صنعت

پکینگ بلوکی برج خنک کننده

در این مقاله ابتدا به تعریف ساده ای از پکینگ برج خنک کننده می‌پردازیم، سپس انواع پکینگ‌ها را از نظر شکل و نوع معرفی می‌کنیم. پکینگ برج خنک کننده (cooling tower packing) در ایجاد سطح تبادل گرما در برج خنک کننده جز مهمترین قسمت‌ها در تولید پکینگ کولینگ تاور‌ها است که معمولأ با عنوان برج خنک کننده مدیا نیز شناخته می‌شود. در تمامی‌دستگاه‌های برج خنک کننده در بین قطعات داخلی سیستم پس از گذشت مدتی دچار رسوب‌گرفتگی می‌شود. در هنگامی‌که دچار رسوب‌گرفتگی می‌شود بطور واضح می‌توان اهمیت این سطوح را مشاهده کرد. در هنگام رسوب‌گیری دستگاه، بازدهی سیستم بطور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند و همین کاهش بازده با افزایش دمای آب سرد و در زمان خروجی آن کاملأ واضح به چشم می‌آید. باتوجه به اهمیت قطعه پکینگ در دستگاه برج خنک کن می‌توانیم بگوییم که پکینگ‌ها جزء مهمترین قطعات داخلی برج خنک کننده بشمار می‌آید.

انواع مدل پکینگ‌ها

می‌توان بطور کلی پکینگ‌ها را به 2 دسته: پکینگ‌های اسپلش(splash) و پکینگ‌های لانه زنبوری یا فیلمی‌(film) دسته بندی کنیم. پوشال‌های اسپلش که نام دیگر آنها پکینگ پاششی نیز است، این نوع پکینگ با تبدیل جریان آب به قطرات ریز آب سبب افزایش سطح تماس هوا با آب می‌شود و پکینگ لانه زنبوری که با نام پکینگ فیلمی‌نیز معروف‌اند، به صورت لایه ای و فیلمی‌که در تماس با جریان هوای پروانه قرار می‌گیرند.

دسته بندی انواع پکینگ‌ها از نظر ظاهری:

بطور کلی تولید پکینگ کولینگ تاور از نظر ظاهری در چند نوع توپی و بلوکی تقسیم می‌شوند. پکینگ‌های توپی اسپلش که از خانواده پکینگ‌های نت اسپلش برج خنک کننده می‌باشد و از جنس پلی‌پروپلین هستند. به رنگ گرید مشکی و گرانول آسیاب شده قراردارد. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این نوع سطوح برج خنک کننده مقاومت بالا در برابر اشعه UV و طول عمر بالا این دستگاه است. که همین ویژگی باعث استفاده و نصب آن در داخل دستگاه‌های برج خنک کننده شده‌است.

انواع پکینگ‌های بلوکیانواع پکینگ‌های بلوکی

پکینگ بلوکی نت اسپلش:

معمولا سطوح بلوکی نت اسپلش در ابعاد 100 در 30 و ارتفاع 30 سانتی‌متر دیده می‌شوند که پرکاربردترین و مهمترین سطوح بلوکی در کولینگ‌تاور‌ها بشمار می‌آیند. این پکینگ بلوکی در هنگامی‌که آب ریزشی بر روی پروانه‌ها می‌ریزد، قابلیت پاششی به آب را داده است که با این قابلیت قطره‌های آب ریزتر می‌شوند. که همین قبلیت سبب می‌شود که پکینگ بلوکی نت اسپلش سطح تبادل بیشتری با جریان هوا پیدا نماید. معمولا قالب اصلی این پکینگ‌های بلوکی از متریال پلی‌پروپلین(pp) است. یکی از مهمترین مزایای پوشال‌های بلوکی نت اسپلش رسوب‌گرفتگی پایین تر در سیستم به دلیل عدم وجود سطح رسوب گذاری است.

پکینگ بلوکی لانه زنبوری:

این پکینگ که به شکل 6 گوشه عرضه بازار می‌شود جزء پرمصرف ترین و شایع ترین نوع از پکینگ‌های بلوکی است که معمولا در برجهای خنک کننده مکعبی و مدور استفاده می‌شوند. طرز کار این پکینگ‌ها به این صورت است که در ابتدا آب به صورت لایه‌های نازک بر روی سطح پکینگ قرار می‌گیرد و در همین حین در تماس با هوا نیز قرار می‌گیرند. یکی از مزایای مهم پکینگ بلوکی لانه زنبوری طول عمر بالاتر نسبت به بقیه پکینگ‌های بلوکی است و بطور کلی این پکینگ سالانه نیاز به تعمیر پیدا می‌کند. از این پکینگ در برج‌های خنک کننده معمولا در گام‌های 19 و گام 14 استفاده می‌شود. گاهی اوقات نیز با توجه به شرایط خاص و محدوده مورد نظر از گام 12 نیز استفاده می‌شود.

پکینگ بلوکی گرید اسپلش:

این نوع از پکینگ‌های بلوکی غیر قابل استفاده در برج‌های خنک کننده هستند و معمولأ کاربرد بسیار زیادی در پالایشگاه‌ها و در مکان‌هایی دارند که سختی آب آن مکان‌ها بسیار بالا است. که شکل و مدل این دستگاه‌ها دارای منافذ مربع شکل و تقریبا با اندازه بزرگ هستند که باعث عملکرد بسیار خوب در برابر سختی زدایی آب‌های مکان‌هایی که سختی آب آنها بسیار بالا بوده است، می‌شوند. یکی از مزایای بسیار کاربردی این پوشال بلوکی برج خنک کننده تعویض و نصب بسیار آسان آنها است.

پکینگ بلوکی شانه تخم‌مرغی:

این پکینگ بلوکی شانه تخم‌مرغی با ابعاد 60 در 30 و 100 یا 100 در 50 و در ارتفاع 50 سانتی‌متر، در برج‌های ابارا جریان متقاطع کاربرد فراوانی دارند. این پکینگ بلوکی برج خنک کننده بر روی سطح خود برآمدگی‌هایی شبیه به تخم‌مرغ دارند که به ضخامت 500 میکرون می‌باشد. از مزایای این پکینگ بلوکی می‌توان به مقاومت مناسب آن در برابر گرما اشاره کرد.

مقایسه جنس پکینگ‌های بلوکی PP و PVC

بطور کلی جنس پکینگ PVC برتری‌هایی نسبت به مدل PP در بالاتر بودن سطح ویژه آنها است. و البته با توجه به گام‌های پکینگ برج خنک کننده PVC از جنس 12 میل تا 19 میل، سطح ویژه این سطوح از 70 تا 300 مترمربع بر مترمکعب متغییر است. هر چه گام پکینگ برج خنک کن کمتر باشد سطح انتقال حرارت آن بیشتر خواهد بود. اما به دلیل مسدود شدن صفحات انتقال حرارت نباید گام‌ها از یک حد معینی پایین تر باشد.

محاسبه قیمت پکینگ‌ها

یکی از روش‌های محاسبه قیمت پکینگ‌های بلوکی که بسیار مورد توجه عموم قرار گرفته است. بررسی قیمت پکینگ‌ها براساس تعدادف اندازه و جنس بلوک‌های آنهاست. معمولأ باید ابعاد استاندارد پکینگ برج خنک کننده را در نظر بگیریم. که باید در نظر داشته باشیم که ابعاد استاندارد آن 30*30*120 سانتی‌متر می‌باشد. با توجه به ابعاد مورد نیاز همواره تلاش می‌شود که این میزان برش‌ها به حداقل ممکن برسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *