گردشگری

از هر شهر ایران چه صنایع دستی بخریم؟

صنایع دستی هرکشور را می‌توان بازتابی از تمدن و فرهنگ مردم آن کشور درنظر گرفت. این محصولات، نخستین ابزار تعامل انسان‌ها با یکدیگر در جوامع مختلف به‌حساب می‌آیند.

صنایع دستی، بخش مهمی‌از بازارهای سنتی شهرهای مختلف ایران را تشکیل می‌دهد و سهم قابل توجهی از صادرات کشور را نیز به خود اختصاص داده است. بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی می‌خواهند بدانند که بهترین صنایع دستی هر شهر ایران، چه محصولاتی هستند. به همین دلیل، در این مطلب، قصد داریم به معرفی برترین صنایع دستی شهرهای ایران بپردازیم.

معرفی برترین صنایع دستی شهرهای ایران

صنایع دستی ایرانی در مناطق مختلف ایران بسیار متنوع هستند؛ هریک از شهرها و روستاهای ایران باتوجه به شرایط اقلیمی‌و امکانات در دسترس، محصولات صنایع دستی مختلفی تولید می‌کنند. در ادامه به بیان برترین آثار هنرهای دستی شهرهای ایران می‌پردازیم.

صنایع دستی اصفهان

اصفهان، یکی از شهرهای تاریخی ایران و مهد تولید و عرضه انواع صنایع دستی نفیس در ایران به‌شمار می‌آید. مبدأ و خاستگاه بسیاری از هنرهای دستی اصیل به استان اصفهان برمی‌گردد و هنرمندان بسیاری در این منطقه پرورش یافته‌اند.

مهم‌ترین صنایع دستی این استان شامل میناکاری، قالیبافی، قلمزنی، خاتم‌ کاری، سفالگری، فلزکاری، قلمکاری، منبت کاری، فیروزه‌کوبی، نگارگری، زری بافی و کاشی‌سازی هستند.

بنابراین درصورتی‌که به دنبال خرید صنایع دستی شهرهای ایران ازجمله صنایع دستی اصفهان هستید، خرید ساعت خاتم کاری، تخته نرد خاتم کاری، انواع ظروف سفالی نظیر بشقاب مینا روی سفال، شکلات‌خوری مینا روی سفال و جاقلمی‌سفالی، پارچه قلمکاری اعلا و تابلوهای نقاشی قلمزنی را فراموش نکنید. برای خرید محصولات خاتم کاری از آرامان کلیک کنید.

شکلات‌خوری مینا روی سفال

شکلات‌خوری سه پایه کوچک مینا روی سفال که در فروشگاه اینترنتی محصولات صنایع دستی آرامان عرضه شده است، یکی از محصولات صنایع دستی نفیس، تزئینی و کاربردی است که می‌توانید آن را برای استفاده شخصی تهیه نمایید یا اینکه آن را به‌عنوان هدیه برای دوستان و عزیزانتان خریداری نمایید.

جنس سفال زیرساخت این محصول بسیار باکیفیت و مقاوم است و طراحی نقوش سنتی زیبا روی آن که با رنگ‌های مینای شاد تزئین شده است، چشم هرفردی را خیره می‌کند. پایه‌ها و دستگیره درب این شکلات‌خوری با رنگ جذاب طلایی رنگ‌آمیزی شده‌اند و نمایی شیک و فاخر به آن بخشیده‌اند.

صنایع دستی زنجان

استان زنجان نیز یکی از مناطق فعال در تولید انواع صنایع دستی است. ازجمله بهترین صنایع دستی این منطقه می‌توان به چاقوسازی، سفالگری، ملیله کاری، فلزکاری، جاجیم بافی، گلیم‌بافی و مسگری اشاره نمود.

بهترین محصولات صنایع دستی این استان را که به‌عنوان سوغاتی می‌توانید تهیه کنید شامل انواع چاقوی کاربردی و تزئینی، انواع گلیم و پارچه‌های گلیمی، انواع ظروف مسی، ظروف سفالی و مینا روی سفال هستند.

راهنمای خرید هدیه برای عزیزانتان را در اینجا مطالعه کنید.

صنایع دستی یزد

یزد، شهر هنر و فرهنگ و معماری است و هربار با مسافرت به این منطقه، از دیدن زیبایی‌های آن مجذوب خواهید شد. صنایع دستی یزد نیز از شهرت جهانی برخوردار هستند و یکی از مهم‌ترین جذابیت‌های این شهر برای اغلب گردشگران، مشاهده و خرید صنایع دستی و سوغاتی‌های آن است.

برترین صنایع دستی این منطقه شامل ترمه ‌بافی، زیلوبافی، حصیربافی، گیوه‌بافی، مسگری، کاشی‌سازی، سفالگری، قلمزنی و مخمل‌بافی هستند.

بنابراین درصورتیکه به خرید صنایع دستی شهرهای ایران ازجمله صنایع دستی یزد علاقه دارید، پیشنهاد می‌شود محصولاتی نظیر ترمه ابریشم، انواع ظروف مسی نظیر میوه‌خوری مسی و شکلات‌خوری مس و پرداز، ظروف سفالی نظیر ماست خوری مینا روی سفال و شکلات‌خوری مینا روی سفال و ظروف و قاب‌های نقاشی قلمزنی را خریداری نمایید.

برترین صنایع دستی شهرهای ایران: صنایع دستی همدان

همدان، یکی از شهرهای تاریخی ایران است و در زمره مراکز عمده تولید صنایع دستی قرار می‌گیرد. برخی از صنایع دستی این منطقه نظیر سفالگری و منبت کاری دارای شهرت جهانی هستند. سایر انواع صنایع دستی تولید شده در این شهر شامل صنایع چوبی، نقاشی، شیشه‌گری، قلمزنی روی مس، قالیبافی، مسگری، سازسازی و رودوزی‌های سنتی هستند.

برای خرید صنایع دستی این منطقه، محصولاتی نظیر انواع ظروف سفالی و مینا روی سفال، ظروف قلمزنی، روتختی پته‌دوزی، رومیزی پته‌دوزی، سازهای چوبی سنتی و تابلوهای نقاشی سنتی و زیبا پیشنهاد می‌شوند.

پته کوسن

پته کوسن نارنجی که در فروشگاه آرامان موجود است، یکی از انواع رودوزی‌های سنتی است که در زمره صنایع دستی ایرانی قرار می‌گیرد. این محصول جذاب با بهره‌گیری از پارچه‌های مرغوب پشمی‌و نخ‌های رنگی به دست هنرمندان بااصالت این مرز و بوم تولید شده است.

استفاده از این محصول در اتاق نشیمن، جلوه بی‌نظیری به دکوراسیون خانه می‌بخشد و باتوجه به رنگ گرم و شاد آن، می‌تواند در بهبود روحیه ساکنان نیز بسیار مؤثر باشد.

طرح اصلی این صنایع دستی، گل و گلدان است که به شیوه سنتی و هنرمندانه طراحی شده است؛ حاشیه این محصول نیز منقوش به طرح گل‌های زنجیره‌ای است. قیمت این محصول نفیس بسیار مقرون‌به صرفه است؛ بنابراین می‌توانید آن را در ست‌های 3 و 6 تایی تهیه کنید و با رنگ پرده، کاورمبل یا رومیزی اتاق نشیمن خود هماهنگ نمایید.

صنایع دستی مازندران

استان مازندران، یکی از مقاصد همیشگی سفرهای گردشگران است؛ این مسافرت‌ها با خرید انواع سوغاتی صنایع دستی جذابیت بیشتری پیدا می‌کنند.

ازجمله صنایع دستی شایان توجه این منطقه می‌توان از سفالگری، پارچه‌بافی، نمدمالی، صنایع چوبی، موج بافی، جوراب بافی، گلیم‌بافی و حصیربافی نام برد.

درصورتی‌که تمایل به خرید صنایع دستی مازندران دارید، محصولاتی نظیر ظروف مینا روی سفال، انواع گلیم و پارچه‌های گلیمی‌اعلا، کیف و کلاه نمدی، موج‌های رنگی و زیبا و جوراب‌های کاموایی رنگارنگ را فراموش نکنید.

صنایع دستی مشهد

مشهد یکی از شهرهای زیارتی و سیاحتی ایران است که در زمره مقاصد بسیاری از زائران و گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد. محبوب‌ترین صنایع دستی این منطقه شامل گلیم‌بافی، فرش بافی، فیروزه‌کوبی، آینه‌کاری و کاشی‌کاری سنتی هستند.

اگر خرید انواع صنایع دستی شهرهای ایران مانند صنایع دستی مشهد برای شما جذابیت دارد، در خرید محصولاتی نظیر انواع ظروف فیروزه‌کوبی، زیورآلات فیروزه‌کوبی و گلیم و پارچه‌های گلیمی‌تردید نکنید.

نکات مهم درباره صنایع دستی شهرهای ایران

در این مطلب برترین صنایع دستی شهرهای ایران را بررسی نمودیم و به محصولات صنایع دستی محبوب هرشهر اشاره کردیم. در ادامه، به‌صورت خلاصه به مرور نکاتی درباره صنایع دستی ایرانی می‌پردازیم:

  • صنایع دستی ایرانی که توسط صنعتگران خبره و کارآزموده تولید می‌شوند، بخشی از تاریخ، فرهنگ و هویت ایرانی را به نمایش می‌گذارند. اگرچه برخی از انواع صنایع دستی در مناطق مختلف تولید و عرضه می‌شوند، به جرأت می‌توان گفت که هریک از آن‌ها منحصربه فرد هستند؛ چراکه در بافت هراثر می‌توان نشانه‌هایی از فرهنگ ریشه‌دار یک شهر یا روستای خاص را مشاهده نمود.
  • به‌طور کلی صنایع دستی ایرانی را می‌توان به سه گروه هنری، هنری-کاربردی و کاربردی تقسیم بندی نمود که بخش غالب محصولات صنایع دستی ایرانی در گروه هنری- کاربردی قرار می‌گیرند. به این معنا که هم می‌توان از آن‌ها به‌عنوان وسایل تزئینی استفاده نمود و هم می‌توان در زندگی روزمره و مهمانی‌ها آن‌ها را مورد استفاده قرار داد.
  • یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های صنایع دستی ایرانی، استفاده از مواد اولیه طبیعی و کمترین دخالت ماشینی در تولید آن‌ها است. بخشی از ارزش این محصولات به استفاده از هنر و خلاقیت هنرمندان در طراحی و تولید آن‌ها اختصاص دارد.
  • برای مشاهده و خرید بهترین آثار هنرهای دستی شهرهای ایران، می‌توانید به فروشگاه آنلاین صنایع دستی آرامان مراجعه کنید. در وب‌سایت این فروشگاه انواع محصولات صنایع دستی تولید شده در شهرهای مختلف ایران عرضه شده‌اند. پس از بازدید از محصولات آرامان می‌توانید صنایع دستی باکیفیت و مرغوب موردنظرتان را سفارش دهید و در اسرع وقت دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *