سلامت

آیا میتوان از ابتلا به ویروس اچ پی وی یا HPV جلوگیری کرد؟

ویروس اچ پی وی یا HPV نام یک گروه بسیار رایج از ویروس­ها است. برخی از آنها در اکثر افراد مشکلی ایجاد نمی­کنند، اما برخی از انواع آن می­توانند باعث زگیل تناسلی یا سرطان شوند.

این ویروس روی پوست تأثیر می­گذارد و بیشتر از 100 نوع مختلف از آن وجود دارد که حدود 30 گونه از این ویروس می­تواند بر اندام تناسلی شما تأثیر بگذارد.

انواع آن شامل اشکال بی­ضرر ، مانند آنهایی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می­شوند، هستند. فقط برخی از گونه­های این ویروس پرخطر در نظر گرفته می­شوند زیرا می­توانند به سرطان دهانه رحم منجر شوند.

ویروس اچ پی وی یا HPV چیست؟

با توجه به مقاله دکتردکتر در رابطه با ویروس اچ پی وی، ویروسی که دستگاه تناسلی شما را تحت تاثیر قرار می­دهد، یک عفونت مقاربتی (STI) است که از طریق تماس پوست به پوست منتقل می­شود.

بسیاری از مردم از فکر ابتلا به بیماری­های مقاربتی می­ترسند، اما اکثر گونه­های ویروس اچ پی وی یا HPV تناسلی بی­ضرر هستند. این مورد شامل نوعی است که باعث ایجاد زگیل تناسلی می­شود.

اچ پی وی چگونه با سرطان دهانه رحم ارتباط دارد؟

برخی از گونه­های این ویروس (اغلب انواع 16 و 18) می­توانند باعث تغییراتی در سلول­های دهانه رحم شوند، وضعیتی به نام دیسپلازی که در صورت عدم درمان آن گاهی به سرطان تبدیل می­شود.

اگر زیر 30 سال دارید، بیشتر عفونت­های مربوط به اچ پی وی خود به خود برطرف می­شوند. تا سن 30 سالگی یافتن این ویروس در طی پاپ اسمیر می­تواند تعیین کند که چه درمانی نیاز دارید.

گرفتن پاپ­های منظم برای غربالگری سرطان دهانه رحم مهم است. اما نکته­ای که باید به خاطر داشته باشید که ابتلا به این عارضه به­طور حتم سبب بروز سرطان دهانه رحم نخواهد شد.

ویروس اچ پی وی یا HPV چه کسانی را تحت تاثیر قرار می­دهد؟

هر فردی در صورت داشتن رابطه جنسی یا تماس نزدیک پوست به پوست با شریک مبتلا به ویروس ممکن است به اچ پی وی مبتلا شود.

HPV در زنان

به­طور کلی، HPV بیشترین خطر را برای زنان دارد زیرا نوع پرخطر آن در صورت عدم درمان می­تواند به سرطان دهانه رحم تبدیل شود.

پاپ اسمیر و تست اچ پی وی می­تواند تغییرات سلولی پیش­سرطانی را زود تشخیص دهد تا از بروز خطرات جدی­تر برای شما جلوگیری کند.

HPV در مردان

این ویروس خطرات کمتری برای مردان دارد و معمولا به­صورت زگیل­های تناسلی بروز می­کند که می­تواند در ناحیه آلت تناسلی، مقعد یا کشاله ران دیده شود.

علائم ابتلا به ویروس HPV

ابتلا به برخی سویه­های این ویروس معمولا هیچ علامتی ایجاد نمی­کند. اکثر افرادی که به آن مبتلا می­شوند عموما مشکلی ندارند.

اما گاهی اوقات این ویروس می­تواند باعث رشد توده­های بدون درد در اطراف واژن، آلت تناسلی یا مقعد شود.

HPV که بر اندام تناسلی شما تاثیر می­گذارد معمولا علائمی‌ایجاد نمی­کند. و به­طور کلی شایع­ترین علامت ویروس، زگیل در ناحیه تناسلی شما است.

زگیل تناسلی توده­های خشن و شبیه گل کلم هستند که روی پوست شما رشد می­کنند که ممکن است هفته­ها، ماه­ها یا حتی سال­ها پس از آلوده­شدن شما به این ویروس ظاهر شوند.

اشکال پرخطر اغلب تا زمانی که به سرطان پیشرفت نکرده باشند مشکلی ایجاد نمی­کنند، انواع سرطانی که این ویروس می­تواند ایجاد کند و بسیار نادر هستند شامل سرطان مقعد، آلت تناسلی و واژن است.

نحوه انتشار ویروس اچ پی وی

ویروس اچ پی وی تناسلی از طریق تماس پوست به پوست در طول مقاربت، رابطه جنسی دهانی و مقعدی پخش می­شود.

اگر اندام تناسلی شما  از جمله واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی و کیسه بیضه و همچنین و مقعد با همین قسمت­های بدن شریک مبتلا به این ویروس تماس پیدا کند، امکان دارد آلوده شوید.

انتقال ویروس از طریق دست به دستگاه تناسلی نیز امکان­پذیر است البته احتمال این نوع سرایت کمتر است.

برای ابتلا به ویروس، نیازی به انتقال مایعات بدن بین شما یا شریک زندگیتان نیست، شما می­توانید شریک زندگی خود را آلوده کنید، حتی اگر انزال نداشته باشید.

بسیاری از انواع HPV بر دهان، گلو یا ناحیه تناسلی تاثیر می­گذارد و گرفتن آنها آسان است و نیازی به داشتن رابطه جنسی و دخول نیست.

آزمایش ویروس اچ پی وی یا HPV

آزمایش لازم برای تشخیص این ویروس بخشی از غربالگری دهانه رحم است و هیچ آزمایش خونی برای آن وجود ندارد.

در طول پاپ اسمیر دهانه رحم، نمونه کوچکی از سلول­های این ناحیه گرفته می­شود و از نظر وجود ویروس مورد آزمایش قرار می­گیرد.

غربالگری برای همه زنان در سنین 25 تا 64 ارائه می­شود. این آزمایش به محافظت از آنها در برابر سرطان دهانه رحم کمک می­کند.

برخی از کلینیک­های سلامت جنسی ممکن است آزمایشات مقعدی را برای مردانی که در معرض خطر ابتلا به سرطان این ناحیه هستند، ارائه دهند.

یک پزشک معمولا فقط با نگاه­کردن می­تواند زگیل تناسلی را تشخیص دهد. اشکال پرخطر نیز به­طور معمول علائمی‌ایجاد نمی­کنند و نیازمند انجام آزمایشات تخصصی هستند.

روش­های دیگری که می­توانند سلول­های غیر طبیعی که توسط عفونت اچ پی وی ایجاد می­شوند را شناسایی کنند به شرح زیر است.

کولپوسکوپی

اگر آزمایش پاپ اسمیر شما نشانه­هایی از سلول­های غیر طبیعی را نشان دهد ممکن است پزشک کولپوسکوپی را تجویز کند.

در طی این روش، یک ابزار روشن به نام کولپوسکوپ، دهانه رحم شما را بزرگ می­کند و سلول­های غیرطبیعی را در معرض دید قرار می­دهد.

پرشک شما ممکن است سلول­ها را بردارد و آنها را در آزمایشگاه برای تشخیص علائم پیش­سرطانی آزمایش کند.

بازرسی بصری با اسید استیک (VIA)

پزشکان ممکن است از VIA در نواحی بدون دسترسی برای منابع مورد نیاز جهت آزمایش پاپ اسمیر معمولی، استفاده کنند.

با این روش، پزشک شما محلول مبتنی بر سرکه را روی دهانه رحم شما قرار می­دهد. این محلول سلول­های غیرطبیعی را سفید می­کند تا شناسایی آنها آسان­تر شود.

چگونه از خود در برابر ویروس اچ پی وی محافظت کنیم؟

شما نمی­توانید به­طور کامل از خود در برابر این ویروس محافظت کنید، اما روش­هایی وجود دارد که می­تواند به شما کمک کند.

از روش­های کمک­کننده برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس استفاده از کاندوم در زمان مقاربت جنسی است.

واکسن مخصوص این ویروس نیز شما را در برابر انواع HPV که عامل زگیل تناسلی، سرطان دهانه رحم و برخی سرطان­های دیگر است، محافظت می­کند.

درمان ویروس اچ پی وی

به­طور کلی هیچ درمانی برای اچ پی وی وجود ندارد. اکثر عفونت­های HPV هیچ مشکلی ایجاد نمی­کنند و در عرض 2 سال توسط بدن شما پاک می­شوند.

اگر این ویروس باعث ایجاد مشکلاتی مانند زگیل تناسلی یا تغییر در سلول­های دهانه رحم شود، درمان­های مخصوص لازم است.

ویروس اچ پی وی یا HPV دارای سویه­های مختلفی است که برخی از آنها می­تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی در مردان و زنان شود.

گونه­های پرخطر این ویروس نیز امکان بروز سرطان دهانه رحم و برخی دیگر از سریان­ها را برای افراد ایجاد می­کند.

انتقال ویروس معمولا از طریق تماس جنسی با فرد آلوده است که برای پیشگیری از این وضعیت بهتر است در هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *