حقوقی, خدمات, کسب و کار

استعلام برند و علائم تجاری به ساده ترین شکل

استعلام برند

یکی از سوالات برای ثبت شرکت این است که چگونه باید برای استعلام برند اقدام کرد؟ روش‌های گوناگونی برای جستجوی علامت تجاری برای ثبت وجود دارد و باید مراحل مختلفی را برای این کار طی کرد. همچنین ارائه این خدمات به افراد دارای کسب و کار به صورت آنلاین و حضوری امکان پذیر است. از این رو شناخت و آگاهی از این روش‌ها و مراحل آن اهمیت زیادی دارد تا موجب اتلاف وقت و صرف هزینه اضافی نشود.

در این مقاله ابتدا به این پاسخ می‌دهید که استعلام برند چیست. سپس با روش‌ها و مراحل آن آشنا شویم و در ادامه در مورد فواید آن صحبت خواهیم کرد.

استعلام برند چیست؟

اولین سوالی که باید به آن بپردازیم معنی و مفهوم استعلام برند و جستجوی علائم تجاری است. این کلمه در واقع به چه معناست. توجه داشته باشید که برای ثبت علامت تجاری خود باید یک نام منحصر به فرد انتخاب کنید.

معنی نام منحصر به فرد چیست؟ این بدان معنی است که هیچ شخص یا شرکت دیگری از آن نام برای علامت تجاری خود (در حوزه ای که علامت تجاری شما در آن ثبت شده است) استفاده نمی‌کند.

پس چگونه این منحصر به فرد بودن را تعریف کنیم؟ درخواست علامت تجاری! به عبارت دیگر، قبل از ثبت علامت تجاری خود، باید نام‌هایی را که انتخاب کرده اید بشناسید و مطمئن شوید که در گذشته علامت تجاری با این نام ثبت نشده است. البته به یاد داشته باشید که شباهت نام‌های تجاری در یک حوزه یا دسته نیز یک مشکل است.

روش‌های استعلام برند

در حال حاضر دو راه برای استعلام قبل از ثبت برند وجود دارد: جستجوی علائم تجاری در وب سایت مرکز مالکیت معنوی و پرس و جو علائم تجاری در وب سایت روزنامه رسمی‌دولتی. جستجوی علائم تجاری ثبت شده در سایت مرکز مالکیت معنوی خدماتی است که توسط اداره کل مالکیت معنوی برای اطلاع علاقه مندان به علائم ثبت شده در بانک اطلاعاتی این سرویس ارائه می‌شود.

ثبت برند

سایت مرکز مالکیت معنوی

جستجوی علائم تجاری ثبت شده در سایت مرکز مالکیت معنوی خدماتی است که توسط اداره کل مالکیت معنوی برای اطلاع علاقه مندان به علائم ثبت شده در بانک اطلاعاتی این سرویس ارائه می‌شود.

برای جلوگیری از درخواست تکراری، پرهیز از درخواست مجدد برای علائم تجاری ثبت شده (همان علائم یا مشابه آن) و جلوگیری از اتلاف وقت، توصیه می‌شود ابتدا علامت تجاری مورد نظر را در سایت مرکز مالکیت معنوی جستجو کنید. پس از اینکه از محدود نبودن ثبت قانونی آن برند مطمئن شدید سایر اقدامات لازم را انجام دهید.

برای جستجوی علامت تجاری در سایت مرکز مالکیت معنوی فرد باید به آدرس این سامانه مراجعه کند. سپس وارد قسمت جستجوی علامت تجاری شده و نام برند، طبقه بندی و موارد دیگر را جستجو کند. در این سامانه ثبت شده است. با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز، کلیه علائم تجاری ثبت شده مربوطه نمایش داده شده و شناسه ثبت و طبقه بندی قابل مشاهده خواهد بود.

سایت روزنامه رسمی‌کشور برای استعلام برند

یکی دیگر از راه‌های استعلام برند، مراجعه به سایت روزنامه رسمی‌کشور است. از آنجایی که یکی از مراحل ثبت علامت تجاری به نام متقاضی، ثبت و اعلام علامت تجاری در روزنامه رسمی‌کشور می‌باشد، می‌توان نتیجه گرفت که آگهی کلیه علائم تجاری ثبت شده در سایت این روزنامه قابل مشاهده است. برای جستجوی علامت تجاری در این سایت روزنامه رسمی ، کاربر باید به بخش «جستجوی آگهی‌های قانونی» مراجعه کند. سپس اطلاعات لازم را برای مشاهده نتیجه جستجو وارد نماید.

مراحل استعلام برند

قبل از استعلام برند و ثبت آن و برای جلوگیری از اشتباهات احتمالی باید به نکاتی توجه کرد. در ادامه به برخی از مهم ترین روش‌های استعلام اشاره شده است:

1. علامت تجاری که انتخاب می‌کنید باید حاوی یکی از کلمات موجود در بیانیه ثبت شده باشد.

2. برندی که انتخاب می‌کنید نباید یکی از نام‌های قبلی که ثبت شده اند، باشد.

3. برند نباید مشابه نام‌های ثبت شده باشد. زیرا در این صورت برند شما خطای مشابهی دریافت می‌کند. به عنوان مثال اگر علامت تجاری آلاله ثبت شده باشد و نامی‌که انتخاب می‌کنید لاله باشد، علامت تجاری شما به دلیل شباهت رد می‌شود.

4. برند و نام انتخابی باید منحصر به فرد و خاص باشد.

در صورتی که موارد فوق را رعایت کرده باشید و طبق گزینه چهارم نامی‌متفاوت از سایر علائم تجاری موجود انتخاب کرده باشید، درخواست شما بدون هیچ مانعی ارزیابی می‌شود. در صورت عدم وجود نقص در مدارک ثبت خواهد شد. اگر هنگام ثبت نام نکات 1 و 2 و 3 را در نظر نگرفته باشید، این درخواست توسط کارشناسان سازمان ثبت اسناد و املاک رد خواهد شد.

زمانی که نام برند درخواستی تایید شد و در اداره ثبت اسناد و املاک به ثبت می‌رسد. در این صورت دارای شماره ثبت و مالک حقیقی یا حقوقی خواهد بود و به راحتی قابل شناسایی است.

مزایای استعلام برند

  • استعلام از ثبت‌های تکراری با علامت تجاری دیگر جلوگیری می‌کند.

  • استعلام برند شما را از اتلاف وقت و پول نجات می‌دهد.

  • برندهای مختلف منحصر به فرد باقی می‌مانند و هیچ شباهتی ایجاد نمی‌شود.

  • بسیاری از علائم تجاری ثبت شده را در زمینه‌های مختلف کشف می‌کنید.

  • علامت تجاری منحصر به فرد خود را ثبت می‌کنید که می‌توانید از آن برای انجام فعالیت‌های تجاری خود استفاده نمایید.

جستجوی علائم تجاریسخن آخر

استعلام برند ساده است، اما اگر برخی نکات رعایت نشود امکان دارد نتایج مناسبی به دست نیاید. برای استعلام علامت تجاری، کارشناسان ثبت شرکت درخواست مورد نظر شما را به دقت بررسی می‌کنند. از جمله این موارد را پیگیری می‌نمایند: آیا این نام به ثبت رسیده، آیا نامی‌مشابه این نام ثبت شده است و در صورت پاسخ مثبت در چه دسته ای قرار دارد. همین مشخص می‌نماییم که برای کاهش خطرات هنگام درخواست ثبت علامت تجاری باید در کدام دسته و طبقه آن نام را ثبت کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *