خانواده

حقایقی در مورد استفاده از لوبریکانت که شاید ندانید

اگر به دنبال هیجان بخشیدن به رابطه خود هستید و یا می‌خواهید بیشتر از رابطه جنسی لذت ببرید، استفاده از یک لوبریکانت یا روان کننده ممکن است دقیقا همان چیزی باشد که به دنبال آن هستید. می‌توانید این روان کننده‌ها را بدون نیاز به نسخه از هر داروخانه ای تهیه کنید. در این مقاله، 11 واقعیت در مورد لوبریکانت یا روان کننده‌ها ذکر شده است که شاید ندانید.

#1 سه نوع لوبریکانت داریم

سه نوع روان کننده در بازار موجود است که عبارتند از: روان کننده بر پایه آب، روان کننده بر پایه سیلیکون و روان کننده بر پایه روغن. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع روان کننده این مقاله را بخوانید: بانوان از چه ژل روان کننده ای استفاده کنند؟

#2 لوبریکانت‌های پایه آب برای کاندوم مناسب هستند

استفاده از روان کننده‌های بر پایه آب با کاندوم مشکلی ایجاد نمی‌کند. این نوع روان کننده، معمولا ملحفه‌ها را لکه دار نمی‌کنند و ممکن است با گلیسیرین و یا بدون گلیسیرین باشند. گلیسیرین نوعی طعم شیرین به روان کننده می‌دهد اما ممکن است برای برخی از زنان باعث حساسیت واژن شود. روان کننده بر پایه آب به سرعت توسط بدن جذب شده و به همین دلیل، این روان کننده‌ها سریعا خشک می‌شوند. بنابراین در روابط جنسی طولانی باید چند بار از آن استفاده کنید.

#3 روان کننده‌های پایه سیلیکون ضد آب هستند

استفاده از این نوع روان کننده‌ها با کاندوم‌ها ایمن است. از آنجایی که سیلیکون ضد آب است، می‌توانید از روان کننده‌های بر پایه سیلیکون در حمام، استخر و یا زیر آب استفاده کنید. این روان کننده‌ها همچنین نسبت به روان کننده‌های بر پایه آب ماندگاری بیشتری دارند. برای پاک کردن روان کننده‌های بر پایه سیلیکون باید آن را با آب و صابون بشویید. توصیه می‌شود از این روان کننده‌ها بر روی اسباب بازی‌های جنسی سیلیکونی استفاده نکنید. روان کننده‌های بر پایه سیلیکون همچنین می‌توانند ملحفه‌های شما را لکه دار کنند.

#4 روغن‌های طبیعی بهتر از روغن‌های مصنوعی هستند

روان کننده‌های بر پایه روغن ممکن است بر پایه روغن طبیعی و یا روغن مصنوعی باشند. روان کننده‌های بر پایه روغن طبیعی، مانند روغن نارگیل، برای ماساژ بسیار مناسب اند. اما این روان کننده‌ها، ملحفه‌ها را لکه دار می‌کنند. روان کننده‌های بر پایه روغن طبیعی قابل خوردن بوده و استفاده از آن‌ها برای واژن بی خطر است. توجه داشته باشید که هرگز نباید از روان کننده ای استفاده کنید که خوردن آن بی خطر نیست.

#5 در اکثر مواقع حوله یا دستمال نیاز دارید

مهم نیست از چه نوع روان کننده ای استفاده می‌کنید، بهتر است همیشه یک حوله در دسترس داشته باشید. استفاده از برخی روان کننده‌ها کثیف کاری بیشتری دارد. اما اکثر آن‌ها را می‌توانید با استفاده از آب گرم و صابون تمیز کنید. اگر می‌خواهید در رابطه جنسی خود از روان کننده استفاده کنید، توصیه می‌شود که یک حوله تیره رنگ را بر روی ملحفه و تشک خود قرار دهید. همچنین، می‌توانید یک جعبه دستمال مرطوب در کنار تخت خود قرار دهید و لکه‌های جزئی که ممکن است در حین رابطه ایجاد شوند را فورا تمیز کنید.

#6  بدن به صورت طبیعی روان کننده تولید می‌کند

ترکیبات موجود در روان کننده طبیعی بدن، اثر PH واژن و ادرار را خنثی نموده و باعث می‌‌شود تا اسپرم ‌های بیشتری در مسیر رسیدن به تخمک زنده بمانند. روان کننده طبیعی بدن، ترکیبی از ترشحات غدد عرق و غدد چربی است.

#7 لوبریکانت‌های گرم کننده لذت بیشتری ایجاد می‌کنند

روان کننده‌هایی وجود دارد که باعث احساس مور مور شدن می‌شوند و یا خاصیت گرم کننده یا سرد کننده دارند. استفاده از این نوع روان کننده‌ها، با ایجاد برخی حس‌های جدید می‌تواند جالب باشد، اما ممکن است برای برخی از افراد واکنش‌های آلرژیک ایجاد کنند. بنابراین باید در استفاده از آن‌ها مراقب باشید.

#8 بعضی لوبریکانت‌ها باعث تنگ شدن واژن می‌شوند

اگر بر اثر سن یا زایمان واژن خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد، میتوان از لوبریکانت‌های تنگ کننده واژن استفاده کرد. این لوبریکانت‌ها، عضلات واژن را سفت و منقبض کرده و باعث تنگ تر شدن آن می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر در مورد روش‌های تنگ کردن واژن این مقاله را بخوانید: ایمن ترین روش‌ها برای تنگ کردن واژن کدامند؟

#9 بعضی از لوبریکانت‌ها برای بارداری مناسب تر هستند

بیشتر روان کننده‌ها می‌توانند در حرکت اسپرم‌ها مشکلاتی ایجاد کنند. در نتیجه، این اتفاق ممکن است باردار شدن را دشوار کند.

برخی روان کننده‌ها “سازگار با اسپرم” هستند. می‌توانید با استفاده از این روان کننده‌های مخصوص، اسپرم‌ها را زنده نگه دارید. اگر قصد باردار شدن دارید، مطمئن شوید که از یک روان کننده سازگار با اسپرم استفاده می‌کنید.

#10 لوبریکانت خشکی واژن را برطرف می‌کند

استفاده از روان کننده‌ها می‌تواند به جلوگیری از آسیب به بافت‌ها کمک کند. خشکی واژن می‌تواند باعث اصطکاک شود و در این حالت، احتمال آسیب به بافت‌ها بیشتر است.

#11 به تاریخ انقضای لوبریکانت دقت کنید

بیشتر روان کننده‌ها تا یک سال قابل استفاده هستند. بنابراین حتما به تاریخ انقضای روان کننده ای که استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید. زیرا در صورتی که روان کننده منقضی شود، خطر ایجاد عفونت یا واکنش‌های حساسیتی را دارد.

#12 لوبریکانت‌های طعم دار باعث عفونت یا حساسیت می‌شوند

برخی از روان کننده‌های طعم دار حاوی شکر هستند. اگرچه این روان کننده‌ها ممکن است طعم خوبی داشته باشند، اما معمولا برای واژن مناسب نیستند و این مسئله اهمیت زیادی دارد. این روان کننده‌ها می‌توانند فلور طبیعی واژن را از بین برده و منجر به عفونت‌های قارچی یا واکنش‌های حساسیتی شوند.

نکاتی که هنگام انتخاب روان کننده مناسب باید در نظر بگیرید

همه روان کننده‌ها یا لوبریکانت‌های واژینال به یک صورت تولید نمی‌شوند و برخی از آن‌ها با توجه به نیاز شما، مناسب تر اند.

  • اگر دچار خشکی واژن هستید، استفاده از روان کننده‌هایی که خاصیت گرم کننده دارند ممکن است برای شما مناسب نباشد. زیرا این روان کننده‌ها حاوی گلیسیرین بوده و می‌توانند به سرعت خشک شوند. روان کننده‌های سیلیکونی ماندگاری طولانی تری دارند و برای شما بهترین گزینه هستند.
  • اگر مستعد ابتلا به عفونت‌های قارچی هستید، از روان کننده‌های حاوی گلیسیرین استفاده نکنید. این ماده می‌تواند واژن را تحریک کرده و باکتری‌های خوب آن را از بین ببرد و باعث عفونت شود.
  • اگر در تلاش برای باردار شدن هستید، از روان‌کننده‌هایی که بر روی بسته ‌بندی آن‌ها نوشته شده “سازگار با اسپرم” یا “سازگار با باروری” استفاده کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از روان کننده‌ها می‌توانند بر تحرک اسپرم‌ها تاثیر منفی داشته باشند.
  • اگر می‌خواهید از کاندوم استفاده کنید، به هیچ عنوان از روان کننده‌های بر پایه روغن استفاده نکنید. زیرا این روان کننده‌ها اغلب باعث پاره شدن و یا سوراخ شدن کاندوم می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *