مهاجرت

بلوکارت اتحادیه اروپا (BlueCard)

بلوکارت اتحادیه اروپا(BlueCard) یک مجوز اقامت و کار است؛ کارت آبی فقط به نیروی کار ماهر خارج از حوزه شنگن اعطا می‌شود. در این مقاله به به صورت کامل با اینکه بلوکارت چیست و چه مزایایی دارد آشنا می‌شوید. بلوکارت آلمان بیشترین متقاضی را دارد اما امکان دریافت بلوکارت از بقیه کشورهای اروپا نیز وجود دارد. اگر مدرک تحصیلی و سابقه کاری دارید، مهاجرت کاری به آلمان یا بقیه کشورهای اروپایی امتیازهای ویژه ای برای شما خواهد داشت.

مهاجرت کاری به اروپا

به نقل از موسسه همراه(hamrahlaw.com):

مهاجرت به اروپا از طریق کار در لیست اهداف عموم مهاجران قرار دارد؛ اما به دلیل نداشتن دانش کافی از مسیر مهاجرت کاری، فرصت‌های فوق العاده ای از دست می‌رود یا اصلا دیده نمی‌شود.

تعداد زیادی از هیجان انگیزترین شهرهای جهان که فرصت‌های زیادی را برای شغل شما ارائه می‌دهند در اروپا قرار دارند. شهرهای اروپایی به دلیل تعادل بین کار و زندگی، آب و هوای متنوع، غذاهای شگفت انگیز و مکان‌های متعدد برای گردش توجه همه مردم دنیا را به خود جلب کرده اند.

اما چرا کار در آلمان و کار در اتریش محبوبیت بیشتری دارند؟

اگر مدرک دانشگاهی نداشته باشید، هر دو کشور آلمان و اتریش دوره‌های کارآموزی به نام آوسبیلدونگ ارائه می‌دهند. یعنی مهاجرت کاری با دیپلم هم ممکن است. در این دوره‌ها همزمان با یادگیری مهارت، به کار عملی نیز می‌پردازید و حقوق دریافت می‌کنید.

نام ویزای جاب سیکر را شنیده اید؟ بدون قرارداد کاری می‌توانید مهاجرت کنید. ویزای جستجوی کار به شما اجازه می‌دهد تا در کشور حضور پیدا کنید و سپس به دنبال پیشنهاد شغلی باشید. مهلت شما برای اخذ قرارداد کاری 6 ماه می‌باشد.

فارغ از موارد مذکور، کشور آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا است و فرصت‌های متعدد شغلی در کشور اتریش و آلمان وجود دارد. وقتی در کشوری با رونق اقتصادی زندگی می‌کنید، از تاثیرات مثبت آن بهره مند می‌شوید.

ضمنا اگر تخصص شما در حیطه مشاغل مورد نیاز آلمان یا اتریش باشد، تسهیلاتی برای ویزای کاری و بلوکارت نیز در نظر گرفته می‌شود.

بلوکارت چیست؟

برنامه بلوکارت اتحادیه اروپا برای تبدیل اروپا به مقصدی جذاب برای متخصصان خارج از اتحادیه اروپا طراحی شد.

کارت آبی برای کار در اروپا توسط اتحادیه اروپا در سال 2009 معرفی شد و برای اتباع کشورهای ثالثی طراحی شده است که به دلایل حرفه ای می‌خواهند به اروپا بیایند. این طرح بر اساس دستورالعمل اصلاح شده کارت آبی که در 17 مه 2021 توسط پارلمان اروپا و شورا تصویب شده است، به روز شده است.

بلوکارت برای متخصصین تحصیل کرده ارائه می‌شود. این افراد حقوق بیشتری نسبت به بقیه کارگران و کارمندان می‌گیرند. بنابراین، برای گرفتن بلوکارت باید مبلغ قرارداد کاری شما برابر با یک و نیم برابر حداقل دستمزد در زمینه کاری تان باشد. به تبع این مبلغ در هر کشور متفاوت است.

تا حدی، برنامه کارت آبی اتحادیه اروپا را می‌توان به عنوان یک سیستم مبتنی بر شایستگی در نظر گرفت. فرد شایسته کسی است که دارای مجموعه ای از مهارت‌های بسیار مورد توجه است که از طریق تجربه حرفه ای به دست آمده است یا کسی که سطح تحصیلات کافی را دریافت کرده است.

با بلوکارت اجازه کار و اقامت در 25 کشور از 27 کشور اتحادیه اروپا را خواهید داشت.

شما می‌توانید برای کارت آبی اتحادیه اروپا در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا به غیر از دانمارک و ایرلند درخواست دهید. درخواست‌ها باید در دفتر خارجی در کشور مربوطه ثبت شود. درخواست ممکن است توسط شما، کارفرما یا شرکت حقوقی شما پر شود.

حداکثر زمان پردازش برای صدور بلوکارت آلمان یا بلوکارت اتریش، 90 روز است. کارت آبی از تاریخ صدور به مدت 2 سال اعتبار دارد مگر اینکه زودتر توسط کمیسر لغو شود. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که در سابقه کیفری تغییری ایجاد شده باشد، یا کارت به حالت تعلیق درآمده باشد زیرا دارنده آن به جرمی‌استثنایی متهم شده است.

مزایای بلوکارت

بلوکارت محدود به آلمان یا اتریش نیست. در سال‌های اخیر کار در هلند نیز متقاضیان بسیاری داشته است چرا که فرصت‌های شغلی زیادی نیز در هلند وجود دارند.

پس از 18 ماه اقامت در کشوری که از آن بلوکارت را دریافت کردید، می‌توانید کشور خود را نیز تغییر دهید.

اگر فرصت کاری بهتری پیدا کردید یا به هر دلیلی تمایل داشتید در کشور اروپایی دیگری زندگی کنید، مانعی وجود ندارد. حتی 3 ماه اجازه جستجوی کار خواهید داشت.

اصلی ترین مزیت‌های بلوکارت اتحادیه اروپا:

 • اجازه کار و اقامت در 25 کشور اروپا را خواهید داشت.
 • اقامت دائم آلمان یا اتریش را در مدت زمان کوتاه تری بدست می‌آورید.
 • می‌توانید اعضای خانواده را با خود به آن کشور بیاورید.
 • از شرایط کاری و مسافرتی مشابه شهروندان آلمان و اتریش بهره مند می‌شوید.
 • دسترسی به برنامه‌های اجتماعی مشابه باقی شهروندان(از جمله آموزش، مراقبت‌های بهداشتی، سفر…)

کارت آبی اتحادیه اروپا در 25 کشور از 27 کشور اتحادیه اروپا به شرح زیر اعمال می‌شود:

اتریش، بلژیک، بلغارستان، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا و سوئد.

دانمارک و ایرلند در حال حاضر در برنامه کارت آبی اتحادیه اروپا شرکت نمی‌کنند.

نیازمندی‌های بلوکارت

اخذ بلوکارت با چالش‌هایی نیز روبرو است. سخت گیری‌هایی در خصوص افراد واجد شرایط کارت آبی اروپا اعمال شده است. همانطور که گفته شد این طرح مختص نیروی کار ماهر خارج از اتحادیه اروپا است. بنابراین، شرایط عمومی‌مورد نیاز برای گرفتن بلوکارت به صورت زیر است:

 • شخص متقاضی شهروند یک کشور خارج از اتحادیه اروپا باشد(مثل ایران).
 • حداقل تحصیلات چهارساله آکادمیک را گذرانده باشد(مثل کارشناسی).
 • حداقل 33 ماه تجربه کاری داشته باشد(تقریبا 3 سال سابقه کار با بیمه).

مدارک مورد نیاز برای درخواست بلوکارت:

 • اثبات صلاحیت‌های حرفه ای: این ممکن است با ارائه مدرک تحصیلی عالی مانند مدرک دانشگاهی برآورده شود. برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز ممکن است حداقل سه تا پنج سال تجربه حرفه ای مرتبط را درخواست کنند.
 • اثبات اشتغال: توجه داشته باشید که برنامه کارت آبی اتحادیه اروپا کسانی را که خوداشتغال یا کارآفرین هستند نمی‌پذیرد.
 • قرارداد کاری یا پیشنهاد کاری از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا برای حداقل یک سال
 • پاسپورت معتبر: حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • بیمه نامه معتبر: برای متقاضی و هر بستگانی که به اتحادیه اروپا می‌آیند.

توجه کنید که علاوه بر موارد فوق، مدارک دیگری نیز برای مهاجرت کاری لازم است.

به توصیه موسسه همراه(hamrahlaw.com)، وقتی قصد مهاجرت به کشور دیگر را دارید تمامی‌مدارک و گواهی‌های ثبت شده خود را ترجمه و در صورت نیاز لگالایز کنید. ترجمه سند ازدواج یا گواهی تجرد، گواهینامه رانندگی، مدارک تحصیلی و غیره. همچنین به یاد داشته باشید لگالایز کردن مدارک در کشور مقصد با هزینه چند برابری همراه است. بهتر است از سفارت همان کشور در ایران اقدام کنید تا هم هزینه کمتری بپردازید هم در صورت کسری مدارک با دغدغه کمتری از داخل ایران برای تکمیل مدارک اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *