علم و فناوری

پولکادات (Polkadot ) چیست؟ و مقدمه­ ای بر ارز دیجیتال دات

پولکادات  Polkadot در واقع یک پروتکل بلاکچین است که برای پشتیبانی از  زنجیره‌های اختصاصی یا زنجیره­های موازی/پاراچین (Parachain) طراحی شده است.

پولکادات را پاریتی تکنولوژی (Parity Technologies)  به مدیریت گاوین وود و جوتا استاینر، دو مدیر اجرایی پیشین اتریوم، ایجاد کرد. بنیاد web3 ، به عنوان یک سازمان مرتبط به این مجموعه، این پروژه را حمایت می­کند. سرمایه­گذاری، امور حقوقی، تحقیقات و همکاری­ها نیز جز مسئولیت­های این موسسه است.

پاریتی از سال 2015 آغاز به کار کرد. آن­ها در ابتدا، بر روی نرم افزار نود (node) برای اتریوم به نام پاریتی اتریوم آغاز به کار کردند و به تدریج آن را به پایان رساندند.پس از آن بر پولکادات و پروژه­ای مرتبط با آن به نام سابستریت (substrate) تمرکز کردند.

این شرکت در نوامبر 2017 شروع به توسعه پروژه جدید کرد، و در آن زمان برنامه­نویسان اولین کد را بر روی گیت‌هاب ( منتشر کردند.

این شرکت در اواسط سال 2018 دو اثبات مفهوم را شروع کرد و اولین پاراچین پولکادات در ژوئن 2018 آغاز به کار کرد. پولکادات در می‌2018 «مرحله» اولیه را آغاز کرد و انتقال توکن­ها از اوت 2020 ممکن شد.

در سپتامبر 2020، اولین ریلی چین (Relay Chain)، زنجیره مرکزی شبکه پولکادات، هنوز فعال نشده بود و مزایده­های زنجیره­ای (chain auctions) نیز همچنان وجود نداشت.

مزایای پولکادات چیست؟

همان­طور که در بالا به این موضوع اشاره کردیم، پولکادات برای پشتیبانی چندین زنجیره طراحی شده است. در واقع پولکادات یک بلاکچین  منزوی نیست و این رویکرد پولکادات مزایای فراوانی دارد:

مقیاس­پذیری:

بلاکچین­های منزوی تنها این قابلیت را دارند ترافیک محدودی را پردازش کنند. پولکادات یک شبکه چند زنجیره­ای چند قسمتی است، به این معنا که می­تواند چندین تراکنش را بر زنجیره­های متعددی به صورت موازی پردازش کند و به این شکل گلوگاه­هایی را که در شبکه­هایی که تراکنش­ها را یک به یک بررسی می­کنند را حذف کند.

پولکادات بلاکچین­های متعددی را از طریق شاردینگ (sharding) یا همان تکنیک قسمت­بندی پایگاه داده، پشتیبانی می­کند. این موضوع به تراکنش­ها اجازه می­دهد تا به طور موثر و موازی پردازش شوند.

قابلیت همکاری:

شبکه­ها و اپلیکیشن­های پولکادات می­توانند مانند اپ­ها و گوشی­های هوشمند اطلاعات و کارکردها را به اشتراک بگذارند. آن­ها این کار را بدون نیاز به تامین­کنندگان سرویس­های متمرکز  که کنش­های مشکوک بر روی داده دارند انجام می­دهند . برخلاف شبکه­های پیشین که بیشتر به عنوان  محیط مستقل کارکرد داشتند، پولکادات تعامل­های متقابل و ارتباطات بین زنجیره­ای را ارائه می­کند. این موضوع پنجره ای بر سرویس­های جدید نوآورانه باز می­کند و به کاربران اجازه می­دهد تا اطلاعات را بین زنجیره­ها انتقال دهند. برای مثال، زنجیره­ای که خدمات مالی ارائه می­دهد می­تواند با یک شبکه دیگر که به داده­های دنیای حقیقی دسترسی  دارد، مانند زنجیره اورکل، تعامل ایجاد ­کند.

در نهایت، اطلاعات و کارکردهای متعدد پاراچین­های پولکادات را می­توان با وجود طراحی تعامل­پذیر و سازگاری این شبکه بین زنجیره­ها به اشتراک گذاشت.

تخصص:

هر پاراچین پولکادات می­تواند برای یک مورد استفاده یا کاربرد خاص سازگار شود.

ارتقا بدون انشعاب (fork):

مانند دیگر نرم­افزارها، بلاکچین­ها برای این که در طول زمان مرتبط بمانند و پیشرفت کنند نیاز به ارتقا دارند. اما ارتقا زنجیره­های قراردادی نیاز به چیز دارد که‌هارد فورک (جدایی زنجیرهای از بلوک‌ها از زنجیره بلوکی)  نامیده می­شود. این پدیده دو تاریخچه جدا برای دو تراکنش ایجاد می­کند به این شکل که یک تشکل (community) را به دو بخش تقسیم کند و بیشتر مواقع ماه­ها  زمان می­برد. پولکادات ارتقا بدون انشعاب را میسر کرده و این قابلیت به بلاکچین­ها اجازه می­دهد تا با تکنولوژی بهتری که در دسترس قرار گرفته است به آسانی خود را تطبیق دهند و متحول کنند.

در نتیجه، پولکادات می­تواند  بدون انشعاب‌هارد فورک  که بسیار زمان­بر است، ارتقا پیدا کند. در نتیجه می­توان ویژگی­های جدید را  بدون واسازی کل شبکه به آن اضافه کرد.

سابستریت (substrate) و پاراچین‌ها   (parachains)

هر زنجیره روی پولکادات پاراچین نامیده می­شود. توسعه­دهندگان می­توانند پاراچین خود را با سابستریت،چارچوبی برای ساختن بلاکچین­ها، ایجاد کنند.

هم­چنین امکان اداره بلاکچین­هایی که با سابستریت ایجاد شده اند بدون عضویت در شبکه پلکادادت نیز وجود دارد. تنها کاری که پولکادات انجام می­دهد این است که برای زنجیره­های مبتنی بر سابستریت قابلیت همکاری، اجماع، امنیت، و دیگر خدمات را فراهم می­کند.

پاراچین­ها می­توانند ویژگی­های بسیاری بلاکچین­های دیگر را نیز پشتیبانی کنند. این ویژگی­ها شامل قراردادهای هوشمند (اتریوم)، اسنارک­های زد کا (ZK-snarks)  یا سیستم‌های بدون نیاز به اعتماد (Zcash)، و خروجی خرج نشده تراکنش یا UTXO (بیت کوین) است. این ویژگی­ها بخش بنیادین پولکادات نیستند بلکه می­توان آن­ها را به پاراچین­ها اضافه کردو یا از آن­ها حذفشان کرد.

هم­چنین توسعه­دهندگان  می­توانند که قابلیت­های دیگر پاراچین­ها را نیز فراخوانی کنند.

موارد  استفاده مختلفی از پاراچین­های پولکادات وجود دارد که شامل زنجیره­های تراکنش ، زنجیره­های اوراکل oracle  (یک منبع داده که به عنوان یک پل ارتباطی بین قرارداد‌های هوشمند و دیگر منابع خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد)، زنجیره­های هویتی، زنجیره­های ذخیره فایل، زنجیره­های گزینش داده (data curation)، زنجیره­های اینترنت اشیا (IoT)، زنجیره­های مالی و زنجیره­های خصوصی است.

بیش از 25 پروژه در حال حاضر در پولکادات در حال ساخت است که شامل چین لینک (Chainlink)  و اوشن پروتکل (Ocean Protocol) است.

دیگر زیرساخت­ها

پاراچین­ها تنها یکی از اجزای متعددی به حساب می­آیند که شبکه پولکادات را می­سازند. دیگر اجزای آن عبارتند از:

ریلی چین (Relay Chain): آن­ها اصلی­ترین‌هاب ارتباطی بین پاراچین­ها و ستون فقرات پولکادات به حساب می­آیند.

پاراچین­ها (parachain): بلاکچین­های مستقلی که بر روی ریلی چین­ها کار می­کنند و و اوراق قرضه و ضمانت آن‌ها توسط مزایده ­ها تامین می­شود.

پاراتردزها (parathreads): یک جانشین سبک­تر پاراچین برای توسعه­دهندگانی که فقط قصد امتحان پولکادات را دارند. پاراترزدها از مدل pay-as-you-go  یا همان پرداخت به میزان استفاده تبعیت می­کنند.

پل (bridge): ماژول­ها و قرارادهایی است که به دیگر بلاکچین­ها مانند بیت­کوین و اتریوم متصل می­شود.

بازیگران یا عمل­کنندگان متعدد دیگری نیز در شبکه پولکادات وجود دارند که به عملیاتی شدن بلاکچین کمک می­کنند:

اعتبارسنج­ها (validator): بر روی توکن­های دات شرط بندی می­کنند، و از  تلفیق‌کننده  (Collator)  و یا شرکت دراجماع برای اثبات این اعتبارسنجی استفاده می­کنند.

گزینشگران (nominators) : بر روی توکن­های دات شرط­بندی می­کنند و ریلی چین را با انتخاب اعتبارسنج­های معتبر امن می­کنند.

تلفیق­کنندگان (collators)  : تراکنش­ها را جمع می­کنند و برای اعتبارسنج­ها ایجاد اثبات می­کنند.

ناظران/فیشرمن :(fishermen) کسانی که شبکه را زیر نظر دارند و عملیات خرابکارانه را گزارش می­کنند.

توکن دات DOT چیست ؟

در سال 2017، پولکادات با فروش توکن   در جریان عرضه اولیه سکه (توکن) حدود 140 میلیون دلار درآمد داشت. پولکادات هم­چنین دو فروش خصوصی در سال 2019 و 2020 برگزار کرد  و حدود 100 میلیون دلار در این دو فروش درآمد کسب کرد.

در کنار معاملات مالی پایه، توکن دات سه فایده اصلی دارد: حاکمیت (governance)،  استیکینگ (Staking) و پیوستگی (Bonding)

حاکمیت (governance):

تشکل­هایی که بر روی پولکادات وجود دارند بر روی شبکه­های خود را آن­طور که متناسب می­بینند حاکم­اند. هم­چنین به طور کلی سهام شفافی در آینده حاکمیت شبکه پولکادات دارند. تیم­ها می­توانند حاکمیت بلاکچین خود را برای بهره­وری بیشتر بر اساس نیازشان تطبیق دهند. هم­چنین می­توانند ایده­های جدید خود را امتحان کنند یا برای کاراندازی سریع­تر، ماژول­های پیش­ساخته را به داخل مبادله کنند. مدل حاکمیت بلاکچین حتی می­تواند با توجه به تغییر نیازها و شرایط در طول زمان کامل­تر شود و ارتقا یابد.

دارندگان توکن پولکادات کنترل کامل بر روی پروتکل دارند. تمامی‌مزایایی که در دیگر پلتفرم­ها مختص ماینر‌ها یا همان استخراج­کنندگان است، به شرکت­کنندگان ریلی چین (دارندگان دات) نیز ارائه می­شود.

استیکینگ (Staking) :

نظریه بازی (game theory) به دارندگان توکن این انگیزه را می­دهد که رو راست باشند. بازیگران خوب در این مکانیزم جایزه می­گیرند در حالی­که بازیگران بد سهم­شان را در شبکه از دست میدهند. این  ساز و کار باعث می­شود که شبکه ایمن بماند.

پیوستگی (Bonding):

پاراچین­های جدید با توکن­های پیوستگی اضافه می­شوند. با از بین بردن توکن­های پیوسته پاراچین­های از دور خارج شده یا پاراچین­های بی­مصرف از بین می­روند. این نوعی از اثبات سهام یا Proof of Stake  به حساب می­آید.

مواجهه با رقابت

حداقل دو بلاکچین موجود را می­توان به عنوان رقیب پولکادات به حساب آورد. کازمس (Cosmos)  و اتریوم 2.0.

کازمس که در مارچ 2020 ظاهر شد قصد دارد که مانند پولکادات شبکه­ای  از زنجیره­ها به وجود بیاورد. اما به هر حال تفاوت­های تکنیکی در پلتفرم آن­ها وجود دارد.

اگر پولکادات درست کار کند، رویکرد آن مدلی بیشتر همکارانه است و امنیت مشترک­تری را ارائه می­کند.

ویژگی­های اتریوم 2.0 نیز با آن­چه درپولکادات دیده می­شود قابل مقایسه است. هر دو بلاکچین­ها بر شاردینگ (sharding) یا زنجیره­های متفاوت برای مقاصد متفاوت تکیه می­کنند. اما این بار نیز چند تفاوت تکنیکی وجود دارد: پولکادات ادعا می­کند که رویکردش دسترسی و اعتبار بهتری را ارائه می­کند و این که می­تواند با تعداد کمتر اعتبارسنج­ها در هر شارد کار کند.

پولکادات هم­چنین  با تزوس Tezos نیز قابل مقایسه است. تزوس نیز برای پشتیبانی ارتقا بدون‌هارد فورک (hard fork) طراحی شده اما جز این بین این دو پلتفرم شباهت اندکی وجود دارد.

جمع بندی

با درک بیشتر تیم­ها از فواید و کارآمدی پولکادات در پروژه­هایشان روز به روز اکوسیستم پولکادات بزرگ­تر و نیرومندتر می­شود. در قیاس با شبکه­های قبلی، پولکادات با طراحی منحصر به فرد احتمالات بیشتری برای نوآوری و تکرار منعطف (flexible iteration)  برای پروژه­ها ایجاد می­کند. با جمع کردن زنجیره­های اختصاصی متعدد در قالب یک شبکه قابل قیاس، پولکادات به تکنولوژی بلاکچین این امکان را می­دهد تا توان بالقوه خود را برای موارد استفاده دنیای واقعی به بالفعل تبدیل کند. به این شکل که باعث ارتقای بازارهای جدید شود  و راه را برای اقتصاد غیر متمرکز آینده باز کند.

پولکادات یک پروژه نوید بخش است. از آن­جایی که توسعه دهندگان بسیاری از اپلیکیشن­ها به دنبال راه­هایی برای رسیدن به مخاطب بیشتر هستند و با وجود بلاکچین­های متفاوت، این پلتفرم می­تواند بیش از دیگر بلاکچین­ها مفید واقع شود.

موقعیت بالای توکن دات موضوعی است که ممکن است به شهرت پروژه کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *