خودرو

راهنمای انتخاب لاستیک برای سمند

سمند یکی از خودروهای ساخت ایران و البته در ردیف پرمصرف ترین خودروهای بازار ایران می‌باشد. حال اگر خودروی شما سمند می‌باشد و به تازه گی متوجه این مسئله شدید که وقت آن شده تا لاستیک‌های ماشین خود را عوض کنید شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد, که چه لاستیکی مناسب خودروی شما می‌باشد و در زمان خرید لاستیک چه مواردی را باید در نظر داشته باشم. از اینرو, در ادامه این مطلب قصد داریم تا به معرفی لاستیکهای مناسب سمند بپردازیم.

نکته اولی که در زمان خرید لاستیک سمند باید در نظر داشته باشید اینست که بدانید که سایز لاستیک ماشین شما چیست. در این رابطه بهتر است بدانید که, لاستیک خودرو‌های مختلف براساس سایز طبقه بندی می‌شوند و هر خودرو یک سایز لاستیک استاندارد یا فابریک در زیر خود جای می‌دهد. همچنین, تولیدکنندگان خودرو در کشورهای مختلف براساس وزن ماشین, سرعت ماشین و ابعاد آن اقدام به انتخاب یک لاستیک مناسب برای خودروی مورد نظر می‌کنند که خودرو سمند نیز از این قاعده مستثنی نیست.

با توجه به مطلب فوق, لاستیک فابریکی که از سوی گروه ایران خودرو در  زیر سمند قرار می‌گیرد, لاستیک به سایز 185/65R15 می‌باشد که این عدد بروی دیواره لاستیک مورد نظر حک شده است و کافیست تا شما به دیواره لاستیک خود نگاهی بیندازید تا این عدد را مشاهده کنید. لازم است که بدانید که هر یک از این اعداد و حروف درج شده بعنوان سایز لاستیک بیانگر یکی از مشخصه‌های لاستیک مورد نظر می‌باشد که در زیر به معرفی هر یک از این مشخصات می‌پردازیم:

1- 185 : این عدد بیانگر پهنای لاستیک مورد نظر برحسب میلیمتر می‌باشد. یعنی پهنای لاستیک سمند 18.5 سانتیمتر می‌باشد.

2- 65: این عدد به اصطلاح به ضریب منظر لاستیک مشهور می‌باشد. حاصلضرب این عدد در پهنای لاستیک ارتفاع فاق لاستیک را نشان می‌دهد.

3- R: این حرف لاتین بیانگر این مسئله می‌باشد که ساختار لاستیک از نوع رادیال می‌باشد و مربوط به روش ساخت لاستیک می‌باشد.

4- 15: عدد 15 بیانگر سایز رینگ خودروی سمند برحسب واحد اینچ می‌باشد.

حال کافیست که در زمان خرید لاستیک برای خودروی خودتان این سایز لاستیک را به فروشنده لاستیک بگوئید تا از قیمت لاستیک سمند از برندهای مختلف ایرانی و خارجی مطلع شوید.

البته طراحی خودروی سمند به گونه ای می‌باشد که فضای زیادی در زیر ماشین برای قرار دادن لاستیک, در نظر گرفته شده است به گونه ای که شما می‌توانید از لاستیک با پهنای بیشتر نیز در زیر سمند استفاده کنید. بعنوان مثال لاستیک با سایز 205/60R15 که به اندازه 2 سانت از لاستیک فابریک بزرگتر می‌باشد جزء لاستیک‌های پرمصرف برای سمند می‌باشد. لازم بذکر است که هر چه پهنای لاستیک بیشتر باشد تعادل خودرو در سرعتهای بالا بیشتر می‌باشد.

نکته دیگری که در زمان خرید لاستیک بهتر است تا بدان توجه کنید, تاریخ تولید لاستیک می‌باشد. تاریخ تولید لاستیک عموما بروی دیواره لاستیک و در داخل یک کادر بیضی شکل بصورت یک عدد چهار رقمی‌برحسب تاریخ میلادی بروی لاستیک حک می‌شود, که دو عدد اول آن بیانگر هفته تولید لاستیک و دو عدد دوم بیانگر سال تولید لاستیک می‌باشد. بعنوان مثال عدد 4920 بیانگر این مسئله می‌باشد که لاستیک مورد نظر در هفته 49 ام سال 2020 تولید شده است. یا عدد 0521 بیانگر اینست که لاستیک مورد نظر هفته 5 ام سال 2021 تولید شده است.

به طور کلی اگر قصد تعویض لاستیک سمند را دارید بهتر است تا موارد زیر را در نظر داشته باشید:

1- هیچ گاه از سایز لاستیک کوچکتر از لاستیک فابریک خودروی خود استفاده نکنید, این مسئله باعث آسیب به جلوبندی خودرو و کوبش خودرو می‌شود.

2- استفاده از سایزهای خیلی بزرگتر از سایز استاندارد نیز باعث گیر کردن لاستیک به گلگیر می‌شود.

3- همچنین اگر قصد تغییر سایز لاستیک خود را دارید, حتما توجه داشته باشید که هر چهار لاستیک خود را باید تعویض نمائید.

از جمله تولید کنندگان لاستیک ایرانی که برای سمند قادر به تولید لاستیک می‌باشند می‌توان به لاستیک بارز, لاستیک کویر تایر, لاستیک یزد تایر و یا دنا اشاره نمود و از میان برندهای خارجی می‌توان به لاستیک کومهو و رودستون اشاره کرد. همچنین در پایان, از شما دعوت می‌کنیم که جهت مشاهده قیمت روز انواع لاستیکهای ایرانی و خارجی به فروشگاه اینترنتی تهران تایر مراجعه نمائید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *