سلامت

9 نکته برای پاکسازی ذهن از افکار بد و درمان اضطراب

مهم است که ذهن خود را از افکار بد پاک کنید تا از تأثیرگذاری آنها بر سلامت و خلق و خوی خود جلوگیری کنید. همه ما افکار منفی داریم. بسته به موقعیتی که داریم، کم و بیش نگران مسائل خاصی هستیم. با این حال، گرفتار شدن در آنها عواقب زیان باری برای سلامتی دارد. بنابراین، بیایید نگاهی به نکاتی برای پاکسازی ذهن خود از افکار بد بیندازیم. بیماری یکی از عزیزان، مشکلات تحصیلی، رابطه بد در محل کارطیف موقعیت‌هایی که ممکن است باعث ایجاد افکار بد شود، به همان اندازه که روزمره است، متنوع نیز میباشد. داشتن افکار منفی ناشی از این موقعیتها ما را به افراد بهتر یا بدتر تبدیل نمیکند، اما میتواند مانعی برای رفاه ما باشد. برای درمان قطعی اضطراب این 9 نکته را به کار ببرید تا ذهن خود را از افکار بد پاک و خلق و خوی خود را تغییر دهید.

1. افکاری که باعث ناراحتی شما میشوند را شناسایی کنید

ما نمیتوانیم روی چیزی که از آن آگاه نیستیم، نمی‌پذیریم یا کم اهمیت میشماریم کار کنیم. با شناخت این ایده‌ها، میتوانیم آنها را تجزیه و تحلیل کنیم و تشخیص دهیم که آیا آنها ویژگی یا مخرج مشترکی دارند یا خیر. به عنوان مثال، آیا به صورت سیاه و سفید به بله / خیر و همیشه / هرگز فکر میکنید؟ آیا فکر میکنید مردم نسبت به شما کارهایی انجام میدهند؟ آیا تمایل دارید فقط به جنبه‌های منفی موقعیتها نگاه کنید؟

هنگامی‌که ما شروع به جستجوی اساس افکار خود میکنیم، میتوانیم متوجه شویم که بسیاری از آنها مغرضانه هستند و تنها برشی از یک واقعیت بزرگتر ایجاد میکنند. از آنجا میتوان در مورد انعطاف پذیرتر کردن آنها و پیشنهاد چندین نسخه ممکن فکر کرد. در روان درمانی، این به عنوان یک تکنیک بازسازی شناختی شناخته میشود. شما میتوانید آنرا با اقدام خود شروع کنید یا از یک متخصص کمک بخواهید.

2. افکار خود را منظم کنید

به موقعیتی فکر کنید که شما را رنج میدهد. واقعا چقدر واقعیت و چقدر خیال و فرضیات؟ در پایان، شاید بتوانید ببینید که فرضیه‌ها و ترسهای زیادی وجود دارد که محصول تخیل شما هستند و متعلق به حوزه عدم اطمینان هستند. آنها واقعاً بر اساس چیزی نیستند که واقعاً قرار است اتفاق بیفتد. اغلب اوقات، حتی زمانی که موقعیت ترسناک رخ میدهد یا رویدادی که ما را نگران میکند، رخ می‌دهد، متوجه میشویم که جدی تر از آن چیزی است که به نظر میرسید.

3. یاد بگیرید که مرزهای خود را تعیین کنید

مهم نیست که چند بار به یک مشکل فکر میکنید، ممکن است امروز راه حلی در دست نداشته باشید. حتی اگر اجازه دهید ذهن تان آرام شود و به آن استراحت دهید، خواهید دید که میتوانید دیدگاه خود را بدست آورید و راه دیگری برای نزدیک شدن به موضوع پیدا کنید. گاهی اوقات، فقط باید بپذیرید که باید متوقف شوید. دانستن اینکه چگونه تسلیم شوید و از مشکل دور شوید، یکی از راه‌های یافتن راه حل است.

4. تکنیکهای آرام سازی را تمرین کنید

به عنوان مثال، میتوانید تمرینات تنفسی را امتحان کنید. همچنین، میتوانید این کار را با کشش و آرام سازی پیشرونده عضلات انجام دهید. پیاده روی بخصوص در فضای باز میتواند یک گزینه عالی باشد. همه اینها به آرام کردن ذهن و بهبود سبک زندگی ما کمک میکند. به ما اجازه می‌دهد بر زمان حال تمرکز کنیم و از گرفتار شدن در مسائل گذشته یا مشکلات آینده جلوگیری کنیم.

5. کاری کنید که در طول روز اتفاقات خوشایند و خوبی برایتان بیفتد

مهم است که بطور روزانه با لحظات خوش ارتباط برقرار کنید. یک قهوه داغ در شروع روز، لذت بردن از یک تکه شکلات، پیاده روی. اختصاص زمان برای اوقات فراغت و تفریح، استرس را کاهش میدهد و به بدن کمک میکند تا هورمونهای لذت و شادی را تولید کند.

6. اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که به مثبت بودن شما میافزایند

برای همه ما پیش آمده است که پس از گذراندن مدتی با کسی، احساس میکنیم انرژیمان تمام شده است. بسیاری از مردم تمایل دارند به شیوه ای منفی و ناسالم زندگی کنند. همیشه شکایت دارند و بخشی از مشکل هستند و از راه حل‌های ممکن اجتناب میکنند. دلایلی وجود دارد که گاهی اوقات این را توجیه میکند، اما نگرش تفاوت بزرگی در سبک زندگی روزمره ما ایجاد میکند. به همین دلیل مهم است که وقت خود را با افرادی بگذرانید که اوقات خوب و بدی دارند، اما فقط بر روی بخش بد زندگی خود تمرکز نمیکنند.

7. فهرستی از نشانه‌های بصری تهیه کنید

راه دیگر برای پاکسازی ذهن از افکار بد استفاده از منابع بصری است که به شما کمک میکند تا سیل افکار را متوقف کنید. به عنوان مثال، پس از شناسایی افکار مزاحم، میتوانید نسخه‌های جایگزین آنها را یادداشت کنید. به این ترتیب، مغز خود را از تمرکز بر افکار بد شناخته شده منحرف میکنید. بیایید به یک مثال نگاهی بیندازیم. برای مثال، شخصی که میترسد هنگام خروج از خانه دزدی شود، میتواند بگوید: «کسانی در خیابان هستند که میتوانند به من کمک کنند». یا «من در موارد متعددی بیرون رفته ام و در بیشتر آنها هیچ اتفاق بدی برایم نیفتاده است».

8. افکار و تجربیات مثبت خود را تقویت کنید

اگر از سخنرانی در جمع میترسید و در مقطعی توانستید با موفقیت در جمع صحبت کنید، این موفقیت را برای خود تصدیق کنید. در مورد آن و احساسات مثبتی که احساس کردید فکر کنید. با تجربه غلبه بر ترس خود ارتباط برقرار کنید. به این ترتیب، ارتباطات عصبی خود را با یک تجربه لذت بخش آشنا میکنید. جایی که قبلا ترس، نگرانی و افکار فلج کننده بود، اکنون شجاعت و شادی وجود دارد.

9. به برخی از خاطرات دوست داشتنی خود فکر کنید

وقتی احساس میکنید که شروع به وارد شدن به یک حلقه منفی کرده اید، یک خاطره دوست داشتنی میتواند ذهن شما را از افکار بد رها کند. به عنوان مثال، به تعطیلات خانوادگی در ساحل، اولین باری که حیوان خانگی شما به خانه آمد و غیره فکر کنید. با حواس خود در اطراف آن تجربه و تمام احساساتی که بوجود می‌آید، ارتباط برقرار کنید. به این ترتیب با موفقیت حواس مغز خود را منحرف خواهید کرد.

بسیاری از ناراحتی‌ها و بیماریهای ما از قدرت دادن به افکار بد ناشی میشوند. اضطراب، افسردگی و استرس از جمله مسائل اصلی هستند. این در مورد ترویج خوش بینی کاذب نیست، بلکه این است که بیش از حد روی بدبختیهای خود تمرکز نکنیم. پاکسازی ذهن به معنای روبرو شدن با افکار بد، گفتگوی سالم و ایجاد فضا برای درک این است که آنها فقط در همین حد هستند: «افکار». ما افکارمان نیستیم و آنها واقعیت ما نیستند.

منبع: steptohealth.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *