املاک

خرید زمین در هشتگرد

خرید زمین در هشتگرد

خرید زمین در هشتگرد

خرید زمین در هشتگرد : هشتگرد کجاست؟ منطقه‌های هشتگرد کرج و شرایط آب و هوایی یکی از شهرهای اطراف کرج که پتانسیل رشد بالایی دارد شهر هشتگرد است، که در شرق کرج و در فاصله 30 کیلومتری آن واقع شده است. دارای آثار باستانی ای مانند چال تپه و کاروانسرای عباسی است. همچنین روستاهایی مانند: فشند، بادامک، قلعه آذری از جاهای خوش آب و هوای آن است. در ایرانیجو به بررسی منطقه‌های هشتگرد، مسیر رفتن و شرایط آب و هوایی و جغرافیایی آن می‌پردازیم.

هشتگرد کجاست؟

هشتگرد مرکز شهرستان ساوجبلاغ است و در استان البرز واقع شده است.

فاصله شهر تهران تا شهر هشتگرد تقریبا ۸۰ کیلومتر می‌باشد.

فاصله شهر کرج تا شهر هشتگرد چیزی در حدود ۳۰ کیلومتر است.

مسیر دسترسی به هشتگرد قدیم و شهر جدید هشتگرد

خودروی شخصی:  آزادراه کرج- قزوین بهترین راه برای دسترسی به هشتگرد قدیم و هشتگرد جدید محسوب می‌شود. دسترسی به هر دو شهر از جاده قدیم قزوین نیز میسر است. این دو شهر از طریق زیرگذر آزادراه کرج- قزوین به یکدیگر مرتبط هستند.

قطار حومه‌ای: با استفاده از قطار حومه‌ای تهران – هشتگرد – قزوین می‌توانید خود را به هشتگرد برسانید. این قطار در مسیر ایستگاه‌های تهران، شهر قدس، کرج، هشتگرد، آبیک و قزوین حرکت می‌کند. فاصله ایستگاه راه‌آهن تهران تا ایستگاه هشتگرد کمتر از ۹۰ دقیقه است.

 

مترو: ایستگاه مترو شهر جدید هشتگرد در آزادراه کرج – قزوین و در امتداد خط پنج متروی تهران (صادقیه – گلشهر) قرار دارد؛ فاصله زمانی ایستگاه صادقیه تا این ایستگاه، حدود ۴۰ دقیقه است.

شهر هشتگرد

شهر هشتگرد در تاریخ با نام‌های اشک کرد، هشت گرت، هشت کرد و هشتجرد خوانده شده است. بنا بر نظر دکتر حکمت‌الله ملاصالحی، استاد دانشگاه تهران و عضو هیئت امنای بنیاد ایران‌شناسی، هشتگرد در اصل «اشک کرد» به‌ معنای «محل بناشده به‌وسیله اشکانیان» است و به‌مرور زمان به هشتجرد و هشتگرد تغییر یافته است.

در لغت‌نامه دهخدا آمده که هشتجرد دهی از بخش ساوجبلاغ شهرستان کرج، دارای ۸۰۹ تن سکنه است که آب آن از رود کردان تامین می‌شود و محصول عمده آن غله، صیفی، بنشن، انگور و لبنیات است؛ همچنین این منطقه امامزاده‌ای‎ با بنای قدیمی‌دارد. در کتاب فرهنگ جغرافیایی ایران مشهور به فرهنگ رزم‌آرا، شهری با نام هشتجرد در چند مورد یاد شده است.

پسوند «گرت» یا «گرد» به‌معنای «آبادی» و «دژ» در نام بسیاری از شهرها و روستاهای ایران مشاهده می‌شود. هشتگرت یا هشتگرد استان البرز، به‌معنای هشت دژ یا هشت پارچه آبادی است.

مهاجران کرد که از حومه کرمانشاه به هشتگرد آمدند، بر این نظر هستند که هشت خانواده کرد به این منطقه کوچ و آن را آباد کردند؛ از این‌رو، این محل به «هشت کُرد» معروف شد و با گذشت زمان به «هشتگرد» تغییر نام یافت.

مشاهده موارد بیشتر : خرید ویلا در هشتگرد

هشتگرد قدیم

شهر هشتگرد در شهرستان ساوجبلاغ

هشتگرد قدیم یا همان هشتگرد، مرکز شهرستان ساوجبلاغ است که در بخش مرکزی این شهرستان و در جنوب آزادراه کرج – قزوین قرار دارد. این شهر با قدمتی ۲,۲۰۰ ساله، دارای بافتی تاریخی است و در کتب و اسناد قدیمی‌از آن با نام‌های هشتگرت، هشت کرد و هشتجرد یاد شده است. مذهب تشیع دوازده امامی‌در هشتگرد قدمتی هزار ساله دارد و در تعدادی از کتب شناخته‌شده ۹۰۰ ساله، نام برخی از بزرگان شیعه آمده است.

بیشتر ساکنان شهر هشتگرد را مهاجران شهرهای کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و زنجان تشکیل می‌دهند. اهالی این شهر بیشتر به لهجه کرجی صحبت می‌کنند که از زیرمجموعه‌های فارسی طبری (مازندرانی) است و به زبان‌ تاتی نزدیکی دارد. از امکانات هشتگرد می‌توان به پارک‌ها و بوستان‌ها (پارک مادر، پارک شهرداری و…)، بیمارستان، مراکز درمانی و رستوران‌های معروف اشاره کرد. از نظر بافت شهری شهر هشتگرد را می‌توان به چند منطقه تقسیم‌بندی کرد:

منطقه جنوب غربی: شامل محله‌های کردآباد (دهکده هشتگرد) و وحدت پایین (ترک‌آباد پایین) است و بیشتر ساکنان این محله‌ها از مهاجران کردهای کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی (تکاب) و شهرستان‌های زنجان و آذربایجان شرقی (هشترود) هستند.

مناطق اطراف جاده اصلی: شامل مسجد جامع و بازارچه‌های شهر می‌شود. در این قسمت، بافت شهر منظم‌تر است و خیابان‌ها به‌صورت موازی یا منشعب از خیابان اصلی قرار دارد؛ وسعت خانه‌ها بیشتر و نقشه ساختمانی دارای کیفیت بهتری است.

خرید زمین در هشتگردمنطقه شمال: شامل شهرک ولیعصر می‌شود. در این قسمت بافت شهری به‌صورت منظم و شطرنجی است و زمین‌ها در قطعه‌های ۲۰۰ و ۲۵۰ متر مربعی به ساکنان واگذار شده است.

منطقه شمال غربی: شامل شهرک بعثت و کوثر می‌شود که نوسازترین بخش مسکونی شهر هشتگرد به شمار می‌رود. در این شهرک ساختمان‌ها بیشتر سه یا چهار طبقه با پیلوت است و توسعه شهر در حال حاضر (۱۴۰۱) به این سمت پیش می‌رود.

منطقه شرقی: شامل محله‌ والفجر، محله پارک مادر و شهرک دانش می‌شود. این محله‌ها اطراف خیابان اصلی و در سمت شرقی شهر قرار گرفته است. بیشتر ساکنان این منطقه، اهالی رزن همدان هستند که درمشاغل ساختمانی و عمرانی فعالیت می‌کنند.

منطقه جنوبی: مهم‌ترین محله این منطقه، خیابان مدرس جنوبی (دخانیات) است. قسمت پایین محله شامل باغ‌های انگور، باغ‌های شخصی ساکنان و یک کارخانه قدیمی‌دخانیات می‌شود.

منطقه غربی: شامل محله‌های سفیدارک، خیابان مصلی و طالقان محله می‌شود.

منطقه شمال شرقی: شامل سایت نوساز اداری شهر می‌شود که در مسیر توسعه شهر بسیار کارآمد بوده است.

مشاهده موارد بیشتر : خرید زمین در کردان

شهر جدید هشتگرد

آدرس: استان البرز، بخش مرکزی شهرستان ساوجبلاغ، شمال آزادراه کرج – قزوین

طرح ایجاد شهرهای جدید به‌منظور پاسخگویی به نیاز گسترده مسکن، جلوگیری از توسعه بی‌رویه شهرهای پرجمعیت، کنترل قیمت زمین و مسکن در کلان‌شهرها، ایجاد کانون‌های اشتغال و جلوگیری از پدیده حاشیه‌نشینی در اطراف شهرهای بزرگ مطرح شد و در سال ۱۳۶۸ خورشیدی، ایجاد این شهرها و مکان آن‌ها به تصویب شورای عالی شهرسازی رسید. شهر جدید هشتگرد نیز یکی از این شهرها است؛ در سال ۱۳۷۰، شورای عالی معماری و شهرسازی اجرای طرح را به شرکت عمران شهر جدید هشتگرد سپرد.

شهر جدید هشتگرد، شهری در شمال شرقی هشتگرد قدیم و دامنه جنوبی کوه‌های البرز است که در سال ۱۴۰۰ خورشیدی از شهر جدید هشتگرد به شهر جدید مهستان تغییر نام یافت. این شهر در تقسیمات کشوری، شهری مجزا از شهر قدیم هشتگرد است و در بخش مرکزی شهرستان ساوجبلاغ قرار دارد. فاصله شهر جدید هشتگرد تا هشتگرد قدیم کمتر از هفت کیلومتر، تا تهران حدود ۷۰ کیلومتر و تا شهر کرج حدود ۴۰ کیلومتر است.

شهر جدید هشتگرد شامل بخش‌ صنعتی با مساحت ۲۰۰ هکتار و بخش مسکونی با ۴۱,۰۰۰ واحد مسکن مهر، آپارتمان‌های شخصی و ویلا می‌شود. نزدیکی به شهر کرج، زمین‌های کشاورزی حاصلخیز، امکانات رفاهی شهر و راه‌اندازی خط متروی اختصاصی متصل به شبکه متروی تهران سبب جذب جمعیت و اشتغال‌آفرینی در این منطقه شده و شهر جدید هشتگرد جهت سرمایه‌گذاری در زمینه مسکن، صنعت و کشاورزی مورد توجه قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *