علم و فناوری

از درایو چه می‌دانید؟

درایوها جزء جدانشدنی صنعت و اتوماسیون صنعتی استاین تجهیز با کنترل صفر تا صد الکتروموتورها گام مهمی‌در کنترل فرایندهای صنعتی داردبیایید در این مقاله برخی از دانسته‌های خود را درباره‌ی این تجهیز مرور کنیم.

درایو چیست؟

این تجهیز، که با نام‌هایVSD، VSD، VVVF، FC هم شناخته می‌شود، با کنترل دور و گشتاور برای راه‌اندازی الکتروموتورها استفاده شده و باعث برطرف شدن درصد زیادی از چالش‌های الکتروموتورها می‌شود.

درایو از سه قسمت اصلی تشکیل شده است، مبدل ac به dc، لینک dc و مبدل dc به ac. برق ac ورودی توسط مبدل برق ac به dc به dc تبدیل می‌شود، پس از آن لینک dc ریپا‌های شکل موج را گرفته و شکلی موج dc را تا حد امکان صاف می‌کنددر نهایت شکل موج dc دریافتی به شکل موج ac با قابلیت کنترل فرکانس تبدیل می‌کند.

پنج مزیت مهم درایوها:

 1. افزایش طول عمر موتوردرایو با راه‌اندازی نرم الکتروموتورها از ضربه‌های شدید مکانیکی جلوگیری کرده و باعث افزایش عمر موتورها می‌شود.

 2. کاهش جریان راه‌اندازیجریان راه‌اندزی موتور سه تا پنج برابر جریان نامی‌استدرایو با محدود کردن این جریان موتور را راه‌اندازی می‌کند.

 3. تامین گشتاور راه‌اندازیگشتاور راه‌اندازی لازم برای راه‌اندازی کاربردهای سنگین در مدهای درایو وجود دارد.

 4. کنترل صفر تا صد موتوربا استفاده از درایو موتور را می‌توان با سرعت دلخواه راه‌اندازی کرد.

 5. ذخیره‌ی انرژیدرایو با کاهش فرکانس موتور در حالت بی‌باری باعث کاهش ولتاژ و صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود.

نکته‌ی کلیدی درایو

جریان خروجی درایو از جریان ورودی آن بیشتر است.

اگر جریان ورودی درایو و جریان ورودی موتور (جریان خروجی درایورا از طریق روابط ریاضی محاسبه کنیم، اعداد به ما نشان می‌دهند که جریان ورودی درایو از جریان خروجی آن کوچک‌تر استدلیل این نکته هم اضافه شدن جریان لینک dc به به جریان ورودی است.

تصورات نادرستی که افراد در مورد درایوها دارند کدام است؟

 1. فقط موتورهای خاص با درایو راه‌اندازی می‌شوند. در پاسخ به این توصر نادرست می‌توان گفت که درایوها می‌توانند هر موتور القایی سه‌فاز را با توجه به نکاتی راه‌اندازی کنند.

 2. سایز درایو و موتور باید مشابه باشدعوامل زیادی درباره‌ی انتخاب سایز درایو اهمیت دارند مثل جریان بار کامل که در انتخاب درایو باید در نظر گرفته شود.

 3. کنترل و برنامه‌نویسی درایو پیچیده استراه‌اندازی درایو به تعداد کمی‌پارامتر نیاز دارد که کنترل آن‌ها کار سختی نیست.

 4. شکل 2– درایو

 5. درایوها گران‌قیمت هستندصرفه‌جویی مصرف انرژی درایوها در بلندمدت هزینه خرید درایوها را جبران می‌کند.

 6. درایو باعث حذف فشارهای مکانیکی و الکتریکی می‌شوددرایو جریان‌های‌هارمونیکی فرکانس بالا ایجاد می‌کند که بر سیستم‌های قدرت اثرگذار است.

 7. استفاده از درایو همیشه باعث ذخیره انرژی می‌شوددر فن‌ها و پمپ‌ها ذخیره انرژی بسیار بالاست اما این به این معنا نیست که همیشه درایوها باعث ذخیره انرژی شود.

انتخاب بهترین درایو

انتخاب بهترین درایو برای کاربرد مورد نظر همواره چالش بوده استدر انتخاب صحیح درایو پارامترهایی از جمله FLA موتور، نوع بار، محیط نصب، فرکانس موتور، ولتاژ موتور، عدد IP و توانایی تحمل اضافه‌بار مهم‌ترین پارامترهای انتخاب درایو هستند.

 • FLA موتورتوجه به جریان بار کامل دقیق‌ترین راه برای انتخاب درایو استاین کمیت نشان می‌دهد که موتور در ولتاژ نامی‌به چه جریانی نیاز دارد.

 • نوع باربسته به‌ این‌که گشتاور بار ثابت یا متغیر است، می‌تواند در انتخاب درایو تاثیر گذار باشد.

 • محیط نصب: ویژگی‌های محیط نصب می‌تواند در انتخاب درایو موثر باشداین‌که درایوها در محیط با چه ارتفاعی از سطح دریا نصب شوند ارتباط مستقیم با کنترل دمای درایوها دارد.

 • فرکانس موتورتناسب فرکانس موتور و درایو از عواممل مهم انتخاب درایوها است.

 • ولتاژ موتورتوانایی پاسخ به ولتاژ مورد نیاز موتور یکی از پارامترهای مهم‌ است.

 • عدد IP: این عدد میزان نفوذپذیری محفظه درایو را در برابر عواملی مانند آب و ذرات گرد و غبار نشان می‌دهد.

 • توانایی تحمل اضافه‌باردرایوها معمولا مقدار خاصی از اضافه بار را تحل می‌کننداگر مقدار بیشتری اضافه‌بار مطرح باشد، باید درایو قوی‌تری انتخاب شود.

سخن پایانی

تنها راه حرفه‌ای شدن در صنعت برق آموزش‌های برگرفته از دل صنعت استتنها افراد صاحب تجربه می‌توانند بهترین چالش‌های صنعت را شناخته و متناسب با آن افراد متخصص ماهر تربیت کنندمدرسین آکادمی‌ماهر با سال‌ها تجربه از صنایع مختلف بهترین آموزش‌ها را در قالب دوره‌های آموزشی ارائه کرده‌انددوره‌های برق صنعتی، هیدرولیک و پنوماتیک، اتوماسیون صنعتی و دوره‌ی آموزش درایو از جمله این دوره‌ها هستند.

علاوه بر دوره‌های ذکر شده در سایت برق ماهر مطالب مهمی‌از صنعت برق در قالب ده‌ها مقاله مختلف در سایت ماهر منتشر می‌شودبا ماهر همراه شوید تا به مهارت کافی در صنعت برق دست یابید.

” ما آموزش‌دهنده‌ی هرآنچه که راهگشای زندگی توست هستیم.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *