انواع طوطی سانان علاقه بسیاری به بازی و حل معما دارند. از این رو می‌توانید از این راه علاوه بر تغذیه، برای سرگرم کردن آنها نیز استفاده کنید.

همراهی و معاشرت با پرنده خود را فراموش نکنید

طوطی‌ها دوست دارند تا غذایشان را در کنار شما میل کنند. بنابراین بهتر است به هنگام تغذیه طوطی خود، او را همراهی کنید. برای این کار می‌توانید مکانی خارج از قفس را برای غذا دادن به طوطی خود انتخاب کنید. مثلاً یک روزنامه را روی کابینت پهن کنید و ظرف غذای طوطی را روی آن قرار دهید. همینطور با خوردن چند دانه آجیل یا شکاندن چند عدد تخمه در کنار پرنده خود می‌توانید حس صمیمیت بیشتری را در او ایجاد کرده و طوطی را متوجه همراهی در غذا خوردن نمایید.

رژیم غذایی را با توجه به نژاد طوطی خود تنظیم نمایید

تقریباً همه طوطی‌ها به خوردن دانه‌های روغنی به ویژه تخمه آفتابگردان علاقه نشان می‌دهند. با این حال فراموش نکنید که برای تهیه یک رژیم غذایی مناسب باید به تفاوت‌های نژادی در این پرندگان توجه کنید. به طور مثال اگر از یک شاه طوطی نگهداری می‌کنید می‌توانید از کمی‌لبنیات در رژیم غذایی پرنده خود استفاده کنید. در حالی که که کاسکوها به خوردن آجیل خام علاقه بیشتری نشان می‌دهند و حدود 60 درصد از رژیم غذایی آنها باید از دانه‌های روغنی تشکیل شده باشد.

دور غذاهای ممنوعه را خط بکشید

همیشه توجه داشته باشید که غذاهای حاوی ادویه جات و غذاهای سرخ شده نباید در رژیم غذایی و غذای طوطی وجود داشته باشند. همچنین موادی مانند الکل، کافئین، آووکادو، شکلات، لبنیات و هسته میوه‌ها نیز برای طوطی‌ها سمی‌بوده و نباید به خوردشان داده شوند. همینطور فراموش نکنید که مصرف بیش از اندازه تخمه آفتابگردان می‌تواند سبب بروز بیماری‌های کبدی در طوطی سانان شود. از این رو هرگز غذای طوطی خود را محدود به یک نوع ماده غذایی نکنید و از مکمل‌ها در این زمینه کمک بگیرید. برای تهیه انواع مکمل غذایی و غذای طوطی می‌توانید به دانه مارکت، اولین فروشگاه آنلاین غلات ارگانیک مراجعه نمایید.

گوشت و لبنیات را فراموش نکنید

همانطور که گفتیم رژیم غذایی را باید با توجه به نژاد طوطی خود تنظیم نمایید. از این رو اگر طوطی شما قادر به خوردن لبنیات و گوشت است بهتر است این موادغذایی را نیز جهت تامین پروتئین در غذای طوطی خود بگنجانید. البته فراموش نکنید که از گوشت و لبنیات باید به مقدار محدود در رژیم غذایی پرنده خود استفاده نمایید. همچنین از خوراندن مرغ خام به طوطی خود خودداری کنید و آن را پس از پختن به صورت خرد شده به غذای او اضافه نمایید.

برای طوطی خود لقمه بگیرید

جالب است بدانید که طوطی‌ها به خوردن نان گندم علاقه نشان می‌دهند. از این رو هر از چند گاهی می‌توانید موادغذایی را در تکه‌های بسیار کوچک نان قرار داده و برای طوطی خود لقمه بگیرید. البته توجه داشته باشید که این لقمه باید بسیار کوچک بوده و همینطور ضخیم نباشد تا طوطی به راحتی بتواند آن را بخورد. این کار علاوه بر اینکه موجب تنوع در رژیم غذایی طوطی شما می‌شود، حس همراهی و صمیمیت را نیز در پرنده تقویت می‌کند.

قفس طوطی خود را با غذا تزئین کنید

اگر طوطی شما در خوردن سبزیجات بد قلقی می‌کند می‌توانید با آویزان کردن فلفل دلمه، کدو و هویج از میله‌ها، قفس او را تزئین کنید. این کار موجب می‌شود تا اشتها و حس کنجکاوی طوطی شما تحریک شده و برای سرگرمی‌هم که شده، نوکی به این موادغذایی بزند.

در پایان یادآور می‌شویم که انواع غذای طوطی نظیر آجیل و دانه‌های روغنی مورد نیاز خود را بهتر است به صورت ارگانیک و از فروشگاه‌های معتبر خریداری نمایید. این محصولات در فروشگاه‌هایی نظیر دانه مارکت به صورت کاملاً بهداشتی تهیه شده و طبق اصول و استانداردهای خاص، بسته بندی می‌شوند. از این رو اگر به مقدار کافی در یک برنامه غذایی مناسب قرار بگیرند، می‌توانند سلامت پرنده شما را تضمین کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *