پزشکی

7 علامت از علائم قلب درد

بیماری قلبی اغلب به مرور زمان ایجاد می‌شود. شما ممکن است قبل از مشکلات قلبی جدی، علائم یا نشانه‌های اولیه ای را تجربه کنید یا متوجه بروز بیماری قلبی نشوید. علائم هشدار دهنده ی بیماری قلبی ممکن است واضح نباشند. همچنین، همه ی افراد علائم مشابهی ندارند.

علائم خاصی مانند درد قفسه سینه، ورم زانو و تنگی نفس ممکن است نشان دهنده ی وجود یک مشکل باشند. آشنایی با علائم هشدار دهنده می‌تواند به شما در درمان و پیشگیری از حمله ی قلبی یا سکته کمک کند.

1- درد قفسه سینه ناشی از قلب

درد قفسه سینه، ناراحتی یا دردی است که شما در قسمت جلوی بدن خود، بین گردن و بالای شکم احساس می‌کنید. درد قفسه سینه ممکن است علت‌های زیادی داشته باشد که هیچ ربطی به قلب ندارند، اما هنوز یکی از علائم شایع خونرسانی ضعیف به قلب یا حمله ی قلبی محسوب می‌شود.

این نوع درد قفسه سینه، آنژین نامیده می‌شود. درد قفسه سینه ممکن است زمانی ایجاد شود که قلب، خون یا اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند. مقدار و نوع درد می‌تواند در افراد مختلف، متفاوت باشد. شدت درد همیشه به میزان جدی بودن بیماری مربوط نمی‌شود. برخی از افراد ممکن است درد فشارنده ای را احساس کنند، درحالیکه برخی دیگر ممکن است فقط ناراحتی خفیفی داشته باشند. گاهی نیز فرد دچار درد پشت کتف و معده می‌شود که صرفا به خاطر بیماری قلبی نیست و می‌بایست بررسی شود.

شما در قسمت قفسه سینه خود ممکن است احساس فشار یا سنگینی کنید. همچنین ممکن است درد تیز و سوزاننده ای را در قفسه سینه خود احساس کنید. شما ممکن است در زیر استخوان سینه خود (استرنوم یا جناغ) یا در گردن، بازوها، شکم، فک یا بالای کمر احساس درد داشته باشید. درد ناشی از آنژین اغلب با فعالیت رخ می‌دهد و با استراحت یا دارویی به نام نیتروگلیسیرین از بین می‌رود.

سوء‌هاضمه نیز می‌تواند موجب درد قفسه سینه شود. زنان، بزرگسالان مسن تر و افراد مبتلا به دیابت ممکن است در ناحیه قفسه سینه خود، مقداری درد داشته باشند یا هیچ دردی احساس نکنند. برخی از افراد به جز درد قفسه سینه، علائم زیر را نیز تجربه می‌کنند:

 • خستگی
 • تنگی نفس
 • ضعف عمومی
 • تغییر در رنگ پوست یا رنگ پریدگی همراه با ضعف

دیگر علائم حمله قلبی عبارتند از:

 • اضطراب شدید
 • غش یا از دست دادن هوشیاری
 • سرگیجه و احساس سبکی سر
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • تپش قلب (ضربان قلب بسیار سریع یا نامنظم)
 • تنگی نفس
 • تعریق شدید

2- تنگی نفس

زمانی که قلب نتواند خون را به اندازه کافی پمپاژ کند، خون در رگهایی که از ریه‌ها به قلب می‌روند، جمع می‌شود. در این زمان، مایع به درون ریه‌ها نشت می‌کند و موجب تنگی نفس می‌شود. این شرایط یکی از علائم نارسایی قلبی می‌باشد. شما در زمانهای زیر ممکن است متوجه تنگی نفس شوید:

 • در طول فعالیت
 • در زمان استراحت
 • زمانی که روی کمر خود دراز کشیده اید – این حالت ممکن است شما را از خواب بیدار کند.

3- سرفه کردن یا خس خس کردن

سرفه کردن یا خس خس کردنی که از بین نمی‌رود، می‌تواند علامت دیگری از تجمع مایعات در ریه‌ها باشد. همچنین ممکن است سرفه شما همراه با خلط صورتی یا خونی باشد.

4- ورم پاها، زانوها و مچ پاها

ورم (اِدم) در پایین پاها، علامت دیگری از یک مشکل قلبی می‌باشد. زمانی که قلب شما به درستی کار نکند، جریان خون آهسته می‌شود و در رگ‌های پاها جمع می‌شود. شما ممکن است در شکم خود نیز ورم داشته باشید یا متوجه مقداری افزایش وزن شوید.

5- گرفتگی رگهای خونی

تنگی رگ‌هایی که خون را به دیگر اندام‌های بدن می‌رسانند ممکن است به این معنا باشد که شما در معرض خطر حمله قلبی قرار دارید. این شرایط زمانی می‌تواند رخ دهد که کلسترول و دیگر مواد چربی (پلاک) روی دیواره‌های شریان‌ها جمع شوند. خونرسانی ضعیف به پاها ممکن است منجر به موارد زیر شود:

 • درد
 • خستگی
 • سوزش یا ناراحتی در عضلات پاها، ساق پاها یا ران‌ها

علائمی‌که اغلب در طول پیاده روی یا ورزش ظاهر می‌شوند و پس از چند دقیقه استراحت از بین می‌روند. بی حسی در پاها در زمان استراحت. پاهای شما ممکن است به هنگام لمس کردن سرد باشند و پوستتان رنگ پریده به نظر برسد.

سکته مغزی زمانی رخ می‌دهد که خونرسانی به بخشی از مغز متوقف شود و گاهی اوقات “حمله مغزی” نامیده می‌شود.

6- خستگی

خستگی می‌تواند علل بی شماری داشته باشد. گاهی اوقات خستگی به سادگی به این معناست که شما به استراحت بیشتری نیاز دارید. اما احساس خستگی مفرط می‌تواند نشان دهنده ی یک مشکل سلامتی جدی تر باشد. خستگی ممکن است یکی از علائم مشکلات قلبی باشد.

در این زمان شما بیشتر از همیشه احساس خستگی می‌کنید. زنان معمولاً قبل از حمله قلبی یا در طول آن به شدت احساس خستگی می‌کنند. شما دچار ضعف ناگهانی و شدید می‌شوید.

7- ضربان قلب سریع یا ناهماهنگ (تپش قلب)

اگر قلب شما نتواند به خوبی پمپاژ خون را انجام دهد، ممکن است برای ادامه ی این عملکرد، سریعتر ضربان بزند. شما ممکن است احساس کنید که قلبتان دچار تپش قلب کوبنده شده است. ضربان قلب سریع یا ناهماهنگ همچنین می‌تواند علامتی از آریتمی‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *