آرایش و زیبایی

راهنمای جامع آموزش رنگ مو از مبتدی تا پیشرفته

آموزش رنگ مو به عنوان یکی از سرفصل‌های مهم دوره‌های آرایشگری شناخته می‌شود. در این مطلب راهنمای گام به گام تبدیل شدن به متخصص رنگ کردن مو را آماده کرده‌ایم. تا پایان با ما همراه باشید.

یکی از پرطرفدارترین بخش‌های آرایشگری، رنگ کردن مو استهر چند که رنگ کردن مو در بین آقایان نیز امری عادی است؛ اما معمولا بیشتر خانم‌ها هستند که از این موضوع استقبال می‌کنندبه همین دلیل آموزش رنگ مو از مبتدی تا پیشرفته به عنوان یکی از سرفصل‌های مهم دوره‌های آرایشگری شناخته می‌شوداز انتخاب رنگ مناسب گرفته تا نحوه ترکیب آن‌ها و اعمال روی موی سر جزء مهارت‌های اساسی است که آرایشگران باید حتما تسلط کافی روی آن‌ها داشته باشنددر این مطلب راهنمای گام به گام تبدیل شدن به متخصص رنگ کردن مو را آماده کرده‌ایمتا پایان با ما همراه باشید.

آیا قبل از رنگ کردن نیاز به شستشوی مو وجود دارد؟

سؤالات زیادی وجود دارند که افراد قبل از رنگ کردن مو مطرح می‌کنندمثلا اینکه آیا قبل از رنگ کردن، نیاز به شستشو هست؟ پاسخ این سؤال منفی استرنگ و دکلره کننده‌ها روی موهای خشک و شسته نشده بهترین نتیجه را ایجاد می‌کنندعلاوه بر آن روغن طبیعی در پوست سر افراد، از پوست آن‌ها در برابر مواد شیمیایی موجود در رنگ محافظت می‌کند.

معمولا توصیه می‌شود که به فاصله حدود روز قبل از رنگ کردن، موی سر شسته نشودالبته باید توجه داشته باشید که رنگ آمیزی در شرایطی که موی سر تمیز نیست، اصلا توصیه نمی‌شودبنابراین در فاصله آخرین شستشو تا رنگ کردن مو باید مراقبت‌های لازم را انجام دهید.

ابزار کار رنگ کردن مو چیست؟

یکی از موضوعات مهم که در آموزش رنگ و مش باید به آن اشاره کنیم، ابزار کار استمانند سایر بخش‌ها در حرفه آرایشگری برای رنگ کردن مو نیز باید از ابزار مناسب استفاده کنیدبراش رنگ آمیزی مهم‌ترین ابزار کار برای این منظور استحتما براش باکیفیت با لبه پهن برای رنگ کردن مو استفاده کنید.

علاوه بر آن حتما یک کاسه برای آماده‌سازی رنگ استفاده کنیداستفاده از دستکش لاتکس برای جلوگیری از تماس مستقیم رنگ با پوست دست نیز اهمیت داردبه دلیل مواد شیمیایی موجود در رنگ این اتفاق باعث ایجاد حساسیت در درازمدت می‌شودتعدادی کلیپس کوچک نیز برای دسته‌بندی موی سر به چند بخش مختلف مورد نیاز است.

آموزش رنگ مو؛ راهنمای گام به گام

در این قسمت قصد داریم تا راهنمای کامل آموزش رنگ مو را ارائه کنیمچند مرحله اصلی وجود دارد که باید برای این منظور پشت سر بگذاریددر این قسمت یک به یک مراحل مهم را با هم بررسی می‌کنیم.

1. انتخاب رنگ موی مناسب

اولین مرحله در آموزش رنگ مو، مربوط به انتخاب رنگ مناسب استفرقی نمی‌کند که رنگ موی سر شما طبیعی است یا قبلا رنگ‌آمیزی شده است؛ در هر حال موی سر شما درجه‌ای از تیرگی یا روشنایی را ساطع می‌کندبرای کمک به شناسایی بهتر رنگ مو، از درجه‌بندی استفاده می‌شودطیف مختلف رنگ موی سر در 10 درجه زیر طبقه‌بندی می‌شود:

 • درجه 1: مشکی

 • درجه 2: قهوه‌ای خیلی تیره مایل به مشکی

 • درجه 3: قهوه‌ای خیلی تیره

 • درجه 4: قهوه‌ای تیره

 • درجه 5: قهوه‌ای

 • درجه 6: قهوه‌ای روشن

 • درجه 7: بلوند تیره

 • درجه 8: بلوند متوسط

 • درجه 9: بلوند

 • درجه 10: بلوند روشن

معمولا بسیاری از رنگ موهایی که در بازار به فروش می‌رسند نیز بر اساس اعداد فوق درجه‌بندی می‌شوندبرای رنگ‌آمیزی موی سر توسط افراد مبتدی معمولا توصیه می‌شود که رنگ انتخاب شده نهایتا درجه با رنگ فعلی مو تفاوت داشته باشد.

علاوه بر آن با ترکیب رنگ‌های مختلف می‌توان به رنگ خاص و منحصربه‌فردی دست پیدا کرداما باید توجه داشته باشید که به جز در مواردی که از مهارت کافی برخوردار هستید، نباید دست ترکیب رنگ‌های مختلف بزنیدچرا که قطعا با نتایج فاجعه‌باری مواجه خواهید شدآموزش ترکیب رنگ مو، یکی از سرفصل‌های پیشرفته دوره‌های آموزشی به شمار می‌رود.

2. آماده کردن موی سر

در ادامه آموزش رنگ مو، نوبت به مرحله آماده‌سازی موی سر می‌رسددر ابتدا با استفاده از برس، موی سر را شانه کنید تا کاملا صاف و یکدست شوددر صورتی که پوست صورت شما خشک است، سعی کنید با کرم بخش‌هایی مانند پشت گوش، گردن و پیشانی را مرطوب کنید.

پس از آن نوبت به دسته‌بندی موی سر می‌رسدبرای این منظور معمولا با توجه به ضخامت و حجم موی سر اقدام می‌شوددر حالت عادی موی سر به دسته تقسیم می‌شود؛ اما این امکان وجود دارد که تا قسمت نیز کار دسته‌بندی ادامه پیدا کندبا استفاده از کلیپس‌های کوچک، هر دسته از موی سر را در موقعیت خود ثابت نگه دارید.

3. ترکیب کردن رنگ با اکسیدان

در ادامه نوبت به ترکیب کردن رنگ با اکسیدان می‌رسددو هدف اصلی برای استفاده از اکسیدان در رنگ آمیزی مو وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • پایداری بیشتر رنگ مو

 • پوشش دادن سفیدی‌های احتمالی در موی سر

اکسیدان‌های موجود در بازار از درصد‌های مختلفی برخوردار هستندبا توجه به نوع رنگی که در مرحله اول انتخاب کردید، باید اکسیدان متناسب با همان رنگ را نیز تهیه کنیدانتخاب اکسیدان مناسب نیاز به تجربه دارد که به مرور زمان به دست می‌آیدمعمولا هر میزان که رنگ درون ظرف می‌ریزید، باید معادل 1.5 برابر اکسیدان به آن بیفزاییدسپس مخلوط حاصل را با هم ترکیب کنید تا حالت یکنواخت پیدا کند.

4. اضافه کردن افزودنی‌ها در صورت نیاز

جنس موی سر تأثیر زیادی در اضافه کردن مواد افزودنی به ترکیب رنگ و اکسیدان داردبه عنوان مثال در صورت خشک بودن موی سر، اضافه کردن چند قطره آنتی دمیج (Anti Damage) و اولاپلکس به ترکیب رنگ و اکسیدان تأثیر زیادی در نرم کردن مو خواهد داشتعلاوه بر آن خاویار مو ماده دیگری است که نقش بسزایی در مراقبت از موی سر در برابر عوارض احتمالی رنگ کردن دارداضافه کردن افزودنی‌هایی از این دست نیاز به مهارت و تجربه بسیار بالایی دارد که در دوره آموزش رنگ مو به دست می‌آید.

5. رنگ کردن موی سر

حالا همه چیز برای رنگ کردن موی سر آماده استاگر رنگ موها کاملا طبیعی است و تاکنون رنگ نشده است، ابتدا باید ساقه موها را رنگ کنید و سپس به سراغ ریشه آن‌ها برویدچرا که به تجربه ثابت شده است ریشه موها به دلیل نازک بودن، خیلی راحت‌تر رنگ می‌گیرند.

گاهی اوقات ممکن است موی سر رنگ شده باشد؛ اما در عین حال ریشه موها کاملا مشکی رنگ باشنددر این شرایط ابتدا باید ریشه مو را رنگ کنیدپس از آن بار دیگر براش را از ریشه به سمت ساقه حرکت دهیدبه این ترتیب ریشه مو نیز رنگی مشابه ساقه و سایر قسمت‌ها پیدا می‌کند.

6. اقدامات پس از رنگ کردن مو

در ادامه مراحل آموزش رنگ مو، نوبت به اقدامات لازم پس از رنگ آمیزی می‌رسدمدت زمانی که رنگ روی موی سر باقی می‌ماند، تأثیر زیادی در نتیجه نهایی داردمعمولا توصیه می‌شود که حدود 45 دقیقه صبر کنید تا رنگ روی موی سر باقی بماندپس از آن نوبت به شستشوی مو می‌رسدنکته مهم این است که برای شستشو فقط و فقط از آب استفاده کنیدهمچنین آب سرد باید برای شستشوی مو بکار ببرید.

استفاده از ماسک مو برای جلوگیری از آسیب رسیدن به آن‌ها خیلی مفید استبه هیچ عنوان به فاصله حداقل سه روز نباید از شامپو برای شستشوی موی رنگ شده استفاده کردشستشوی مداوم موی سر به خصوص با آب گرم باعث می‌شود تا رنگ مو به مرور زمان از بین رودمرطوبت نگهداشتن موی سر یکی دیگر از اقدامات مراقبتی بعد از رنگ‌آمیزی استبا استفاده از سرم‌های مخصوص آبرسان می‌توانید این کار را نیز به راحتی انجام دهید.

کلام پایانی

در این مقاله آموزش رنگ مو در مرحله را مرور کردیمنکات و ریزه‌کاری‌های بسیار زیادی برای رنگ آمیزی مو وجود دارداگر تازه‌کار هستید، قطعا از نتایج رنگ کردن مو در ابتدا چندان رضایت نخواهید داشتفراموش نکنید که حتی افراد حرفه‌ای نیز با یکبار رنگ کردن موی سر نمی‌توانند به رنگ مورد نظر خود دست پیدا کنند.

آموزشگاه آرایشگری الهه، به عنوان نماینده رسمی‌سازمان فنی و حرفه‌ای در کشور اقدام به برگزاری دوره آموزش تخصصی رنگ مو در تهران می‌کندهر آنچه برای تبدیل شدن به متخصص رنگ کردن مو نیاز دارید، در این دوره پوشش داده می‌شوددوره آموزشی کاملا عملی است و هنرآموز در طول دوره بارها و بارها رنگ کردن مو را تجربه می‌کنددر صورتی که برای شرکت در دوره آموزش رنگ مو نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، با ما تماس بگیریدهمکاران ما راهنمایی لازم را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهند.

۳ دیدگاه برای “راهنمای جامع آموزش رنگ مو از مبتدی تا پیشرفته

 1. ماریا گفت:

  ممنون از مقاله تون

 2. ماریا گفت:

  ممنون از مقاله تون

 3. ماریا گفت:

  ممنون از مقاله خوبتون و اطلاعات کاملتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *