گردشگری

فاصله ایران تا نجف

اگر به قصد زیارت عازم نجف اشرف هستید، حتماً می‌خواهید فاصله دقیق ایران تا نجف را بدانید. البته همان طور که می‌دانید اگر اقدام به خرید بلیط تهران نجف کرده باشید یا اینکه در پرواز مشهد نجف شرکت کنید، فاصله متفاوتی را در سفر خواهید بود. ایران کشور پهناوری است.

به همین خاطر فاصله نجف تا شهرهای مختلف، متفاوت خواهد بود. البته تمامی‌شهرهای ایران نیز پرواز مستقیم به نجف برگزار نمی‌کنند. همچنین برخی افراد تصمیم می‌گیرند تا از روش‌های مختلف همانند روش زمینی به نجف سفر کنند. پس در این مقاله با ما همراه باشید تا همه چیز را دباره فاصله ایران تا نجف بدانید.

فاصله ایران تا نجف

همان طور که اشاره کردیم، ایران کشور گسترده‌ای است. به همین خاطر فاصله شهرهای مختلف ایران تا نجف نیز با هم متفاوت خواهند بود. عراق در بخش غربی کشور قرار دارد. به همین خاطر شهرهای غربی کشور به سرعت می‌توانند خودشان را به نجف برسانند. در عین حال شهرهایی که در بخش شرقی کشور قرار دارند، فاصله بیشتری را باید تا رسیدن به نجف اشرف طی کنند.

البته این فاصله باعث نشده تا هیچکس از طولانی بودن راه گلایه کند و همه به عشق حضرت علی (ع) عازم سفر نجف می‌شوند. برای آنکه بتوانیم درباره فاصله ایران تا نجف به‌خوبی صحبت کنیم، باید مقاله را به دو بخش مختلف مرز زمینی و مرز هوایی تقسیم کنیم. پس در ابتدا درباره مرز زمینی و سپس درباره مرز هوایی صحبت خواهیم کرد.

سفر به‌صورت زمینی

در سفر زمینی، معمولاً مسافارن ابتدا خودشان را به مرز مهران می‌رسانند. مرز مهران پرترددترین و بهترین مرز زمینی بین ایران و عراق به حساب می‌آید. از مرز مهران تا نجف 303 کیلومتر فاصله است. به‌صورت کلی در صورتی که از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنید و با سرعت متعادل به‌سمت نجف برانید، حدود 4 الی 5 ساعت از مرز مهران در مسیر خواهید بود.

این زمان برای حرکت با اتوبوس نیز بین 5 الی 6 ساعت متغیر خواهد بود. البته در نظر داشته باشید که چک کردن پاسپورت و عبور از مرز نیز مدتی طول می‌کشد. همچنین در برخی مواقع، مرز مهران را به‌صورت موقتی می‌بندند و پس از آن دوباره باز می‌کنند. پس بهتر است حتماً بین 1 الی 2 ساعت زمان توقف در مرز مهران را نیز به زمان سفرتان اضافه کنید.

اگر بخواهید از مرز خسروی برای دسترسی به نجف استفاده کنید، باید فاصله‌ای حدود 380 کیلومتر را در مسیر باشید. این مسیر طولانی‌تر از مسیر مهران است و با خودروی سواری بین 5 الی 6 ساعت در راه خواهید بود. معمولاً اتوبوس‌ها به ندرت از این مرز استفاده می‌کنند. از مرز شلمچه تا نجف نیز حدود 460 کیلومتر راه است که بدترین مسیر برای سفر به نجف به‌صورت زمینی محسوب می‌شود. پس در صورتی که به‌صورت زمینی سفر می‌کنید، بهتر است اقدام به خرید بلیط تهران نجف به شکلی کنید که از مرز مهران عبور کند. البته چه بلیط تهران به نجف چه بلیط مشهد نجف معمولاً از مرز مهران عبور می‌کند. این روش سفر بهترین و سریع‌ترین روش سفر زمینی به نجف اشرف است.

حالا که فاصله مرزهای مختلف تا نجف را می‌دانید، فقط کافیست تا فاصله شهری که از آن عازم سفر هستید را تا مهران، شلمچه یا مرز خسروی در نظر بگیرید و به فاصله‌ای که اعلام کردیم اضافه نمایید. به این ترتیب می‌توانید فاصله خودتان را از شهر مبدأ تا نجف بیابید.

فاصله هوایی

فاصله هوایی با فاصله زمینی متفاوت است. در سفر هوایی دیگر نیازی نیست تا از پیچ و خم جاده عبور کنید. پرواز کاملاً مستقیم است. به همین خاطر تهران به‌صورت هوایی 768 کیلومتر تا نجف فاصله دارد. این در حالی است که به‌صورت زمینی، تهران تا مهران 766 کیلومتر فاصله دارد و از مهران باید 300 کیلومتر در راه باشید. پس می‌توان گفت که فاصله هوایی حدود 300کیلومتر کمتر از فاصله زمینی است.

پس اگر اقدام به خرید بلیط تهران نجف کرده‌اید، باید حدود 1000 کیلومتر معادل یک سفر 2 ساعت و نیمه در راه باشید. همچنین اگر مشهد را به‌عنوان نمادی از شهرهای شرقی کشور و در فاصله دور از نجف انتخاب کنید، با خرید بلیط مشهد نجف حدود 1500 کیلومتر معادل 3 الی 4 ساعت در مسیر خواهید بود. همان طور که انتظار دارید، قیمت پرواز از مشهد بیشتر از تهران خواهد بود. البته عوامل دیگری همانند نوع ایرلاین و خدمات یا زمان سفر نیز بر قیمت بلیط تأثیرگذار هستند.

در نهایت می‌توان گفت که همه‌روزه چندین و چند پرواز از شهرهای مختلف کشور، ایران را به مقصد نجف اشرف ترک می‌کنند. به همین خاطر می‌توانید در هر لحظه یک پرواز مناسب با بودجه خودتان پیدا کنید. همچنین در نظر داشته باشید که سفر زمینی به نجف، به‌مراتب کم‌هزینه‌تر از سفر هوایی خواهد بود؛ اما ممکن است طول مسیر شما را آزار دهد و سفر را به سفری خسته‌کننده تبدیل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *